Başarıyı Konu Alan En İyi 12 Film

Gerçek hayattaki başarı hikayelerinin çoğu, beyaz perde için ilham kaynağı olmuştur. Yetenekli yönetmenler ile birleşerek izleyicilerden tam not alan en iyi başarı hikayelerini sizler için derledik. Keyifli okumalar!

The Wolf of Wall Street

En İyi Başarı Filmleri - The Wolf of Wall Street

Yapım Yılı: 2013

IMDb Puanı: 8,2

Oscar’lı yönetmen Martin Scorsese tarafından beyaz perdeye taşınan film, Wall Street’in ünlü borsacısı Jordan Belford’un hayatını konu alıyor. Jordan, zeki ve hırslı bir komisyoncu olarak Wall Street’e adımını atar. Kısa sürede doğru adımları atan Jordan, kendi şirketini kurarak Wall Street’in en zengin adamı haline gelir. Jordan’ın para ve şöhret içindeki hayatı, bir yandan büyük bir çöküşe de ev sahipliği yapmaktadır. Leonardo DiCaprio’nun kariyerindeki en iyi performansını gösterdiği filmde Margot Robbie ve Jonah Hill de başrolü paylaşır.

Bhaag Milkha Bhaag

En İyi Başarı Filmleri - Bhaag Milkha Bhaag

Yapım Yılı: 2013

IMDb Puanı: 8,2

Hindistan yapımı başarı filminde Dünya’ca ünlü atlet Milkha Singh’in hayatı anlatılır. “Uçan Sih” lakabı ile büyük bir üne kavuşan  koşucusunun Hindistan’daki zorluklarla dolu yarış macerası Rakeys Omprakash Mehra tarafından beyaz perdeye taşınır. Filmde Milkha Singh’e hayat veren oyuncu Farhan Akthar’dır.

Raging Bull

En İyi Başarı Filmleri - Raging Bull

Yapım Yılı: 1980

IMDb Puanı: 8,2

Martin Scorsese’in ilk büyük çıkışlarından olan Raging Bull, başrolündeki Robert De Niro’nun kusursuz performansı ile izleyicilerden tam not aldı. Hırslı bir boksörün hayatına odaklanan filmde ring dışındaki çekişmeli dünya da beyaz perdeye taşınıyor. Ortasiklet boksör Jake La Motta karakteri ile Robert De Niro, aynı yıl En İyi Erkek Oyuncu Oscarı’nın da sahibi oldu.

Rush

En İyi Başarı Filmleri - Rush

Yapım Yılı: 2013

IMDb Puanı: 8,1

1976 yılındaki Grand Pix yarışlarında karşı karşıya gelen iki Formula 1 yarışçısı, Dünya’yı ekrana kilitleyen bir rekabet ortaya koymuştu. Bu yarışı beyaz perdeye taşıyan filmde, iki hırslı yarışçı olan James Hunt ve Niki Lauda’nın mücadelesi anlatılır. Ron Howard tarafından yönetilen filmde başrolleri Chris Hemsworth ve Daniek Brühl paylaşır.

Ip Man

Yapım Yılı: 2008

IMDb Puanı: 8,0

Wilson Yip’in yönetmen koltuğunda oturduğu film, 1930’lu yılların Çin’inde geçiyor. Biyografik dövüş filminde Ip Man, Çin’deki en yetenekli dövüş ustalarından biridir. Sosyal konularda başarılı olmayan ve yeteneğini kendine gizleyen Ip Man, bir gün keşfedilince hayatı büyük ölçüde değişir. Artık herkesin merakla beklediği ünlü bir dövüşçü haline gelir.

Cinderella Man

En İyi Başarı Filmleri - Cinderella Man

Yapım Yılı: 2005

IMDb Puanı: 8,0

1930 krizinde ailesine bakmakla hükümlü olan Jim, bu nedenle boks kariyerini arkasında bırakmak zorunda kalır. Ancak hayat bir şekilde Jim’i yeniden ringe çıkarır. Şans eseri kendini ringde bulan yetenekli boksör Jim, yendiği takdirde hayatının değişeceği bir maçın içindedir. Başrollerde Oscar’lı oyuncular Russel Crowe ve Renee Zellweger yer alır.

The Pursuit of Happyness

En İyi Başarı Filmleri - The Pursuit of Happyness

Yapım Yılı: 2006

IMDb Puanı: 8,0

Chris Gardner, iyi bir aile babasıdır. Uzun süredir ekonomik sıkıntı çekmesi nedeniyle eşi tarafından terk edilen Chris, çocuğu ile hayatta kalma mücadelesi vermeye başlar. Çok güçlü bir bağa sahip olan baba ve oğul, birlikte kendilerine hayat kurmaya başlar. Gabriele Muccino’nun yönetmenliğini yaptığı filmde Will Smith, kariyerinin en etkileyici performanslarından birini göstermiştir.

Remember the Titans

En İyi Başarı Filmleri - Remember the Titans

Yapım Yılı: 2000

IMDb Puanı: 7,8

Irkçılığın oldukça yaygın olduğu 1970’lerin Amerika’sında, siyahi bir koç olan Herman Boone okul takımı çalıştırmaktadır. Öğrencilerin ve okul yönetiminin agresif tavırları  koç Herman Boone’u sorgulamaya ve düşünmeye iter. Başrolde Oscar’lı oyuncu Denzel Washington yer almaktadır.

Malcolm X

En İyi Başarı Filmleri - Malcolm X

Yapım Yılı: 1992

IMDb Puanı: 7,7

Tarihin en önemli figürlerinden olan Malcolm X, başarılı bir biyografi filmiyle beyaz perdeye taşındı. Spike Lee’nin yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Denzel Washinton, Malcolm X’e hayat veriyor. Filmde Malcolm X’in siyahi bir lider olarak çektiği sıkıntılar çarpıcı bir şekilde beyaz perdeye taşınıyor.

The Social Network

En İyi Başarı Filmleri - The Social Network

Yapım Yılı: 2010

IMDb Puanı: 7,7

Facebook’un kuruluş hikayesini konu alan filmde Jesse Eisenberg, genç milyarder Mark Zuckerberg’e hayat veriyor. Herkesçe bilinen başarı öyküsü, Oscar’lı yönetmen David Fincher’ın etkisiyle son yılların en iyi filmlerinden biri haline geliyor. Girişimcilerin dünyasını ele alan gerilimli filmde Eisenberg’e eşlik eden isimler Andrew Garfield ve Justin Timberlake.

Moneyball

En İyi Başarı Filmleri - Moneyball

Yapım Yılı: 2011

IMDb Puanı: 7,6

Kazanma Sanatı olarak Türkçe’ye çevrilen film, umutsuz bir beysbol takımına koçluk yapan Billy Beane’in başarısını konu alır. Brad Pitt tarafından canlandırılan karakter, kendine has yöntemleri ile inanması güç bir başarı elde eder.

The Founder

En İyi Başarı Filmleri - The Founder

Yapım Yılı: 2016

IMDb Puanı: 7,2

Günümüzün en önemli kapitalizm simgelerinden olan McDonald’s’ın doğuşu, John Lee Hancock’un eğlenceli anlatımı ile beyaz perdeye taşınıyor. İki kardeşin yenilikçi bir yaklaşımla kurduğu hamburger dükkanı, zeki bir girişimci olan Ray Kroc sayesinde tüm Amerika’ya yayılıyor. Ray Kroc rolünde, başarılı oyuncu Michael Keaton yer alıyor.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir