En Güçlü Marvel Karakterleri

Yirminci yüzyılın ikinci yarısından itibaren pek çok kahramanı hayatımıza kazandıran Marvel, bugüne kadar çıkardığı çizgi roman sayıları ve sinema filmleri ile bu karakterleri zenginleştirip derinleştirdi. Bu karakterleri, 50 yıllık yolculuk içerisinde karşı karşıya gördüğümüz zamanlar oldu. Bu gibi durumlarda kimin kazanacağını tahmin edebilmek için, sayısı binlere ulaşan karakterler arasında detaylı bir güç mukayesesi yaparak sizlerle en güçlü Marvel karakterleri listesi paylaşıyoruz.

20- Deadpool

en güçlü marvel karakterleri - deadpool

Birçok kozmik ve tanrısal karaktere ev sahipliği yapan listemizde en aşina olduğumuz kahraman, solo filmleriyle gişede de büyük bir başarıya imza atan Deadpool. Sarkastik tavırları ile Deadpool, sahip olduğu özellikler nedeniyle aynı zamanda en güçlü kahramanlar arasında sayılabilir. Deadpool’un yenilmez olmasını sağlayan en önemli özelliği ölümsüz olması. Her durumda ölümü yenebilen kahraman, bu sayede en güçlü karakterlerden biri olmaya hak kazanıyor.

19- Dormammu


Çizgi romanlarda hatırı sayılır bir hikaye geçmişine sahip olan karakterinin beyaz perdedeki tezahürünü Doctor Strange ile gördük. Filmin sonundaki akıl dolu sekansa ortaklık eden karakter, karanlık boyuttan kovulmasıyla birlikte güçlerinde doruk noktaya ulaşır.

Karanlık boyutun sonu olmayan güçleriyle birlikte Dormammu, çizgi romanlarda pek çok kahramanın kolektif çalışması neticesinde alt edilebilmektedir.

18- Stranger


Stranger, listedeki antik karakter olarak çizgi romanlarda geniş yer tutar. Ait olduğu gezegen olan Gigantus’un tüm gücünü ele geçiren kahraman, bu sayede çoğu karakterin karşı karşıya gelmekten imtina edeceği bir seviyeye gelir. Sahip olduğu güçleriyle kozmik karakterler arasında öne çıkan Stranger’ı, Marvel’ın sinematik evreninde henüz görmedik.

17- Abraxas

en güçlü marvel karakterleri

Abraxas, çizgi romanlarda yalnızca gücüyle değil, zekası ve stratejik dehasıyla da öne çıkan kahramanlardan biri. Karakter, sınırı olmayan gücü, hemen hemen Galactus’la denktir. Ancak bu gücünü evrene zarar vermek için kullanan Abraxas’ı çizgi romanlarda hapsedilmiş bir şekilde görürüz.

16- The Watcher

en güçlü marvel karakterleri - the watcher
Watcher, Marvel evreninin en edilgen karakterlerinden biridir. Evrenin varoloşundan itibaren beri varlığını sürdüren karakter, yalnızca olayları izleyerek kaydeder. The Watcher, evrendeki bu olaylara müdahale edebilecek güce kabil olmasına rağmen konumu gereği yalnızca gözlem yapmaktadır. Sahip olduğu kozmik güç, Galactus’a denktir.

15- Mephisto

en güçlü marvel karakterleri - mephisto
Mephisto’yu evrende daha çok Ghost Rider’a olan etkisiyle tanırız. Esasında karakter, sınırsız güce sahip olan bir cehennem yöneticisidir. Karakter gelişimine ve kişisel motivasyonuna dair hiçbir bilgi verilmeyen karakterin Johnny Blaze’i Ghost Rider’ı çevirmesi oldukça ünlüdür.

14- Zeus

en güçlü marvel karakterleri - zeus

Mitolojik kahramanlardan biri olan Zeus, Sinematik Evren’de Thor filmleri sayesinde tanıdığımız Odin ile birlikte gökyüzünün en güçlü varlıklarından biridir. Bu mitolojik karakter, yıldırımlar yaratmak ve bunları kontrol etmekle mükelleftir.

Sky- Father adıyla da çizgi romanlarda geniş yer tutan karakterin gücü dışında bilgeliğiyle de olayların çözümüne katkıda bulunduğu görülür.

13- Thanos

marvel karakterleri - thanos
Marvel evreninin en ihtişamlı kötüsü olarak Infinity War’da karşımıza çıkan Thanos, sonsuzluk eldivenine sahip olmadan da evrendeki en güçlü varlıklardan biridir. Mutant bir titan olan karakterin, sonsuzluk taşlarını bir araya getirerek oluşturduğu eldivenin gücünü kullanabilecek kudrete sahip olması, onu yenilmez bir boyuta ulaştırır.  Thanos’u Marvel Sinematik Evreni’nde birden çok görsek de karakterin Ölüm’le olan ilişkisi ve kozmik gücüne çizgi romanlardaki kadar bahsedilmedi.

12- Oblivion

en güçlü marvel karakterleri - oblivion
Oblivion, boşluk felsefesine dayanan en ilgi çekici karakterlerden biridir. Marvel bünyesinde yer alan diğer karakterlerin aksine hiçbir madde ve enerjinin bulunmadığı bir hiçlikten gelmektedir. Outer Vois adı verilen dış boşluğun efendisi olan karakter meydana geldiği bu boşluğu kullanarak sonu olmayan bir güç manipülasyonu elde eder. Oblivion’un çizgi romanlarda güç olarak denk olduğu karakter Eternity’dir.

11- Kronos

en güçlü marvel karakterleri - kronos
Evrenin en mistik kahramanlarından biri olan Kronos, zamanı kontrol edebilmesiyle öne çıkmaktadır. Olayları daha çok geri planda takip eden karakter aynı zamanda evrendeki tüm ruhları kontrol edebilmektedir.

Kronos’un sahip olduğu bu güç, çizgi romanlarda evrenle ile zihinlerinin bağlantılı olmasıyla açıklanmaktadır.

10- Odin

en guclu marvel karakterleri - odin
Beyaz perdede Thor’un babası olarak gördüğümüz karakter, Iskandinav mitolojisinin en güçlü karakterlerinden biridir. Odin, Zeusla birlikte gökyüzünü kontrol eden Sky Father’dan biridir.

Odin’in tek kimliği Sky Father’lık değildir. Asgard halkının krallığını da yapan karakter, sonsuz bir enerji türü olan güneşten güç almaktadır. Bu nedenle Odin’in gücünün sınırı yoktur.

9- Phoenix Force

en güçlümarvel karakterleri - phoenix force
Phoenix Force için bir karakter demek oldukça zor. Esasında Phoenix Force, evrenin başından beri var olan yok edici bir kozmik enerji. Ancak çizgi romanlarda bu enerji, kahramanların uğruna savaştığı ve korktuğu konulardan biri olduğu için oldukça önemli.

Phoenix Force, evrenin varlığında etkili olduğu için hiçbir güç tarafından yok edilemez. Ancak dönem dönem tezahürünü yeryüzünde yaşatmak için kendisine kurbanlar seçer. X- Men evreninde sıklıkla gördüğümüz Jean Grey bu kurbanlardan biridir.

8- Infinity

en güçlü marvel filmleri - infinity
Infinity, evrendeki en kudretli beş varlıktan biri olarak çizgi romanlarda geniş yer tutar. Bunlar, Galactus, Eternity, Lord Chaos, Master Order ve Infinity’dir. Karakter, uzayın ve evrenin boşluklarından meydana geldiği için sonsuz bir güç kaynağına sahiptir. Bu sebepler bugüne kadar çıkan çizgi roman sayılarında Infinity’nin gücünün tanımı yapılamamaktadır.

7- Death

marvel karakterleri - death
Evrendeki tüm ölümleri kontrol eden Death, aynı zamanda Thanos ve Deadpool ile destansı bir aşk hikayesine de konu olmaktadır. Yaşamı isteğine göre manipüle edebilen karakterin güçleri Eternity ile hemen hemen eşittir. Ancak Death’in etki alanı, Mephisto ile sınırlıdır. Death, cehenneme giden ölüleri tekrar diriltemez. Death, evrenin başından beri var olduğu için evren sona erene kadar varlığına devam eder.

6- Galactus

en güçlü marvel karakterleri - galactus
Evrendeki sınırsız gücü elinde bulunduran Galactus, bunun dışında var olan tüm bilgilere de sahiptir. Sınırsız güç ve bilgiye sahip olan karakter, bu sayede durdurulamayan isimlerin başında gelir. Galactus’un gücünün kaynağı, evrendeki gezegenlerin enerjileridir. Bu yüzden kozmik bir güç merkezidir.

Galactus, diğer Marvel karakterlerinden farklı olarak varlık yaratma ve manipüle etme gücüne de sahiptir.

5- Living Tribunal

En Güçlü Marvel Karakterleri
Living Tribunal’ı karakter bazında çok sık görmesek de etkilerini pek çok yerde görürüz. Living Tribunal, evrende birçok felakete yol açan Infinity Gaunlet ve Infinity Gems’in gerçek sahibidir. Karakter, sahip olduğu kutsal güçler sayesinde çizgi roman evreninin Beyonder ile en mistik varlıklarından biri haline gelmiştir.

4- Eternity

en güçlü marvel karakterleri - eternity
Evrenin beş temel varlığından biri olan Eternity, uzayı ve zamanı manipüle edebilmesiyle ünlüdür. Eternity, aynı zamanda gerçekliği de inisiyatifine göre değiştirebildiği için Galactus’tan sonra evrendeki en güçlü ikinci varlık olarak bilinir.

3- Beyonder

en güçlü marvel karakterleri - beyonder
Marvel’ın diğer en güçlü varlıklarına göre insan formunda bulunan karakter, esasında kozmik seviyede bir mutanttır. Beyonder, sınırsız güce sahip olmanın yanında kendi evrenini yaratabilecek kudrete de sahiptir. Çizgi romanlarda karakterin gücü, Galactus, Eternity, Death gibi varlıkların yaşamını sona erdirebilecek potansiyele sahip olmasıyla anlatılmaktadır. Bu güç, Beyonder’i Marvel evreninin en güçlü üçüncü kahramanı haline getirmektedir.

2- The Fulcrum

en güçlü marvel karakterleri - the fulcrum
The Fulcrum, Marvel’ın efsane çizeri Jack Kirby’e adanan bir karakter olması hasebiyle sonu olmayan bir güce sahiptir. The Fulcrum, bu gücü olaylara müdahale etmek için değil, kahramanlara tavsiye vermek ve gözlem yapmak için kullanır.

Pasif bir konumda olan karakterin gücünün sınırları bilinmediği için hiçbir kahraman The Fulcrum’la karşı karşıya gelmeye çalışmaz.

1- One Above All

en güçlü marvel karakterleri - one above all
One Above All, Marvel evreninin yaratıcıları Stan Lee ve Jack Kirby’nin çizgi romanlardaki tezahürü olarak bilinen karakterdir. Bu meta etki sayesinde karakter, Marvel evreninde bulunan her bir varlığın, evrenin ve kozmik gücün yaratıcısı olarak en tepede yer alır.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir