Stanley Kubrick’in Tüm Filmleri

Otoriteler tarafından tüm zamanların en iyi yönetmeni sayılan Stanley Kubrick, kariyeri boyunca birçok kült esere imza attı. Usta yönetmenin hayatı boyunca çektiği tüm filmleri geçmişten günümüze sıraladık. Keyifli okumalar.

Fear and Desire

Stanley Kubrick Filmleri - Fear and Desire

Yapım Yılı: 1953

IMDb Puanı: 5,5

Stanley Kubrick’in ilk uzun metraj filmi Fear and Desire, bir grup askerin düşman sınırında geçen korku ve tehdit dolu süreci anlatıyor. Hayatla ölüm arasında gidip gelen Mac, Sidney, Corby ve Fletcher, bu sürede etraflarına da korku vermeyi ihmal etmiyor. Savaş filmi ile kariyerine iddialı bir giriş yapan Stanley Kubrick, Fear and Desire ile istediği tepkiyi alamamıştır.

Killer’s Kiss

Stanley Kubrick Filmleri - Killer's Kiss

Yapım Yılı: 1955

IMDb Puanı: 6,7

Killer’s Kiss, bir aşk hikayesinin gerilimli kavuşma macerasını konu alır. Vinnie, çok sevdiği kız arkadaşı Gloria görmek için tren istasyonunda beklemeye başlar. Ancak bu bekleme sırasında Vinnie’nin başına beklemediği olaylar gelir. Başrolleri Frank Silvera ve Chris Chase canlandırmaktadır.

The Killing

Stanley Kubrick Filmleri - The Killing

Yapım Yılı: 1956

IMDb Puanı: 8,0

The Killing, BAFTA adaylığına layık görülerek Stanley Kubrick’in üne kavuşmasını sağlayan filmidir. Filmin baş kahramanı olan Johnny Clay, eski sabıkalı günlerini geride bırakmak isteyen bir suçludur. Son kez yapacağı hırsızlık için uzman suçlulardan oluşan bir ekip kurar. Ancak milyon dolarlık soygun planı, birçok nedenden kesintiye uğrayacaktır.

Paths of Glory

Stanley Kubrick Filmleri - Paths of Glory

Yapım Yılı: 1957

IMDb Puanı: 8,4

Kirk Douglas ile Stanley Kubrick’in uzun yıllar süren iş birliği, Paths of Glory filminde başlar. Film, Stanley Kubrick’in BAFTA’ya aday olan ikinci filmidir. Hırslı bir General olan Mireau, son derece tehlikeli olmasına rağmen birliğini Ant Tepesi’ndeki çıkartmaya götürür. Gözünü başarılı hırsı bürüyen General burada askerlerine zorlu bir süreç yaşatır. Film, savaşın kişiler üzerindeki yıkıcı etkisini gözler önüne sermektedir.

Spartacus

Stanley Kubrick Filmleri - Spartacus

Yapım Yılı: 1960

IMDb Puanı: 7,9

Stanley Kubrick’in tüm Dünya’da duyulmasını sağlayan film, 4 Oscar Ödül’lü savaş filmi Spartacus’tür. Epik bir hikayeyi kusursuz bir teknikle ele alan Kubrick, başrolde Kirk Douglas ve Jean Simmons’a yer verir. Köle olduğu zamanlarda zekası ve yeteneği ile dikkat çeken Spartaküs, Gladyatör eğitimi alarak arenaya çıkar. Brutüs tarafından eğitilen Spartacus, zamanla senatörün karanlık taraflarını görerek direniş başlatmaya karar verir.

Lolita

Stanley Kubrick Filmleri - Lolita

Yapım Yılı: 1962

IMDb Puanı: 7,6

Lolita, Nabokov’un aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Orta yaşlı bir yazar olan Humbert, ev sahibinin 15 yaşındaki kızı Lolita’ya vurulur. Kimseye söylemediği hislerini bir günlüğe kaydeden Humbert, Lolita’ya daha yakın olabilmek için annesi Charlotte ile evlenir. Her şeyden habersiz Charlotte’nin bu defteri bulması ilse olaylar karışır. Başrolde James Mason ve Sue Lyon yer almaktadır.

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Stanley Kubrick Filmleri - Dr. Strangelove

Yapım Yılı: 1964

IMDb Puanı: 8,4

Ödül yağmuruna tutulan film, Stanley Kubrick’in deneysel sayılabilecek işlerinden biridir. Film, soğuk savaş en kızgın dönemini ele alır. Olayların merkezinde ise, SSCB’ye saldırmayı hedefleyen tutkulu General Jack D. Ripper yer alır. Ripper’ın bu isteği, Pentagon’daki bir toplantıda ABD başkanı’nın da içinde olduğu bir kurul tarafından tartışılır.

2001: Space Odyssey

Stanley Kubrick Filmleri - 2001: A Space Odyssey

Yapım Yılı: 1968

IMDb Puanı: 8,3

Oscar Ödül’lü A Space Odyssey, insanlık tarihini incelikli kurgusu ile beyaz perdeye taşımaktadır. İnsan ırkının başlangıcından, uzay çağına kadar olan sürecin merkezinde, gizemli zamanlarda ortaya çıkan Monolith yer alır. Bu siyah taş, insanlara alet kullanmayı öğrettikten sonra tekrar ortaya çıkmıştır. Bir grup astronot ise bu taşın sırrını çözmek üzere Jüpiter’e gider.

A Clockwork Orange

Stanley Kubrick Filmleri - 2001: Clockwork Orange

Yapım Yılı: 1971

IMDb Puanı: 8,3

Anthony Burgess’ın kült haline gelen distopik kitabı Otomatik Portakal, Stanley Kubrick’in aynı adlı eserine konu olmuştur. Azılı bir suçlu olan Alex, bu eğilimlerinden kurtulmak için devlet tarafından geliştirilen test aşamasındaki bir programa alınır. Bu program, insan ve suç işleme eğilimleri arasındaki bağlantıyı şaşırtıcı bir şekilde ele alır. Alex karakterine, çok konuşulan performansı ile Malcolm McDowell hayat vermektedir.

Barry Lyndon

Stanley Kubrick Filmleri - Barry Lyndon

Yapım Yılı: 1975

IMDb Puanı: 8,1

Barry’nin aksiyon dolu hayatını konu alan film, acılı bir aşk öyküsünden savaş atmosferine taşınır. Barry, kuzeni Nora’ya karşı büyük bir aşk beslemektedir. Ailesi ise Nora’yı zengin bir kaptan olan Quin’e verir. Barry bunun üzerine Quin’i öldürüp, kasabayı terk eder. Ancak kasaba dışında da tehlikeli bir savaş onu beklemektedir.

The Shining

Stanley Kubrick Filmleri - The Shining

Yapım Yılı: 1980

IMDb Puanı: 8,4

Stanley Kubrick’in en bilinen filmi the Shining, Stephen King’in aynı adlı kitabından uyarlanmıştır. Sinema tarihinin mihenk taşlarından biri olan filmde Jack Torrence, ailesiyle tek başına kaldığı Overlook Oteli’nde günbegün deliren bir yazardır. Gerilim her dakika arttığı filmde Jack Torrence karakterine Jack Nicholson hayat verir.

Full Metal Jacket

Stanley Kubrick Filmleri - Full Metal Jacket

Yapım Yılı: 1987

IMDb Puanı: 8,3

Stanley Kubrick’in filmografisinde birçok savaş filmi bulunur. Full Metal Jacket, ünlü yönetmenin ölmeden önce çektiği son savaş filmidir. Burada acemi birliğindeki askerlerin psikolojik ve fizyolojik olarak verdiği savaş anlatılır. Ardından hayatta kalan askerler savaşa alınarak daha büyük bir imtihana tabi tutulacaktır. Başrolünde Vincent D’Onofrio, Arliss Howard ve Matthew Modine yer alır.

Eyes Wide Shut

Stanley Kubrick Filmleri - Eyes Wide Shut

Yapım Yılı: 1999

IMDb Puanı: 7,4

Stanley Kubrick’in son filmi olan Eyes Wide Shut, aynı zamanda yönetmenin en farklı filmidir. Başrollerde dönemin çok konuşulan çifti Tom Cruise ve Nicole Kidman yer almaktadır. Bill ve Alice, evliliklerindeki sorunları çözmek için garip bir çözüm bulur. Bu yöntem, ikilinin özel hayatını oldukça karmaşık bir hale getirecektir.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir