En İyi Oliver Stone Filmleri

Oliver Stone, 80’leri ve 90’ları etkisi altına alan başarılı filmleri ile bugüne kadar 4 kez Oscar Ödülü’ne layık görüldü. Özellikle biyografi ve savaş filmleri ile gönüllerde taht kuran usta yönetmenin, döneme damgasını vuran filmlerini sizler için sıraladık.

Platoon

En İyi Oliver Stone Filmleri - Platoon

Yapım Yılı: 1986

IMDB Puanı: 8,1

8 dalda Oscar’a aday gösterilen savaş filmi Platoon, Amerikan tarihinde büyük yeri olan Vietnam Savaşı’nı gerçekçi bir perspektifle ele alıyor. Willem Dafoe, Charlie Sheen ve Tom Berenger’in yer aldığı filmde, Chris isimli bir öğrencinin savaşa katılarak acımasız gerçeklerle yüzleşmesi anlatılıyor.

JFK

En İyi Oliver Stone Filmleri - JFK

Yapım Yılı: 1991

IMDB Puanı: 8,0

Oliver Stone’un ikonik yapımlarından biri olan JFK, Kevin Costner, Gary Oldman ve Michael Rooker gibi yıldız isimlere de ev sahipliği yapıyor. Adından da anlaşılacağı üzere film, Amerikan başkanı Kennedy’nin suikastını ve sonrasında yaşanan belirsizlik ortamını konu alır. Bölge savcısı Jim Garrison, suikastın arkasında yatan sebebi araştırmaya başlar.

Salvador

En İyi Oliver Stone Filmleri - Salvador

Yapım Yılı: 1986

IMDB Puanı: 7,5

Oliver Stone’un ikonik yapımlarından biri olan JFK, Kevin Costner, Gary Oldman ve Michael Rooker gibi yıldız isimlere de ev sahipliği yapıyor. Adından da anlaşılacağı üzere film, Amerikan başkanı Kennedy’nin suikastını ve sonrasında yaşanan belirsizlik ortamını konu alır. Bölge savcısı Jim Garrison, suikastın arkasında yatan sebebi araştırmaya başlar.

Wall Street

En İyi Oliver Stone Filmleri - Wall Street

Yapım Yılı: 1987

IMDB Puanı: 7,4

Michael Douglas, Martin Sheen ve Daryl Hannah’ın yer aldığı film, iş hayatının acımasız yönünü beyaz perdeye taşır. Bu dünyanın bir parçası olan hırslı iş adamı Gorson Gekko’nun izinde, idealleri için her yolu dener. Michael Douglas, Gordon performansı ile Oscar Ödülü’ne layık görülmüştür.

Natural Born Killers

En İyi Oliver Stone Filmleri - Natural Born Killers

Yapım Yılı: 1994

IMDB Puanı: 7,3

Oliver Stone’un en popüler işlerinden biri olan Natural Born Killers’ta Robert Downey Jr, Woody Harrelson ve Tommy Lee Jones gibi yıldız isimler yer almaktadır. Bir polisiye aksiyonu olma özelliği gösteren filmin konusunu, öldürme güdüsüne sahip çılgın bir çiftin medya ve polis üzerindeki etkisi oluşturmaktadır.

Snowden

En İyi Oliver Stone Filmleri - Snowden

Yapım Yılı: 2016

IMDB Puanı: 7,3

Snowden, yönetmenin yakın zamanda vizyona giren filmlerinden biridir. Snowden rolünde izlediğimiz Joseph Gordon-Levitt’e genç aktris Shailene Woodley ve usta oyuncu Nicolas Cage eşlik etmektedir. Filmde, Amerikan Hükümeti’nin güvenlik adı altında kişisel bilgileri ihlal ettiğini kamuoyuna duyuran Edward Snowden’in hikayesi anlatılır. Snowden’in hikayesi bu hamleden sonra ilginç boyutlara ulaşacaktır.

Talk Radio

En İyi Oliver Stone Filmleri - Talk Radio

Yapım Yılı: 1988

IMDB Puanı: 7,3

Talk Radio, işinde oldukça iyi olan bir yerel radyo sunucusunun hikayesini akıcı ve tempolu bir şekilde izleyiciye aktarır. Ulusal yayına transfer olma ihtimali doğan yetenekli radyocu Berry Champlain’in en büyük özelliği ise insanları iyi analiz etmesi ve kolayca sinirlendirebilmesidir.

Nixon

En İyi Oliver Stone Filmleri - Nixon

Yapım Yılı: 1995

IMDB Puanı: 7,1

Kadrosunda Anthony Hopkins, Powers Boothe, Ed Harris ve Joan Allen gibi usta oyuncular bulunduran filmde Amerika’nın 60’lardaki politik durumu konu edilir. O dönemki başkan Richard Nixon’ın çalkantılı kariyerini işleyen film, dönem havası ve güçlü çatışması ile yönetmenin en başarılı filmlerinden biridir.

Born on the Fourth of July

En İyi Oliver Stone Filmleri - Born on the Fourth of Juy

Yapım Yılı: 1989

IMDB Puanı: 7,2

Film, Oliver Stone’un Vietnam Savaşı’nı konu alan ikinci filmidir. Ancak bu kez, savaş sahnelerine yer vermek yerine, savaş yüzünden felç kalan Ron Kovic’in kişisel problemlerini konu alır. Ron Kovic rolünde izlediğimiz Tom Cruise, her şeyini kaybettiği bu savaşın anlamını aramaya çıkar.

Any Given Sunday

En İyi Oliver Stone Filmleri - Any Given Sunday

Yapım Yılı: 1999

IMDB Puanı: 6,9

Al Pacino ve Cameron Diaz’ı başrollerde izlediğimiz film, idealist bir futbol antrenörü olan Tony D’Amato’nu başarıya ulaşmak için verdiği mücadeleyi anlatır. En iyi oyuncusunu kaybeden Tony, uyumsuz yeni oyuncuyu takıma dahil etmek zorundadır.

Heaven & Earth

En İyi Oliver Stone Filmleri - Heaven & Earth

Yapım Yılı: 1993

IMDB Puanı: 6,8

Heaven & Earth, Oliver Stone’un en etkileyici dram filmlerinden biridir. Filmin ana kahramanı olan Le Ly, içinde bulunduğu Le Ly vahşetinden kaçmak için annesiyle birlikte yolculuğa çıkar. Ancak Le Ly, istediği düzeni kuramadan patronunun oğlundan hamile kaldığını öğrenir. Bu noktadan sonra geçimini sağlayabilmek için bedenini satması gerekir. Umutsuzluk içinde kaybolan Le’nin hayatına, Steve Buttler’ın girmesi ile işler değişmeye başlar.

The Doors

En İyi Oliver Stone Filmleri - The Doors

Yapım Yılı: 1991

IMDB Puanı: 7,2

Amerika’nın efsane rock grubu The Door’u anlatan film, en başarılı müzikal biyografilerden biridir. İzleyiciye görsel ve işitsel anlamda unutulmayacak bir deneyim yaşatan filmde The Doors’un solisti Jim Morrison’ın hikayesi merkez alınır.

U Turn 

En İyi Oliver Stone Filmleri - U Turn

Yapım Yılı: 1997

IMDB Puanı: 6,8

Kadrosunda Sean Penn, Joaquin Phoenix ve Jennifer Lopez gibi isimlere yer veren film, kumar bağımlısı Bobby Cooper’ın Las Vegas’ı arkasında bırakmak için çıktığı macerayı konu alır. Yolculuk esnasında kaza geçirerek Arizona’da kaybolan Bobby, burada ilginç olaylar ve kişilerle karşılaşmaya başlar.

W.

En İyi Oliver Stone Filmleri - W.

Yapım Yılı: 2008

IMDB Puanı: 6,3

Biyografi filmleri ile ünlü olan Oliver Stone, bu kez eski Amerikan Başkanı George W. Bush’un hayatını ele almaktadır. Amerika’nın o dönemki politik ortamını gerçekçi bir çerçevede ele alan film, birçok tartışmalı olaya ve kampanyalara da yer vermektedir.

World Trade Center

En İyi Oliver Stone Filmleri - World Trade Center

Yapım Yılı: 2006

IMDB Puanı: 6,0

Nicolas Cage ve Oliver Stone’un iş birliğinden ortaya çıkan başarılı film, 2001 ekonomik krizini ele alarak Dünya Ticaret Merkezina yapılan terör saldırısını anlatır. Bu saldırıdan sağ kurtulan Will Jimenı ve John McLoughlin, mahşer yerine dönen ortamı beyaz perdeye aktarır.

Savages

En İyi Oliver Stone Filmleri - Savages

Yapım Yılı: 2012

IMDB Puanı: 6,5

Don Winslow’un romanından uyarlanan filmde, John Travolta, Salma Hayek, Uma Thurman, Blake Lively gibi yıldız isimler yer almaktadır. Filmde, Ben ve Chun isimli iki arkadaşın, Laguna Beach’te marijuana satıcılığı yaptığı konforlu hayatlarının nasıl bir anda kontrolden çıktığı anlatılır. Gerilim dolu film, kısa sürede Oliver Stone klasiklerinden biri haline gelmiştir.

Comandante

En İyi Oliver Stone Filmleri - Comandante

Yapım Yılı: 2003

IMDB Puanı: 6,9

Oliver Stone’un bu kez kamera önüne geçtiği film, Fidek Casto’nun hayatını konu alır. Oscar’lı yönetmenin başarılı biyografi filmlerinden biri olan Comandante’de Amerika’nın gizemli liderinin hayatına dair ilgi çekici bilgiler yer almaktadır.

The Hand

En İyi Oliver Stone Filmleri - The Hand

Yapım Yılı: 1981

IMDB Puanı: 5,4

Michael Caine ve Charles Fleischer’in yer aldığı film, sıra dışı bir korku ve gerilim örneği sunmaktadır. Sağ elini bir kaza sırasında kaybeden karikatürist Jon Lansdale’in eli, kaza mahallinde bulunamaz. Ancak kayıp el, bir süre sonra Jon’u takip etmeye ve Jon yerine cinayetler işlemeye başlar.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir