Alman Sinemasının En İyi 14 Filmi

Dünya çapında pek çok başarılı örneğe sahip olan Alman sinemasının son dönemdeki en popüler 15 filmini sizler için derledik.

The Lives of Others

En İyi Alman Filmleri - The Lives of Others

Yapım Yılı: 2006

IMDb Puanı: 8,4

Yönetmenliğini ve senaristliğini Florian Henckel von Donnersmarck’ın yaptığı film, Doğu Almanya hükümetinin yıkılıştan önce yürüttüğü katı ihbar sistemini konu alır. Alman sinemasının en sevilen gerilim filmlerinden biri olan The Lives of Others’ta başrolü Ulrich Mühe, Sebastian Koch ve Martina Gedeck paylaşmaktadır.

The Boat

En İyi Alman Filmleri - The Boat

Yapım Yılı: 1981

IMDb Puanı: 8,3

İkinci Dünya atmosferini beyaz perdeye taşınan filmde, Ingiliz ordusuyla mücadele eden Alman ordusunun yaşadıkları konu anılır. Başarılı savaş filminin yönetmen koltuğunda, tecrübeli sinemacı Wolfgang Petersen oturmaktadır.

Downfall

En İyi Alman Filmleri - Downfall

Yapım Yılı: 2004

IMDb Puanı: 8,2

2. Dünya Savaşı sırasında zor günler yaşayan Almanya, Adolf Hitler’in ısrarı ile savaşmaya devam etmektedir. İşgali kabullenemeyen ve yavaş yavaş gücünü kaybeden Hitler’in intiharına kadar olan süreci Downfall filminde ayrıntılı olarak anlatılır. Oliver Hirschbiegel tarafından çekilen filmde Adolf Hitler’i Bruno Ganz canlandırmaktadır.

Knockin’ on Heaven’s Door

En İyi Alman Filmleri - Knockin on Heaven's Door

Yapım Yılı: 1997

IMDb Puanı: 8,0

Thomas Jahn tarafından yazılıp yönetilen aksiyon filminde, ölmek üzere olan iki arkadaş, son bir macera için 60 model bir Mercedes çalarak yola çıkar. Ancak daha önce tehlikeli bir çeteye ait olan Mercedes, ikilinin başına daha büyük problemler açar.

Run Lola Run

En İyi Alman Filmleri - Run Lola Run

Yapım Yılı: 1998

IMDb Puanı: 7,7

Almanya’nın en popüler aksiyon ve gerilim filminde Lola, mafya kuryeliği yapan sevgilisinin öldürülmemesi için yirmi dakika içinde 100.000 dolar bulması gerekir. Zaman karşı yarışan Lola, bu süre içinde parayı bulmak için elinden geleni yapar. Lola karakterini Franka Potente’nin canlandırdığı filmde yönetmenliği Tom Tykwer yapmaktadır.

Good Bye, Lenin!

En İyi Alman Filmleri - Good Bye, Lenin!

Yapım Yılı: 2003

IMDb Puanı: 7,7

2003 yılının En İyi Avrupa Filmi ödülünü kazanan Good Bye Lenin, sekiz ay komadan sonra bambaşka bir politik dünyaya uyanan annesi için ütopik bir hayat kurgulayan Alex’in mücadelesini anlatıyor. Annesini üzmemek için sekiz ay içinde yaşanan tüm gelişmeleri saklayan Alex, 1989 Almanya’sında oldukça zorlanıyor. Başarıl filmin yönetmen koltuğunda Wolfgang Becker oturuyor.

Cherry Blossoms

En İyi Alman Filmleri - Cherry Blossoms

Yapım Yılı: 2008

IMDb Puanı: 7,7

Yakın zamanda karısını kaybeden Rudi, ölen eşinin en büyük hayali olan Japonya’ya bir yolculuk gerçekleştirir. Burada etnik dansları öğrenen Rudi hayatını da sorgulamaya başlar. Filmde başrolü Elmar Wepper canlandırmaktadır.

The Counterfeiters

En İyi Alman Filmleri - The Counterfeilters

Yapım Yılı: 2007

IMDb Puanı: 7,6

Gerçek olaylardan uyarlanan filmde, 1936 Almanya’sında gerçekleşen meşhur kalpazanlık vakası anlatılır. Hitler öncülüğündeki ülke, savaştan kazançlı çıkabilmek için para basmaya karar karar verir. Bunun için de alanında uzman Salomon Sorowitsch ile anlaşırlar.

The Wave

En İyi Alman Filmleri - The Wave

Yapım Yılı: 2008

IMDb Puanı: 7,6

İdealist bir öğretmen olan Rainer Wagner, öğrencilerinin dikkatini çekebilmek için faşizme dayanan yeni bir sistem geliştirir. Öğrencileri gruplayarak aynı şekilde giyinip, ortak bir amaçla hareket etmelerini isteyen Wagner, zamanla bu mentalitenin öğrencilere keyif verdiğini fark eder. Zamanla bu uygulama okulun sınırlarını da aşacaktır.

Nowhere in Africa

En İyi Alman Filmleri - Nowhere in Africa

Yapım Yılı: 2001

IMDb Puanı: 7,5

Caroline Link tarafından çekilen dram filminde, Kenya’ya göçmek zorunda kalan Walter Redlich ve ailesinin üzücü hikayesi anlatılır. Yahudi aile, geri dönebilme ümidi ile geldikleri bu ülkede her gün yeni bir şey öğrenir.

The Baader-Meinhof Complex

En İyi Alman Filmleri - The Baader

Yapım Yılı: 2008

IMDb Puanı: 7,4

70’lerin Almanya’sında aktif olan Kızıl Ordu, kendilerine göre devrimci hareketleri ile halka terör estirmektedir. Ordu’yu yakalamaya çalışan Horst Herold ise başarılı bir Alman polisidir. Gerçek olaylardan uyarlanan filmde başrolü Martina Gedeck ve Moritz Bleibtreu canlandırmaktadır.

Oh Boy

En İyi Alman Filmleri - Oh Boy

Yapım Yılı: 2012

IMDb Puanı: 7,4

Komedi türündeki Jan-Ole Gerster filminde, kendine bir hayat inşa etmeye çalışan Niko’nun zorlu sokaktaki mücadelesi anlatılır. Filmde Niko karakterine Tom Schilling hayat verir.

Summer Storm

En İyi Alman Filmleri - Summer Storm

Yapım Yılı: 2004

IMDb Puanı: 7,2

En yakın arkadaşına karşı duygusal hisler besleyen Tobi, gerilim dolu bir yaz kampında bu istekleri ile yüzleşmek zorunda kalır. Marco Kreuzpaintner tarafından yazılıp yönetilen filmde başrolleri Kostja Ullmann ve Robert Stadlober canlandırmaktadır.

Barbara

En İyi Alman Filmleri - Barbara

Yapım Yılı: 2012

IMDb Puanı: 7,1

Doktor Barbra, 80’ler Almanya’sındaki baskı neticesinde Doğu Berlin’e sürülür. Burada görev yaparken sosyal olarak zorluk çeken Barbra, bocalama sırasında meslektaşı Andre ile tanışır. Filmin yönetmen koltuğunda Christian Petzold oturmaktadır.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir