Mahallenizin Dost Canlı Komşusu Spider-Man Hakkında Bilinmeyenler

Spider-Man için Marvel süper kahramanlarının en tanınanı demek hiç yanlış olmaz. Yalnızca Marvel evreninin değil dünyanın en çok bilinen kahramanlarından biri. Dünyada Spider-Man’i tanımayan çok az insan var. İlk kez 1962 yılında Amazing Fantasy isimli çizgi romanda ortaya çıkan örümcek adam Stan Lee ve Steve Ditko tarafından yaratılmıştır. Peter Parker 15 yaşında gözlüklü, inek bir ergenken radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılınca süper güçler kazanır. Teknolojik zekâsı sayesinde kendi yaptığı kostümü ile ağ fırlatabilir, duvarlara tırmanabilir ve örümcek hisleri sayesinde yaklaşan tehlikeleri öngörebilir. Konuyu fazla uzatmadan mahallemizin dostu Spider-Man hakkında çok da popüler olmayan bilgilerden bahsedelim.

Tavsiye Yazı: https://mandalinyo.com/orumcek-adam-filmleri/

İlk Başta Kabul Edilmemiş
Spiderman bilgileri - Spiderman yaratılma

Stan Lee duvara konan sinekten ilham alarak karakteri yaratmıştır. Bu sebeple karakteri yazarken sinek veya bir böcek düşünerek yazmıştır. Ancak sonradan karakter örümceğe çevrilmiştir. Dönemin Marvel patronu Martin Goodman insanların örümceklerden pek hoşlanmaması sebebiyle karakteri kabul etmemiştir. Dolayısıyla yayın hayatına bir gazetede küçük karikatürlerle başlayan Spider-Man çok sevilince çizgi romanları yayınlanmaya başlamıştır.

Ortaya Çıktığı Çizgi Roman

Spiderman bilgileri - Çıkış hikayesi

Çizgi roman severlerin Spider-Man ile tanıştığı çizgi roman olan Amazing Fantasy serisinin 15. sayısının hiç açılmamış bir kopyası bir açık arttırmada tam 1.1 milyon dolara satılmıştır.

İsminde Bulunan Çizgi

Spiderman bilgileri

Stan Lee karakterin isminde bilerek araya tire koymuştur. Çünkü Spider-Man’in, o dönem çok popüler olan Superman ile karıştırılmasını istememiştir.

İlk Genç Kahraman

Spiderman bilgileri - Peter Parker lise

Spider-Man Marvel Comics’in başka bir süper kahramanın gölgesinde olmayan ve yetişkin olmayan ilk kahramanıdır. Şu sıralar sinemada hep yetişkin kahramanları izlediğimizden Spider-Man’in ergenlik dönemlerinin anlatılması onu öne çıkaran detaylardan.

Ailesinin Ölümü

Spiderman bilgileri - Peter Parker ailesi

Peter’ın anne ve babası birer SHIELD ajanıdırlar. Görev için Rusya’ya gönderilirken yaşadıkları uçak kazasında hayatlarını kaybederler. Uçak kazasının arkasında Captain America’nın düşmanı Red Skull yatmaktadır. Peter anne ve babasını kaybettikten sonrası amcası Ben ve halası May ile yaşamaya başlar. Ailesini kaybetmesine rağmen sevgi dolu bir ailede yaşadığından duygusal bir yönü de vardır.

İlk Aşkı Betty Brant

Spiderman bilgileri - Betty Brant

Filmlerde izlediğimizin aksine Spider-Man’in ilk aşkı Mary Jane veya Gwen Stacy değil Spider-Man’den nefret eden Jonah Jameson’ın sekreteri Betty Brant’dir. Peter Betty ile lisedeyken tanışmıştır. Serideki ilk aşk üçgeni Peter, Betty ve sınıf arkadaşı Liz arasındadır. Peter çizgi romanlarda üniversiteye gidene kadar Gwen Stacy ve Mary Jane ile tanışmamıştır.

Venom Hayran Tarafından Yaratılmış

Spiderman bilgileri - Venom

Spider-Man’in en popüler düşmanlarından biri olan Venom karakteri bir hayran tarafından yaratılmıştır ve Marvel, karakteri 210 dolara satın almıştır. Venom aslında kötü bir karakter değildir. Masumlara zarar vermek istemez ve tek derdi Spider-Man’i öldürmektir.

Fantastik Dörtlüye Girmesi

Spiderman bilgileri - Fantastic Four

Marvel, Human Torch’un ölmesinden sonra farklı bir seri yaratmıştır. Spider-Man’i de farklı bir kostümle Fantastik Dörtlü serisine eklemiştir. Dolayısıyla Spider-Man Fantastik Dörtlü’de bir kez oynamıştır.

İlk Filmde Wolverine

Spiderman bilgileri - Wolverine

İlk Amazing Spider-Man filminde Hugh Jackman Wolverine olarak yer alacakmış ancak sete geldiği zaman kostümünün kayıp olması sebebiyle oynayamamış. Spider-Man ile Wolverine’i aynı filmde görmek harika olabilirdi.

Jonah Jameson’ın Nefreti

Spiderman bilgileri - Jonah Jameson

Spider-Man fikri ortaya atıldığı zaman kabul etmeyen Marvel başkanından ilham alınarak yaratılan Jonah Jameson’ın nefretinin altında bir intikam hikayesi yatmaktadır. Jonah Jameson bir gün bir mafya tarafından tehdit edilir. Eve giderken bir gün maskeli bir adam yolunu keser. Karşılaştığı maskeli adam, Jameson’ın karısını öldürür. Bu olaydan sonra maskenin arkasına saklanan korkaklardan nefret eder. Spider-Man’den nefret etmesinin sebebi de budur.

Yazar: Medine Şimşek

1999 yılında kendisine sorulmadan dünyaya geldi. Yine kendisine sorulmadan başlayan eğitim hayatı şu sıralar İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünde devam ediyor. Sinema ve dizi hakkında yazmak ise kendi isteğiyle yaptığı nadir şeylerden.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir