Netflix’te İzleyebileceğiniz Savaş Temalı 10 Film

Tarihin kaçınılmaz gerçeği savaş, yıkıcı etkileriyle dönem mekan fark etmeksizin insanlığı etkilemiştir. Geride acı hikayelerini bırakmıştır ve sanatın her dalında etkilerini sürdürmektedir. Bu zor zamanları ve hatırlanması gereken hikayeleri hatırlatan yapımlar da savaşın gerçek ve zalim yüzünü bizlere göstermeye devam eder.

İzlerken savaşın ve etrafında kurulu sistemin ne kadar acımasız olduğunu tekrardan gözler önüne seren, Netflix’te bulabileceğiniz 10 filmi sizler için derledik.

Schindler’s List

En iyi savaş filmleri - Schindler's List
Yapım Yılı: 1993
IMDB Puanı: 8,9

Nazi soykırımını neredeyse izlenemeyecek kadar gerçek anlatan film, Alman iş adamı Oskar Schindler’in insanları kurtarmak adına tüm servetini harcamasını konu alır. Schindler, Polonya’da bir fabrika kurar ve Yahudi işçileri çalıştırarak 1100 tanesinin hayatını kurtarır. Schindler’e ünlü aktör Liam Neeson hayat vermektedir. Steven Spielberg’un ustalık eseri filmi; En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dâhil yedi Oscar kazanmıştır.

The Pianist

En iyi savaş filmleri - The Pianist

Yapım Yılı: 2002
IMDB Puanı: 8,5

Roman Polanski’nin yönettiği film, ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın hayatından esinlenilmiştir. 2. Dünya Savaşı zamanında Nazi işgali altındaki Polonya, Varşova’da ünlü piyanistin yaşam mücadelesi verdiğine şahit oluyoruz. Film Roman Polanski’ye En İyi Yönetmen, piyaniste hayat veren Adrien Brody’e En İyi Erkek Oyuncu dahil olmak üzere üç Oscar kazanmışıtr.

Beasts of No Nation

En iyi savaş filmleri - Beasts of No Nation

Yapım Yılı: 2015
IMDB Puanı: 7,8

Bir batı Afrika ülkesinde iç savaş çıkmıştır ve Agu isimli çocuk ailesini kaybettikten sonra asker birliğine katılmak zorunda kalır. Savaşın yaş ayırt etmeden bir milleti tükettiğini gördüğümüz filmde masum çocukların katillere dönüştüğüne şahit oluyoruz. Idris Elba çocuklara bu karanlık yolları gösteren Komutan rolünde.

Fury

En iyi savaş filmleri - Fury
Yapım Yılı: 2014
IMDB Puanı: 7,6

Film, 1945’te 2. Dünya Savaşı sırasında Almanya’da yer alır. Başroldeki Brad Pitt, Don “Wardaddy” Collier karakterine hayat verir. Wardaddy bir tank ekibini komuta eder. Ekibinden kaybettiği silahçısı yerine acemi er Norman Ellison’ı ekibe katar ve savaş atmosferinde hayat mücadelesi verirler.

The Siege of Jadotville

En iyi savaş filmleri - The Siege of Jadotville
Yapım Yılı: 2016
IMDB Puanı: 7,3

Yaşanmış bir olaydan uyarlanan film 1961’de Kongo’daki Katanga’nın Jadotville kasabasında yer alır. Birleşmiş Milletler Barış Gücü adına bu kasabayı korumak için Komutan Pat Quilan ve İrlandalı asker birliği gönderilir. Fransız ve Belçikalı paralı askerler kasabayı kuşatır, bu büyük ordu karşısında Quilan’ın birliğı kasabayı korumak için kahramanca savaşır. Filmde Komutan Quilan’a Jamie Dornan hayat verir.

First They Killed My Father

En iyi savaş filmleri - First They Killed My Father
Yapım Yılı: 2017
IMDB Puanı: 7,2

Loung Ung’un çocukluk anılarından esinlenerek yazdığı aynı isimli kitaptan uyarlanmıştır. 1970’lerde Kamboçya’da Kızıl Kmerlerin komünist yönetiminde 5 yaşındaki bir kız çocuğunun ailesi çalışma kampına gönderilmeye zorlanır. Filmde bu küçük kızın yürek burkan hikayesi anlatılır. Filmi ünlü oyuncu Angelina Jolie yönetmiştir.

Outlaw King

En iyi savaş filmleri - Outlaw King
Yapım Yılı: 2018
IMDB Puanı: 7,0

14. yüzyılda İskoçya’nın kralı Robert the Bruce tacını takar ve yanında güçlü isyancı bir ekiple İngiliz istilası altındaki ülkesinin bağımsızlığı için mücadele verir. Filmde krala Chris Pine hayat verir. Robert the Bruce ismini daha önce Braveheart’ta da duymuştuk, bu iki film aynı zamanları anlatıyor diyebiliriz.

Tears of the Sun

En iyi savaş filmleri - Tears of the Sun
Yapım Yılı: 2003
IMDB Puanı: 6,6

Bruce Willis’in oynadığı deniz komandosu, takımıyla birlikte savaş yüzünden harap olmuş Nijerya’ya göreve gider. Ormanın ortasında bir hastanede hapsolmuş bir doktor ve bir grup mülteciyi kurtarmaları gerekmektedir. Yapımın yönetmeni Antoine Fuqua’dır.

Sand Castle

En iyi savaş filmleri - Sand Castle
Yapım Yılı: 2017
IMDB Puanı: 6,3

Çok da cesur olmayan gönülsüz bir asker 2003’te Bagdad’ın işgalinden hemen sonra Irak’a varır. Kendisine ve birliğine düşman bir köyün yıkılmış su şebekesini tamir etme görevi verilir. Savaş ortamında bu basit görevin bile büyük bir tehlike arz edebileceğini görüyoruz. Ayrıca film savaşın getirdiği yıkım ve korkuları anlatmakta oldukça başarılı.

War Machine

En iyi savaş filmleri - War Machine
Yapım Yılı: 2017
IMDB Puanı: 6,0

Savaş kara komedisi türündeki filmde Brad Pitt kendini fazla ciddiye alan Amerikan bir generali oynuyor. Afganistan’a savaşı kazanma göreviyle gönderilen General, gittiğinde kazanıp barış getireceğine inanıyor. Bürokratların taktikleri ve büyük hırsı savaşı sadece kontrol altında tutmak için gönderilen bir maşa olduğunu görmesine engel oluyor. Filmde Ben Kingsley ve Tilda Swinton gibi isimler de rol almıştır.

Yazar: İrem Arslan

1999 doğumlu. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okuyor. Uzun süredir dizi, film izleyicisi ve izledikleri hakkında yazıp çizmek hobilerinden.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir