Nöbet Şekeri Nedir? Faydaları ve Zararları

Nöbet şekeri bir diğer adıyla kaya şekeri, sağlık açısından son derece faydalı bir şekerdir. Kristalsi bir görüntüsü olan bu şeker yapılışı itibariyle çok az işleme maruz kalmaktadır. Bu da nöbet şekerinin doğallığını arttırıyor ve sağlık için faydalı olmasını sağlıyor. Bu yazımızda nöbet şekeri hakkında detaylı bilgiler vererek faydalarını açıklamaya çalışacağız.

Nöbet Şekerinin Faydaları

Nöbet şekeri köken olarak farsça’daki nebat kelimesinden türetilmiş ve Türkçemize bu şekilde gelmiştir. Bu nedenle bazı kişiler tarafından nebat şekeri ismiyle de bilinmektedir. Şimdi de nöbet şekerinin faydalarına bir göz atalım;

Nöbet şekeri boğaz ağrısı, ağızda oluşan yaralar, ses kısıklığı gibi sorunlara iyi gelir. Ayrıca ağzında aft olan kişilerin nöbet şekeri tüketmesi tavsiye edilir. Nöbet şekeri aftı 1 gün gibi kısa bir sürede iyileştirmektedir.

Nöbet şekeri ağız kokusuna çok iyi gelir. Eğer ağız kokusu probleminiz varsa nöbet şekeri tüketerek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Böbrek taşı birçok kişi için önemli bir hastalıktır. Böbreklerde oluşan taş, kum gibi ağrı verici şeylerin vücuttan atılması konusunda nöbet şekeri önemli bir rol oynar.

Nöbet şekeri şifalı çaylarda da kullanılır. Bu durumda şifalı çayların şifasını daha da arttırır.

Nöbet Şekeri Nasıl Kullanılır?

Nöbet şekeri aslında normal şekerdir, öğütüldüğünde toz şekere dönüşür. Bu nedenle öğütüp toz şeker haline getirdikten sonra sütle ya da suyla karıştırıp içebilirsiniz.

Nöbet Şekeri Fiyatı

Nöbet şekeri fiyatı 2019 itibariyle 1 kilosu yaklaşık 30 lira olarak satılmaktadır. Çeşitli aktarlarda biraz daha ucuz ya da biraz daha fazla olabilir, fiyat güncellendikçe yazıyı güncellemeye devam edeceğiz.

Yazar: Aykut

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir