10 Maddede Nasıl Minimalist Olunur?

Minimalizm, kişinin sadeleşerek özgürleşmesini hedef alan bir akımdır. Kişinin iç huzurunu ve mutluluğunu temel alan minimalist yaşam biçiminde nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini 10 madde ile anlattık. Minimalizmi bir anda bütünüyle mevcut yaşayışa entegre edilebilmek oldukça zordur. Bu nedenle hayatında sadeleşmeye gitmek isteyenler, bunun için izlemesi gereken adımları sabırla devam ettirmeli ve işin felsefesini hayatına adapte etmeyi sürdürmelidir. Bu istikrarlı ilerleyişin sonunda çok daha hafif ve anlamlı bir hayat sizi bekliyor olacak.

1- Fazlalığın maddi nesnelerde değil düşüncelerinizde olduğunu fark edin

Minimalizmle ilgili en yaygın bilinen yanlış, sahip olunan mal veya mülkle ilgili olmasıdır. Halbuki minimalizmde düşüncelerin rafine edilmesi çok daha mühimdir. Hayatında sadelik isteyen kişi, elindeki nesnelerden bir anda kurtulmak yere hayatında karmaşaya yol açan olguları ve fikirler gözden geçirmeli, düşüncelerini elimine etmelidir.

2- Kendinizi tanıyın ve ihtiyaçlarınızın farkına varın.

Minimalist olmak için ilk yapılması gereken şeylerden biri de kendini tanımaktır. Kendini tanımayan kişi, daha kaliteli bir hayat için nelere ihtiyacı olduğunu spesifik olarak tespit edemez. Kendinizi tanımak kısa sürede ihtiyaç duymadığınız şeylerin farkına varmanızı sağlayacak.

Nasıl Minimalist olunur?

3- Hayır demeyi öğrenin

Minimalist olmak için tek seferli bir aksiyon yeterli olmayacaktır. Minimaliz felsefesini hayatına yerleştiren biri, bundan sonraki süreçte de ihtiyacı olmadığına inandığı konularda maddi veya manevi bir harcama yapmak yerine hayır demeyi bilmelidir.

Hayır demek, hem dışarıdan gelen anlamsız tekliflerle aranıza görünmez bir duvar örecek, hem de hayatınızı daha basit bir şekilde yaşamak için ihtiyaç duyduğunuz kişisel alanı size yaratacak.

4- Elinizdekilerin sayısını azaltırken niteliğini arttırmaya çalışın

Sahip olunan maddi manevi her ürünü elde çıkarmak minimalist olmak için yeterli değildir. Bu nedenle izlemeniz gereken adımlardan biri de, elinizdekilerin niteliğini arttırmaktır. Minimalist yaşam biçiminde her üründen yüzde yüz verim almak oldukça önemli. Bu sayede çok fazla ürüne ihtiyaç duymadan günlük gerekliliklerinizi yerine getirebilirsiniz.

10 maddede minimalist olmak

5- Vaktinizi alan gereksiz uğraşlardan kurtularak amacınıza odaklanın

Hayatı sadeleştirmek denilince herkesin aklına eşyalar gelir. Halbuki zaman mefhumu da sadeleştirilmesi gereken olgulardan biridir. Zamanınızı verimli kullanmak, gereksiz meşgalelerle vakit kaybetmenize veya oyalanmanıza engel olacaktır. Günü gereksiz yere tüketmek ne kadar az eşyaya sahip olursanız olun minimalist bir yaşama sahip olmanızın önüne geçecektir.

6- Mevcut karmaşayı çözmek için sanat eserlerinden yardım alın

Bazen hayatı basitleştirmek gösüktüğünden daha karmaşık olabilir. Minimalist olmak için aşılması gereken problemleri her zaman tek başınıza sırtlanmak zorunda değilsiniz. Bu tür zihin yorgunluklarında müzikten veya resimden yardım almak rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Çok sevdiğiniz bir şarkıyı dinlemek veya size ilham veren bir filmi izlemek minimalist yaşama alışmanıza yardımcı olacak ve sizi olası aksiliklere karşı daha dirayetli bir hale getirecektir.

minimalist yaşam felsefesi

7- Her koşulda mutlu olmaya çalışın

Şükretmek pek çok disiplinde verimi arttıran durumlardan biridir. Minimalist olmak isteyen birinin elindekiyle mutlu olmayı bilmemesi bu yaşam biçiminden kısa sürede uzaklaşmasına neden olur. Minimalist kişi, her koşulda mutlu olmayı bilmeli ve şartlar ne olursa olsun pozitif kalmaya devam etmelidir. Minimalizm yalnızca maddi ortamda hüküm sürmediğinden, zihni de temiz ve olumlu tutmak alacağınız etkiyi büyük oranda arttıracaktır.

8- Yalnızca yapmanız gerekenlere vakit ayırın

Gereksiz ayrıntılara takılarak büyük resmi kaçırmak, minimalistlerin en korktuğu durumlardan biridir. Bunun için farklı nedenlerle sizi meşgul eden uğraşlardan kurtulmalı ve yalnızca ana hayat amacınıza hizmet eden uğraşlara yönelmelisiniz.

Vaktinizin oldukça önemli olduğu göz önünde bulundurulursa gerçekten sizi mutlu etmeyen eylemlere vakit harcamak, istediklerinizi yapmanızın önüne geçer. Bu nedenle özenle hazırlanmış bir öncelik sıralaması çok daha rahat etmenizi sağlayacaktır.

10 maddede minimalizm

9- Yalnız zaman geçirmekten korkmayın

Yalnız zaman geçirmek, minimalist olmak için atlanmaması gereken adımlardan biridir. Kişinin hayatındaki sadelik, sosyal ilişkilerde de etkisini göstereceğinden, çevrenizde size iyi gelmeyen veya kötü niyetli olduğunu düşündüğünüz kişilerle de ilişkinizi sonlandırmanız gerekir. Az sayıda insanla çok daha kaliteli vakit geçirebildiğini gören minimalistler, tek başına zaman geçirmeyi de ihmal etmemeli ve bu süre zarfında kendini dinleyerek gerçek özgürlüğe erişmelidir.

Yalnız zaman geçirmek, hayatın temposundan kısa süre de olsa sıyrılmanıza ve kendinizi tanımanıza yardımcı olacaktır.

10- Sağlıklı beslenin

Sağlıklı beslenmenin minimalist olmakla doğrudan bir ilgisi olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak minimalizmde ruhsal sağlığı beden sağlığıyla dengelemek oldukça önemlidir. Son derece düzensiz ve sağlıksız beslenmek modunuzu düşürerek hayata olumsuz bir pencereden bakmanıza neden olabilir. Bu nedenle sağlıklı bir yeme düzenine sahip olmak minimalist olmak için bugüne kadar aldığınız aksiyonların daha etkili olmasını sağlayacaktır. Ancak bunun için de abartılı besinlerden kaçınmalı, organik ve kolay besinleri tüketmeye gayret etmelisiniz.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir