En İyi 20 Amerikan Netflix Dizisi

Sinema ve dizi sektöründe internetin de yardımıyla geleneksel medyanın canına okuyan Netflix, yapımcılıkta da büyük kanallar ile yarış halinde. Yüzlerce televizyon klasiğini de bünyesinde bulunduran Netflix, Netflix Originals adı altında kendi yapımlarını da izleyiciye sunuyor. En az klasik televizyon dizileri kadar, bazen çok daha fazla, bütçe ayrılan dizilerin arasında artık global olarak da üretilen çok kaliteli yapımlar yer almakta. İşte keyifle izleyebileceğiniz Amerikan yapımı 20 Netflix Originals dizisi:

Stranger Things

En İyi Amerikan Netflix dizileri - Stanger Things

Yapım Yılı: 2016-Devam Ediyor

IMDB Puanı: 8,9

Netflix’in en popüler dizilerinden olan Stranger Things, daha yeni 3. sezonunu yayınladı. 80’lerde bir kasabada geçen dizi, bir çocuğun esrarengiz şekilde kaybolmasından sonra arkadaşlarının onu ararken yaşadığı tuhaf olayları konu alır.

Narcos

En İyi Amerikan Netflix dizileri - Narcos

Yapım Yılı: 2015-2017

IMDB Puanı: 8,8

Dizi, başta Pablo Escobar olmak üzere dünyadaki kokain kartellerinin gerçek hikayelerini anlatır. Başrollerde Wagner Moura ve Game of Thrones’tan tanıdığımız Pedro Pascal yer almakta.

House Of Cards

En İyi Amerikan Netflix dizileri - House of Cards

Yapım Yılı: 2013-2018

IMDB Puanı: 8,8

Dizi, Kongre Üyesi Frank Underwood’un çeşitli entrikalar ve karısı Claire’in yardımıyla intikam için Beyaz Saray’da başkanlık koltuğunu ele geçirmesini konu alır. BBC’nin aynı isimli mini dizisinden uyarlanmıştır.

The Haunting of Hill House

En İyi Amerikan Netflix dizileri - Umbrella Academy

Yapım Yılı: 2018-Devam Ediyor

IMDB Puanı: 8,7

Korku türündeki dizide “Tepedeki Ev”de yaşamış olan ailenin evdeki korkunç ve olağanüstü olaylardan nasıl derinden etkilendikleri anlatılır. Şimdi yetişkin olan çocukların küçüklüklerine geri dönüşler yapılır. Shirley Jackson’ın aynı isimli romanından uyarlanmıştır.

Daredevil

En İyi Amerikan Netflix dizileri - Daredevil

Yapım Yılı: 2015-2018

IMDB Puanı: 8,7

Marvel’ın dizi evrenindeki süper kahramanlardan olan Daredevil, küçükken kör olan Matt Murdock’ın diğer hislerini ve fiziksel yeteneklerini geliştirmesiyle geceleri şehrini korumasını anlatır. Gündüzleri de başarılı bir avukat olan Matt’e Charlie Cox hayat verir.

Mindhunter

En İyi Amerikan Netflix dizileri - Mindhunter

Yapım Yılı: 2017-Devam Ediyor

IMDB Puanı: 8,5

1970’lerde iki FBI ajanı seri katilleri yakalamak için klasik yöntemlerin artık yeterince etkili olmadığını düşünür ve katillerin psikolojilerini anlamaya çalışarak daha iyi yöntemler geliştirirler. Mark Olshaker ve John E. Douglas’ın gerçek suçlara dayanan kitaplarından uyarlanmıştır.

BoJack Horseman

En İyi Amerikan Netflix dizileri - BoJack Horseman

Yapım Yılı: 2014-Devam Ediyor

IMDB Puanı: 8,5

Bir yetişkin çizgi-filmi olan BoJack Horseman ismini başrolünden alıyor. BoJack 90’larda ünlü bir televizyon şovunun yıldızıdır fakat şimdi, 20 sene sonra, Hollywood’da yaşlı ve huysuz bir attır.

Sense8

En İyi Amerikan Netflix dizileri - Sense8

Yapım Yılı: 2015-2018

IMDB Puanı: 8,4

İnsanlar evrilmiştir ve homo sensorium denilen türdekiler kümeler arası telepati ile birbirlerinin yaşadıklarını yaşayabiliyorlardır. Bir küme 8 kişi kişidir ve kümedekilere kısaca sense8 denir. Fakat sense8’lerin yaşamasını istemeyen bir kuruluş onları avlamaktadır.

Ozark

En İyi Amerikan Netflix dizileri - Ozark

Yapım Yılı: 2017-Devam Ediyor

IMDB Puanı: 8,3

Finans danışmanı olan Marty aynı zamanda uyuşturucu karteli için büyük miktarlarda para aklamaktadır. Ailesi tehlikeye girince beraber Chicago’dan Missouri, Ozarks’a taşnırlar. Jason Bateman Marty’e hayat verir.

Master of None

En İyi Amerikan Netflix dizileri - Master of None

Yapım Yılı: 2015-Devam Ediyor

IMDB Puanı: 8,3

Aziz Ansari’nın yaratıcılığını ve başrolünü üstlendiği komedi türündeki dizi, New Yorklu aktör Dev’in yaşadıklarını konu alır. 30 yaşına gelen Dev, hayatındakileri ve alacağı kararlarını sorgular.

Godless

En İyi Amerikan Netflix dizileri - Godless

Yapım Yılı: 2017

IMDB Puanı: 8,3

Maden kazasında neredeyse tüm erkeklerini kaybeden kasabaya lideriyle ters düşen bir çete üyesi sığınır. Acımasız çete lideri ise her yerde dehşet saçarak eski arkadaşını aramaktadır. Dizi, western tarzda 7 bölümlük bir mini dizidir.

Lucifer

En İyi Amerikan Netflix dizileri - Lucifer

Yapım Yılı: 2015-Devam Ediyor

IMDB Puanı: 8,2

Cehennemin koruyucusu olan Lucifer cehennemden sıkılır ve dünyaya yerleşir. Dünyada bir bar açar ve olağanüstü güçleriyle dedektiflere yardım eder. Bu sırada babası tanrı ve kardeşi melek onu rahat bırakmaz.

Altered Carbon

En İyi Amerikan Netflix dizileri - Altered Carbon

Yapım Yılı: 2018-Devam Ediyor

IMDB Puanı: 8,2

Dizi, insanların bilinçlerinin depolanıp farklı bir bedene aktarılabildiği bir gelecekte yer alır. Yeni bir vücutta geri getirilen hapisteki bir suçludan özgürlüğü karşılığında, öldürülen bir adamın katilini bulması istenir.

American Vandal

En İyi Amerikan Netflix dizileri - American Vandal

Yapım Yılı: 2017-2018

IMDB Puanı: 8,2

Bir lisenin otoparkındaki tüm arabalara uygunsuz çizimler yapılmıştır ve herkes bu tür çizimleriyle ünlü tek bir öğrenciyi suçlar. Öğrenci ise yapmadığını iddia eder ve bunu bir suç belgeseli olarak çeken bir takımdan yardım ister. Komedi türündeki dizi kendini fazla ciddiye alan suç belgesellerine bir göndermedir.

Orange Is the New Black

En İyi Amerikan Netflix dizileri - Orange is the New Black

Yapım Yılı: 2013-Devam Ediyor

IMDB Puanı: 8,1

Komedi-drama türündeki dizide Piper Chapman New York’ta konforlu bir hayata ve bir nişanlıya sahip bir kadındır. Gençliğinde işlediği bir suçtan dolayı hapse atılan Piper turuncu tulum ve getirdikleriyle karşılaşmak zorunda kalacaktır.

Umbrella Academy

En İyi Amerikan Netflix dizileri - Umbrella Academy

Yapım Yılı: 2019-Devam Ediyor

IMDB Puanı: 8,1

Aynı günde doğan ve olağanüstü güçlere sahip birçok çocuktan yedisini evlatlık alan adam öldüğünde artık yetişkin olan kardeşler eski evlerinde tekrar bir araya gelirler. Beraber babalarının ölümünü araştırırlar. Dizi aynı isimli çizgi roman serisinden uyarlanmıştır.

Jessica Jones

En İyi Amerikan Netflix dizileri - Jessica Jones

Yapım Yılı: 2015-2019

IMDB Puanı: 8,0

Daredevil ile aynı evrendeki Jessica, normal bir insandan çok daha güçlüdür ve şehirde kendi dedektiflik ajansını kurmuştur. İnsanlara her emrettiğini yaptırabilecek bir virüse sahip Killgrave’e karşı şehri korumak zorundadır.

Russian Doll

En İyi Amerikan Netflix dizileri - Russian Doll

Yapım Yılı: 2019-Devam Ediyor

IMDB Puanı: 8,0

Nadia’ya 36. doğum günü partisinden sonra araba çarpar ve orada ölür. Nadia uyandığında kendini yine partide bulur, her seferinde farklı bir şekilde ölür ve yine aynı noktaya döner. Neler olduğunu anlamaya çalışan Nadia aynı zamanda akıl sağlığını korumakta zorlanır. Nadia’ya Natasha Lyonne hayat verir.

Maniac

En İyi Amerikan Netflix dizileri - Maniac

Yapım Yılı: 2018

IMDB Puanı: 7,9

Jonah Hill ve Emma Stone’un başrolleri paylaştığı 10 bölümlük mini dizide birbirini tanımayan iki kişi sorunlarını gidereceği iddia edilen ilaç denemelerine katılırlar. Beyinlerinde farklı evrenlere yolculuk eden ikili beklenmedik olaylarla karşılaşır.

A Series of Unfortunate Events

En İyi Amerikan Netflix dizileri - A Series of Unfortunate Events

Yapım Yılı: 2017-2019

IMDB Puanı: 7,8

Daniel Handler’in aynı isimli roman serisinden uyarlanan dizide, Baudelaire ailesinin çocukları anne ve babalarının ölümünden sonra ailenin karanlık ve gizemli sırlarının peşine düşmüşlerdir fakat Neil Patrick Harris’in hayat verdiği Kont Olaf onlara her adımda engel olacaktır.

 

Yazar: İrem Arslan

1999 doğumlu. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okuyor. Uzun süredir dizi, film izleyicisi ve izledikleri hakkında yazıp çizmek hobilerinden.

Buna Da Göz At

En İyi Sandra Bullock Filmleri

Oscar ödüllü güzel oyuncu Sandra Bullock’un birbirinden güzel 10 performansını listeledik. İçindekiler SpeedWhile You Were …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir