The Wire Dizisi Konusu ve Oyuncuları

The Wire, günümüzün en prestijli streaming platformu olan HBO’un ilk dizilerinden biridir. Drama türündeki dizide Maryland’in yer altı dünyası anlatılır. Eski polis muhabiri olan David Simon, dizinin yapımcılığını ve senaristliğini üstlenir. HBO’nun en sevilen dizisi olan The Wire, gerçekçi atmosferi ile Baltimore sokakların en tehlikeli halini ekrana yansıtır. Dizinin büyük başarı elde etmesinin en büyük nedenlerinden biri, Dominic West, Idris Elba, Amy Ryan, Wood Harris gibi başarılı oyunculardır. Hala izlemeyenler için IMDb’den 9,4 puan alarak en iyi diziler listesinde üst sıralara yerleşen dizinin konusuna ve oyuncularına değineceğiz.

The Wire Dizisi Konusu

The Wire Dizisi Konusu

The Wire’ın esas konusu, Amerika’nın karmaşık bir şehri olan Baltimore’un karanlık sokaklarıdır. Her sezon farklı bir temayı ele alan dizide şehrin uyuşturucu, liman ticareti, yönetim, politika, eğitim ve medya gibi tartışmalı konulardaki sırlar açığa çıkarılır. Bu konularda söz sahibi olan kişilerin aldığı tehlikeli kararlar, dizinin ana konusunu oluşturur.

The Wire Dizisi Oyuncuları

Alışılmışın dışında bir suç dizisi olan The Wire’da, gerçek sorunların günlük hayatta insanları nasıl etkilediği çarpıcı bir şekilde anlatılmaktadır. Dizi farklı sezonlarda farklı temaları ele alsa da, sabit oyuncu kadrosu ile kurgusal sürekliliğini korumayı başarır. Bu sayede karakterlerin gelişimi ve dönüşümü de zaman içinde kolaylıkla görülebilmektedir. Her bölümüyle bir sinema deneyimi yaşatan dizi, suça dair gizli kalmış birçok noktayı da aydınlatır.

The Wire Dizisi Oyuncuları

Sonja Sohn

The Wire Dizisi Oyuncuları - Sonja Sohn

Dedektif Greggs, daha çok “Kima” lakabıyla tanınmaktadır. Suçun kol gezdiği şehirde başarılı bir polis memurudur. İşinde öne çıkmayı sevdiği için birçok vakada başı çeker. Dizi boyunca izlediğimiz Dedektif Kima karakterine Sonja Sohn hayat vermektedir.

Dominic West

The Wire Dizisi Oyuncuları - Dominic West

Dizinin başrol oyuncularından biri olan Dominic West, polis memuru Jimmy McNulty’i canlandırır. Jimmy, cinayet masasında yer alan aykırı bir dedektiftir. Alkol bağımlısı ve takıntılıdır. Baltimore’un en tehlikeli vakalarında görev aldığı için şehrin gerçek yüzünü herkesten iyi bilmektedir. Kendine özgü yöntemleri ile uyuşturucu çetelerini alt etmeye çalışır.

Wendell Pierce

The Wire Dizisi Oyuncuları - Wendell Pierce

Bunk Moreland, cinayet masasında Jimmy McNulty ile beraber çalışmaktadır. Umursamaz bir dedektif olan Bunk’ın ağzında sürekli purosu vardır. Arkadaşı Jimmy gibi alkol problemi bulunur. Baltimore’da cinayet masası dedektifi olan herkes gibi suçtan ve suçludan bıkmıştır. Karakteri, Wendell Pierce canlandırır.

Michael Kenneth Williams

The Wire Dizisi Oyuncuları -Michael Kenneth Williams

Omar, dizinin en güçlü kötü adamlarından biridir. Dedektiflerimizi oldukça zorlayan Omar, siyahi ve eşcinsel bir katildir. Uyuşturucu tacirlerinden çalarak hayatına devam etmektedir. Yüzünde, tehlikeli işlerinden kalan birçok yara izi bulunur. Acımasız ve soğukkanlı bir katil olduğu için dizi boyunca birçok cinayet işler. Michael Kenneth William karakteri başarıyla canlandırmaktadır.

Andre Royo

The Wire Dizisi Oyuncuları - Andre Royo

Empire dizisinden de tanıdığımız Andre Royo, dizide Bubbles lakaplı bir vatandaşa hayat vermektedir. Lakaplarından biri “Possum”dur. Baltimore sokaklarındaki çoğu insan gibi uyuşturucu bağımlılığı bulunur. Ancak son derece iyi niyetli ve yardımsever bir vatandaş olan Bubbles, polise bilgi taşıma işi yapmaktadır. Renkli karakteri ile dizinin gerilimine dinamik bir hava katmaktadır.

Felicia Pearson

The Wire Dizisi Oyuncuları - Felicia Pearson

Dizinin en küçük karakteri Snoop, sorumsuz ailesi nedeniyle koruyucu ailenin yanında büyümüştür. Ancak koruyucu aile, Snoop’un içindeki şiddet ve suç dürtülerini engellemez. 14 yaşındaki karakter, önce uyuşturucu satıcılığına sonra da adam öldürmeye başlar. Sokaklarda terör estiren Snoop bu yüzden hapse girmiş, çıkınca çok sevdiği sokaklara da geri dönmüştür.

Idris Elba

The Wire Dizisi Oyuncuları - Idris Elba

Dizinin yıldız ismi Idris Elba, hafızalara kazınan bir kötü adam performansı ortaya koyar. Stringer Bell ismindeki karakter, uyuşturucu satıcılığı konusunda büyük bir yeteneğe sahiptir. Korunaklı bölgesinde etkileyici bir suç ağı kuran Stringer, oldukça karizmatik ve hırslıdır. Kötülüğe dair yenilikçi yaklaşımları bulunur. Amacı sokaklarda uyuşturucu satan vasat bir suçlu olmaktansa kusursuz suç patronu olmaktır.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

Lost Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Ekran hayatına 2004 yılında başlayan, bir zamanların fenomen dizisi Lost, günümüzde hala ilgiyle izlenerek mevcut …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir