Ekim Ayı Meyvelerinin Faydaları

Meyveleri mevsiminde tüketmek, sağlık açısından sayısız fayda sağlar. Ayrıca her gün meyve tüketmek şeker ihtiyacımızı meyvelerden karşılayarak daha az kalori almamızı sağlar ve şekere olan isteğimizi azaltır. Meyvelerin bol miktarda lif içermesi bağırsak hareketlerini arttırarak sindirim sağlığına çok iyi gelir. Bunun yanında zengin vitamin ve mineral içerikleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korur.

Mandalina

Ekim ayı meyveleri - mandalina

Turunçgiller familyasına ait bir meyve türü olan mandalina, yapraklarını dökmeyen nadir meyvelerdendir. Çoğunlukla çiğ olarak tüketilen mandalina, nadir de olsa tatlılarda, dondurmalarda ya da şekerlerde kullanılmaktadır. 1 adet orta boy mandalina yalnızca 63 kalori içermektedir. Meyve salataları, kekler gibi pek çok farklı şekilde tüketilebilen mandalinanın faydalarından tamamıyla yararlanabilmek ve kilo problemi yaşamamak adına sade, normal şekilde tüketilmesi öneriliyor. Mandalina zengin içeriğiyle sonbahar-kış meyvesi olarak soğuk havalarda en yaygın görülen gribal ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarına karşı önemli bir direnç kazanımı sağlar. Mandalina, bol miktarda C vitamini içermesi sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği sayesinde kanserden özellikle karaciğer kanserinden korur. Ayrıca serbest radikallerin oluşturduğu unsurları ortadan kaldırarak kötü kolesterol seviyesini düşürür ve damar tıkanıklığı riskini azaltır. 1 porsiyon mandalina 2 küçük boy (135 gram) ya da 1 büyük boy mandalinaya eşittir.

Armut

Ekim ayı meyveleri - armut

Genellikle Akdeniz bölgesinde yetiştirilen armut, kabukları soyulmadan tüketilmesi gereken meyveler arasında yer alır. Kabuğunda bolca lif bulunması sağlıklı bir sindirim açısından da önemlidir. Özellikle kabızlığı önleyerek sindirim sistemini düzenler. Armut içerisinde bakır ve C vitamini bulunan hücreleri sayesinde kanseri önler. Ayrıca alerji açısından en az riski olan meyvedir. Armudun 100 gramında 58 kalori vardır ve 1 orta boy armut, 1 porsiyona denk gelir.

Mürdüm Eriği

Ekim ayı meyveleri - mürdüm eriği

Kara erik, karaca erik olarak da adlandırılan bu meyvenin kan yapıcı özelliği bulunmaktadır. 100 gramı 54 kaloriolup düşük kalorisinden dolayı her zaman tüketilebilir. Ayrıca glisemik indeksi de düşüktür dolayısıyla kan şekerini dengede tutar. Mürdüm eriği sade çiğ olarak tüketilebildiği gibi reçel, jöle, marmelat ya da kompostosu yapılarak da tüketilebilir. Meyvelerin çoğunda olduğu gibi bolca lif içerir ve sindirimi düzenler. Yüksek miktarda potasyum içermesi sayesinde damar genişletici etki yapar ve kolesterolü düşürür, kalp-damar sistemi üzerindeki gerginliği azaltır. Bitmedi tabi dahası var. Yüksek miktarlarda magnezyum ve C vitamini içeriği sayesinde uykuyu düzenler, kesintisiz uykuya sebep olur ve dinlendirici özelliktedir. Yine minerallerin en uygun dağılımı sayesinde kemik sağlığını arttırarak kemik erimesini önler. Mürdüm eriği, insana mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir nörotransmitter madde olan serotonin seviyesini de yükseltir. 1 porsiyon mürdüm eriği 3-4 tanedir.

Hünnap

Ekim ayı meyveleri - hünnap

Çin’den tüm dünyaya yayılan bu meyve, ülkemizde çok bilinmez. Genelde Marmara, Batı ve Güney Anadolu’da yetiştirilir. Hünnap vitamin deposu bir meyvedir. Yüksek oranda C vitamini içerir ve bir avucu tüm vücudu toksinlerden arındırabilir. Yine bol miktarda A vitamini, B vitamini, demir, manganez, magnezyum, fosfor, kalsiyum, çinko ve sodyum içerir. Hünnapla ilgili yapılan çalışmalar meyvenin kanserli hücreleri azalttığı biliniyor. Ayrıca sakinleştirici özelliği olduğu da biliniyor. Çay şeklinde tüketilebileceği gibi taze ve kuru meyvesi de yenebilir. Kolesterol ve kan yağlarının eritilmesi için her gün 1-2 hünnap yenilmesi önerilir. 100 gram hünnap 79 kaloridir. Ayrıca 1 porsiyon hünnap 4 adettir.

Kızılcık

Ekim ayı meyveleri - kızılcık

Kiren adıyla da bilinen kızılcık meyvesi genelde sade olarak tüketilmez. Birçok şekilde tüketilebilen kızılcık, daha çok marmelat ve içecek olarak tüketilir. Eskiden tıbbi amaçlı olarak da kullanılan kızılcık, giyim sektöründe battaniye boyamak için de kullanılmıştır. C vitamini deposu olan kızılcığın 100 gramı 64 kaloridir. İdrar yolu enfeksiyonlarını tedavi edici özelliği olduğu birçok laboratuvar çalışması sonucu ispatlanmıştır. Ayrıca kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır ve Kardiyovasküler sağlığın korunmasında ciddi anlamda katkıda bulunur. Kızılcık, içerdiği polifenolik bileşen sayesinde antitümör etkisi olan nadir meyvelerden bir tanesidir. Yeni yapılan çalışmalara göre kızılcık suyu, diş çürüklerini önleyerek ağız sağlığına iyi gelir. Bunun yanında kızılcık suyu, çocuklarda kulak ve solunum yolu enfeksiyonlarının sık yaşanmasına neden olan haemophilus influenzayı azaltmaya yarar.

Nar

Ekim ayı meyveleri - nar

Aşure, güllaç ve muhallebileri süsleyen narın tanelerini kaşık kaşık yemek de ayrı bir zevklidir. Sağlığa sayısız faydalar sunan bu meyve, neredeyse bilinen tüm antioksidanları içermesiyle meşhurdur. Ayrıca meyvenin kendisi kadar suyu da oldukça faydalı, nar suyu obezite tedavisinde kullanılır ve kilo vermeye yardımcıdır. 1 su bardağı nar tanesinde 7 gram lif vardır ki bu oran çok yüksektir. Bu sayede kişiyi uzun süre tok tutar, acıkmayı önler ve fazla kiloyla savaşır. Nar bol miktarda C vitamini, demir ve potasyum içerir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bir su bardağı nar suyu, günlük C vitamini ihtiyacımızın %25’ini karşılar. Kolesterolü önler, şekeri dengeler, kanser hücrelerinin gelişimini engeller, kalp sağlığını korur ve daha birçok faydası bulunan nar tam bir şifa deposudur. 100 gram nar 82 kaloridir. 1 su bardağı (200 gram) nar suyu ise 106 kaloridir. Kuran’da ismi geçmesinden dolayı “cennet meyvesi” olarak da adlandırılan narın ½ küçük boyu 1 porsiyona denk gelir.

Üzüm

Ekim ayı meyveleri - üzüm

Üzümün kendisi kadar hatta kendisinden bile fazla çekirdeği de oldukça faydalıdır. Yapılan çalışmalar neticesinde üzüm çekirdeği şu ana kadar bulunan en güçlü antioksidan madde taşıyıcısı olarak literatüre geçmiştir. Dolayısıyla üzümü, çekirdeğiyle birlikte tüketmek gerekir. Yeşil, kırmızı ve siyah renkleri bulunan üzüm bakır, demir ve manganez gibi mikrobesin içeriği sayesinde kemikleri güçlendirir. Üzüm suyu, migreni tedavi etmek için önemli bir besindir. Üzümlerde bulunan faydalı bir polifenol olan resveratrol, Alzheimer hastalığı olan hastalarda amiloidal-beta peptit seviyelerini azaltarak beyin sağlığına iyi gelir. Bir araştırma, üzüm suyunun hafif bilişsel bozulma gösteren yaşlı insanların beyin fonksiyonlarını bile iyileştirebileceğini öne sürüyor. 100 gramı 67 kalori olan üzümün göz ve görme sağlığını koruduğu bilinir. Lutein ve zeaksantin bakımından zengindir ve bu maddeler yaşlanmaya bağlı göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. 1 küçük salkım (15 iri tane) üzüm 1 porsiyona denk gelir.

Yazar: Esra Apaydın

1998, İstanbul doğumlu. Trakya Üniversitesi'nde Beslenme ve Diyetetik okuyor. Öğrendiklerini okuduğu makalelerle zenginleştirip yazıya dökmeyi seviyor.

Buna Da Göz At

Yağ Yakıcı 10 Detoks İçeceği

Vücudu toksinlerden arındırmak ve bölgesel yağları yakmak için tüketilen detoks suları, hızlı kilo vermek isteyenler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir