En İyi Avukat Filmleri – 15 Harika Eser

İnsanlığın en tartışmalı konularından biri olan adalet, bugüne kadar beyaz perdede pek çok kez işlendi. Farklı bakış açıları ile adalete olan yaklaşımımızı değiştiren en iyi avukat filmlerini inceledik. Tam 15 filmden oluşan bu harika listeyi beğeneceğinizi umuyoruz. Keyifli okumalar.

To Kill a Mockingbird

Yapım Yılı: 1962

IMDB Puanı: 8,3

Bülbülü Öldürmek”, 1930’larda Amerika’nın güneyindeki ırkçılığı ve adaleti ele alan dokunaklı bir filmidir. Küçük kız Scout ve ağabeyi Jem’in gözünden, babaları Atticus Finch’in siyahi bir adamın beyaz bir kadına tecavüzle suçlanması davasını üstlenmesiyle yaşadıkları toplumsal gerilimi izleriz. Film, ahlaki değerlerin, önyargının ve masumiyetin sorgulanmasını sağlar.

The Firm

Yapım Yılı: 1993

IMDB Puanı: 6,8

The Firm” (Şirket), genç ve yetenekli avukat Mitch McDeere’nin prestijli bir hukuk firmasına katılmasıyla başlayan hızlı tempolu bir gerilim filmidir. Ancak, Mitch, firmanın karanlık sırlarını keşfettikçe, kendisini tehlikeli bir oyunun içinde bulur. Film, ahlaki seçimler, ihanet ve adalet arayışı üzerine bir içgörü sunarak, kurumsal dünyanın karanlık yüzünü gözler önüne serer.

Philadelphia

Yapım Yılı: 1993

IMDB Puanı: 7,7

Philadelphia, yetenekli bir avukat olan Andrew Beckett’in AIDS hastalığına yakalanmasının ardından işten haksız yere kovulmasını konu alır. Beckett, işverenine karşı adalet arayışında, önyargılara karşı savaşan başka bir avukat olan Joe Miller ile işbirliği yapar. Film, 1990’ların önyargılarına, AIDS farkındalığına ve eşitlik mücadelesine ışık tutarak, insan hakları ve adalet temasını derinlemesine işler.

The Pelican Brief

Yapım Yılı: 1993

IMDB Puanı: 6,6

The Pelican Brief (Pelikan Dosyası), genç hukuk öğrencisi Darby Shaw’un Amerika’nın en yüksek mahkemesindeki iki yargıcın cinayetini çözme amacıyla hazırladığı bir dosyanın etrafında döner. Bu dosya, onu beklenmedik tehlikelere sürüklerken, gazeteci Gray Grantham ile işbirliği yaparak gerçeği ortaya çıkarmaya çalışır. Film, siyasi entrikalar, adalet ve gazeteciliğin kesişim noktasında gerilim dolu bir öykü sunar.

Jagged Edge

Yapım Yılı: 1985

IMDB Puanı: 6,5

Jagged Edge, zengin yayıncı Jack Forrester’ın eşinin vahşi bir şekilde öldürülmesi sonrası ana şüpheli haline gelmesini ele alır. Savunma avukatı Teddy Barnes, Jack’i savunmayı üstlenirken, onun masumiyetine inanmaya başlar. Ancak davayla ilgili karmaşık detaylar ve sırlar ortaya çıktıkça, Teddy’nin inançları sınanır. Film, gerçeği arayış, aşk ve ihanet üzerine yoğunlaşan sürükleyici bir gerilim öyküsü sunar.

12 Angry Man

En İyi Avukat Filmleri - 12 Angry Man

Yapım Yılı: 1957

IMDB Puanı: 8,9

12 Angry Man, adalet temasını işleyen ikonik filmlerden biridir. Sidney Lumet yapımı filmde 12 jüri üyesi, bir cinayet davasıyla ilgili mutabakat sağlamak üzere odaya kapanır. 12 kişilik jüriden yalnızca Davis muhalif karar vermiştir. Davis, idama gitmek üzere olan suçlunun masum olduğunu kanıtlamak için kalan 11 jüri üyesi ile takdire şayan bir mücadele verir.

A Few Good Men

En İyi Avukat Filmleri - A Few Good Men

Yapım Yılı: 1992

IMDB Puanı: 7,7

Başrollerini Tom Cruise, Kevin Bacon ve Jack Nicholson’un canlandırdığı dram filminde donanma avukatı Daniel Kaffee merkeze alınır. Kaffee, sorunları dava öncesi orta yolu bularak çözmektedir. Ancak önemli bir cinayet davasıyla karşı karşıya kalan Kaffee, anlaşmayla kurtulamayacağını anlayınca zorlu bir sürecin içine girer. Filmin yönetmen koltuğunda, Rob Reiner oturmaktadır.

Devil’s Advocate

En İyi Avukat Filmleri - Devil's Advocate

Yapım Yılı: 1997

IMDB Puanı: 7,5

Keanu Reeves tarafından canlandırılan genç savunma avukatı Kevin Lomax, manipülatif ve hırslıdır. Büyük davaları kolayca kazanabilen Kevin, John Milton isimli hukuk patronundan teklif alır. Al Pacino’nun canlandırdığı John Milton karakteri, Kvin’ın hayatını değiştirecektir.

A Time to Kill

En İyi Avukat Filmleri - A Time to Kill

Yapım Yılı: 1996

IMDB Puanı: 7,5

Joel Schumacher tarafından çekilen gerilim ve dram filminde Matthew McConaughey, Samuel L Jackson ve Sandra Bullock başrolü paylaşır. Mağdur bir babanın intikam arayışı üzerinden adaleti sorgulayan film, aynı zamanda ırkçılık konusuna da değiniyor.

The Judge

En İyi Avukat Filmleri - The Judge

Yapım Yılı: 2014

IMDB Puanı: 7,4

David Dobkin’in çektiği ve Oscar’lı aktör Robert Downey Jr’ün başrolünü üstlendiği film, başarılı bir avukat olan Hank Palmer’ın kariyerine ve geçmişine odaklanır. Ailesinden görüştüğü tek kişi olan annesini kaybeden Hank, doğup büyüdüğü kasabaya geri döner. Ancak burada yıllardır görüşmediği babasını korumak için mahkemeye çıkması gerekir.

Erin Brockovich

En İyi Avukat Filmleri - Erin Brockovich

Yapım Yılı: 2000

IMDB Puanı: 7,3

Usta yönetmen Steven Soderbergh imzalı filmde Julia Roberts, ünlü halk kahramanı Erin Brockovich’e hayat verir. Gerçek olaylardan esinlenen film, Erin Brockovich’in haksızlıkla mücadelesini ve bu mücadeleyi toplumsal bir direniş haline getirme sürecini konu alır.

The Lincoln Lawyer

En İyi Avukat Filmleri - The Lincoln Lawyer

Yapım Yılı: 2011

IMDB Puanı: 7,3

Matthew McConaughey’lı filmde Mick Haller, Lincoln arabasında çalışan bir avukattır. Sıradan davalarla yaşamını sürdüren Mick, nüfuzlu kişilerin başrolü olduğu, önemli bir davayla karşılaşır. Davaya balıklama atlayan Mick, zaman içinde büyük bir tuzağa düştüğünü fark eder.

Michael Clayton

En İyi Avukat Filmleri - Michael Clayton

Yapım Yılı: 2007

IMDB Puanı: 7,2

George Clooney üzerinden ilerleyen dram filmi, bir hukuk firmasının başında olan Michael Clayton’un kişisel problemleri ve kariyeri arasındaki açmazları konu alır. Filmde Tony Gilroy yönetmen koltuğunda oturmaktadır.

The Rainmaker

En İyi Avukat Filmleri - The Rainmaker

Yapım Yılı: 1997

IMDB Puanı: 7,2

Godfather, Apocalypse Now gibi efsane filmlerin yönetmeni Francis Ford Coppola, gerilim türündeki filmde idealist bir avukat olan Rudy Baylor’un iş hayatına atıldıktan sonra yaşadığı hayal kırıklığını konu alır. Rudy Baylor’a, yetenekli oyuncu Matt Damon hayat vermektedir.

Liar Liar

En İyi Avukat Filmleri - Liar Liar

Yapım Yılı: 1997

IMDB Puanı: 6,9

Liar Liar, Jim Carrey’nin revaçta olduğu 90’lar komedi sinemasının sevilen örneklerinden biridir. Jim Carrey ustaca yalan söyleyerek her davadan kazançlı çıkan savunma avukatı Fletcher Reede’i canlandırır. Ailesine çok fazla vakit ayıramayan Fletcher, oğlunun doğum günü dileği sonucunda yalan söyleyebilme yeteneğini kaybeder. Bu talihsiz olaydan sonra Fletcher’ın hayatını tekrar gözden geçirmesi gerekir.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En Güçlü Kadın Marvel Karakterleri

Marvel Evreni, pek çok güçlü ve etkileyici kadın karaktere ev sahipliği yapmaktadır. Kendine özgü yetenekleri, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir