En İyi 10 Avukat Filmi

İnsanlığın en tartışmalı konularından biri olan adalet, bugüne kadar beyaz perdede pek çok kez işlendi. Farklı bakış açıları ile adalete olan yaklaşımımızı değiştiren en iyi avukatları bu 10 filmle inceledik. Keyifli okumalar.

12 Angry Man

En İyi Avukat Filmleri - 12 Angry Man

Yapım Yılı: 1957

IMDB Puanı: 8,9

12 Angry Man, adalet temasını işleyen ikonik filmlerden biridir. Sidney Lumet yapımı filmde 12 jüri üyesi, bir cinayet davasıyla ilgili mutabakat sağlamak üzere odaya kapanır. 12 kişilik jüriden yalnızca Davis muhalif karar vermiştir. Davis, idama gitmek üzere olan suçlunun masum olduğunu kanıtlamak için kalan 11 jüri üyesi ile takdire şayan bir mücadele verir.

A Few Good Men

En İyi Avukat Filmleri - A Few Good Men

Yapım Yılı: 1992

IMDB Puanı: 7,7

Başrollerini Tom Cruise, Kevin Bacon ve Jack Nicholson’un canlandırdığı dram filminde donanma avukatı Daniel Kaffee merkeze alınır. Kaffee, sorunları dava öncesi orta yolu bularak çözmektedir. Ancak önemli bir cinayet davasıyla karşı karşıya kalan Kaffee, anlaşmayla kurtulamayacağını anlayınca zorlu bir sürecin içine girer. Filmin yönetmen koltuğunda, Rob Reiner oturmaktadır.

Devil’s Advocate

En İyi Avukat Filmleri - Devil's Advocate

Yapım Yılı: 1997

IMDB Puanı: 7,5

Keanu Reeves tarafından canlandırılan genç savunma avukatı Kevin Lomax, manipülatif ve hırslıdır. Büyük davaları kolayca kazanabilen Kevin, John Milton isimli hukuk patronundan teklif alır. Al Pacino’nun canlandırdığı John Milton karakteri, Kvin’ın hayatını değiştirecektir.

A Time to Kill

En İyi Avukat Filmleri - A Time to Kill

Yapım Yılı: 1996

IMDB Puanı: 7,5

Joel Schumacher tarafından çekilen gerilim ve dram filminde Matthew McConaughey, Samuel L Jackson ve Sandra Bullock başrolü paylaşır. Mağdur bir babanın intikam arayışı üzerinden adaleti sorgulayan film, aynı zamanda ırkçılık konusuna da değiniyor.

The Judge

En İyi Avukat Filmleri - The Judge

Yapım Yılı: 2014

IMDB Puanı: 7,4

David Dobkin’in çektiği ve Oscar’lı aktör Robert Downey Jr’ün başrolünü üstlendiği film, başarılı bir avukat olan Hank Palmer’ın kariyerine ve geçmişine odaklanır. Ailesinden görüştüğü tek kişi olan annesini kaybeden Hank, doğup büyüdüğü kasabaya geri döner. Ancak burada yıllardır görüşmediği babasını korumak için mahkemeye çıkması gerekir.

Erin Brockovich

En İyi Avukat Filmleri - Erin Brockovich

Yapım Yılı: 2000

IMDB Puanı: 7,3

Usta yönetmen Steven Soderbergh imzalı filmde Julia Roberts, ünlü halk kahramanı Erin Brockovich’e hayat verir. Gerçek olaylardan esinlenen film, Erin Brockovich’in haksızlıkla mücadelesini ve bu mücadeleyi toplumsal bir direniş haline getirme sürecini konu alır.

The Lincoln Lawyer

En İyi Avukat Filmleri - The Lincoln Lawyer

Yapım Yılı: 2011

IMDB Puanı: 7,3

Matthew McConaughey’lı filmde Mick Haller, Lincoln arabasında çalışan bir avukattır. Sıradan davalarla yaşamını sürdüren Mick, nüfuzlu kişilerin başrolü olduğu, önemli bir davayla karşılaşır. Davaya balıklama atlayan Mick, zaman içinde büyük bir tuzağa düştüğünü fark eder.

Michael Clayton

En İyi Avukat Filmleri - Michael Clayton

Yapım Yılı: 2007

IMDB Puanı: 7,2

George Clooney üzerinden ilerleyen dram filmi, bir hukuk firmasının başında olan Michael Clayton’un kişisel problemleri ve kariyeri arasındaki açmazları konu alır. Filmde Tony Gilroy yönetmen koltuğunda oturmaktadır.

The Rainmaker

En İyi Avukat Filmleri - The Rainmaker

Yapım Yılı: 1997

IMDB Puanı: 7,2

Godfather, Apocalypse Now gibi efsane filmlerin yönetmeni Francis Ford Coppola, gerilim türündeki filmde idealist bir avukat olan Rudy Baylor’un iş hayatına atıldıktan sonra yaşadığı hayal kırıklığını konu alır. Rudy Baylor’a, yetenekli oyuncu Matt Damon hayat vermektedir.

Liar Liar

En İyi Avukat Filmleri - Liar Liar

Yapım Yılı: 1997

IMDB Puanı: 6,9

Liar Liar, Jim Carrey’nin revaçta olduğu 90’lar komedi sinemasının sevilen örneklerinden biridir. Jim Carrey ustaca yalan söyleyerek her davadan kazançlı çıkan savunma avukatı Fletcher Reede’i canlandırır. Ailesine çok fazla vakit ayıramayan Fletcher, oğlunun doğum günü dileği sonucunda yalan söyleyebilme yeteneğini kaybeder. Bu talihsiz olaydan sonra Fletcher’ın hayatını tekrar gözden geçirmesi gerekir.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Sandra Bullock Filmleri

Oscar ödüllü güzel oyuncu Sandra Bullock’un birbirinden güzel 10 performansını listeledik. İçindekiler SpeedWhile You Were …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir