Sex Education Dizisi Konusu ve Oyuncuları

2019’un başlarında ilk sezonu yayınlanan Sex Education, kısa sürede yılın en sevilen gençlik dizilerinden biri haline geldi. Başrollerini Gillian Anderson, Asa Butterfield ve Emma Mackey’in paylaştığı dizi, 3 sezondan oluşuyor. Komedi ve dram türündeki dizi, adından da anlaşılacağı üzere ergenlik döneminde cinselliğini keşfetmeye çalışan bir grup genci konu alıyor. Sıra dışı formatı ile beğeni toplayan Sex Education’ın yönetmen koltuğunda oturan isimler ise Jamie Campbell ve Ben Taylor. Bu yazımızda Sex Education dizisinin konusuna ve oyuncularına değineceğiz.

Sex Education Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Sex Education Dizisi Konusu

Otis Milburn, annesiyle birlikte yaşayan, içine kapanık bir lise öğrencisi. Sıradan bir hayatı olan Otis’in hayatındaki tek hareket, bir cinsel terapi uzmanı olan annesi Jean’in renkli yaşamı. Annesinin alışılmışın dışındaki hayatını okuldaki arkadaşlarından saklayan Otis, bu konuda yardıma ihtiyacı olan Adam Groff’a yardımcı olunca Maeve’nin dikkatini çekiyor. Okuldakilerin cinsellik konusunda hiçbir bilgisi olmadığını düşünen Maeve, Otis’in annesinden öğrendikleriyle okulda terapi vermesini teklif ediyor.

Sex Education Konusu

Sex Education, dizinin büyük bir bölümüne mekan olarak da ev sahipliği yapan lise hayatını, gerçekçi bir dille izleyicilere sunuyor. Ergenlikte cinsellik konusunda şeffaf açılımları olan dizi, bunun yanında aile ilişkileri ve arkadaşlık üzerine de dramatik sahnelere sahip. Otis’in naif kişiliği ve Maeve’nin umursamazlığı sayesinde ikili kısa sürede bu girişimden kazanç sağlamaya başlıyor. Ancak öğrencilerin sorunlarını çözmeye çalışan ikili, zamanla kendi sorunlarıyla da yüzleşmek durumunda kalıyor.

Sex Education Dizisi Oyuncuları

Asa Butterfield

Sex Education Oyuncuları - Otis Milburn

Dizinin ana karakteri olan Otis, annesiyle yaşayan asosyal bir çocuktur. Seks terapisti annesinin renkli hayatı ile başı dertte olan Otis, bir gün bu gerçeğin açığa çıkması ile büyük bir çıkmaza girer. Bu sırada okulun sorunlu öğrencilerinden Maeve, Otis’in cinsellikle ilgili bilgisini keşfeder ve birlikte bir terapi işi yapmayı teklif eder. Otis, annesinden öğrendikleri ile okulda cinsellik dersi verirken kendi problemlerini de çözmeye çalışır. Sevilen karakteri, 21 yaşındaki İngiliz oyuncu Asa Butterfield canlandırmaktadır.

Emma Mackey

Sex Education Oyuncuları - Maeve Wiley

Maeve Wiley, okulda adı birçok vukuat ile anılan uyumsuz bir öğrencidir. Kimseyle çok yakın olmayan Maeve, Otis’teki potansiyeli keşfedince bundan faydalanmak ister. Otis ile birlikte okulda cinsellik eğitimleri düzenlemeye ve öğrencilerin problemlerini çözmeye çalışır. Ailevi sorunları bulunan ve asi görünüşüyle dikkat çeken karakter bu girişimle birlikte Otis ile arkadaş olmaya başlar.

Ncuti Gatwa

Sex Education Oyuncuları - Eric Effoing

Otis’in okuldaki tek arkadaşı Eric, kimliğini saklamayan bir eşcinseldir. Dinine bağlı Hıristiyan babası ile bu konuda büyük bir mücadele yaşar. Eric, Otis’in aksine oldukça cana yakın ve eğlencelidir. Okulun havalı gruplarına dahil olmak istediği için sık sık aksiyonların içine atılır.

Gillian Anderson

Sex Education Oyuncuları - Jean Milburn

X- Files dizisinden tanıdığımız Gillian Anderson, Otis’in seks terapisti annesi Jean’e hayat veriyor. Profesyonel kimliğini günlük hayatından ayrı tutamayan Jean, konuştuğu herkesi gizli gizli analiz ederek tavsiye vermekten geri duramıyor. Bu davranışları nedeniyle de oğlu Otis ile ters düşüyor. Otis’in ergenliğe girmesiyle birlikte oğlundan uzaklaştığını düşünen Jean, bununla ilgili harekete geçmeyi de ihmal etmiyor.

Connor Swindells

Sex Education Oyuncuları - Adam Groff

Adam Groff, okul müdürünün oğlu olması nedeniyle oldukça popüler bir çocuk. Bunun dışında yakışıklılığı ile de kızları peşinden sürükleyen Adam, başarısız ilişki denemelerinden sonra Otis’ten tavsiye alıyor. Dizi boyunca okulda zorbalıklarıyla meşhur olan Adam’ın hassas taraflarına da şahit oluyoruz. Karaktere, İngiltere doğumlu Connor Swindells hayat veriyor.

Aimee Lou Wood

Sex Education Oyuncuları - Aimee Gibbs

Okulun popüler kız grubuna mensup olan Aimee, aynı zamanda Maeve’nin de arkadaşı. Popüler olmaktan hoşlanan ve okulun gözde çocuğu Adam ile sevgili olan Aimee, popülerliğini korumak adına Maeve ile olan arkadaşlığını gizli tutuyor.

Kedar Williams-Stirling

Jackson Marchetti, okulun popüler çocuklarından biridir.  Maeve ile sevgili olmak istediğinde Otis’ten yardım ister.

Alistair Petrie

Michael Groff, Moordale Ortaokulu’nun müdürüdür. Aynı zamanda okulun popüler çocuğu Adam’ın da babasıdır.

Sex Education dizisinde oynayan diğer oyuncular ise şu şekildedir:

  • Tanya Reynold – Lily Iglehart
  • Mimi Keene – Ruby 
  • Patricia Allison – Ola Nyman
  • Simone Ashley – Olivia
  • Jemima Kirke – Hope Haddon
  • Mikael Persbrandt – Jakob Nyman
  • Anne-Marie Duff – Erin Wiley

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir