En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz evladı Matt Damon Massachusetts’te dünyaya geldi. Good Will Hunting filmiyle oyunculuk kariyerine sağlam başlayan Matt Damon, Ben Affleck, Leonardo Di Caprio, George Clooney gibi ünlü isimlerle birlikte çeşitli filmlerde de rol aldı. Dram, gerilim, aksiyon, bilim kurgu gibi farklı türlerden filmleriyle kazandığı başarıları sonuna kadar hak eden bu karizmatik oyuncunun birbirinden efsane filmlerini sizin için seçtik.

Good Will Hunting

Matt Damon Filmleri - Inside Job

Yapım Yılı:1997
IMDb Puanı:8,3

Dostluk, aşk, samimiyet… Matt Damon ve Ben Affleck’in beraber yazıp oynadıkları bu film, hademelik yapan zeki bir genç ile onu yetenekleri doğrultusunda doğru yönlendirmeye çalışan psikologun, hem eğlenceli hem dramatik dostluğunu anlatıyor. Bizim oturup iki kelimeyi bir araya getiremediğimiz yaşlarda adamlar hem yazıp hem oynayıp hem de ödül kazanmışlar, helal olsun. İzlerken zevk alacağınız, bitirirken yüzünüzde tatlı bir tebessüm oluşturacak olan bu Good Will Hunting filmini şiddetle tavsiye ederiz.

The Martian

Matt Damon Filmleri - The Martian

Yapım Yılı:2015
IMDb Puanı:8,0

Düşünsenize Mars’a çıkıyorsunuz, orada şiddetli bir fırtına çıkıyor ve ekip arkadaşlarınız sizi bulamayınca öldünüz zannedip geri dönüyorlar. Siz de orada bir başınıza kalıp, kurtarılmayı bekliyorsunuz. İşte Matt Damon bu filmde Mars’ta tek başına yaşam mücadelesi veren bir astronotu canlandırıyor, baya iyi canlandırıyor hem de. En iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alan bu filmi eğlenerek izleyeceğinize eminiz.

The Departed

Matt Damon Filmleri - The Departed

Yapım Yılı:2006
IMDb Puanı:8,5

Leonardo Di Caprio ile harika bir iş çıkartan Matt Damon’ın bu filmi çeteler ile polis arasındaki kapışmayı anlatıyor. Filmin türkçeye çevrilmiş isminden de anlaşılacağı üzere polislerin içine sızdırılan bir köstebekle, çetelerin arasına karışan diğer bir köstebek, bu iki aslan parçası tarafından canlandırılıyor. Yönetmenin süper, oyuncuların harika, sürükleyiciliğin zirvede olduğu bu Matt Damon filmini, oturup adamakıllı film izlemek isteyen herkese öneririz.

Saving Private Ryan

Matt Damon Filmleri - Saving Private Ryan

Yapım Yılı:1998
IMDb Puanı:8,5

Savaşı tüm gerçekliği ile canlandıran, buram buram kalite kokan bu dram-aksiyon filminde Matt Damon karşımıza Er Ryan olarak çıkıyor. Tom Hanks’in de oyunculuğunu döktürdüğü bu filmi gelmiş geçmiş en iyi II. Dünya Savaşı filmi olarak düşünürsek, bir de yönetmeninin Steven Spielberg olduğunu hesaba katarsak izlemeyen ayıp eder.

The Bourne Serisi

Matt Damon Filmleri - The Bourne Serisi

Bourne | 2002 | IMDb:7.9

Bourne Supremacy | 2004,IMDb: 7.8

Bourne Ultimatum | 2007,IMDb: 8.1

Tekrar tekrar izlenilesi, bol aksiyon ve gerilimli bu film serisinde hafızasını kaybeden Jason Bourne karakterinin özel ajanlık eğitimine dair bir şeyler hatırlamaya başlamasının ardından, kendini tehlikeli durumlar karşısında buluyor.

Matt Damon’un hakkını vererek oynadığı bu karakter adeta kendisiyle de bütünleşiyor. Yolda Matt Damon’ı görsek “aa Jason Bourne bu” diyeceğimizden eminiz. Şunu da söylemeden geçemeyeceğiz ki, filmin bitiş kısmında çalan Extreme Ways-Moby şarkısını telefonunuza indirip yolda giderken dinlerseniz aşırı havaya giriyorsunuz.

The Rainmaker

Matt Damon Filmleri - The Rainmaker

Yapım Yılı:1997
IMDb Puanı:7,1

Matt Damon’ın bir avukatı canlandırdığı bu dram-suç filmi şüphesiz onun kariyerinin şekillenmesinde rol oynayan en önemli yapıtlardan biri. Avukat Rudy Baylor isminde kenar mahallede yetişmiş, genç ve işsiz bir avukatı canlandırdığı filmde, Rudy Baylor çok zorlu bir dava ile karşı karşıyaya. Yine Matt Damon’ın iyi iş çıkardığı bu filmi şiddetle öneririz.

The Talented Mr. Ripley

Matt Damon Filmleri - The Talented Mr Ripley

Yapım Yılı:1999
IMDb Puanı:7,3

Bu sefer Matt Damon’ı Dickie isimli Amerikalı bir çocuğu Amerika’ya döndürmek üzere ailesi tarafından görevlendirilen Tom Ripley rolünde hayranlıkla izliyoruz. Film, İtalya manzaraları ile de gözlerimize bayram ettirmesinin yanı sıra dram severler için tavsiye etmekten asla çekinmeyeceğimiz kalitede.

Inside Job

Matt Damon Filmleri - Inside Job

Yapım Yılı:2010
IMDb Puanı:8,3

Matt Damon’ın anlatıcı olarak görev aldığı bu belgesel film, ABD’de 2000’li yılların sonunda yaşanan finansal krizini detaylı bir şekilde anlatıyor. Kaliteli belgesel izlemek isteyenlere gönül rahatlığı ile önerebileceğimiz bu belgesel filmi ayrıca Cannes Film Festivali’nde En İyi Belgesel Film Akademi Ödülü’nün de sahibi olmuştur.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

Stanley Kubrick’in Tüm Filmleri

Otoriteler tarafından tüm zamanların en iyi yönetmeni sayılan Stanley Kubrick, kariyeri boyunca birçok kült esere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir