Lost Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Ekran hayatına 2004 yılında başlayan, bir zamanların fenomen dizisi Lost, günümüzde hala ilgiyle izlenerek mevcut başarısını korumaktadır. 6 sezonluk ömrü boyunca istikrarlı bir şekilde izleyicileri ekran başına kilitleyen dizi, drama ve macera janrlarını ustaca işlemeyi başardı. Lost’un başarısı, yalnızca yayımlandığı dönemle sınırlı kalmadı. Tüm dünyanın aynı anda aynı diziye kanalize olduğu az sayıda örnekten biri olan Lost, bu sayede unutulmaz diziler listesinin ilk sıralarındaki yerini aldı.

Lütfen dikkat! Bu yazı mandalinyo.com‘da yayınlanan 100. yazı olma özelliğini taşımaktadır.

Lost, elde ettiği bu başarı ile ekranlarda olduğu süre boyunca Altın Küre ve Emmy başta olmak üzere pek çok ödüle layık görülü. Bu iddialı yapımın senaryosunda Jeffrey Lieber, J.J. Abrams ve Damon Lindelof gibi deneyimli senaristler yer alırken, yönetmen koltuğunda Jack Bender ve Stephen Williams oturuyor. Ancak 121 bölümlük bir serüvene sahip olan Lost, Bender ve Wiiliams dışında başka yönetmenlere de bünyesinde yer verdi.

Lost dizisi konusu ve oyuncuları

Lost Dizisi Konusu

Lost, oldukça temel bir konuyu, drama ve gerilim öğeleriyle zenginleştirerek ilgi çekici bir eser haline geliyor. Dizide, Sidney’den Los Angeles’a uçmakta olan bir yolcu uçağının kaza yaparak Güney Pasifik dolaylarına düşmesi işleniyor. Büyük bir felaketle açılan dizi, uzun yolculuğunda bu kazanın sonrasında yaşananları konu ediniyor.

Gizemli bir adada gözlerini açan az sayıda yolcu, ne zaman kurtulacaklarını bilmedikleri bu adada hayatta kalmak için birbirinden ilginç maceralara atılıyorlar. Lost, yalnızca bir hayatta kalma hikâyesinden ziyade, birbirini daha önce hiç görmeyen karakterlerin ıssız bir adadaki etkileşimlerini de gözler önüne sererek güçlü karakter gelişimlerine fırsat veriyor. Dizi tarihinin ikonik yapımlarından biri olan Lost, oldukça büyük bir prodüksiyonla ve döneminde benzeri görülmeyen bütçelerle çekilerek birçok alanda ilke imza atmıştır. Ancak yayımlandığı sürede ilgiyle takip edilmesi, dizinin yaratıcıları tarafından yenilikler yapılmasının önünü açtı.

“Survive” temasını popüler kültüre kazandırarak medyada daha çok görmemizi sağlayan Lost, bu etkisi ile kendinden sonraki filmlere, dizilere ve bilgisayar oyunlarına da öncülük etti. Aynı temayı işleyen birçok eser, Lost’un deneyimlerinden yararlanarak devam etme imkanı buldu.

Lost Dizisi Oyuncuları

Lost, ortalama bir televizyon dizisine nazaran oldukça kalabalık bir oyuncu kadrosuna sahip. Hikaye gereği 324 yolcudan 71’i hayatta kalsa da, ana hikaye 16 karakter üzerinde şekilleniyor. Bu nedenle Lost’un başrolü sayılabilecek 16 farklı karakter bulunuyor.

Naveen Andrews

Lost dizisi konusu ve oyuncuları - Sayid Jarrah

Çok yönlü karakterlerden biri olan Sayid Jarrah rolüne, İngiliz oyuncu Naveen Andrews hayat vermektedir. Esasında veterinerlikle uğraşan Jarrah, aynı zamanda Saddam Hüseyin’in ordusunda iletişim subayı olarak görev yapmıştır. Kendini mekanik bir dahi olarak yetiştiren karakter, basit malzemelerden işe yarar icatlar yapar. Bu özelliği ile Jack’e yardımcı olur.

Emilie de Rvin

Lost dizisi konusu ve oyuncuları - Claire

Adanın en sevimli isimlerinden biri olan Claire Littleton karakterine güzel oyuncu Emilie De Ravin hayat vermektedir. Kaza sırasında 8 aylık hamile olan karakter, çocuğunu doğurarak adada yaşamına devam eder.

Matthew Fox

Lost dizisi konusu ve oyuncuları - Jack

Hayatta kalanlardan oluşan ümitsiz bir ekibin lideri konumunda olan karakter, Matthew Fox tarafından canlandırıldı. Jack, kazadan önce omurilik cerrahlığı yapan başarılı bir doktor. Bu nedenle stratejik düşünerek olayları planlayan Jack, dizide ekibin beyni olarak yer alıyor.

Jorge Garcia

Lost dizisi konusu ve oyuncuları - Hugo Reyes

Dizinin komedi unsurunu elinde bulunduran Jorge Garcia, Hurley lakaplı Hugo Reyes’e hayat veriyor. Hurley, ciddi meseleleri ilginç bakış açısı ile hafife alan ve herkese “Dude” diye hitap eden eğlenceli bir karakter olarak dizide yer alıyor. Lanetli olduğuna inandığı sayıları kullanarak lotoyu tutturup, ayrı bir maceraya konu olmuştur.

Michael Emerson

Lost dizisi konusu ve oyuncuları - Benjamin Linus

Daha sonra Person of Interest dizisi ile adını sıklıkla duyduğumu başarılı oyuncu Michael Emerson, adadaki en kurnaz isim olan Benjamin Linus’a hayat vermektedir. Çıkarları doğrultusunda insanları birbirine düşürür ve istediğini alır.

Josh Holloway

Lost dizisi konusu ve oyuncuları - Sawyer

Adanın en düzenbaz isimlerinden olan James Sawyer Ford karakteri, Josh Holloway tarafından canlandırılıyor. Yalnızca çıkarları uğruna aksiyon alan bencil ve geçimsiz bir karakter olan Sawyer, adada hayatta kalmak için her şeyi yapar. Hayatını hep yalnız yaşamış olan Sawyer, bu mesafeli tavrını Kate Austen’e olan duyguları neticesinde ara vermek zorunda kalır.

Yunjin Kim

Lost dizisi konusu ve oyuncuları - Sun Kwon

Güzel oyuncu, dizide Jin- Soo Kwon’un karısı Sun Kwon karakterine hayat verir. Kazadan önce de mutlu bir evliliği bulunmayan Sun, Jin’den ayrılmayı düşünür. Ayrıca İngilizce bilmesine rağmen bunu hem kocasından hem de tüm adadan saklar.

Daniel Dae Kim

Lost dizisi konusu ve oyuncuları - Jin Soo Kwon

İngilizce bilmediği için adadakilerle iletişim kuramayan Jin Soo Kwon, Daniel Dae Kim tarafından canlandırmaktadır. Karısının aksine Jin, evliliğine bağlı bir adamdır. Bunun sonucunda karısı üzerinde baskılar kurar. Zamanla adadaki diğer kazazedeler ile arkadaş olacaktır.

Evangeline Lilly

Lost dizisi konusu ve oyuncuları - Kate Austen

Dizinin esas kızı haline gelen güzel oyuncu Evangeline Lily, Kate Austen rolüne hayat veriyor. Sidney’de tutuklanan ve yargılanmak için Amerika’ya götürülen karakter, cesur hamleleri ve korkusuz tavırları ile dizinin aksiyon öğelerini tek başına sırtlıyor. Masum görünümlü Kate’in dizide Jack ve Sawyer arasında gidip gelen romantik sahneleri de mevcut.

Dominic Monaghan

Lost dizisi konusu ve oyuncuları - Charlie Pace

Dominic Monaghan, uyuşturucu bağımlısı bir rock yıldızını canlandırmaktadır. Uyuşturucuyu bırakıp Clair ile yeni bir başlangıç yapmak isteyen Charlie Pace, enkaz haldeki uçakta uyuşturucu bulunca işler değişir.

Terry O’Quinn

Lost dizisi konusu ve oyuncuları - John Locke

Travmatik bir geçmişe sahip olan John Locke, kazadan önce felçlidir. Ancak ansızın gerçekleşen bu uçak kazası, mucizevi bir şekilde John’un tekrar yürümesini sağlar. Bu nedenle Terry O’Quinn’in canlandırdığı John Locke karakteri, bu adayla arasında bir bağ olduğunu düşünür ve kendini maceraların içerisine atarak hakkını ödemeyi amaçlar. Karakterin dizide liderlik bakımından yarıştığı isim Doktor Jack’tir.

Harold Perrineau

Lost dizisi konusu ve oyuncuları - Michael Dawson

Kazadan önce herhangi bir bağı bulunmayan oğlu ile adada mahsur kalan Michael Dawson karakterine hayat vermektedir. Eski eşinin ölümünden sonra oğlu ile Amerika’ya dönmek isteyen karakter, bu baba oğul ilişkisi neticesinde yeni deneyimler edinecektir.

Adewale Akinnuoye-Agbaje

Lost dizisi konusu ve oyuncuları - Mr Eko

Nijerya asıllı aktör, uyuşturucu kaçakçısı bir suçluyu canlandırır. Ancak kazadan sonra dine yönelerek rahip olmaya karar vermiştir.

Malcolm David Kelley

Lost dizisi konusu ve oyuncuları - Walt Lloyd

Michael’ın oğlu Walt Lloyd’u canlandıran oyuncu, kazadan sağ kurtulan köpeği Vincent ile birlikte takılır. Yeni tanımaya başladığı babası ile dokunaklı sahnelere neden olmaktadır.

Ian Somerhalder

Lost dizisi konusu ve oyuncuları - Boone Carlyle

Üvey kardeşi ile birlikte adaya düşen Boone Carlyle, aynı zamanda sorunlu bir karakter olan üvey kardeşine aşıktır. Ancak üvey kardeşi Shannon, bu hislerine karşılık vermez.

Maggie Grace

Lost dizisi konusu ve oyuncuları - Shannon Boone

Boone’un üvey kız kardeşidir. Şımarık ve pervasız hareketleri ile dikkat çeken karakter daha sonraları Sayid ile yakınlaşmaya başlar.

Henry Ian Cusick

Desmond Hume karakteri, dizide adaya yanlışlıkla düşen ve zamanla tuhaf zaman döngülerine maruz kalan bir karakterdir. Desmond, adanın gizemlerini ve Dharma Girişimi’ne ait elektrik istasyonunu keşfeder. Onun hikayesi, zaman zaman adadan ayrılarak gerçek dünyada geçen sahnelerle de anlatılır.

Elizabeth Mitchell

Juliet Burke karakteri, Others (Diğerleri) adlı topluluğun bir üyesidir ve adada yaşanan önemli olaylarda etkili rol oynamıştır. İlk başlarda Jack ve Kate ile düşmanca ilişkisi olan Juliet, zamanla diğer hayatta kalanlarla işbirliği yapmaya başlar.

Michelle Rodriguez

Ana Lucia Cortez karakteri, uçak kazası sonucu adaya düşen ve diğer hayatta kalanlarla geçmişinden kaynaklanan çatışmalar yaşayan bir polis memurudur. Güçlü ve sert bir karakter olan Ana Lucia, adada liderlik rolünü üstlenir.

Cynthia Watros

Libby Smith karakteri, kazazedelerin arasına karışan esrarengiz bir karakterdir. Hurley ile duygusal bir ilişki yaşayan Libby, adada yaşanan bazı gizemli olaylarla bağlantılıdır.

Ken Leung

Miles Straume karakteri, ölülerle iletişim kurabilme yeteneğine sahip bir karakterdir. Gizemli ve sakin bir kişiliği vardır ve adanın gizemlerini araştıran ekibe katılır.

Nestor Carbonell

Richard Alpert karakteri, Others (Diğerleri) adlı grubun önemli bir üyesidir ve adada yıllardır yaşamaktadır. Gizemli geçmişi ve genç yaşta sahip olduğu görünmezliği onu adada merak edilen bir figür haline getirir.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

Sıcak Kafa Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Mert Baykal’ın yönetmenliğini yaptığı, ilk Türk yapımı distopik dizi olma özelliğine sahip olan Sıcak Kafa, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir