En İyi Animasyon Filmleri

Birçok kişinin çocukluğunda büyük bir yeri olan, gelmiş geçmiş en iyi animasyon filmlerini listeledik. Keyifli okumalar!

Finding Nemo

En İyi Animasyon Filmleri - Finding Nemo

Yapım Yılı: 2003

IMDb Puanı: 8,1

Pixar’ın en başarılı filmlerinden olan Finding Nemo, yuvasının dışına çıkan küçük Nemo’nun okyanustaki macerasını konu alır. Gittiği okulda talihsiz bir şekilde kaybolan Nemo’yu, babası Marlin aramaya çıkar. İkili, birbirlerine kavuşabilmek için zorlu yollardan geçmek zorunda kalır. Filmin seslendirme kadrosunda Albert Brooks, Ellen DeGeneres ve Willem Dafoe gibi ünlü isimler yer almaktadır.

Inside Out

En İyi Animasyon Filmleri - Inside Out

Yapım Yılı: 2015

IMDb Puanı: 8,2

Inside Out, son 10 yılın en iyi animasyon filmlerinden biridir. Filmde küçük bir kızın taşınmayla ilgili kaygılarından yola çıkarak insan duyguları anlatılır. Neşe, korku, öfke, nefret ve üzüntü gibi duygular, okulunu ve evini geride bırakmak zorunda kalan küçük Riley’nin içinde beklenmedik etkilerle karşılaşır. Amaçları, Riley’nin eski mutlu günlerine geri dönebilmesidir.

Up

En İyi Animasyon Filmleri - Up

Yapım Yılı: 2009

IMDb Puanı: 8,2

Peter Docter ve Bob Peterson’ın yönetmenliğini yaptığı film, trajik bir hikayeyi olabilecek en eğlenceli haliyle işler. Çok sevdiği eşini kaybeden Carl, eşinin en büyük hayali olan Dünya gezisini gerçekleştirebilmek için evine binlerce balon bağlar. Bu sayede eviyle birlikte Dünya’nın her yerine uçabilecektir. Bu tehlikeli yolculuğa, davetsiz bir misafir olan Russel da eşlik eder.

Shrek

En İyi Animasyon Filmleri - Shrek

Yapım Yılı: 2001

IMDb Puanı: 7,8

İkonik animasyon serilerinden olan Shrek, bataklıkta yaşayan yeşil bir devin hikayesini konu alır. Shrek, bataklığında huzurlu bir hayat sürerken ormanda eşek ile tanışır. İkili, tehlikeli bir kuleye kapatılan prenses Fiona’yı kurtarmak zorunda kalır. Komedi ve aksiyonun eksik olmadığı filmde etkileyici bir aşk hikayesi de kendine yer bulur.

Ice Age

En İyi Animasyon Filmleri - ShrekEn İyi Animasyon Filmleri - Ice Age

Yapım Yılı: 2002

IMDb Puanı: 7,5

Ice Age, uzun bir süre Dünya’ya etki eden buz çağını beyaz perdeye taşır. Bu dönemde yaşayan mamut, kaplan ve rakun gibi hayvanlar dondurucu soğukta hayatlarına devam etmek zorundadır. Buldukları kimsesiz bir bebek üçlünün hayatını büyük ölçüde değiştirir.

Madagascar

En İyi Animasyon Filmleri - ShrekEn İyi Animasyon Filmleri - Madagascar

Yapım Yılı: 2005

IMDb Puanı: 6,9

Afrika’nın en güzel adası olan Madagaskar’da, hayvan bahçesinde yaşamlarını sürdüren 4 arkadaş bulunur. Alex, Melman, Gloria ve Marty günlerini bu cennet adasında geçirirken hayvanat bahçesinin dışını merak etmeye başlar. Zebra Marty’nin önderliğinde hayvanat bahçesinden kaçarak gerçek doğayı keşfetmeye başlarlar.

Ratatouille

En İyi Animasyon Filmleri - Ratatouille

Yapım Yılı: 2007

IMDb Puanı: 8,0

Ratatouille, yemek ve Paris temalı öyküsü ile en stilize animasyon filmlerinden biridir. Filmin esas kahramanı olan Remy, yemek yapmayı çok seven bir faredir. Remy’nin yolu, oldukça beceriksiz bir aşçı olan Lou ile kesişir. Film, vizyona girdiği yıl “En İyi Animasyon Filmi” kategorisinde Oscar ödülüne sahip olmuştur.

The Incredibles

En İyi Animasyon Filmleri - ShrekEn İyi Animasyon Filmleri - The Incredibles

Yapım Yılı: 2004

IMDb Puanı: 8,0

2000’li yıllarda fırtınalar estiren animasyon filmi The Incredibles, süper güçleri olan bir aileyi konu alır. Farklı güçleri ile kötülerin karşısında duran İnanılmaz aile, aynı zamanda gizliliklerini koruyarak sıradan hayatlarına devam etmeye çalışmaktadır. Gişede büyük başarı elde eden filmin yönetmen koltuğunda Brad Bird oturur.

Spirited Away

En İyi Animasyon Filmleri - ShrekEn İyi Animasyon Filmleri - Spirited Away

Yapım Yılı: 2001

IMDb Puanı: 8,6

Çok sevilen Japon animasyonu Spirited Away, Hayao Miyazaki tarafından beyaz perdeye taşınmıştır. Küçük Chihiro, yeni taşındıkları kasabaya giderken gizemli bir tünelden geçer. Bu tünel, fantastik yaratıkların yer aldığı korkutucu bir tüneldir. Chihiro, bu tünelin gizemini çözerek ailesini kurtarmak için elinden geleni yapacaktır.

Zootopia

En İyi Animasyon Filmleri - ShrekEn İyi Animasyon Filmleri - Zootopia

Yapım Yılı: 2016

IMDb Puanı: 8,0

Daha önce Tangled ve Bolt gibi başarılı animasyon filmlerine de imza atan Byron Howard, bu kez izleyicileri hayvanların dünyasında yolculuğa çıkarıyor. Zootopia, gelişmiş bir hayvan medeniyetini konu alan filmde, birbirinden farklı özellikteki birçok hayvanı doğal ortamında görebiliyoruz. Seslendirme kadrosunda Idris Elba, J.K. Simmons ve Jason Bateman gibi ünlü isimler yer alıyor.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir