Yalnızlık Temasının İşlendiği En İyi 10 Film

Kalabalıklar içinde yalnız kalmış, bilerek yalnız kalmayı seçmiş veya hayatın şartlarından ötürü yalnız kalmaya itilmiş birbirinden farklı karakterleri barındıran, izlerken içinizin burkulacağı veyahut kendinizi bulacağınız birbirinden güzel 10 yalnızlık temalı filmi bir araya getirdik.

Taxi Driver

Yalnızlık Temalı Filmler - Taxi Driver

Yapım Yılı: 1976

IMDb: 8.3

Martin Scorsese imzalı Taxi Driver, kırık dökük dünyada kendini adaletsizliğe ve yozlaşmaya alıştırmaya çalışan ancak beceremeyen Travis Bickle’ı konu ediniyor. Robert De Niro’nun hayat verdiği Travis Bickle, Vietnam gazisi aynı zamanda geceleri şoförlük yapan bir taksici iken bu kirli dünyaya karşı gelip adaleti kendi başına sağlamaya çalışıyor. ‘Bu dünya hassas kalpler için bir cehennemdir’ sözünün tam anlamıyla hakkını veren Travis Bickle, melodram dolu hikayesiyle sinema tarihinin kült karakterlerinden biri haline geliyor.

Into The Wild

Yalnızlık Temalı Filmler - Into the Wild

Yapım Yılı: 2007

IMDb: 8.1

Sean Penn’in yönetmenliğindeki Into The Wild, her şeyi geride bırakıp upuzun bir yolculuğa çıkan, kendiyle baş başa kalıp hayatın anlamını deneyimlemeye çalışan Christopher McCandless adlı bir gencin maceralarına yer veriyor. Emile Hirsch filmin başrolünü üstlenirken, Into The Wild, ilham veren hikayesiyle adeta izleyiciyi bambaşka yerlere götürüp hayatı sorgulatıyor. Hatta filmi izledikten sonra bavulumuzu alıp uçsuz bucaksız bir seyahate çıkmak istiyoruz ta ki çevresel faktörler ve maddi durum engeliyle karşılaşana kadar…

Paris,Texas

Yalnızlık Temalı Filmler - Paris, Texas

Yapım Yılı: 1984

IMDb: 8.1

Yönetmen koltuğunda Wim Wenders’in oturduğu Paris,Texas toplumdan soyutlanmış bir adamın yavaş yavaş sosyal hayatına geri bağlanmasını ele alıyor. İçine kapanık bir adam olan ve yaptığı her şeyi diğer insanlardan farklı yapan Travis, birgün kardeşinin isteği ile topluma yeniden karışmaya çalışıyor. Filmin başrolünü Harry Dean Stanton canlandırırken, Nastassja Kinski, Dean Stockwell ve Aurore Clement gibi isimler de ona eşlik ediyor.

Her

Yalnızlık Temalı Filmler - Her

Yapım Yılı: 2013

IMDb: 8.0

Hikayesinin yakın gelecekte geçtiği Her filmi, izleyicilerine bilimkurgu ve dram türünde unutulmaz bir deneyim sunuyor. Filmin baş kahramanı Theodore, bir apartman dairesinde tek başına yaşarken son derece gelişmiş olan yapay zeka teknolojisinin onu Samatha adlı gizemli bir kadınla tanıştırması Theodore’un içinde bulunduğu depresyondan yavaş yavaş uzaklaşmasını sağlıyor. Theodore, Joaquin Phoenix’in mükemmel performansı ile buluşurken film, En İyi Özgün Senaryo Oscar’ına layık görülüyor.

Naked

Yalnızlık Temalı Filmler - Naked

Yapım Yılı: 1993

IMDb: 7.9

David Thewlis’in başrolünü üstlendiği İngiliz yapımı Naked filmi alışılagelmemiş bir şekilde kara mizah ve dram türlerini birleştiriyor. Filmde hikayesini izlediğimiz ana karakter Johnny, kendi kafasına göre takılan, istediği zaman istediğini yapan, hiçbir şeye bağlı olmayan umarsız bir adam olarak karşımıza çıkıyor. Filmin yönetmenliğini ise aynı zamanda filmin senaristi olan Mike Leigh gerçekleştiriyor.

Cast Away

Yalnızlık Temalı Filmler - Cast Away

Yapım Yılı: 2000

IMDb: 7.8

Robert Zemeckis’im yönetmenliğini gerçekleştirdiği Cast Away, uçağın düşmesi üzerine ıssız bir adada yaşam mücadelesi veren Chuck Nolan’ı konu alıyor. Adada tek başına kalan Chuck, her ne kadar kurtulup normal yaşamına dönse de, hiçbir şeyin eskisi gibi olmaması onu bir hayli hayal kırıklığına uğratıyor. Filmin başrolünde ise ünlü oyuncu Tom Hanks yer alıyor.

The Machinist

Yalnızlık Temalı Filmler - The Machinist

Yapım Yılı: 2004

IMDb: 7.7

Christian Bale’nin başrolünü üstlendiği The Machinist, bir yıldır uyuyamama hastalığına sahip bir fabrika çalışanını konu ediniyor. Mesleğinden ötürü yorgunluk bilmemesi gereken ancak hem fiziksel hem de akli sağlığı bozulan Trevor Reznik’in çalıştığı yerde ilginç olaylar yaşaması onu bambaşka yerlere sürüklüyor. Psikolojik gerilimi izleyiciye yaşatan ve sürpriz sonuyla şaşırtan film, Brad Anderson tarafından yönetiliyor.

The Station Agent

Yalnızlık Temalı Filmler - The Station Agent

Yapım Yılı: 2003

IMDb: 7.6

Senaristliğini ve yönetmenliğini Tom McCarthy’nin gerçekleştirdiği The Station Agent, yalnız kalmak isteyen ve çareyi terkedilmiş bir tren deposunda yaşamakta bulan Finbar McBride adlı adamı anlatıyor. Finbar ıssız tren deposuna yerleştikten sonra orasının o kadar da ıssız bir yer olmadığını farkediyor ve kendisinden önce gelip yerleşmiş olan farklı hayat hikayelerine sahip iki insanla tanışıyor. Yalnızlığı değişik boyutlardan ele alan bu filmde başrolü Finbar McBride üstlenirken, Bobby Cannavale ve Patricia Clarkson gibi isimler de ona eşlik ediyor.

Lars And The Real Girl

Yalnızlık Temalı Filmler - Lars and the Real Girl

Yapım Yılı: 2007

IMDb: 7.3

Ryan Gosling, Emily Mortimer ve Patricia Clarkson gibi isimleri kadrosunda birleştiren Lars And The Real Girl, babasının ölümünden sonra bir türlü toparlanamayan ve insanlarla iletişim kuramayan Lars adlı çekingen bir gencin hikayesine odaklanıyor. Abisi ve yengesi Lars’ı sosyal hayata katabilmek ve düzelmesini sağlamak için çabalarken Lars’ın internetten sipariş ettiği plastik bir kadınla sevgili olması onları bir hayli hayal kırıklığına uğratıyor. Yönetmenlik koltuğunda Craig Gillespie’nin oturduğu film gerek içerdiği psikolojik analizleriyle gerek konuyu komedi ve dram türünü harmanlayarak ele almasıyla izlemeye değer bir yapım olarak arşivde yerini alıyor.

I’m Legend

Yalnızlık Temalı Filmler - I'm Legend

Yapım Yılı: 2007

IMDb: 7.2

Başrolünde Will Smith’in yer aldığı bilimkurgu filmi I’m Legend, kıyamet sonrası yaşanan bir hikayeyi anlatıyor. Filmde korkunç bir virüs tüm dünyayı ele geçirmişken Robert Neville adlı bir bilim adamının bundan etkilenmemesi onu koskoca dünyada tek başına bırakıyor. Ümidini kesmeyen ve kendi gibi yaşayan başka insanların da varlığına inanan Robert, tüm imkanları kullanarak virüsün etkilerini terse çevirmek için çabalıyor. Filmin yönetmenliği ise Francis Lawrence tarafından gerçekleştiriliyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En İyi Avukat Filmleri – 15 Harika Eser

İnsanlığın en tartışmalı konularından biri olan adalet, bugüne kadar beyaz perdede pek çok kez işlendi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir