Suç Dünyasını Ele Alan En İyi 10 Polisiye Dizi

Gerilim ve dram dolu polisiye dünyasında birçok başarılı televizyon dizisi yer almaktadır. Suç dünyasının derinliklerine dalmanıza neden olan polisiye temalı dizilerin en sevilenlerini sizler için derledik.

True Detective

En İyi Polisiye Dizileri - True Detective

Yapım Yılı: 2014-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 9,0

Polisiye temalı dizilere yeni bir soluk getiren dizinin yaratıcısı Nic Pizzolatto, her bölüm farklı bir vakayı ele alıyor. Louisiana Eyalet Polisi cinayet masasında karşılaşılan gizemli olayları ekranlara taşıyan dizi, farklı ve kafa karıştıran bir zaman çizgisine sahip. 3 sezonluk dizide Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Colin Farrel, Mahershala Ali gibi isimler yer alıyor.

Sherlock

En İyi Polisiye Dizileri - Sherlock

Yapım Yılı: 2010-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 9,1

Sherlock, Arthur Conan Doyle’un aynı adlı eserinden ekranlara taşınıyor. Benedict Cumberbatch’in başrolünde yer aldığı dizide, dahi bir sosyopat olan Sherlock Holmes ve arkadaşı Dr John Watson, eyalet polisinin çözemediği gizemli olayları çözüyor.

CSI: NY

En İyi Polisiye Dizileri - CSI: NY

Yapım Yılı: 2004-2013

IMDb Puanı: 6,9

Başarılı polisiye dizisi CSI: NY, New York merkezli suç araştırmalarını konu alıyor. Uzun soluklu dizide CSI ekipleri, esrarengiz ölümlerin perde arkasını araştırır. Anthony Zuiker, Carol Mendelsohn ve Ann Donahue tarafından yazılan dizinin başrolünde Gary Sinise, Melina Kanakaredes ve Carmine Giovinazzo yer almaktadır.

Person of Interest

En İyi Polisiye Dizileri - Person of Interest

Yapım Yılı: 2011-2016

IMDb Puanı: 8,4

Efsane filmlerin yazarı Jonathan Nolan tarafından kaleme alınan Person of Interest, Harold Finch ve John Reese’in bir makine tarafından belirlenen hayatları kurtarma görevini konu alıyor. İnsanların her anını gözleyerek tehlike anını haber veren makine, New York’taki büyük çaplı suçların önüne geçiyor. Dizide Finch ve Reese rolünü başarılı aktörler Michael Emerson ve Jim Caviezel canlandırıyor.

Criminal Minds

En İyi Polisiye Dizileri - Criminal Minds

Yapım Yılı: 2005-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,1

FBI’la birlikte çalışan, davranış analiz birimi ekibi, tanık oldukları suçluların profilini çıkartarak vakaların önüne geçmektedir. FBI Davranış Bilimi’nde yer alan ajanlar Quantico, Virginia’nın gizemli olaylarını aydınlatmaya çalışır. Dizinin başrolünde Thomas Gibson, Mandy Patinkin, Lola Glaudini ve Matthew Gray Gubler yer almaktadır.

The Mentalist

En İyi Polisiye Dizileri - The Mentalist

Yapım Yılı: 2008-2015

IMDb Puanı: 8,1

California Araştırma Büro’sunda geçen polisiye dizisinde Patrick Jane, büroya gelen vakaları ilginç yöntemleri ile kısa sürede çözmektedir. Travmatik bir geçmişe sahip olan karakter, tedavisinin ardından başarılı bir araştırmacı olarak California Bürosu’na gelmiştir. Patrick, farklı olayları açıklığa kavuştursa da aslında geçmiş intikamlarını almayı düşlemektedir. Dizinin başrolü Patrick karakterine Simon Baker hayat vermektedir.

Mindhunter

En İyi Polisiye Dizileri - Mindhunter

Yapım Yılı: 2017-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,6

2. sezonuyla ekranlara dönen David Fincher dizisi Mindhunter, suçluların nasıl düşündüğünü çözerek suçu engelleyebileceğini düşünen Holden Ford ekseninde ilerliyor. Holden, bu hipotezini kanıtlamak adına azılı suçlularla görüşmeye başlıyor. FBI davranış biliminden arkadaşı Bill Tench de, Ford’a suç psikolojisini çözmede yardım ediyor.

Flashpoint

En İyi Polisiye Dizileri - Flashpoint

Yapım Yılı: 2008-2012

IMDb Puanı: 7,7

Flashpoint’te, yalnızca sıradan olmayan suçlarda devreye giren Stratejik Müdahale Timi merkez alınıyor. Gregory Parker, Ed Lane, Jules Callaghan, Sam Braddock, Mike Scarlatti, Kevin Wordsworth ve Lewis Young’tan oluşan ekip, Toronto’daki azılı suçlarla mücadele etmeye çalışıyor.

The X-Files

En İyi Polisiye Dizileri - X Files

Yapım Yılı: 1993-2018

IMDb Puanı: 8,6

Polisiye bilim kurgunun klasiklerinden biri olan The X-Files, FBI ajanı Fox Mulder ve Dana Scully’i merkez alır. Deneyimli ajanlar Mulder ve Scully, FBI bünyesindeki tanımlanamayan vakaları aydınlatmak üzere görevlendirilir. İkili, doğaüstü olayların peşine düşerek suçu engellemeye çalışmaktadır. Chris Carter tarafından yönetilen dizinin başrolünde David Duchovny ve Gillian Anderson yer alır.

The Blacklist

En İyi Polisiye Dizileri - The Blacklist

Yapım Yılı: 2013-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,0

John Eisendrath ve John Bokenkamp tarafından çekilen polisiye gerilim dizisi The Blacklist, zeki ve tehlikeli suçlu Raymond Reddington’ın FBI’a teslim olması ile başlar. Bir türlü yakalanamayan azılı suçlu, kendi menfaati karşılığında potansiyel suçluları da ele vereceğini söyler. Bu teklifle birlikte Raymond Reddington, FBI ajanı Elizabeth Keen ile birlikte çalışmaya başlar.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

The Vampire Diaries Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Tüm zamanların en uzun ömürlü dizisi olan The Vampire Diaries, yayın hayatına 2009 yılında başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir