En İyi Denzel Washington Filmleri

Oscar’lı aktör Denzel Washinton’ın en iyi 12 filmini sizler için bir araya getirdik.

Remember the Titans

Denzel Washington Filmleri - Remember the Titans

Yapım Yılı: 2000

IMDb Puanı: 7,8

Boaz Yakin’in spor türündeki dram filmi Remember the Titans’ta Denzel Washington koç Herman Boone’u canlandırır. Boone, 1970’li yıllarda bir Amerikan futbol takımına koçluk yapmaktadır. Ancak Virgina’da ırkçılık büyük bir sorundur. Herman Boone’un takımın başına gelmesi tüm takımı büyük bir sorgulamaya iter.

American Gangster

Denzel Washington Filmleri - American Gangster

Yapım Yılı: 2007

IMDb Puanı: 7,8

Aksiyon filmlerinin usta yönetmeni Ridley Scott, yıldız oyuncularla dolu American Gangster filminde sürükleyici bir suç hikayesi anlatıyor. Filmin ana karakteri Frank Lucas, Harlem’deki uyuşturucu ticaretinin baş sorumlusu ilan eder. Frank’in bu yeni görevi, onu New York sokaklarında ünlü bir suçlu haline getirecektir. Denzel Washington’ın Frank Lucas’a hayat verdiği filmde Russel Crowe polis Richie Roberts’ı canlandırır.

Glory

Denzel Washington Filmleri - Glory

Yapım Yılı: 1989

IMDb Puanı: 7,8

Edward Zwick isimli savaş filmi Glory, Amerikan İç Savaş dönemini konu alır. Bu dönemde komuttan Robert Shaw, sadece siyahilerden oluşan bir birliğin başındadır. Alay, sadece düşmanla değil, kendilerine olan önyargıyla da mücadele ederek büyük bir zafer kazanmaya çalışır. Film, asker Robert G. Shaw’un gerçek hikayesinden esinlenilerek beyaz perdeye taşınmıştır. Aynı zamanda Denzel Washington’a “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” kategorisinde ilk Oscar adaylığını getirmiştir.

Philadelphia

Denzel Washington Filmleri - Philadelphia

Yapım Yılı: 1993

IMDb Puanı: 7,7

İki yıldız oyuncunun performanslarıyla göz doldurduğu filmde Tom Hanks, eşcinsel bir avukat olan Andrew Beckett’i canlandırır. Andrew, işinde oldukça iyi olmasına rağmen AIDS olduğunun anlaşılması üzerine işten çıkarılır. Andrew, bu işin peşini bırakmayarak bürosuna dava açmaya karar verir. Bu iş için tuttuğu avukat ise homofobik ve önyargılı bir avukat olan Joe Miller’dır. Joe, dava süreci boyunca Andrew’in cesaretini ve duruşunu görerek önyargılarından kurtulur. İkili, epik bir adalet mücadelesi içine girer.

Training Day

Denzel Washington Filmleri - Training Day

Yapım Yılı: 2001

IMDb Puanı: 7,7

Training Day, Los Angeles Polis Merkezi’ndeki iki polisin macerasını konu alır. Merkeze yeni gelen acemi polis Jake Hoyt, Ethan Hawk tarafından canlandırılmaktadır. Jake’in en büyük hayali, polis merkezlerinde efsane haline gelen ünlü dedektif Alonzo Harris ile çalışmaktadır. Alonzo Harris, Jake’i ekibe dahil etmeden önce onu zorlu bir deneme gününden geçirir.

Man on Fire

Denzel Washington Filmleri - Man on Fire

Yapım Yılı: 2004

IMDb Puanı: 7,7

John Creasy, eskiden CIA için çalışan yetenekli bir tetikçidir. Ancak bu hayatını geride bırakarak sakin bir yaşam sürmektedir. Meksika’daki çocuk kaçırma çetesinden korkan zengin bir aile, kızını korumak için John ile anlaşır. John, Pita isimli bu küçük kızı korumaya çalışırken geçmiş yaşamını tekrar keşfeder. Pita’nın kaçırılması ile de John’un durdurulamaz gücü geri gelmiştir.

Malcolm X

Denzel Washington Filmleri - Malcolm X

Yapım Yılı: 1992

IMDb Puanı: 7,7

Sinema tarihinin en başarılı biyografi filmlerinden olan Malcolm X, Amerika’nın en önemli figürlerinden olan Malcolm X’i konu alır. Son dönemin en başarılı yönetmenlerinden olan Spike Lee, filmde Malcolm X’in imkansızlıklar içindeki yaşamına ve dönüşümüne değinir. Başrolde ise hayran bırakan performansı ile Denzel Washington yer alır.

The Hurricane

Denzel Washington Filmleri - The Hurricane

Yapım Yılı: 1999

IMDb Puanı: 7,6

Hurricane lakaplı Robin Carter, rakip tanımayan bir boks ustasıdır. Arkadaşıyla kafa dağıtmak için gittiği bir barda cinayetle biten bir kavganın ortasında kalır ve bu ölümlerin baş şüphelisi haline gelir. Dalının en ünlü boksörü olan Robin, şimdi de adını temize çıkarmak için mücadele etmek zorundadır.

Inside Man

Denzel Washington Filmleri - Inside Man

Yapım Yılı: 2006

IMDb Puanı: 7,6

Spike Lee ve Denzel Washington işbirliğinden doğan filmde ikiliye Clive Owen ve Jodie Foster eşlik eder. Hapishanedeki bir suçlu, tüm zamanların en ilginç soygununu anlatmaya başlar. Sıradan bir banka soygunu olarak başlayan operasyon giderek karmaşıklaşmaya ve tüm dedektifleri saf dışı bırakmaya başlar. Olayın peşindeki dedektif ise Keith Frazier’dir.

Flight

Denzel Washington Filmleri - Flight

Yapım Yılı: 2012

IMDb Puanı: 7,3

Başarılı aksiyon filmleri ile tanıdığımız Robert Zemeckis bu kez düşmekten son anda kurtulan bir uçağın ardında yaşananları anlatıyor. İşinde oldukça iyi olan pilot Whip, düşme tehlikesiyle karşılaşan uçağı başarıyla yere indiriyor. Ancak bu davayla ilgili Whip’i suçlayan iddialar dolaşmaktadır. Whip, adını temize çıkararak davadan kurtulmaya çalışır.

The Equalizer

Denzel Washington Filmleri - The Equalizer

Yapım Yılı: 2014

IMDb Puanı: 7,2

Denzel Washington’ın en ikonik aksiyon filmi olan The Equalizer, gözü kara bir tetikçinin hayatını anlatır. McCall, geçmişini arkasında bırakmaya çalışan bir tetikçidir. Ancak içindeki adalet duygusu, Teri isimli bir kızı kurtarmak için tekrar sahaya dönmesine neden olur. Aksiyonun hız kesmediği filmde Denzel Washington hayran bırakan bir performans sergilemektedir.

Deja Vu

Denzel Washington Filmleri - Deja Vu

Yapım Yılı: 2006

IMDb Puanı: 7,0

Dejavu, insanların anılarını görebilen ve müdahale edebilen gelişmiş bir teknolojik sistemdir. Ajan Carlin, New Orleans’ta yaşanan bir faciayı engellemek için bu tehlikeli sistemi kullanmaya karar verir. Ancak geçmişe giderek olaylara müdahale etmenin, kimsenin hesap etmediği sonuçları olacaktır.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Sandra Bullock Filmleri

Oscar ödüllü güzel oyuncu Sandra Bullock’un birbirinden güzel 10 performansını listeledik. İçindekiler SpeedWhile You Were …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir