Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi HBO Dizileri

Hem Amerika’nın hem de Dünya’nın şüphesiz en popüler kanallarından biri olan HBO, açılımıyla Home Box Office jeneriğiyle bize adeta kendisini hissettiren bir kanaldır. Hepimiz HBO’nun birçok dizisini izlemişizdir. Dizi başlarken karıncalanan ekran ve ardından gelen HBO yazısını görünce ne kadar iyi bir dizi izleyeceğimizi fark ediyoruzdur. Genel olarak HBO dizileri dünyanın en popüler dizileri arasına girmektedir.

en iyi HBO dizileri

HBO’nun aynı zamanda HBO 2, HBO Comedy, HBO Family, HBO Signature, HBO Latino, HBO Zone ve HBO HD gibi birçok ayrı kanalı vardır. Gelin öyleyse sizlerle en iyi HBO dizilerini beraber inceleyelim.

En İyi HBO Dizileri

Game of Thrones

Game of thrones inceleme
Yapım Yılı: 2011 – 2019
IMDB Puanı: 9,5

George R.R. Martin’in A Song of Ice And Fire (Buz ve Ateşin Şarkısı) isimli kitap serisinden uyarlanan ve serinin ilk kitabının adını alan dizi Dünya üzerindeki gelmiş geçmiş en popüler dizilerden biridir hatta birincisidir desek yalan olmaz heralde. Bütün dünyanın aynı anda seyrettiği, aynı anda nefesini tuttuğu dizi 8. Sezonuyla ekranlara veda etmiştir.

Westeros dahil Yedi Krallık’ta geçen hikayede her şey Kral Robert Baratheon’un Winterfell’i ziyaret etmesiyle başlar. Winterfell Lordu Ned Stark’ın defalarca söylediği “Winter is coming” yani “Kış geliyor” sloganı 1. ve devam edecek 8 sezon boyunca ne kadar önemli bir slogan olduğunu bize hatırlatacaktır.

Özellikle 1. Sezonda Cersei Lannister ve Ned Stark arasında geçen “Taht Oyunları’nda ya kazanırsın ya da ölürsün. Başka hiçbir sonucu yoktur.” Sözleri adeta dizinin ne kadar ihtiras, şehvet, ihanet ve entrika dolu geçeceğini belirtiyordu.

Çok fazla da bir şey demeye gerek yok aslında Game Of Thrones’la ilgili. Son sezonu her ne kadar birçok kişiye göre hayal kırıklığı olsa da 8 sezon boyunca yaşattıkları heyecan ve görsel hazları sebebiyle Game Of Thrones şüphesiz listenin 1 numarasında yerini alıyor.

The Wire

the wire inceleme - hbo dizileri
Yapım Yılı: 2002 – 2008
IMDB Puanı: 9,3

Eski bir polis memuru olan David Simon tarafından yazılan dizi Amerika’nın Baltimore bölgesinde gerçekleşen bir polisiye – suç dramasıdır. Dominic West, Idris Elba, John Doman, Michael Williams gibi yıldız oyuncuları kadrosunda barındıran dizi 60. bölümüyle ekranlara veda etmiştir. Birçok ödüle layık görülen ve dünyanın gelmiş geçmiş en iyi dizilerinden biri olan The Wire, hem gerçekliğiyle, hem akıcılığıyla, hem de çarpıcılığıyla halâ akıllarda fazlasıyla yer etmektedir.

The Sopranos

the sopranos - hbo dizileri
Yapım Yılı: 1999 – 2007
IMDB Puanı: 9,2

The Godfather’la başlayan İtalyan mafyacılığının en iyi yapıtlarından biri de HBO tarafından 1999 senesinde yayın hayatına başlayan The Sopranos’tur hiç şüphesiz. New Jersey’de geçen olaylarda Tony Soprano’nun psikiyatristiyle konuşmasıyla dizi seyirciye anlatılır. Suç, intikam, uyuşturucu ve mafya evrenini gözler önüne seren dizide Tony Soprano’yu canlandıran James Gondolfini’nin harika oyunculuğunu da es geçmemek gerekir.

True Detective

True Detective İnceleme
Yapım Yılı: 2014 – Devam Ediyor
IMDB Puanı: 9

2014 senesinde Oscar ödüllü aktörler Matthew McConaughey ve Woody Harelson’la beraber başlayan dizi serüveninde her sene farklı konular ve farklı kişiler yer almaktadır. Fakat biz bizleri etkileyen ve dizinin fanı yapan birinci sezondan bahsedelim. Rust Cohle ve Martin Hart’ın Louisiana’daki cinayet masasına gelen bir olayla hayatlarının değişmesi ve seri katilin peşine düşmesi, bu dedektiflerden Rust Cohle’un yıllar sonra bir sorguda anlatışıyla hayat bulur. İçerdiği heyecan dolu anlarıyla ve harika jenerik müziğiyle True Detective tam bir başyapıttır!

Six Feet Under

HBO dizileri - Six Feet Under
Yapım Yılı: 2001 – 2005
IMDB Puanı: 8,7

Cenaze işleriyle uğraşan bir ailenin başından geçen hikayeleri anlatan film oldukça gerçekçi ve basit görünse de gelmiş geçmiş en iyi diziler arasındaki yerini almaktadır. Aslında konusu her ne kadar basit görünse de dizinin bu kadar eğlenceli olmasının en büyük sebeplerinden biri hiç şüphesiz dizinin başında birinin ölüm anını gösterip daha sonra siyah bir ekranda adı ve yaşadığı yıllar gelmesi ve ardından o kişinin ailesinin cenaze için Fisher’lara gelmesiyle o bölümün hareketlenmesidir.

Oldukça sıradan bir konunun harika diyaloglar ve tuhaf ölümlerle tarihe adını yazmış olması Six Feet Under’ı efsane statüsüne koyan olaylardan biridir.

Oz

oz dizi incelemesi
Yapım Yılı: 2001 – 2005
IMDB Puanı: 8,7

Prison Break’ten daha önce Amerikan hapishanelerini bizlere tanıtan, Oswald Hapishanesi’nin ya da herkesin OZ dediği hapishanenin içerisinde yaşanan olayları anlatan dizi tam anlamıyla bir efsanedir. İçerisinde bulundurduğu etnik sentezleriyle, eşcinsellerinden tutun da çete sahiplerine, Müslümanlarından tutun da Yahudilerine kadar birçok farklı insanın bu hapishanede yaşam mücadelesine tanıklık ederiz.

Hapishaneye düşen insanların sanki hapishaneye değil de Battle Royale alanına düşüp hayatta kalma çabasına şahit oluruz. Çevrenizdeki birçok kişiden dizi önerisi istediğinizde duyduğunuza emin olduğumuz “OZ” bize göre kesinlikle izlemeniz gereken dizilerden birisidir.

Band of Brothers

Band of brothers inceleme
Yapım Yılı: 2001
IMDB Puanı: 9,5

Aslında listemizde daha üstlerde de yer verebileceğimiz dizilerden biriydi Band Of Brothers. Fakat 10 bölümden oluşan bir mini dizi olduğu için izlemeye doyamayacağınız uzun dizileri üstlere yazalım istedik. Stephan Ambrose tarafından yazılan aynı adlı romandan uyarlanan ve Band Of Brothers dizisini izlemenizi kesinlikle öneriyoruz.

2. Dünya Savaşı esnasında Kardeşler Takımı isimli bir taburun başından geçenleri anlatan dizi oldukça duygusal ve iyi çekimlere sahip…

Rome

Rome dizi incelemesi
Yapım Yılı: 2005 – 2007
IMDB Puanı: 8,8

HBO gibi şahane yapımları olan bir kanaldan Roma’yı konu alan bir dizi yapılmaması beklenmezdi tabi ki. Hem Roma’nın en çalkantılı dönemlerinden biri olan Jül Sezar dönemini hem de o dönemki ihanet, intikam ve arkadan iş çevirme üçgenini konu alan dizide Jül Sezar’ın Galya’yı fethedip Roma’ya dönüşü sırasında senato üyeleri tarafından şehre girişinin istenmemesi konu edilir.

Savaş ganimetleri ve yüklü bir servetle şehre döncek olan Sezar’ın diktatörlüğünü ilan etmesinden korkan senato ve şehre girme çabası güden Sezar’ın eşsiz kavgasını konu ediyor.

Westworld

Westworld dizi incelemesi
Yapım Yılı: 2016 – Devam Ediyor
IMDB Puanı: 8,8

Teknolojinin gelişmesiyle ve bilim kurgu dünyasının yükselmesiyle beraber ortaya çıkan yapımlardan biri olan Westworld sizlere kusursuz bir yapay zeka ve gelecek ikilemesi sunuyor. Yakın gelecekte geçen dizide simülasyon misali kurulmuş yepyeni bir kasabayı macera tutkunları eğlence için kullanır.

Her gün aynı olayların tekrar edildiği bu kasabaya gelen ziyaretçiler robot kovboylarla savaşıp at sürebilmektedir. Gerçekçiliğin fazlasıyla revaçta olduğu dizide robotların ayaklanması ve Westworld’u ele geçirmesiyle heyecan dolu anlara tanıklık ederiz.

The Night Of

HBO Dizileri - the Night of

Yapım Yılı: 2016
IMDB Puanı: 8,5

Belki de gelmiş geçmiş en heyecan verici mini dizilerden biridir The Night Of. Pakistanlı bir üniversite öğrencisi Nasir Khan’ın, New York’ta başına gelen ve cinayetle sonuçlanan bir olayda suçlu olup olmadığını ne Nasir ne de seyirci bilmektedir. Dizide cinayetin ve hukuk mücadelesinin en iyi örneklerinden birine şahit oluruz.

Özellikle barındırdıkları karakterlerin altyapısı, diyalogların nefisliğiyle ve soğuk renklerin ilmek ilmek dizinin her köşesine işlenmesiyle The Night Of aldığı En İyi Mini Dizi ödülünü şüphesiz hak etmektedir.

The Leftovers

HBO dizileri - The Leftovers

Yapım Yılı: 2014-3027
IMDB Puanı: 8,3

Amerikalı roman yazarı Tom Perrotta’nın aynı isimli romanından uyarlanan HBO dizisi The Leftovers, Dünya nüfusunun ani şekilde ortadan kaybolmasını konu alıyor. Aynı anda Dünya genelinde 150 milyon insan bir anda ortadan kayboluyor. Dizide kaybolan insanlar değil, geride kalanların hikayesi anlatılıyor. Yakınları bir anda ortadan kaybolan insanların yaşadığı çaresizlik, acı, pişmanlık, dram gibi birçok duyguyu barındıran The Leftovers son derece iddalı bir drama olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle anlam derinliği açısından benzeri zor bulunan ve izledikten sonra insanı derin düşüncelere sürükleyen bir dizi olduğu için mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Big Little Lies

En İyi HBO Dizileri - Big Little Lies

Yapım Yılı: 2017-2019

IMDb Puanı: 8,5

HBO’nun Emmy Ödül’lü dram dizisi Big Little Lies, Liane Moriarty’nin aynı adlı romanından uyarlandı. Moriarty, aynı zamanda yönetmen koltuğunda da oturuyor. Dizide, göz önündeki üç kadının bir cinayet etrafında gelişen hikayesi anlatılıyor. Başrolleri Nicole Kidman, Reese Witherspoon, Laura Dern, Shailene Woodley, Zoe Kravitz ve Meryl Streep canlandırıyor.

Silicon Valley

En İyi HBO Dizileri - Silicon Valley

Yapım Yılı: 2014-2019

IMDb Puanı: 8,5

Sevilen komedi dizisi Silicon Valley, bir grup bilgisayar programcısının Silikon Vadisi’ne uzanan maceralarını konu alıyor. 1980’lerin sonunda geçen dizide Richard, geliştirdiği bir aplikasyon ile Silikon Vadisi yatırımcılarının ilgisini çeker. Richard ve arkadaşları, bu gelişmeden sonra Silikon Vadisi’nde tutunmaya çalışır. Mike Judge ve Dave Krinsky’nin yönettiği dizide Thomas Middletich, T.J. Miller ve Josh Brener başrolü paylaşmaktadır.

Watchmen

En İyi HBO Dizileri - Watchmen

Yapım Yılı: 2019

IMDb Puanı: 8,1

Alan Moore’un çok sevilen çizgi roman serisi Watchmen, 2009 yılında Zack Snyder tarafından beyaz perdeye taşındı. Çizgi roman’ın çok daha kapsamlı bir yorumu, Damon Lindelof tarafından HBO için çekildi. Dizide, maskeli kahramanların polisler tarafından avlandığı bir evrende geçiyor. Hikayede kahramanlarımız, bir cinayet davasından sonra bir araya gelerek gizemi aydınlatmaya çalışıyor.

Succession

En İyi HBO Dizileri - Succession

Yapım Yılı: 2018-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,4

Jesse Armstrong tarafından çekilen dram dizisi, New York’un en güçlü ailelerinden olan Roy ailesinin güç, siyaset ve para ilişkisini masaya yatırıyor. Büyük bir medya patronu olan Logan ve 4 çocuğu, bu imparatorluğu ellerinde tutmak için aile bağlarını ve iş hayatını yönetmeye çalışıyor. Başrollerde Brian Cox, Jeremy Strong ve Sarah Snook gibi isimler yer alıyor.

Curb Your Enthusiasm

En İyi HBO Dizileri - Curb Your Enthusiasm

Yapım Yılı: 2000-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,7

Seinfeld dizisinin yaratıcı ekibinden tanıdığımız Larrry David, Curb Your Enthusiasm’de kendi komedisini kaleme alıyor. Ünlü komedyen, dizide kendi adıyla yer alıyor. Ekranların en uzun soluklu dizisi Curb Your Enthusiasm finalinin ardından yoğun istek üzerine ekranlara geri döndü. Larry David’e bu macerasında yakın arkadaşı Ted Danson ve Richard Lewis eşlik ediyor.

Veep

En İyi HBO Dizileri - Veep

Yapım Yılı: 2012-2019

IMDb Puanı: 8,3

Julia Louis-Dreyfus tarafından canlandırılan Selina Meyer, eski bir senatördür. Meyer, uzun süre bir kenarda bekledikten sonra Başkan Yardımcılığı teklifi alır. Ancak bu görev Selina Meyer’in tahmin ettiğinden çok daha zordur. Veep’te, Seinfeld dizisinden tanıdığımız Julia Louis-Dreyfus’un politikayla olan komik mücadelesini izliyoruz. Dizinin yönetmen koltuğunda David Mandel ve Armando Iannucci yer alıyor.

Deadwood

En İyi HBO Dizileri - Deadwood

Yapım Yılı: 2004-2006

IMDb Puanı: 8,6

Deadwood, aynı isimli seriden beyaz perdeye uyarlandı. Dizi, 1870’li yıllarda Güney Dakota’daki küçük bir yerleşim yerinde geçiyor. Önceleri yalnızca madenci kampı olarak kurulan yer, zamanla önem kazanıyor. Etkileyici bir vahşi batı hikayesi olan dizide karakterlerimiz yaşadıkları yerle ve birbirleri ile sürekli mücadele etmek zorunda kalıyor.

Barry

En İyi HBO Dizileri - Barry

Yapım Yılı: 2018-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,3

Bu zamana kadar birçok başarılı komedi dizisinde gördüğümüz Bill Hader, yazıp yönettiği dizinin başrolünde yer alıyor. Barry, eski bir polis olan Barry karakterinin tiyatroculuğa girişmesiyle başlayan komik hikayesini konu alıyor. Dizi, komedinin yanında aksiyonu da elden bırakmadan başarılı bir polisiye örneği sunuyor.

Sharp Objects

En İyi HBO Dizileri - Sharp Objects

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 8,2

Camille Preaker, işinde başarılı genç bir muhabirdir. İlginç bir cinayet haberinin peşine düşen Camille, davanın içine girdikçe kendi geçmişi ve travmalarıyla da yüzleşiyor. Gillian Flynn’in aynı adlı kitabından uyarlanan dizinin yönetmen koltuğunda Jean-Marc Vallee yer alıyor. Camille Preaker rolünde ise karşımıza güzel oyuncu Amy Adams çıkıyor.

Los Espookys

En İyi HBO Dizileri - Los Espookys

Yapım Yılı: 2019-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 7,4

HBO’nun yeni İspanyol dizisi Los Espookys’in başında Saturday Night Live’dan tanıdığımız Lorne Michaels ve Fred Armisen yer alıyor. Dizi, bir grup arkadaşın Meksika’da geçen sıra dışı macerasını konu alıyor. Adrenalin bağımlısı olan arkadaş grubunun yaşadıkları komik bir dille izleyiciye aktarılır. Başrolde, Bernardo Velasco ve Cassandra Ciangherotti yer alıyor.

Random Acts of Flyness

En İyi HBO Dizileri - Random Acts of Flyness

Yapım Yılı: 2018-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 6,2

HBO’nun en yaratıcı işlerinden olan dizide birbirinden farklı birçok türü barındırıyor. Yönetmen koltuğundaki Terence Nance, farlı temalardaki kısa öyküleri bir araya getirerek ortaya izlemeye değer bir kolaj çıkarıyor. Müzikal, dram, animasyon ve belgesel türündeki bu sıra dışı dizinin oyuncu kadrosunda Whoopi Goldberg, Dominique Fishback, Gillian Jacobs ve Natalie Paul yer alıyor.

Vice Principals

En İyi HBO Dizileri - Vice Principals

Yapım Yılı: 2016-2018

IMDb Puanı: 8,0

Bugüne kadar başarılı komedi işleri ile tanıdığımız oyuncu Danny McBride, bu kez yönetmen koltuğuna geçiyor. Komedi türündeki HBO dizisinde müdür yardımcılarının kıyıda kalan hikayeleri anlatılıyor. Dizinin iki sezonu, komedi sevenlerden tam not alarak en iyi HBO dizileri arasına girdi.

Insecure

En İyi HBO Dizileri - Insecure

Yapım Yılı: 2016-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 7,8

Issa, farklı ırktaki çocukların sosyal hayatta zorlanmamaları için çalışan sorumluluk sahibi bir gönüllüdür. Çalıştığı sivil toplum örgütünde çocukların dışlanmaması için elinden geleni yaparken kendi hayatında da dengeyi ve huzuru sağlamaya çalışır. Insecure, Issa isimli güçlü bir kadının hayatındaki zorlukları ve bunlarla mücadele etme şekillerini konu almaktadır.

Euphoria

En İyi HBO Dizileri - Euphoria

Yapım Yılı: 2019-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,3

Son dönemin en çok konuşulan projelerinden olan Euphoria, başrolünde Zendaya’nın yer aldığı bir gençlik draması. Dizi, Augustine Frizzell’in öncülüğünde aynı adlı İsrail dizisinden uyarlandı. Dizide Zendaya tarafından canlandırılan Rue’nun hayatı keşfetme süreci anlatılıyor. Renkli ve ışıltılı dünyasının arkasında gerçekçi bir trajedi olan dizi HBO’nun en cesur işlerinden biri.

High Maintenance

En İyi HBO Dizileri - High Maintenance

Yapım Yılı: 2016-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,0

High Maintenance’un hikayesi diğerlerinden biraz daha farklı. HBO’da yayınlanan dizinin prodüksiyonunda Vimeo’nun desteği bulunuyor. Dizi, New York’ta bulunan bir marijuana satıcısının hikayesini anlatıyor. Müşterilerinin hayatlarına da yer veren diziyi izleyerek New York sokaklarında gezintiye çıkabilirsiniz.

The Outsider

En İyi HBO Dizileri - The Outsider

Yapım Yılı: 2020-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 7,9

Yakın zamanda izleyiciyle buluşan gerilim dizisi The Outsider, sıra dışı bir cinayet davasını konu alır. Küçük bir çocuğun cesedi, Flint City’deki parkta bulunur. Parmak izi, Flint City’nin en saygın vatandaşlarından Terry Maitland’i gösterir. Terry’nin masum olduğunu kanıtlama süreci, davanın seyrini tamamen değiştirir.

Ballers

En İyi HBO Dizileri - Ballers

Yapım Yılı: 2015-2019

IMDb Puanı: 7,6

Aksiyon sinemasının efsane aktörü Dwayne Johnson, Ballers’ta emekli bir futbolcu olan Spencer Strassmore karakterine hayat veriyor. Spencer, Ballers isimli bir kulüpte genç futbolculara finans menajerliği yapmaktadır. Dizi, spor teması etrafında gelişen komik ve heyecanlı olaylara yer vermektedir.

The Young Pope

En İyi HBO Dizileri - The Young Pope

Yapım Yılı: 2016

IMDb Puanı: 8,4

Başrollerinde Jude Law ve Diane Keaton gibi yıldız isimlerin yer aldığı HBO dizisi, büyük istek üzerine The New Pope adıyla geri dönüyor. Dizide, tüm Dünya’da büyük sansasyon yaratan Amerika’lı bir papanın yaşadıkları anlatılır.

The Righteous Gemstones

En İyi HBO Dizileri - The Righteous Gemstones

Yapım Yılı: 2019-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,1

Diziye adını veren Gemstones ailesi, bağış adı altında insanlardan para toplayan dolandırıcı birer misyonerdir. Ailenin bu faaliyetleri hem büyük paralar kazanıp ünlü olmalarına, hem de başlarını büyük belaya sokmalarına neden olur.

Landscapers

Yapım Yılı: 2021

IMDb Puanı: 7,0

HBO’nun 4 bölümlük mini dizisi Landscapers, gerçek hayattan alınmış bir hikayeyi konu alıyor. Susan ve Christopher Edwars çifti yıllanmış bir cinayetle suçlanıyor. Biz de onların bu cinayetle ilgili yaşadıklarını ve sorgulanma süreçlerini izliyoruz. Bizce diziyi izlemeden önce kesinlikle olayın aslına bakmayın çünkü dizinin içinde belli bir dozda heyecan ve sürükleyicilik var.

Landscapers beklentilerimizin üzerinde bir diziydi. İlk bölüm biraz durağan başlasa da diğer bölümlerde hem heyecan hem seyir zevki arttı. Çünkü anlatım teknikleri, yer yer hayal dünyası ile gerçeğin iç içe geçmesi, ışıklar ve renkler muazzamdı.

The Rehearsal

Yapım Yılı: 2022

IMDb Puanı: 8,7

Türkiye’ye gelip gelmeyeceği tam bir muamma olan HBO’nun mini dizisi The Rehearsal, ilginç konusuyla bizi kendine çekti. Dizide insanların önemli anlarını prova ettiren bir ekip var. Ekibin başında ise Nathan Fielder. The Rehearsal’ın ilk bölümünde, bu konuyu izliyoruz. Fakat bölümler ilerledikçe işler aynı konu etrafında garipleşiyor. Nathan Fielder’ın farklı bir mizahı da var. İzlerken güldüğünüz ve duygusallaştığınız birçok an olacak. Şimdiden keyifli seyirler.

Bu yazımızda sizlerle en HBO dizileri listesi paylaştık. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle, hepinize iyi seyirler.

Yazar: Mandalinyo

2019 yılında İstanbul'da doğdu. Kendisine verilen komutları yerine getirerek mandalinyo.com için doyurucu içerikler üretmeye çalışıyor.

Buna Da Göz At

WandaVision Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Disney+’ın Marvel evreninde yayınlanan ilk dizisi WandaVision oldu. Dizinin çıkacağının haberi verildiğinden beri Marvel severleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir