İzlerken Duygu Seline Kapılacağınız En İyi Dram Filmleri

Çarpıcı hayat hikayeleri dram ve duygu dolu atmosferle birleşince izleyiciyi derinden etkileyen enfes yapımlar ortaya çıkıyor. İzleyenleri derin duygular içinde bırakan, mesajlar içeren öyküleriyle hayatı sorgulatan ve insanoğlunun empati yeteneğini gün yüzüne çıkaran dram filmleri ise sinema tarihindeki hatrı sayılır yerini hiçbir zaman kaybetmiyor. Biz de, kimisinde gözyaşlarına hakim olamayacağınız, kimisinde günlerce etkisinden çıkamayacağınız ve kimi sayesinde hayata çok farklı bakmaya başlayacağınız dram filmlerinin en güzellerini sizin için listeledik.

Seven Pounds

En İyi Dram Filmleri - Seven Pounds

Yapım Yılı: 2008

IMDb: 7.6

Başrolde Will Smith’i gördüğümüz Amerikan drama filmi Seven Pounds, geçmişi acılarla dolu bir memurun 7 kişiye yardım etmesini ve içlerinden birine aşık olmasını konu ediniyor. Hem gizem ve aşk dolu öyküsü hem de nefes kesen sahneleriyle film, vizyona girdiği yıla damgasını vurmayı başarıyor.

Cast Away

En İyi Dram Filmleri - Cast Away

Yapım Yılı: 2000

IMDb: 7.8

Bir FedEx çalışanı olan Chuck Noland’ın bindiği uçağın düşmesi üzerine ıssız bir adada hayatta kalma mücadelesini anlatan filmde, adada tek başına kalan Noland, kurtulup normal yaşamına geri dönünce hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını görüyor. Tom Hanks oyunculuk kariyerinin en önemli performanslarından birini ortaya koyarken konusuyla Robinson Cruso’yu anımsatan filmin yönetmen koltuğunda ise  ‘Forrest Gump’ ve ‘Contact’ filmlerinden tanıdığımız Robert Zemeckis oturuyor.

The Boy In Striped Pyjamas

En İyi Dram Filmleri - The Boy in Striped Pyjamas

Yapım Yılı: 2008

IMDb: 7.8

Bir uyarlama-dram filmi olan ‘The Boy In Striped Pyjamas’ ile 2. Dünya Savaşı dönemlerine yolculuk ederken bir Alman çocuk ile toplama kampında kalan bir Yahudi çocuğun dostluğuna tanıklık ediyoruz. Tarihin acı dolu sayfalarını küçük bir çocuğun gözünden anlatan film, verdiği anlam dolu mesajlar ve duygu yüklü kurgusuyla da ırkçılık temasını konu edinen başarılı filmler arasında ayrıca yerini alıyor.

The Fighter

En İyi Dram Filmleri - The Fighter

Yapım Yılı: 2010

IMDb: 7.8

Christian Bale ve Mark Wahlberg’in her şeye rağmen bir araya gelip, parçalanmış ailelerini düzeltmeye çalışan iki kardeşi canlandırdıkları film, gerçek hayattan uyarlanarak spor ve dram dolu bir hikayeyi gözler önüne seriyor. Film Christian Bale’ye Oscar kazandırırken, başarılı yönetilmiş kurgusu ve oyunculuklarıyla da izleyicisini derinden etkileyen bir yapım olarak sektörde yerini sağlamlaştırıyor.

Awakenings

En İyi Dram Filmleri - Awakenings

Yapım Yılı: 1990

IMDb: 7.7

Robert De Niro ve Robin Williams gibi usta oyuncuları bulunduran Awakenings, kendini bilime adayan bir doktorun icat ettiği ilaçla dokunduğu hayatları anlatıyor. Oliver Sacks’ın romanından uyarlanan film bu iki ustanın muhteşem oyunculukları ile de izleyenlerini duygu yağmuru altında bırakıyor.

What’s Eating Gilbert Grape?

En İyi Dram Filmleri - What's Eating Gilbert Grapes

Yapım Yılı: 1993

IMDb: 7.8

Gözde oyunculardan Johnny Depp ve Leonardo Di Caprio’nun rol aldığı film hem dram hem romantik türde uyarlama bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Filmde Johnny Depp’in canlandırdığı Gilbert, obezite hastası annesi ve otizmli kardeşiyle ilgilenen bir gençken kasabalarından geçen Becky ile karşılaşması tüm her şeyi değiştiriyor. Bir yandan aşkı bir yandan sorumlulukları arasında kalan Gilbert’i izlediğimiz filmde, Leonardo Di Caprio’nun ise küçük yaşına rağmen şaşırtıcı derecedeki başarılı oyunculuğuna şahit oluyoruz.

I am Sam

En İyi Dram Filmleri - I am Sam

Yapım Yılı: 2001

IMDb: 7.6

Jessie Nelson’ın yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği ‘I am Sam’ filmi konusunu, kızıyla yaşayan zihinsel engelli bir babanın duygu dolu hikayesinden alıyor. Filmde, karısı tarafından terk edilen Sam Dawson tüm engellerine rağmen kızına bakmaya çalışıyor. Başrolde Sean Penn’i gördüğümüz film izleyenlerini sevgi ve hüzün seline boğarken hikayenin oldukça başarılı bir şekilde tasvir edilmesi de gözden kaçmıyor.

The Fault In Our Stars

En İyi Dram Filmleri - The Fault in Our Stars

Yapım Yılı: 2014

IMDb: 7.7

John Green’in aynı adlı romanından uyarlanan film izleyenlerine romantizm ve dram dolu bir atmosfer yaşatıyor. Tiroid kanserinin akciğerlerine sıçramasından ötürü oksijen tüpüyle gezen Hazel ile terapi seansından tanıştığı ve daha önceden beyin tümörüyle savaşmış olan Augustus’un etkileyici hikayesini izlerken filmin oyuncu kadrosunda ise genç yaşlarına rağmen oldukça başarılı Shailene Woodley ve Ansel Elgort yer alıyor.

The Pursuit Of Happyness

En İyi Dram Filmleri - The Pursuit of Happyness

Yapım Yılı: 2006

IMDb: 7.9

Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan The Pursuit Of Happyness, oğlu için hayata dört elle sarılan mücadeleci bir babanın öyküsünü anlatıyor. Will Smith’in başrolde olduğu film dram dolu ve anlam yüklü hikayesiyle de izleyenleri derinden etkiliyor.

Rain Man

En İyi Dram Filmleri - Rain Man

Yapım Yılı: 1988

IMDb: 8.0

Tam dört dalda Oscar kazanmış Rain Man filmi biri otizmli olan birbirine zıt karakterli iki kardeşin dramatik hikayesini anlatıyor. Dustin Hoffman ve Tom Cruise filmde karşılıklı oyunculuk gösterileri yaparken yönetmen koltuğunda ise Barry Levinson oturuyor.

Wonder

En İyi Dram Filmleri - Wonder

Yapım Yılı: 2017

IMDb: 8.0

Yüzünde deformansyonla doğan küçük Auggie Pullman’ın duygu yüklü hikayesini izlediğimiz film içerdiği mesajlarla da bir sosyal sorumluluk yapımı tadı veriyor. Aynı zamanda bir aile filmi olan Wonder’da, Julia Roberts, Owen Wilson ve Jacob Tremblay gibi oyuncular yer alıyor.

Million Dollar Baby

En İyi Dram Filmleri - Million Dollar Baby

Yapım Yılı: 2004

IMDb: 8.1

Konusunu bir kadın boksörün hikayesinden alan Million Dollar Baby, ayrıca bir başarı öyküsü olarak beyazperdede boy gösteriyor. Oyuncu kadrosunda Clint Eastwood, Hilary Swank ve Morgan Freeman’ı gördüğümüz film 4 dalda kazandığı Oscar’la da kalitesini bir kez daha kanıtlıyor.

Cinderella Man

En İyi Dram Filmleri - Cinderella Man

Yapım Yılı: 2005

IMDb: 8.0

Film, Cindirella Man lakabıyla bilinen ünlü boksör James J. Braddock’un hayat hikayesinden uyarlanıyor. Braddock ve ailesinin verdikleri yaşam mücadelesi başarılı bir şekilde beyazperdeye taşınırken başrolde ise A Beautiful Mind filminden tanıdığımız Russell Crowe yer alıyor.

12 Years A Slave

En İyi Dram Filmleri - 12 Years a Slave

Yapım Yılı: 2013

IMDb: 8.1

Özgür olarak doğmuşken kaçırılıp köle olarak satılan Solomon Northup’un dram dolu 12 yılını anlatan film tarihin acımasız dönemlerine ışık tutuyor. Tarihsel bir film olma özelliğine de sahip bu başarılı yapım En İyi Film Oscar’ı da dahil, üç dalda kazandığı Oscar ile bu başarısını taçlandırıyor.

Hotel Rwanda

En İyi Dram Filmleri - Hotel Rwanda

Yapım Yılı: 2004

IMDb: 8.1

Ruanda Soykırımının beyaz perdeye aktarıldığı Hotel Rwanda filmi, biyografi yoluyla da dram türünün hakkını vermeyi başarıyor. Afrika’daki bu trajik olayın tüm hissiyatını tüyleri diken diken edercesine seyircisine aktaran filmin baş rolünde ise Don Cheadle yer alıyor.

The Green Mile

En İyi Dram Filmleri - The Green Mile

Yapım Yılı: 1999

IMDb: 8.5

Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanan The Green Mile, bir hapishane görevlisi ile bir mahkumun hikayesini anlatıyor. Hem yönetmenliğini hem de senaristliğini Frank Darabont’un üstlendiği film izleyenleri derinden etkilerken fantastik ögeler içermesiyle de bir hayli dikkat çekiyor.

Taare Zameen Par

En İyi Dram Filmleri - Taare Zameen Par

Yapım Yılı: 2007

IMDb: 8.4

‘Her Çocuk Özeldir’ şeklinde bildiğimiz film, Hint sinemasının ünlü aktörü Aamir Khan’ın en başarılı yapımlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Darsheel Safary ve Aamir Khan’ın başrolde olduğu film, konusunu problemli bir öğrenci ve onun hayatını değiştiren resim öğretmeninin dram dolu hikayesinden alıyor.

Leon The Professional

En İyi Dram Filmleri - Leon

Yapım Yılı: 1994

IMDb: 8.6

Natalie Portman ve Jean Reno’nun başrolleri paylaştığı film, soğukkanlı bir seri katil ve tüm ailesini kaybetmiş bir kız çocuğunun kalpleri ısıtan dostluğunu anlatıyor. Daha küçük yaşta olmasına rağmen Natalie Portman filmde harikalar yaratırken, Jeon Reno’nun muhteşem oyunculuğu ile de film bir başyapıt haline geliyor.

Forrest Gump

En İyi Dram Filmleri - Forrest Gump

Yapım Yılı: 1994

IMDb: 8.8

Zeka seviyesi düşük genç bir adam Forrest Gump’ın hikayesinin anlatıldığı film başrol Tom Hanks’in efsane oyunculuğu ile de altı dalda Oscar kazanmayı başarıyor. Yer yer gözleri yaşartan yer yer de gülümseten film sıcacık öyküsüyle ve duygu dolu atmosferiyle izleyenlerin kalplerini fethediyor.

Schindler List

En İyi Dram Filmleri - Schindler's List

Yapım Yılı: 1993

IMDb: 8.9

2.Dünya Savaşı zamanında 1000’den fazla  Yahudinin hayatını kurtaran Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının hayatını konu eden bu kült film tam yedi dalda da Oscar kazanıyor. Steven Spielberg filmin yönetmen koltuğunda otururken verdiği anlam ve duygu dolu mesajlarla da Schindler List, sinema tarihinde çarpıcı bir yer ediniyor.

The Shawshank Redemption

En İyi Dram Filmleri - The Shawshank Redemption

Yapım Yılı: 1994

IMDb: 9.3

Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın başrolde olduğu Stephen King uyarlaması film, haksız yere hapishaneye giren Andy ve ona hapishanede arkadaşlık eden Red’in hikayesini anlatıyor. IMDb puanından da anlaşılacağı üzerine kült filmlerden biri olan bu yapım, sağlam oyunculukları ve anlamlı hikayesiyle de izleyicilerine duygusal anlar yaşatıyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En İyi Avukat Filmleri – 15 Harika Eser

İnsanlığın en tartışmalı konularından biri olan adalet, bugüne kadar beyaz perdede pek çok kez işlendi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir