Netflix’ Yapımı Herkese Uygun 5 Animasyon Dizisi

Gerçekçi görüntülerden, gerçek kurgulardan sıkılıp animasyon dünyasına dalmak istiyorsanız bu yazı tam da size göre. Netflix, son zamanlarda yaptığı kaliteli animasyon dizileriyle geniş kitlelere hitap etmeye başladı. Bu yazımızda izlemenizi tavsiye ettiğimiz Nettlix orjinal yapımı en iyi animasyon dizilerinden bahsedeceğiz.

Listemize geçmeden önce daha önceki Netflix listelerimizden olan En İyi Netflix Dizileri ve En İyi Netflix Filmleri listelerimizi de inceleyebilirsiniz.

1.BoJack Horseman

netflix dizileri - bojack-horseman
Animasyonların sığ birer güldürü aracı olmadığını en güzel şekilde kanıtlayan BoJack Horseman, yayınlandığı beş sezon boyunca izleyicilere yeni perspektifler kazandırmayı başarıyor. BoJack, hayatta pek çok başarı elde etmiş, ancak başarının tanımı hakkında endişeleri olan eserekli bir film yıldızının hayat hikayesini konu alıyor. Bu derinlikli hikaye, iki boyutlu bir araçla aktarılmasına rağmen olabilecek en gerçekçi olayları, zekice diyaloglarla önümüze koyuyor.

BoJack Horseman’ın işlediği konular içerisinde mutluluk kavramı da var. Oldukça klişe gelebilecek bu konu, içeriği zenginleştiren karakterler sayesinde hiç görmediğiniz kadar samimi ve sahici bir şekilde ele alınıyor. BoJack Horseman izlerken kendinizi, şüphe duyduğunuzdan bile haberinizin olmadığı konuları sorgularken ve “bir animasyon bana bunları nasıl yaptırabilir?” şeklinde şaşırırken bulacaksınız.

İzlemek İçin Tıklayın

2.Disenchantment

Disenchantment netflix animasyonlari
Disenchantment, Netflix’in en ilginç işlerinden biri. Uzun yıllar kabul görmüş alışıldık animasyon normlarının dışına çıkarak izleyenlere ilginç bir deneyim sunan dizi, zekice göndermeleri ve absürt mizahıyla da güldürmeyi başarıyor.

Disenchantment, en genel haliyle bir dönem komedisi. Dizide, efsaneleşen Simpsons dizisinden aşina olduğumuz mizah ve yeni tanıştığımız orta çağ atmosferi dengeli bir şekilde izleyiciye yansıtılıyor. Disenchantment’ta özgün bir karaktere sahip olan prenses Bean’in ona dayatılan hayatı yaşamak yerine sahip olduklarını reddetmesi ve yol arkadaşlarını yanına alarak maceradan maceraya koşması anlatılıyor. Bu tempolu hikaye, bir yandan size dönemin ruhunu yaşamanıza, bir yandan Bean ile empati kurmanıza olanak sağlıyor. Bean’ın hikayesi izleyen herkesin ilgisini çekecek.

İzlemek İçin Tıklayın

3.Big Mouth

animasyon dizileri - Big Mouth
Big Mouth, gelişme çağındaki insanların içinde bulundukları durumu keyifli bir üslupla yetişkinlere anlatan animasyon dizilerinden biri. Netflix’te iki sezonu bulunan dizinin yaratıcıları, yakından tanıdığımız Family Guy’ın senaristi Andrew Goldberg ve Nick Kroll. Deneyimli komedyenler, ergenlik çağındaki gençlerin yaşadıkları olayları ekrana taşırken kendilerine has mizahı ve akışkan üslubu ustaca kullanarak ortaya evladiyelik bir dizi çıkarıyor.

Big Mouth, bahsi geçen konudan bağımsız olarak izleyen herkesin keyif alacağı dizilerin başında geliyor. Bu nedenle dizi içerisinde kendine yer bulan göndermeleri takip etmek ve anlatılan ergen hikayelerine kulak vermek sizi oldukça tatmin edecek.

İzlemek İçin Tıklayın

4.Trailer Park Boys

trailer park boys - netflix animasyonları
2001 yılında çekilen ve 12 sezon devam eden fenomen seri Trailer Park Boys, Netflix’e özel Trailer Park Boys the Animated Series adıyla ekran hayatına devam ediyor. Uzun yıllar normal bir dizi olarak hatırı sayılır izleyici kitlesine sahip olan dizi, yenilikçi anlatımı ve alışıldık mizahı ile sevenlerine oldukça kaliteli bir deneyim sunuyor.

Uzun soluklu sitcom dizilerinde yaşanan tıkanmaların aksine Trailer Parks Boys kendini sürekli yenileyen ve hikayesiyle sizi çabucak içine alan bir dizi. Netflix’te yeni yer almaya başlayan dizinin, diğer animasyon dizilerinden farklı olarak oldukça ilgi çekici bir tarafı var. Yeni seride, daha önce normal bir dizide gördüğümüz karakterlerimiz bir animasyon içerisinde olduklarının farkındalar. Bu meta tavır, daha önce görmediğimiz birtakım mizahi unsurları da beraberinde getiriyor ve hikayeye direkt olarak dâhil olmamızı sağlıyor. Kaliteli bir animasyon dizisi izlemek ve benzer hikâyelere yeni yorum getirilmesine şahit olmak isteyenler için Trailer Park Boys the Animated Series oldukça iyi bir alternatif.

İzlemek İçin Tıklayın

5.F is for Family

netflix animasyon dizileri - f is for family
70’li yılların nostaljik havasını ekranlara taşıyan F is for Family, sakin ve eğlenceli bir hikayeye teslim olmak isteyenler için tatmin edici. F is for Family, yalnızca Murphy ailesine mercek tutmakla kalmıyor, aynı zamanda 1970’ler Amerika’sında dair tüm öne çıkan detayları izleyicilerle paylaşıyor.

Bu sürükleyici dizide yer alan her karakter, empati yapabilmenize olanak sağlayan derinlikler ve karakterizasyonlara sahip. Bu nedenle hikayeye kısa sürede bağlanıp bir sonraki macerayı merak edebilirisiniz.

İzlemek İçin Tıklayın

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir