En İyi İskandinav Dizileri

Alışık olmadığı tarzları merak eden, her gün izlediğimiz konu ve temalara farklı bakış açısıyla bakmaya heveslenen ve Kuzey Avrupa’nın kasvetli bir o kadar da akıcı atmosferini hissetmek isteyenlere önerebileceğimiz en iyi 9 İskandinav dizisini sizin için bir araya getirdik.

Bron

İskandinav Dizileri - Bron

Yapım Yılı: 2011-2018

IMDb: 8.7

İsveç ve Danimarka ortak yapımı Bron’da olaylar, bu iki ülkeyi birbirine bağlayan köprüdeki bir ceset ile başlıyor. Seri cinayetleri konu alan dizide gerilim ve aksiyon hakimken, göçmenlik sorunlarının da işlenmesi diziyi klasik bir polisiye dizisi olmaktan son anda kurtarıyor. 4.sezonuyla final yapan dizide Sofia Helin, Kim Bodnia ve Dag Malmberg ise başrolleri paylaşıyor.

Skam

İskandinav Dizileri - Skam

Yapım Yılı: 2015-2017

IMDb: 8.7

Norveç’in en popüler gençlik dizisi Skam, Oslo’da, lisede okuyan bir grup gencin hikayelerine yer veriyor. Akıcı bir ilerleyişe sahip olan dizi, gençlerin hayatlarını her açıdan ele alırken her sezon bir başka karakter derinlemesine işleniyor. Toplumsal olaylara da parmak basan Skam, farklı tarzları, farklı hayatları, farklı müzikleri keşfetmek isteyenlerin tam da seveceği türde.

Borgen

İskandinav Dizileri - Borgen

Yapım Yılı: 2010-2013

IMDb: 8.5

Danimarka’nın politik drama dizisi Borgen, Danimarka’nın ilk kadın başbakanı seçilen Birgitte Nyborg’un hayat hikayesine odaklanıyor. Sidse Babett Knudsen’in başrolde olduğu dizi 3 sezondan oluşurken Borgen, siyasetteki entrikaları sevenlere önereceğimiz yapımların ilk sıralarında yer alıyor.

Dag

İskandinav Dizileri - Dag

Yapım Yılı: 2010-2015

IMDb: 8.5

Diziyle beraber bir çift terapisti olan ancak yalnızlığı kendisine hayat felsefesi olarak edinen Dag ile tanışıyoruz. İnsanların yalnız kalması gerektiğine inanıp mesleği ile zıt düşen Dag’a Atle Antonsen hayat verirken, bol komedili dizi anavatanı Norveç’le sınırlı kalmayıp tüm dünyayı etkisinde bırakmayı başarıyor.

The Killing

İskandinav Dizileri - The Killing

Yapım Yılı: 2007-2012

IMDb: 8.4

İki dedektifin yürüttüğü bir cinayet soruşturmasına odaklanan dizi, gerçekçi atmosferiyle diğer tüm polisiye dizilerinden ayrılıyor. Dizide karakter çözümlemeleri ve olayların gidişatı yavaş yavaş gerçekleşirken, dizinin her bölümü cinayet soruşturmasının bir gününü anlatıyor. Danimarka’dan çıkan dizi İskandinav ülkelerinin soğuk havasını ve kasvetini izleyicisine hissettirirken, 2011 yılında yayınlanmaya başlayan ABD versiyonu da ekranlarda boy gösteriyor.

Trapped

İskandinav Dizileri - Trapped

Yapım Yılı: 2015-Devam Ediyor

IMDb: 8.1

Dram, trajedi ve sürprizlerin bol olduğu Trapped, İzlanda yapımı bir polisiye dizisi olarak karşımıza çıkıyor. Dizi, karanlık ve bir o kadar da gizemli kasabada bir türlü çözülemeyen cinayeti ele alıyor. Konunun işlenişi, sürükleyiciliği ve oyunculuk performansları ile Trapped’e polisiye severlerin muhakkak bir göz atması gerektiğini düşünüyoruz.

Quicksand

İskandinav Dizileri - Quicksand

Yapım Yılı: 2019-Devam Ediyor

IMDb: 7.6

Netflix’te yayınlanmasıyla görücüye çıkan İsveç dizisi Quicksand, sınıfında bir katliam gerçekleşen ve bu katliamdan sorumlu tutulan 18 yaşındaki Maja’yı konu ediniyor. Maja’nın gerçekten suçlu olup olmadığı merak konusu iken, dizideki gerilim Maja’nın içinde bulunduğu çıkmaz ve psikolojiyle beraber yavaş yavaş yediriliyor. Hanna Ardéhn’in başrolünde yer aldığı dizide Felix Sandman, Ella Rappich ve William Spetz gibi İsveç’in genç isimleri de ona eşlik ediyor.

Deadwind

İskandinav Dizileri - Deadwind

Yapım Yılı: 2018-2020

IMDb: 7.2

Netflix içeriklerine dahil olan Finlandiya yapımı Deadwind, 2 ay önce kocasını kaybeden ancak buna rağmen gizemli bir cinayet soruşturması için işinin başına dönen Sofia Karppi’yi ve üzerinde çalıştığı cinayeti ele alıyor. Klasik bir temayı orijinal şekilde işleyip başarılı bir polisiye dizisi olarak yerini alan Deadwind’in başrolüne ise Pihla Viitala hayat veriyor.

The Rain

İskandinav Dizileri - The Rain

Yapım Yılı: 2018-Devam Ediyor

IMDb: 6.4

Kıyamet sonrasını ele alan Danimarka dizisi The Rain’de İskandinavya’yı kırıp geçen bir virüs iki kardeşi es geçiyor. Güvenli bir yer bulmak için yola çıkan bu iki kardeş amansız bir hayat mücadelesi vermeye başlıyor. Bilimkurgu ve gerilimin hakim olduğu dizi Netflix’te de yerini alırken dizinin başrollerini ise Alba August ve Lucas Tønnesen paylaşıyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir