Uzay Filmleri: IMDB’ye Göre En İyi 10 Uzay Filmi

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle bilim-kurgu dünyasında hiç olmadığı kadar hareketlenme olmuştur. Uçan arabalar, insanlığı ele geçiren robotlar, yapay zekanın yanı sıra uzay filmleri de teknolojiden en çok yararlanan filmlerden biridir hiç şüphesiz. Üst düzey grafikler ve ileri seviyede efektlerle uzay filmleri dünyası fazlasıyla gelişmiştir. Bu yazımızda sizlere IMDB sıralamasına göre en iyi 10 uzay filminden bahsedeceğiz. Listedeki sıralama yüksek puandan düşük puana göre gitmektedir.

Interstellar

interstellar

Yapım Yılı: 2014
IMDB Puanı: 8,6

Yakın geleceği anlatan Cristopher Nolan filminde yeryüzünde yaşam, artan kuraklık ve iklim değişiklikleri nedeniyle tehlikeye girmiştir. Daha önce NASA’yla çalışan teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan Dr. Cooper, büyük mısır tarlalarında çiftçilik yaparak hayatını sürdürmektedir; amacı ili çocuğunun rahat bir yaşam sürmesidir. İnsan ırkı yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Tam o sırada yeni keşfedilmiş bir gargantua isimli solucan değili, tüm insanlık adına umut olur. Burayı kullanarak uzayda daha önce keşfedilmemiş yerlere ayak basmak ve insanlık için yepyeni bir yaşam alanı bulmak bir grup astronota kalmıştır. Bu astronotlar, geçen 1 saatin dünyadaki 7 yıla bedel olduğu ortamda hem hızlı ve cesur olmak zorunda kalacaklardır.

İngiliz dahi yönetmen Nolan’ın yaklaşık 10 yıl düşünülmüş ve kardeşiyle beraber yaptığı bu film müzikleriyle de insanları adeta büyülemekte ve solucan deliğine çağırmaktadır.

Alien

alien film

Yapım Yılı: 1979
IMDB Puanı: 8.5
Usta yönetmen Ridley Scott tarafından 1979 senesinde yapılmış olan film dönemi için büyük sükse yaratmıştır. Teknolojinin yeni yeni geliştiği yıllarda yapılan böyle bir film dönemi için inanılması güç bir yol kat ettirmiştir sinemaya. Alien, daha önce hiç gidilmeyen ve kimsenin bilmediği bir gezegeni keşfe çıkan mürettebatı konu alıyor. Filmde tarihteki en bilinen ve en meşhur uzay gemisi olan Nostromo kendisinden beklenen görevi yapmış bir şekilde dünyaya dönerken başka bir gezegenden bir çağrı alır. Bu çağrıyı takip ederek gezegene ayak basan mürettebat daha önce yaşamadığı tecrübeler yaşacak bizleri de ekran başında heyecana sürükleyecektir.

Ridley Scott’ın Alien filmi daha sonra başka yönetmenler tarafından devam ettirilse de sinema tarihine adını büyük harflerle kazıyan film olma özelliğini hiç şüphesiz 1979 senesinde Scott tarafından çekilen film hak etmiştir.

2001: Bir Uzay Macerası

2001: Bir Uzay Macerası

Yapım Yılı: 1968
IMDB Puanı: 8,3

Sinema tarihinin herkes tarafından en büyük yönetmeni olarak görülen, mükemmeliyetçiliğiyle herkesin takdir ettiği, oynattığı oyunculara bazı sahnelerin kusursuz olmasını istediğinden ötürü 100 kere tekrar ettirmiş, yarısına geldiği filmi içine sinmediği için komple yakıp yeniden çekmeye başlamış bir adamdan bahsedicez. Stanley Kubrick. Ve dünya tarihinin gördüğü ilk büyük uzay filmi olan 2001: Bir Uzay Macerası.
Bir grup primatın yemek için tartışırken yanlarında aniden beliren bir taşı fark etmesiyle başlayan film aradan geçen 4 milyon yıldan sonra bilim insanlarının o taşı fark etmesiyle devam eder. Daha sonra Discovery isimli uzay gemisi Jüpiter’e doğru yola çıkar. Ve bu uzay gemisinde dünyanın en akıllı ve en gelişmiş yapay zekası vardır. Hiç şüphesiz bu yapay zekanın da kendine ait planları vardır.

İzledikten sonra konusu birçok insanın aklında farklı kalmış ve herkes tarafından farklı yorumlanmış olan 2001: Bir Uzay Macerası’nı bir akşam mısırınızı patlarak kolanızı açarak keyifle izleyip sizler de Kubrick sinemasının mükemmelliyetçiliğini fark edebilirsiniz.

Solaris

Solaris

Yapım Yılı: 1971
IMDB Puanı: 8.1

Yine Dünya tarihinin gördüğü en büyük yönetmenlerden biri olan Andrey Tarkovsky tarafından yapılan bu film sinema tarihine ilgisi olanlar için harika bir seçenektir. Filme ismini veren Solaris gezegenin adıdır. Bu gezegenin diğer gezegenlerden bir farkı vardır ama. Bilince sahiptir. Solaris’e gelen insanların bilinçaltına girer ve insanların bilinçlerine müdahale eder.
Şüphesiz ki çıktığı dönem Tarkovsky tarafından Kubrick’e bir yanıt olarak gönderildiği söylenen film hakkında kesin olarak böyle bir bulgu yoktur. Fakat Tarkovsky bu filmi bir romandan uyarlamıştır kesin olan şey budur.

Marslı

Marslı

Yapım Yılı: 2015
IMDB Puanı: 8,0

Listede yine bir Ridley Scott filmi. Fakat bu sefer eski teknoloji değil yeni teknolojiyi doruklara kadar kullanmış bir film Marslı. Matt Damon’ın hayat verdiği Mark Watney karakteri bir astronottur ve Mars keşfinde şiddetli bir fırtına yüzünden kaybolur. Kendisini bulamayan arkadaşları öldüğünü düşünerek Dünya’ya döner fakat Mark ölmemiştir ve elindeki kısıtlı imkanlarla Mars’ta hayatını sürdürerek Dünya’ya bir mesaj yollamaya çalışır.
Hikayesiyle insanları büyüleyen ve heyecana sürükleyen Marslı filmi 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiştir. Uzay filmi sevenler için hip şüphesiz tercih edilmesi gereken bir filmdir.

Ay

Yapım Yılı: 2009
IMDB Puanı: 7,9

Yakın tarihte çekilen ve teknolojiyi doruklarına kadar kullanarak insanı içine sürükleyen Ay filminde sıra. Astronot Sam Bell yeni bir uzay şirketiyle anlaştıktan sonra keşif görevi olarak Ay’a gönderilir. Dünya’dan uzaklaşan ve Ay yörüngesine yakşana Sam’in yalnızlığına hep beraber tanıklık ederiz. Bir de üzerine uydu bağlantısının kesilmesi ve Dünya’yla bağının kopmasıla biz de Sam’in yalnızlığına ortak oluruz. Başından sonuna kadar kendisini izleten bu film şüphesiz ki sinema tarihindeki uzay filmleri arasında yerini almıştır.

Boşluktaki Kahramanlar

Yapım Yılı: 1983
IMDB Puanı: 7,9

Philip Kaufman tarafından bir roman uyarlaması olan film 20. Yüzyılın en iyi filmleri arasında yerini almaktadır hiç şüphesiz. Yedi cesur astronotun Amerikanın uzay hakkındaki hırsı ve heveslerini anlatan filmde bu yedi astronotun başına gelen olayları seyretmekteyiz. Yaşadıkları renkli anılar, onlar için büyük tecrübe olan bu seyahat izleyiciyi ekran başına kitlemektedir. Merkür’e giden bu yedi astronotu anlatan film tam dört Oscar ödülü alarak bu listede neden yer aldığını herkese kanıtlamış oldu.

Yerçekimi

Yapım Yılı: 2013
IMDB Puanı: 7,7

Bir Oscar ödüllü filmden başka bir Oscar ödüllü film olan Yerçekimi’ne geçelim. Usta yönetmen Alfonso Cuaron tarafından çekilen film uzayda araştırma yaparken bir kaza sonucu mekikleri parçalanan ve uzay boşluğunda savrulan iki bilim insanını konu ediyor. Bu iki bilim insanı sınırlı oksijenle uzayda sürüklenirken Dünya’daki arkadaşları tarafından kurtarılabilecek mi heyecanlı takip ediyoruz. 2013 senesinde en iyi film Oscar ödülü alan Alfonso Cuaron’un zekasını bir kez daha fark ettiğimiz filmdir.

Apollo 13

Yapım Yılı: 1995
IMDB Puanı: 7,6

Aya gitmek için hazırlanan Apollo 13 ekibi henüz aya varmadan bir kazayla sarsılır ve Aya gitmek bir yana dursun Dünyaya bile dönememişlerdir. Artık uzayda yapayalnız bir şekilde kurtarılmayı bekleyen Apollo 13 ekibi için NASA elinden gelen her şeyi yapacaktır ama bu onları kurtarmaya yetecek midir?

Amerika tarihinde yaşanmış gerçek bir olaydan uyarlanan filmi bir akşam mısırınızı patlatıp keyifle izleyerek zaman geçirebilirsiniz.

Solaris

Yapım Yılı: 2002
IMDB Puanı: 6,2

Listemizde yine Solaris var fakat bu kez Tarkovsky’nin Solaris’i değil. 2002 senesinde yapılan bu film Stanislaw Lem’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Yine aynı şekilde filme ismini veren Solaris gezegenin adıdır. Bu gezegenin diğer gezegenlerden bir farkı vardır ama. Bilince sahiptir. Solaris’e gelen insanların bilinçaltına girer ve insanların bilinçlerine müdahale eder. Tarkovsky’nin filmini sevdiyseniz buna da bayılacaksınız.

Yazar: İrem Şirin

1994 yılında İstanbul'da doğdu. Şu an University of Palermo'da Çevre Mühendisliği okuyor. Gündelik hayatından arta kalan zamanını yazarak geçirmeyi seviyor.

Buna Da Göz At

Tüm Zamanların En İyi Komedi Dizileri

Komedi dizileri, keyifli vakit geçirmek için en çok tercih edilen yöntemdir. Sıklıkla takip ettiğimiz komedi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir