Tüm Zamanların En Yüksek Hasılat Yapan 10 Filmi

Sinema sektörünün giderek büyümesi ile blokbuster filmlerin sayısı artmaya başladı. Beyaz perdede büyük ses getiren ve bu nedenle büyük maddi başarılara imza atan en yüksek hasılata sahip 10 filmi sizler için listeledik.

Avengers: Endgame

En fazla hasılatlı 10 film - Avengers: Endgame

Yapım Yılı: 2019

IMDb Puanı: 8,5

2,796,274,401 dolar hasılat ile listenin başında Avengers: Endgame oturuyor. Marvel Sinematik evreninin en ihtişamlı hadisesi olan Endgame, 2018 yılında vizyona giren Infinity War filminden sonrasını konu alıyor. Endgame’e büyük bir mağlubiyetle başlayan kahramanlarımız, Dünya’nın geri kalanını kurtarmak ve Thanos’u alt etmek için harekete geçiyor. Ekip, sonsuzluk taşlarını Thanos’tan önce ele geçirebilmek için Tony Stark’ın öncülüğünde zaman yolculuğuna çıkıyor. Filmin yönetmenliğini Russo kardeşler üstlenirken başrolü Robert Downey Jr, Chris Evans, Chris Hemsworth ve Mark Ruffalo canlandırıyor.

Avatar

En fazla hasılatlı 10 film - Avatar

Yapım Yılı: 2009

IMDb Puanı: 7,8

Uzun süre en çok gişe yapan filmler listenin başında bulunan James Cameron imzalı film, mavi Na’vi ırkının kapılarını aralıyor. Dünya üzerindeki bir araştırma için Pandora gezegenine giden iki bilim adamının öyküsünü anlatan film, 2,789,679,794 dolar hasılatı ile tüm zamanların en çok izlenen ikinci filmi oluyor.

Titanic

En fazla hasılatlı 10 film - Titanic

Yapım Yılı: 1997

IMDb Puanı: 7,8

James Cameron’un en karlı işlerinden biri olan Titanic, tarihte de yeri olan büyük Titanic kazasını beyaz perdeye taşıyor. Başrollerini Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet’in canlandırdığı filmde varlıklı bir aileden gelen Rose ve yoksul bir genç olan Jack, dillere destan bir aşk yaşıyor. Titanic’in adım adım faciaya sürüklenmesi ile birlikte ikili büyük bir sınav vermek zorunda kalıyor. Tarihin en çok izlenen dram filmlerinden biri olan Titanic, gişede 2,187,463,944 elde ederek büyük bir başarıya imza attı.

Star Wars: The Force Awakens

En fazla hasılatlı 10 film - Star Wars: The Force Awakens

Yapım Yılı: 2015

IMDb Puanı: 8,0

Fenomen serinin devam filminde alışıldık kadroya Rey ve Finn de dahil oluyor. First Order’dan kaçma hikayesini de barındıran film, 2,068,223,624 dolar kazancı ile en yüksek hasılat yapan dördüncü film olmayı başarıyor. Sevilen bilim kurgunun yönetmen koltuğunda ise J.J. Abrams oturuyor.

Avengers: Infinity War

En fazla hasılatlı 10 film - Avengers: Infinity War

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 8,5

Russo kardeşler tarafından beyaz perdeye taşınan filmde, Marvel bünyesinde bulunan tüm süper kahramanlar, Thanos tehlikesine karşı bir araya geliyor. Sonsuzluk eldivenini giyen ve evrenin selameti için canlılığın yarısını yok etmeye çalışan Thanos, sonsuzluk taşlarını toplamaya başlıyor.

Jurassic World

En fazla hasılatlı 10 film - Jurassic World

Yapım Yılı: 2015

IMDb Puanı: 7,0

Steven Spielberg’ün sevilen eseri Jurassic Park, Colin Trevorrow tarafından beyaz perdeye uyarlanıyor. Chris Pratt ve Bryce Dallas Howard’ın başrolü paylaştığı filmde Jurassic Park’ın sahibi Masrani, kazancını arttırmak için dinozor genlerinden yeni bir dinozor üretmeye başlıyor. Gerilim dolu bir hikayeye ev sahipliği yapan film gişede 1,671,713,208 dolar kazanarak en yüksek hasılatlı filmlerden biri haline geliyor.

The Avengers

En fazla hasılatlı 10 film - The Avengers

Yapım Yılı: 2012

IMDb Puanı: 8,0

Avengers fırtınasını başlatan filmde Nick Fury, Dünya’yı uzaylı istilasından korumak için farklı yerlerdeki kahramanları bir araya getiriyor. Avengers adını verdiği ekip, Loki’yi yakalayarak Dünya’nın yok olmasını engellemeye çalışıyor. 1,518,812,988 dolar hasılatlı filmde yönetmen koltuğunda Joss Whedon oturuyor.

Furious 7

En fazla hasılatlı 10 film - Furious 7

Yapım Yılı: 2015

IMDb Puanı: 7,2

Aksiyon sinemasının fenomen serisi Fast and Furious’un yedinci filminde Shaw ve Dom arasındaki gerilim, hükümete taşınıyor. Olaya müdahale eden ajan Hobbs, hükümete zarar verecek olan takip cihazının da izini sürmeye başlıyor. Vin Diesel, Paul Walker ve Jason Statham’ın başrolde bulunduğu film, gişede 1,516,045,911 dolar hasılatın da sahibi oluyor.

Avengers: Age of Ultron

En fazla hasılatlı 10 film - Avengers: Age of Ultron

Yapım Yılı: 2015

IMDb Puanı: 7,3

Gişeyi domine eden Marvel evreninde Age of Ultron, yapay zeka konusunu masaya yatırıyor. Tony Stark’ın “Dünya’yı çevreleyen akıllı bir zırh” olarak tanımladığı Ultron, amacından saparak Avengers’a karşı cephe alıyor. Joss Whedon yönetmenliğindeki film, 1,405,403,694 dolar hasılata sahip oluyor.

Harry Potter and the Deathly Hallows- Part 2

En fazla hasılatlı 10 film - Harry Potter and the Deathly Hallows

Yapım Yılı: 2011

IMDb Puanı: 8,1

Harry Potter macerasının son filmi Deathly Hallows Part 2’de Voldemort, Harry Potter’ı teslim etmedikleri takdirde Hogwarts’ı istila edeceğini duyuruyor. Harry Potter’ı korumaya karar veren Hogwarts büyücüleri ile Ölüm Yiyenler arasında kıran kırana bir mücadele başlıyor.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir