En İyi Netflix Dizileri – 2023 Güncel Liste

Netflix, yabancı dizi sektöründe pazarın lideri konumuna gelmiş durumda ve her geçen gün ürettiği yeni yapımlarla dünya genelindeki izleyicilerini doyurmaya devam ediyor. Netflix’in ürettiği bu yapımların birçoğu dünya genelinde fenomen hale geliyor ve kendilerine özel fan grupları oluşuyor. Hal böyle olunca bu dizilerden oluşan bir liste oluşturmayı düşündük ve bu yazımızda sizler için Netflix’te mutlaka izlemeniz gereken en iyi Netflix dizileri listesi hazırladık.

Bu listemize göz atmadan önce daha önce hazırladığımız Netflix Filmleri ve Netflix Belgeselleri listelerimizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Netflix Dizileri

Squid Game

Tür: Aksiyon, Dram, Gizem
Yayın Yılı: 2021
IMDB Puanı: 8,1

Son zamanların en çok ses getiren Netflix yapımlarından biriyle başlıyoruz. Çocukken oynanan oyunlar artık pek de masum değildir, paraya ihtiyacı olan 456 kişi ise kendilerine yapılan bir ölüm oyunu teklifini kabul ederler. Tüm oyunları geçer ve hayatta kalırsanız disko topu gibi görünen kürenin içinde biriken paraya sahip olursunuz.

Dizi Kore yapımı. Sarsıcı ve küçükler için sakıncalı sahnelere sahip. Karakterlerin, bize geçmişleri de sunulduğu için derinlikleri var, bu yüzden onlara bağlanmak fazla kolay. Bu bağ sebebi yüzünden de her bir kayıp fazlaca etkileyebiliyor. Dizi şimdiden en iyi Netflix dizilerinden birisi olarak gözüküyor ve mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

Mindhunter

Netflix Dizileri - Mindhunter

Tür: Suç, Dram, Gerilim
Yayın Yılı: 2017 –
IMDB Puanı: 8,5

Usta yönetmen David Fincher’ın imzasını taşıyan Mindhunter, suç ve gerilim kategorisinde alışılmışın dışına çıkarak izleyiciye psikolojik bir yolculuk vaat ediyor. Oldukça sürükleyici bir dizi olan Mindhunter’da, yalnızca David Fincher’ın değil, Charlize Theron, Josh Donen ve Cean Chaffin gibi deneyimli isimlerin de imzası var.

Mindhunter, FBI ajanı Holden Ford ve ortağının yakın zamanda vuku bulan tecavüz ve cinayet vakalarını çözmek için geliştirdikleri yeni ve ilgi çekici teknikleri işliyor. Bu sürece tanıklık etmek, suç dünyasına daha önce hiç bakmadığınız bir pencereden bakmanıza olanak sağlıyor. İyi oyunculuklar ve güçlü senaryo ile desteklenen dizi, Netflix’te izleyebileceğiniz en iyi dizilerin başında geliyor.

İzlemek İçin Tıklayın

House of Cards

Netflix dizileri - House of Cards
Tür: Siyasi, Drama
Yayın Yılı: 2013 – 2018
IMDB Puanı: 8,8

Son dönemin en başarılı politik dizilerinden biri olan House of Cards, ortaya koyduğu başarı neticesinde ekran hayatı boyunca pek çok ödüle layık görüldü. Dizi, Amerikan Dışişleri Bakanlığı için mücadele eden Frank Underwood karakterinin hikayesini anlatıyor.

Etkileyici planını ilgi çekici bir şekilde uygulama başlayan Frank, bunu yaparken ortamın güncel politik durumunu da göz önünde bulundurmayı ihmal etmiyor. Oldukça akıcı ve etkileyici bir Netflix dizisi olan House of Cards, her ne kadar öngörülemeyen olaylar nedeniyle tatsız bir gidişata sahip olsa da, içerik bakımından her izleyiciyi tatmin edecek öğelere sahip.

İzlemek İçin Tıklayın

La Casa De Papel

Netflix dizileri - la casa de papel
Tür: Aksiyon, Suç, Gizem
Yayın Yılı: 2017 –
IMDB Puanı: 8,6

Ülkemizde büyük bir ilgi ve beğeniyle takip edilen dizi, izleyiciye bir dizide olması gereken her şeyi yeterli ölçüde veriyor. Aksiyon, aşk, suç ve gerilim öğelerini başarılı bir şekilde ekrana yansıtan dizi aynı zamanda sürükleyici bir anlatıma sahip.

La Casa De Papel, her ne kadar temelde bir soygun dizisi olsa da, akıllıca hazırlanmış senaryosu ile farklılığını kısa sürede kanıtlıyor. Dizi, Profesör önderliğinde toplanan 8 sabıkalının bankadan para çalmak yerine merkez bankasından para bastırmaya çalıştığı sürükleyici planın hikayesini anlatıyor. Bu süreçte başarılı müfettiş Raquel Murillo plana hiç beklemediği yerden dahil olarak kendisini olayların içerisinde buluyor.

İzlemek İçin Tıklayın

Black Mirror

Netflix dizileri - Black Mirror
Tür: Bilim-Kurgu, Drama, Gerilim
Yayın Yılı: 2011 –
IMDB Puanı: 8,9

Toplumsal eleştiri misyonunu bilimkurgu tarzında başarıyla yerine getiren Black Mirror, aynı zamanda Netflix’in en ikonik işlerinden. Yayınlanmaya başladığı 2011 yılından itibaren dizi birçok toplumsal konuya değinerek güncel sorunlara ayna tutuyor. Bunu yaparken bilim kurgu tarzının sağladığı görsel imkanları da kullanmayı ihmal etmiyor.

Black Mirror, önermeleri ve konuları işleyiş biçimi ile benzerlerinden sıyrılırken güçlü görselliği ile de izleyenleri hayran bırakıyor. Bu nedenle Black Mirror, her bilimkurgu sever tarafından büyük bir ilgiyle takip edilmeye devam eden Netflix dizilerinden.

İzlemek İçin Tıklayın

Stranger Things

En iyi Netflix dizileri - Stranger Things
Tür: Fantastik, Korku, Drama
Yayın Yılı: 2016 –
IMDB Puanı: 8,9

Stranger Things, yayınlandığı andan itibaren Netflix’te fenomen haline gelen dizilerin başında geliyor. İçeriği ve sunumu ile diğer içeriklerden sıyrılan yapım, kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına almayı başardı. Yaratıcıları Duffer Kardeşler olan dizide yaşadıkları yerde gerçekleşen doğaüstü olayların peşinden giden bir grup çocuğun hikâyesi anlatılıyor.

Dizide bilim kurgu ve fantastik öğelere de yer verildiği için hikâye son derece büyülü ve ilgi çekici bir hale geliyor. Çocuklar ile işlenen bu fantastik hikâyede doğaüstü gelişmelere teslim olmak isteyenler, dizinin sonunda oldukça memnun olacak.

İzlemek İçin Tıklayın

Daredevil

En iyi Netflix Dizileri - Daredevil
Tür: Aksiyon, Suç, Drama
Yayın Yılı: 2015 – 2018
IMDB Puanı: 8,7

Marvel’ın en başarılı Netflix dizilerinden olan Daredevil, aynı adı taşıyan Marvel karakterini ekranlara taşıyor. Marvel evrenin en etkileyici karakteri olan Matt Murdock’un hikâyesine tanık olmak ve güçlü bir süper kahraman hikâyesi izlemek isteyenler için Daredevil, Netflix üzerinden ulaşabileceğiniz harika bir seçenek.

Karakter gelişimi ve kahraman yolculuğunun başarılı bir şekilde izleyiciye gösterildiği dizi, üç sezonun sonunda Netflix yolculuğunun sonuna gelerek geride başarılı bir dizi örneği bıraktı. Aksiyonu bol, sıra dışı bir süper kahraman hikâyesi izlemek isteyenler bu janrın en başarılı örneklerinden biri olan Daredevil’e bakabilir.

İzlemek İçin Tıklayın

Maniac

netflix dizisi - Maniac
Tür: Bilim-Kurgu, Drama, Komedi
Yayın Yılı: 2018
IMDB Puanı: 7,9

Maniac, Netflix arşivinde yerini aldığından beri ünlü oyuncu kadrosu sayesinde adından sıkça bahsettirdi. Oscar ödüllü oyuncu Emma Stone ve Jonah Hill’in başrolünü üstlendiği dizide, bugüne kadar birçok kez işlenen konular sıra dışı bir şekilde ele alınıyor.

Yolları çeşitli psikolojik sorunlar sebebiyle kesişen iki kişi, almayı kabul ettikleri tedavi sonucunda başka birinin hayalinde yarattığı gerçeklikten kopuk bir dünyada yaşamaya başlıyor. Bu yan etki, başrollerimizi önü alınamaz olaylar zincirinin ortasına bırakıyor. Bu sürükleyici dizide kendinizi sürekli düşünürken ve geliştirirken bulacaksınız.

İzlemek İçin Tıklayın

The Crown

the Crown - netflix dizisi
Tür: Drama, Tarih
Yayın Yılı: 2016 –
IMDB Puanı: 8,7

The Crown, II. Elizabeth’in saltanatını konu alan bir dönem dizisi. The Crown dizisinin Netflix dizileri arasında öne çıkmasını sağlayan en önemli özellik, güçlü oyuncu kadrosu ve görkemli prodüksiyonu ile başarılı bir görsellik sunması. Bu başarılı uyarlama yalnızca tarih meraklılarının değil, entrikalarla dolu bir mücadeleye şahit olmak isteyenlerin de ilgisini çekiyor.

The Crown dizisinin yıldızı Claire Foy, dizi tarihindeki en başarılı canlandırmalardan birini yaparken dönemin siyasi ve toplumsal durumunu da etkileyici bir şekilde ortaya koyuyor. Bu tarihe tanıklık etmek isteyen izleyiciler için altın değerinde olan dizi, Netflix’in en beğenilen yapımları arasında.

İzlemek İçin Tıklayın

Tepedeki Ev

netflix dizileri - tepedeki ev
Tür: Drama, Korku, Gizem
Yayın Yılı: 2018 –
IMDB Puanı: 8,7

Shirley Jackson’un aynı adlı romanından uyarlanan mini dizi formatındaki Tepedeki Ev, korku ve gerilim türünde başarılı bir dizi tüketmek isteyen herkesi tatmin edecek bir yapıya sahip. Etkileyici anlatım ve bölümler içerisine dengeli bir şekilde yerleştirilmiş gerilim dozu sayesinde dizi kısa sürede en çok beğenilen yapımlardan biri haline geldi.

İlk sezonunda, çocukluklarını esrarengiz ve perili bir evde geçiren bir ailenin yıllar sonra bu eve geri dönmesiyle birlikte yaşadıklarını anlatan dizi, yakın zamanda ikinci sezonu ile ekranlara geri dönecek.

İzlemek İçin Tıklayın

Dogs of Berlin

Netflix dizileri - Dogs of Berlin
Tür: Aksiyon, Suç, Drama
Yayın Yılı: 2018 –
IMDB Puanı: 7,5

Dogs of Berlin, yayınlandığı andan itibaren büyük beğeniyle takip edilen bir Alman dizisi. Dizi, Netflix’te birçok örneği bulunan suç temasını cesurca anlatarak izleyicilere unutamayacakları bir deneyim yaşatıyor.

Oldukça zıt karakterlerde olan iki polisin birlikte çalışmak zorunda olmasıyla başlayan hikaye, suç örgütleriyle yaşanan çatışmalar ve politik meselelerle birleşince dolu dolu bir dizi ortaya çıkıyor. Janrının en güçlü örneklerinden biri olan Dogs of Berlin, toplumun farklı kesimlerine ışık tutma konusunda da oldukça başarılı.

İzlemek İçin Tıklayın

The OA

the OA netflix dizisi
Tür: Drama, Fantastik, Gizem
Yayın Yılı: 2016 –
IMDB Puanı: 7,8

Zal Batmanglij yönetmenliğinde çekilen dizi The OA, alışılagelmiş bilim kurgu dizilerinden hayli farklı bir duruşa sahip. Dram öğelerine de zaman zaman yer veren dizide, 7 yıl önce ortadan kaybolan görme engelli Prairie Johnson’ın bir anda görme yeteneğini kazanarak ortaya çıkışı anlatılıyor.

Bu esrarengiz olay, Johnson’ın ailesi ve federaller tarafından yakından takip edilmeye başlanınca ortaya aksiyonlu bir süreç çıkıyor. Bilim kurgu ve fantastik öğeleri gerçekçi bir şekilde işleyen yapım, 8 sezonluk birinci sezonunun ardından ikinci sezonuyla geri döndü.

İzlemek İçin Tıklayın

Narcos

Netflix dizileri - narcos
Tür: Biografi, Suç, Drama
Yayın Yılı: 2015 –
IMDB Puanı: 8,8

Amerika’nın fenomen uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın hayatının anlatıldığı dizi, izleyenlere sıradan bir biyografiden çok daha fazlasını vaat ediyor. Her noktasında suç ve aksiyonun yer aldığı bu hikaye, aynı zamanda Amerika’nın önemli bir tarihine tanıklık etmenizi ve suçla savaşmak için nelerin yapıldığını da görmenizi sağlıyor.

Pablo Escobar’ın Kali Karteli dışınıda sahip olduğu siyasi kimliğini ve farklı yönleri ile yönettiği imparatorluğuna dair fikir sahibi olabilmek için için Narcos en iyi seçenek.

İzlemek İçin Tıklayın

Sense8

sense 8 netflix dizileri
Tür: Drama, Bilim-Kurgu, Gizem
Yayın Yılı: 2015 –
IMDB Puanı: 8,4

Sense8, Netflix’in yıldızı hızlı parlayan ve sönen başarılı dizilerinden biri. Girift senaryosu sayesinde izleyenlere keyifli bir seyir vaat eden bilim kurgu dizisinde güçlü karakterizasyonlar bulmanız da mümkün.

Sense8’in başarısında kuşkusuz Matrix’in efsane yönetmenleri Wachowski kardeşlerin de payı var. Wachowski’ler, dizinin hem senarist hem de yönetmen koltuklarında oturarak ortaya etkileyici ve tutarlı bir bilim kurgu dizisi çıkmasını sağlamış. Dizide, birbiriyle bağlantılı olan 8 farklı karakterlerin yaşadığı doğa üstü olaylar ve bu 8 kişinin bir araya gelme süreci anlatılıyor.

İzlemek İçin Tıklayın

13 Reasons Why

netflix dizileri - 13 reason why
Tür: Drama, Gizem
Yayın Yılı: 2017 –
IMDB Puanı: 8,0

Örneğine pek rastlamadığımız gençlik dramalarından biri olan 13 Reasons Why dizisi, yayınlandığı andan itibaren Neflix’in fenomen işlerinden biri haline geldi. 2 sezonu yayınlanmış olan dizinin işlediği konuyu oldukça derin ve net bir şekilde aktarması, içeriğinin aksine yalnızca gençlerin değil yetişkinlerin de ilgiyle takip etmesine olanak sağladı.

13 Reasons Why, lisede karşılaştığı zorbalıklar sonucunda hayatına son veren Hannah Baker’ın, arkasında bıraktığı 13 kasetin hikayesini anlatıyor. Bu kararı vermesinde etkili olan kişileri ve olayları açıkça anlattığı kasetler, uzun vadede pek çok olayın fitilini ateşliyor. İzleyen herkesin dersler çıkarıp yoluna devam edeceği dizi, toplumun genç kesimine olan farkındalığı da arttırıyor.

İzlemek İçin Tıklayın

Bojack Horseman

netflix dizileri-bojack-horseman
Tür: Animasyon, Komedi, Drama
Yayın Yılı: 2014 –
IMDB Puanı: 8,5

Netflix’in son dönemde ilgiyle takip edilen animasyon dizisi Bojack Horseman, işlediği konu itibariyle diğerlerinden hayli farklı. Eski bir yıldız olan Bojack Horseman, dizi içerisinde eski ününe kavuşmanın yollarını ararken hep peşinde koştuğu mutluluğun ne olduğuna dair sık sık içsel sorgulamalar yaşıyor. Bu süreç, izleyicilerin de mutluluk kavramını BoJack ile yeniden keşfetmesini sağlıyor.

BoJack’in eğlenceli hayatına ev arkadaşı Todd ve kendisi gibi mutluluk arayışında olan Diane de dahil olunca ortaya izlemesi keyifli ve zaman zaman kişinin kendi hayatını sorgulamasına neden olan bir dizi çıkıyor.

İzlemek İçin Tıklayın

Orange is the New Black

Orange is the new black - netflix dizileri
Tür: Komedi, Suç, Drama
Yayın Yılı: 2013 –
IMDB Puanı: 8,1

Netflix’in ilk işlerinden biri olan Orange is the New Black, ekran hayatına 2013 yılında başladı. Dizinin yaratıcısı Jenji Kohan, ortaya koyduğu başarılı komedi ve drama dizisi ile bugüne kadar birçok ödüle layık görüldü. Dizi, gerçek hapishane anılarının yazıldığı Orange is the New Black: My Year in a Women’s Prison adlı kitaptan uyarlandı.

Hem kitapta hem de dizide, sıradan hayatını bırakıp eski kız arkadaşı ve uyuşturucu satıcısı Alex Vause yüzünden hapse giren Piper Chapman’ın hayatı işleniyor. Piper, burada Alex ile karşılaşarak hapishane hayatında mücadele etmeye başlıyor. Oldukça sürükleyici bir anlatıma sahip olan dizi, yayınlandığı andan itibaren güçlü bir seyirci kitlesine sahip olmayı başardı.

İzlemek İçin Tıklayın

Love, Death and Robots

netflix dizileri - love, death&robots
Tür: Animasyon, Komedi, Fantastik
Yayın Yılı: 2019 –
IMDB Puanı: 8,8

Love, Death and Robots, Netflix’in en yeni ve ilginç işlerinden biri. David Fincher’ın imzası bulunan dizide her bölüm birbirinden farklı konular işleniyor. İlgi çekici şekilde işlenen bu konular, sıradan dizilerin aksine bir animasyon halinde izleyiciye sunularak etkili bir seyir sağlanıyor.

Netflix’in en deneysel dizilerinden biri olan Love, Death and Robots’ta zaten aşina olduğunuz pek çok konu ve kavram etkileyici bir üslupla anlatılıyor. Bu nedenle dizinin konusunu ilgi çekici bulmayanlar da bu diziye bir şans vererek kendini etkileyici bir anlatımın kollarına bırakabilir.

İzlemek İçin Tıklayın

Big Mouth

en iyi Netflix dizileri - Big Mouth
Tür: Animasyon, Komedi, Romantik
Yayın Yılı: 2017 –
IMDB Puanı: 8,1

Sevilen animasyon dizisi Family Guy’ın senaristi Andrew Goldberg tarafından yazılan Big Mouth, bugüne kadar birçok başarılı örneğini gördüğümüz animasyon dizilerine farklı bir soluk getiriyor.

Big Mouth, büyüm çağında olan bir grup çocuğun bu süreçte yaşadığı olayları mizahi bir üslupla anlatıyor. Ancak dizide işlenen hikayenin ergenlik olması, yetişkin izleyicilerin bundan keyif almayacağı anlamına gelmesin. Big Mouth, her yaş grubundan insanın keyifle takip edebileceği, zekice diyaloglarla bezeli bir dizi.

İzlemek İçin Tıklayın

The Umbrella Academy

Netflix dizileri - the Umbrella Academy
Tür: Aksiyon, Macera, Komedi
Yayın Yılı: 2019 –
IMDB Puanı: 8,2

Kısa zaman önce Netflix’teki yerini alan The Umbrella Academy, kendisine bu adı veren bir süper kahraman ailesinin Dünya’nın sonunu getirecek olan felaketi önlemeye çalışmasını konu alıyor. Birbirinden farklı güçlere sahip olan kardeşler, babalarının ölümüyle birlikte bir araya gelerek bu gizemi çözmeye çalışıyor.

Bir çizgi roman uyarlaması olan ve bu nedenle birçok fantastik öğeye sahip olan dizi, temelde bir aile hikayesini işlediği için birçok dramatik sahneye de sahip. Bu nedenle The Umbrella Academy, her izleyenin kendinden bir parça bulabileceği bir dizi.

İzlemek İçin Tıklayın

After Life

Netflix - After Life dizisi
Tür:Komedi, Drama
Yayın Yılı: 2019 –
IMDB Puanı: 8,5

Netflix’in yeni dizilerinden After Life, ünlü İngiliz komedyen Ricky Gervais’in son projesi. Bu zamana kadar birçok komedi dizisi ve standup şovu ile izleyenleri kendisine hayran bırakan usta komedyen, bu sefer dramatik bir hikâyeyi olabilecek en iyi şekilde işleyerek Netflix’in en iyi dizileri arasında kendine bir yer buluyor.

Karısının ölümünden sonra bunalıma giren ve sık sık intihar seçeneğini düşünen umutsuz bir adamın içine düştüğü absürt olayları anlatan dizide, dram olduğu kadar komedi de kendine yer bulmuş. Zekice diyaloglar, akıcı hikayeyle birleşince ortaya mutlaka izlenmesi gereken bir iş çıkmış.

İzlemek İçin Tıklayın

The Witcher

En İyi Netflix Dizileri - The Witcher

Yapım Yılı: 2019

IMDb Puanı: 8,4

Kitaplara ve oyunlara konu olan Geralt, bu kez Netflix dizisi olarak karşımıza çıkıyor. Henry Cavill’in canlandırdığı Rivia’lı Geralt, elfler, cüceler ve canavarlarla savaşarak adaleti sağlamaya, aynı zamanda kaderinin bir olduğu Siri’yi bulmaya çalışıyor. Sevilen fantastik eserin yönetmen koltuğunda ise Lauren Schmidt Hissrich oturuyor.

Messiah

En İyi Netflix Dizileri - Messiah

Yapım Yılı: 2020
IMDb Puanı: 7,8

Messiah, Netflix’e iddialı bir giriş yaparak kısa sürede izleyenlerin takdirini topladı. Dram ve gerilim türündeki dizide aniden ortaya çıkan Mesih, Orta Doğu’yu birbirine katıyor. Mesih olduğunu iddia eden mucizeler yaratan gizemli kişinin müridleri her geçen gün artarak CIA için tehdit oluşturmaya başlıyor. Yavaş ilerleyen ve izleyiciyi hayran bırakan dizinin başrolünde, Mesih performansı ile Mehdi Dehbi yer alıyor.

You

En İyi Netflix Dizileri - You

Yapım Yılı: 2018
IMDb Puanı: 7,8

2. sezonuyla ekranlara geri dönen You, Joe isimli bir kitapçının aşık olduğu kadınlarla olan hastalıklı ilişkisini konu alıyor. Joe, kitapçıda karşılaştığı Beck’i elde edebilmek için her türlü sakıncalı yolu deniyor. Dur durak bilmeyen Joe için işler sarpa sarınca elini kana bulamaktan da çekinmiyor. Dizinin başrolünde, Gossip Girl dizisiyle tanıdığımız yakışıklı oyuncu Penn Badgley yer alıyor.

Sex Education

En İyi Netflix Dizileri - Sex Education

Yapım Yılı: 2019-2023
IMDb Puanı: 8,3

Otis, çok fazla arkadaşı bulunmayan bir lise öğrencisidir. Seks terapisti annesi yüzünden, yaşıtlarının aksine bu konularda oldukça bilgilidir. Bu uzmanlık, Otis’in okulda popülerleşmesine ve bir sürü insanla tanışmasına neden olur. Otis’in verdiği gizli cinsel derslere Maeve eşlik etmektedir. Başrolde Asa Butterfield, Emma Mackey ve Gillian Anderson yer alır.

Dead to Me

En İyi Netflix Dizileri - Dead to Me

Yapım Yılı: 2019
IMDb Puanı: 8,1

Liz Feldman’ın yönetmenliğini yaptığı dizide kocasını kaybeden acılı bir kadın anlatılır. Jen, alaycı ve öfkeli bir kadındır. Kocasının kaybını atlatamadığı için kendine ve çevresine zor zamanlar yaşatmaktadır. Böyle bir dönemde tanıştığı Judy, Jen’le arkadaşlık kurarak depresyondan çıkarmaya yardımcı olur.

 Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker

En İyi Netflix Dizileri - Self Made

Yapım Yılı: 2020
IMDb Puanı: 7,4

Netflix’in yeni mini dizisi Self Made, Amerika’da efsane bir ilham figürüne dönüşen kadın girişimci C. J. Walker’ın hikayesini konu alıyor. Irkçı ve cinsiyetçi baskının en yoğun olduğu dönemde kendine iş kuran siyahi karakter, azmi sayesinde Amerika’nın ilk kadın milyoneri oldu. C. J. Walker’ın ilham veren başarı öyküsü, Oscar ödüllü Octivia Spencer tarafından bu 4 bölümlük dizide anlatılıyor. Spencer’a oyuncu kadrosunda Blair Underwood ve Tiffany Haddish eşlik ediyor.

Unorthodox

En İyi Netflix Dizileri - Unorthodox

Yapım Yılı: 2020-Devam Ediyor
IMDb Puanı: 8,3

Unorthodox, çok ses getiren ilk sezonu ile Netflix’teki yerini aldı. Anna Winger’ın yaratıcısı olduğu dizi, kendine yeni bir hayat kurmaya çalışan genç bir kızın hikayesini anlatıyor. Baskıcı bir toplumda büyüyen Etsy, dini gereği küçük yaşta zorla evlendirilmeye çalışılır. Etsy, yaşadığı yerden ve çevresindeki insanlardan kaçarak hayallerinin peşinden koşar.

Unortohodox, genç bir kadının kendini tanımasını ve hayallerinin peşinden koşmasını gerçekçi bir şekilde ekrana taşımaktadır. Başrolde, Etsy performası ile büyük beğeni toplayan güzel oyuncu Shira Haas yer alır.

Master of None

En İyi Netflix Dizileri - Master of None

Yapım Yılı: 2015-2021
IMDb Puanı: 8,2

Master of None’ın başrolünde yer alan Aziz Ansari’yi, Michael Douglas’ın Parks and Recreation dizisindeki rolüyle tanımıştık. Ünlü komedyen, bu kez kendi yazıp yönettiği bu Netflix komedisinde Dev Shah karakterine hayat veriyor. Dev, hayatını günlük figürasyon işlerinden kazanan, dikiş tutturamamış bir oyuncudur. 30 yaşındaki başarısız aktörün sektördeki çabaları ve sosyal hayatındaki iniş çıkışlar Master of None’a konu olur. 2 sezonluk dizide Ansari’ye Noel Wells, Kelvin Yu, Eric Wareheim ve Lena Waithe eşlik eder.

The End of F***ing World

En İyi Netflix Dizileri - The End of the F**king World

Yapım Yılı: 2017-2019
IMDb Puanı: 8,1

Sevilen gençlik dizisi The End of F***ing World, Charles Forsman tarafından yazılan aynı adlı çizgi romandan uyarlanmıştır. Senaryosunu Charlie Covell’in yazdığı ve Jonathan Entwistle’ın çektiği dizi, James ve Alyssa arasındaki tuhaf ilişkiyi konu alır. Şiddet eğilimi bulunan James, öldürme isteğini dindirmek için okul arkadaşı Alyssa’yı kurban seçer. Ancak Alyssa da en az James kadar sıra dışı bir gençtir. Hayatlarından umudu kesen ikili, beraber maceralarla dolu bir yolculuğa çıkar. Ana karakterlere Jessica Barden ve Alex Lawther hayat verir.

GLOW

En İyi Netflix Dizileri - GLOW

Yapım Yılı: 2017-Devam Ediyor
IMDb Puanı: 8,0

Emmy Ödül’lü komedi dizisi Glow, Liz Flahive ve Carly Mensch tarafından çekildi. Dizi, 1980’lerin Amerika’sında bir grup kadın güreşçiyi konu alıyor. Başroldeki Ruth, piyasada bir türlü dikiş tutturamayan işsiz bir oyuncudur. Hayatını kazanmak için ringe çıkmayı deneyen Ruth, burada harikalar yaratır. Renkli kostümleri ve eğlenceli tavırları ile 14 kadın, koç Sam’in yardımıyla güreşte ustalaşmaya başlar. Dizi, 80’lerin gerilimli politik havasını da izleyiciye yansıtmaktadır.

I Am Not Okay With This

En İyi Netflix Dizileri - I Am Not Okey With This

Yapım Yılı: 2020-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 7,6

15 yaşındaki Sydney’in hayatı yolunda gitmemektedir. Gün içinde birçok kez sinir krizi yaşayan Sydney, bu krizlerde olağan dışı bir şey olduğunu keşfeder. Sydney, telekinetik güçlerini keşfetmeye çalışırken aile ve ilişkiler konusunda da mücadeleler verir. Netflix’in sevilen gneçlik dizisinde Sophia Lillis başrolü canlandırıyor.

Ozark

En İyi Netflix Dizileri - Ozark

Yapım Yılı: 2017-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,4

Marty Byrde, saygın bir finansçı ve sevgi dolu bir aile babasıdır. Sahip olduğu danışmanlık şirketinin yasadışı bir uyuşturucu ticaretine karışması ile Marty’nin başı derde girer. Marty, ailesini olanlardan korumak için karısı ve iki çocuğu ile birlikte Ozark Platosu’na kaçar. Başrolde yer alan Jason Bateman, aynı zamanda dizinin yönetmenliğini ve yapımcılığını da üstlenmiştir.

Pose

En İyi Netflix Dizileri - Pose

Yapım Yılı: 2018-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,6

Ryan Murphy’nin aışıltılı dünyasından çıkan Pose, 1980’lerin New York’undan geçer. New York’un farklı kültür ve sosyo ekonomik şartlarına sahip insanlarını konu alan dizide dans, müzik, ışık ve renk geniş yer tutuyor.

Living With Yourself

En İyi Netflix Dizileri - Living with Yourself

Yapım Yılı: 2019

IMDb Puanı: 7,3

8 bölümlük Timothy Greenberg dizisinde başrolü yıldız isim Paul Rudd canlandırır. Miles, hayatını yoluna koymaya çalışan kaybolmuş bir adamdır. Bir zamanlar yaptırdığı gizemli bir tedavi sonucunda kendisinin daha iyi bir versiyonu, beden bulmuş bir şekilde karşısına çıkar. Miles, evliliği ve kariyeri ile ilgili sorunları çözmek için kendisinin bu versiyonu ile mücadele etmek zorundadır.

Atypical

En İyi Netflix Dizileri - Atypical

Yapım Yılı: 2017-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,3

18 yaşındaki Sam, otizm hastalığı yüzünden sosyal konularda çok iyi değildir. Terapistinin de desteğiyle insanlarla bağ kurmaya ve kız arkadaş edinmeye karar verir. Ancak önce endişeli annesini atlatması gerekmektedir. Atypical, otizmli bir gencin dış dünyadaki mücadelesini mizahi bir dille anlatır. Sam rolüne genç oyuncu Keir Gilchrist hayat verir.

The Spy

En İyi Netflix Dizileri - The Spy

Yapım Yılı: 2019

IMDb Puanı: 7,9

The Spy, Suriye’de görev yapmak zorunda alan yetenekli bir ajanı konu alır. Eli Cohen, 1960’larda görev alan ünlü bir İsrail ajanıdır. Görev için gittiği Şam’da hızlıca sosyeteye karışır ve dönemin ünlü olaylarına yön vermeye başlar. Sacha Baron Cohen’in başrolü canlandırdığı dizide Gideon Raff senaristlik ve yönetmenlik yapmaktadır.

Unbelievable

En İyi Netflix Dizileri - Unbelievable

Yapım Yılı: 2019

IMDb Puanı: 8,5

Unbelievable, gerçeğin peşindeki iki kadın dedektifi ve şaibeli bir davayı konu alıyor. Tecavüze uğradığını iddia eden Marie, araştırmalardan bir sonuç çıkmayınca iftira ile suçlanır. Davayı aydınlatmaya çalışan iki kadın dedektif, Marie’nin peşine düşer. Gerçek olaylardan uyarlanan bu dizide Lise Cholodenko yönetmen koltuğundadır.

Russian Doll

En İyi Netflix Dizileri - Russian Doll

Yapım Yılı: 2019-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 7,9

Netflix’in çok ses getiren komedi-fantastik dizisinde Nadia, eğlenmek için gittiği partide esrarengiz bir şekilde ölür. Ancak Nadia’nın hikayesi bununla bitmez. Genç kadın, her sabah aynı güne uyanarak aynı şeyleri yaşayacak, sonunda da esrarengiz bir şekilde öldürülecektir. Russian Doll, tek bir güne hapsolan Nadia’nın gizemli ve eğlenceli hikayesini anlatır.

Locke & Key

En İyi Netflix Dizileri - Locke & Key

Yapım Yılı: 2020-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 7,4

Uzun süredir görüşmeyen 3 kardeş, babalarının ölüm haberinden sonra büyüdükleri eve geri döner. Ancak bu kez evde gizemli bir anahtarla karşılaşırlar. Anahtar, her birine özel bir güç vermektedir. Güçlerini keşfetmeye çalışan üçlü, anahtarın getirdiği tehlikelerle de yüzleşmek zorunda kalır.

Aşk 101

En İyi Netflix Dizileri- Aşk 101

Yapım Yılı: 2020-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 7,6

Türkiye’nin yeni Netflix dizisi Aşk 101, bir grup lise öğrencisinin yaşadığı uyumsuzluğu konu alıyor. Okulun düzenini bozdukları için defalarca disipline giden Eda, Kerem, Sinan ve Osman her defasında Burcu Hoca’nın çabaları ile okulda kalmayı başarır. Tek kurtarıcıları olan Burcu Hoca’nın tayini çıkınca ekip Burcu Hoca’yı okulda tutmanın yollarını aramaya başlar. Meriç Acemi’nin kaleme aldığı dizide Mert Yazıcıoğlu, Kubilay Aka, Selahattin Paşalı, Alina Boz ve İpek Yazıcı başrolde.

Unbreakable Kimmy Schmidt

En İyi Netflix Dizileri - Unbreakable Kimmy Schmidt

Yapım Yılı: 2015-2019

IMDb Puanı: 7,6

Netflix’in sevilen komedi dizisi Unbreakable Kimmy Schmidt’te Ellie Kemper başrolü canlandırıyor. Kemper’ın canlandırdığı Kimmy, yıllar sonra özgür olabilmek için yaşadığı yeri terk ederek New York’a kaçar. Burada kendisine yeni bir hayat kurmaya çalışan Kimmy’nin geçmişte içinde bulunduğu tarikat peşini bırakmayacaktır.

Peaky Blinders

En İyi Netflix Dizileri - Peaky Blinders

Yapım Yılı: 2013-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,8

Kısa sürede tüm Dünya’yı etkisi altına alan ve mafya furyasını yeniden gündeme getiren dizide sinema perdesinde gördüğümüz birçok yıldız isim yer alıyor. Cillian Murphy, Tom Hardy ve Paul Anderson bu isimler arasında. Karakterlerimiz, 1940’ların İngiltere’sinde suç dünyasını domine eden Blinders ailesidir. Çete, yanlış giden bir soygun sonucunda başlarına bela alır. Yönetmen koltuğunda Steven Knight yer almaktadır.

Better Call Saul

En İyi Netflix Dizileri - Better Call Saul

Yapım Yılı: 2015-2022

IMDb Puanı: 9,0

Efsane dizi Breaking Bad’in spin-offu olan dizi, Breaking Bad dizisinde gördüğümüz Saul Goodman karakterini merkeze alıyor. Saul, karakterlerimizin illegal işlerini aklayabilen başarılı bir avukattı. Better Call Saul’da bu dolandırıcı karakterin maceraları anlatılıyor. Başrolde, Breaking Bad’deki aktör Bob Odenkirk yer alıyor.

Dark

En İyi Netflix Dizileri - Dark

Yapım Yılı: 2017-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,7

Bilimkurgu ve gerilim türündeki Dark, gizemli bir kasabada geçiyor. Bu kasabada, küçük bir çocuk ortadan kaybolur. Çocuğu bulmak için birleşen 4 aile, gizemin bu kayıpla sınırlı olmadığını ve geçmişlerinin de gizemlerle dolu olduğunu keşfeder. Alman yapımı dizide Baran bo Odar ve Jantje Friese yönetmen koltuğunda oturur.

Homeland

En İyi Netflix Dizileri - Homeland

Yapım Yılı: 2011-2020

IMDb Puanı: 8,3

Ekranların sevilen drama dizisi Homeland, bir CIA ajanı ve bir şüphelinin sürükleyici öyküsünü anlatıyor. Uzun yıllardır Irak’ta kaldıktan sonra ülkesine dönen Scott Brody, El-Kaide üyesi olmakla suçlanmaktadır. Olayı araştıran CIA ajanı Carrie Anderson, Scott Brody’nin bir terör saldırısına hazırlandığını düşünür. Dizinin kadrosunda Claire Danes, Damien Lewis ve Mandy Patinkin gibi ödüllü isimler vardır.

Call My Agent

En İyi Netflix Dizileri - Call My Agent

Yapım Yılı: 2015-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,3

Fransız yapımı komedi dizisi Call My Agent, Paris’te yaşayan bir grup hevesli menajerin hayatını konu alıyor. Menajerler, ilham dolu bu kentte yetenek ararken birçok sıra dışı olayla karşılaşır. Dizi, 4. sezonu ile ekranlara veda etmeye hazırlanmaktadır.

The Kominsky Method

En İyi Netflix Dizileri - The Kominsky Method

Yapım Yılı: 2018-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,2

Sinemanın iki devini başrolde barındıran dizi, başarılı bir kara komedi örneğidir. Michael Douglas’ın canlandırdığı Sandy Kominsky, bir zamanlar oyunculuk yapan eski bir Hollywood aktörüdür. Şimdilerde ise saygın ve sakin bir hayat sürmektedir. Kominsky’nin yıllardır menajerliğini yapan Norman, aynı zamanda en yakın arkadaşıdır. Norman karakterine de usta oyuncu Alan Arkin hayat verir.

The Originals

En İyi Netflix Dizileri - The Originals

Yapım Yılı: 2013-2018

IMDb Puanı: 8,2

5 sezonu bulunan dizi, The Vampire Diaries isimli efsane fantastik dizinin spin-off’udur. Dizide, The Vampire Diaries’te bahsedilen Kökenler anlatılmaktadır. The Originals, The Vampire Diaries’e göre korku öğelerinin daha yoğun olduğu bir dizidir. Başrolde Joseph Morgan, Daniel Gillies ve Claire Holt yer alır.

How To Get Away With Murder

En İyi Netflix Dizileri - How To Get Away With Murder

Yapım Yılı: 2014-2020

IMDb Puanı: 8,1

Shonda Rhimes imzalı dizide bir grup hukuk öğrencisi ve kriminal savunma profesörü, büyük çaplı bir cinayet davasına karışır. Ekip, güvenlikleri ve itibarları için suçludan kaçınmaya çalışır. Başrolde ünlü oyuncu Viola Davis yer alır.

Vis a Vis

En İyi Netflix Dizileri - Vis a Vis

Yapım Yılı: 2015-2019

IMDb Puanı: 8,3

Dizinin ana karakteri Macerena, patronuna umutsuzca aşık olan bir kadındır. Macerena, patronun manipülasyonu sonucu şirketten para kaçırarak tutuklanır. Aşkına kurban giden kadın Cruz del Sur hapishanesinde 7 yıl boyunca hayatta kalmaya çalışır.

The Midnight Club

Yapım Yılı: 2022 –

IMDb Puanı: 6,5

Tepedeki Ev dizisinin yapımcısı Mike Flanagan’ın dizisi olan The Midnight Club, bir başka güzel Netflix dizisi olarak karşımıza çıkıyor.  Karakterlerin hikayeleri, Christopher Pike’ın romanlarına dayanıyor.

Dizide kansere yakalanmış olup artık tedavinin mümkün olmadığı bir evreye gelmiş gençlerin son zamanlarını daha rahat geçirmesi adına oluşturulmuş bir evde yaşayan hasta gençlerin başına gelenler anlatılıyor. Bu gençler her gece toplanıp birbirine korkunç hikayeler anlattıkları bir kulüp kurmuşlar. Bu evin sadece bir hasta bakım evi olmadığını, gizemli bir geçmişi olduğunu ve buraya gelen bir hastanın sanki hiç hasta olmamış gibi buradan ayrıldığını öğrenen gençler özellikle Ilonka bunu araştırmaya karar verir.

Eğer korku türündeki dizileri seviyorsanız bu diziyi izlemenizi tavsiye ederiz.

The Last Kingdom

Tür: Aksiyon, Dram, Tarih
Yayın Yılı: 2015-2022
IMDB Puanı: 8,5

The Last Kingdom, 9. yüzyıl İngiltere’sinde geçen epik bir tarihi drama dizisidir. İzleyicisine o dönemin acımasız ve belirsiz atmosferini başarılı bir şekilde aktarıyor. Hikaye, İngiliz soylusu olan Uhtred’ın Vikingler tarafından kaçırılması ve sonrasında Viking kültürüne adapte olması üzerine yoğunlaşıyor. Uhtred, büyüdükçe hem kendi asil kökleriyle hem de Vikinglerle olan bağları arasında sıkışıp kalır.

Dizide karakterlerin karmaşıklığı, politik entrikalar ve kanlı savaş sahneleri dizinin temelini oluşturuyor. Tarihi olaylara sadık kalırken aynı zamanda insani duyguları ve çatışmaları derinlemesine inceliyor. Netflix’teki bu dizi, sadece tarih meraklıları için değil, aynı zamanda insan doğası ve aidiyet arayışı üzerine düşünmek isteyen herkes için de etkileyici bir seyirlik sunuyor.

Sonuç

Bu yazımızda en iyi Netflix dizilerini paylaştık. Paylaştığımız dizilerin birçoğunu daha önce duymuş ya da izlemiş olabilirsiniz, eğer listede yer vermemizi istediğiniz farklı Netflix dizileri varsa yorum yazarak bildirebilirsiniz. Bir sonraki listemizde görüşmek üzere.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Avukat Filmleri – 15 Harika Eser

İnsanlığın en tartışmalı konularından biri olan adalet, bugüne kadar beyaz perdede pek çok kez işlendi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir