Evde Peeling Nasıl Yapılır?

Cildimiz de bizim gibi daima nefes alır ve zamanla nefes alınan gözenekler, çevresel faktörler, ter ve sigara gibi etkenlerden tıkanabilir. Gözeneklerin tıkanmasını engellemek ve daha sağlıklı bir cilde kavuşmak için cilt belirli aralıklarla temizlenmelidir. Bunun en kolay yolu peeling yapmak ve cildi ölü derilerden arındırmaktır. Biz de bu yazımızda evde peeling nasıl yapılır onu inceleyeceğiz.

Öncelikle nefes alan bir cilt , sağlıklı bir cilttir. Bu yüzden yapılmaması gereken pek çok şey vardır. Bunlardan en önemlisi cildi ağır makyaj malzemeleriyle kapatıp daha sonra bu makyaj malzemelerini ciltten temizlememektir. Bu sebeple ürünler gözeneklere dolar ve gözenekler tıkanır. Kozmetik mağazalarında çeşit çeşit peeling ürünleri bulunabilir ; fakat evde yapılabilecek çok kolay peeling tarifleri ile cildin tekrar sağlıklı ve arınmış olması sağlanabilir. Vücudun pek çok bölgesi için ayrı ayrı peeling maskeleri hazırlanabilir. Eller , ayaklar, bacaklar,dudaklar ve yüz için evde kolayca hazırlayabileceğiniz tarifleri yazımızda derledik.

 

Yüz için peeling tarifi

Öncelikle peeling uygulamadan önce cilt tipinin iyi tanınması gerekiyor. Hassas ciltli birinin cildine peeling yapmadan önce muhakkak küçük bir bölgeye uygulaması ve sonuca göre ihtiyaç olanan bölgeye peeling uygulaması daha doğru olmakta. Şimdi gelelim evde peeling nasıl yapacağımıza.

Pirinç unu ve havuç ile peeling:

Malzemeler:

 • 1 adet havuç
 • 2 yemek kaşığı pirinç unu

Yapılışı:  1 adet havucu katı meyve sıkacağında sıkın ve içine pirinç unu ekleyin. Kıvamı macun kıvamında olmalı. Eğer sıvı veya katı gelirse malzemeleri ona göre değiştirebilirsiniz. Daha sonra bu karışımı parmaklarınız yardımıyla masaj yaparak cildinize yedirin. Kuruması için 5-10 dakika bekleyin ve cildinizi bol su ile yıkayın veya yumuşak ve ıslatılmış bir havluyla silin. Bu tarif , tanecik içermediği için hassas ciltlere de uygulanabilir. Haftada bir kez yapılabilir.

Karbonat ile peeling:

Malzemeler: 

 • 1 yemek kaşığı karbonat
 • Yüz yıkama jeli

Yapılışı: Öncelikle yüz yıkama jelini cildinize sürün. Daha sonra parmaklarınızı karbonata batırın ve cildinize 2-3 dakika boyunca dairesel hareketlerle masaj yapın. Daha sonra cildinizi bol su ile yıkayın ve sevdiğiniz bir nemlendirici veya vazelin ile nemlendirin.

Limon, bal ve şekerli peeling

Malzemeler:

 • Yarım limon
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı süzme bal
 • 7 yemek kaşığı şeker

Yapılışı: Yarım limonun suyunu sıkın, içine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı , 1 yemek kaşığı süzme bal ekleyin ve iyice karıştırın. Ardından içine 7 yemek kaşığı şeker ekleyin. Bu karışımı iyice karıştırın. Daha sonra yarım limonun kabuğunu karışımın içine rendeleyin . Evde kolayca hazırladığınız peelinginizi cildinize sürün ve kuruyana kadar bekleyin . Daha sonra bol ılık su ile yıkayın. Bu peeling el ve ayaklar için de kullanılabilir.

 

Dudak için peeling: 

Dudakların daha dolgun görünmesi, canlı bir renge kavuşması ve ölü derilerden arınması için dudaklarınıza da peeling uygulayabilirsiniz. Evde kolayca hazırlayacağınız peeling sayesinde haftada bir dudaklarınıza gereken bakımı yapabilirsiniz.

Şimdi gelelim evde nasıl dudak peelingi yapılacağına. Öncelikle malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı badem yağı
 • 1 yemek kaşığı şeker
 • 1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı: 1 tatlı kaşığı badem yağına, 1 yemek kaşığı şeker ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyin ve iyice karıştırın . Daha sonra bu peelingi dudaklarınıza parmaklarınız veya bir diş fırçası yardımıyla yedirin. 1 dakika boyunca masaj yaparak uygulayın, ardından dudaklarınızı bol su ile yıkayın ve ardından sevdiğiniz bir dudak nemlendiricisi sürün.

El ve ayaklar için peeling:

Bakımlı el ve ayakların da olmazsa olmazı ölü derilerden arınmış olmasıdır. Bu yüzden evde kolay peeling nasıl yapılır diye düşünülebilir. Şimdi size bu konudan bahsedeceğiz.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı saf zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı toz şeker

Yapılışı: Malzemeleri karıştırın ve el ve ayaklarınıza masaj yaparak uygulayın. Ardından bol su ile yıkayın ve nemlendirin. Bu bakımı haftada bir tekrarlayın.

Yazar: İrem Şirin

1994 yılında İstanbul'da doğdu. Şu an University of Palermo'da Çevre Mühendisliği okuyor. Gündelik hayatından arta kalan zamanını yazarak geçirmeyi seviyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir