Gelmiş Geçmiş En İyi Fantastik Filmler

Fantastik filmler, görsel şahikası ve masalsı dünyası ile bugüne kadar birçok başarılı örneği izleyiciyle buluşturdu. Günümüzde hala etkileyici örneklerine devam eden bu iddialı janrın sinema tarihi boyunca sahip olduğu en iyi fantastik filmler listesini sizler için derledik.

En İyi Fantastik Filmler

Avatar

en iyi fantastik filmler - Avatar
En iyi fantastik filmler listemizin ilk sırasında Avatar var. Bilim kurgu ve fantastik filmlerin usta yönetmeni James Cameron’un ikonik filmi Avatar, fantastik film türünde çığır açtı desek abartmış olmayız. 2009 yılında vizyona giren film, yalnızca gişede kazandığı hasılat ile büyük bir rekora imza attı. Filmin, bunun dışında da rakamlarla ölçülemeyen birçok başarısı var. Bu başarıların neticesinde film, Altın Küre Ödülleri’nde en iyi yönetmen ve Akademi Ödülleri’nde en iyi sanat yönetimi, görüntü yönetmeni ve görsel efekt ödüllerinin sahibi oldu.

Avatar, Pandora adındaki uyduda yaşayan Na’vi halkını konu alıyor. 22. yüzyılda geçen hikayede, insanlar Pandora uydusundaki yaşam koşullarına adapte olamamakta ve bu nedenle Na’vi ırkıyla birleşerek Avatarlar üretmektedir. Bu birleşim, Pandora’da yaşamayı kabul eden Sam Worhington’un başına türlü maceraların gelmesine neden olur.

Kurduğu kusursuz atmosfer ile fantastik öğeleri olabilecek en iyi şekilde yansıtan film, kendi janrında birçok çekim tekniğine de öncülük ettiği için oldukça önemli ve başarılı bir örnektir.

Big Fish

en iyi fantastik filmler - big fish
Fantastik filmlerin başarılı örneklerinden bahsederken efsane yönetmen Tim Burton’a değinmesek olmaz. Alanında rüştünü ispatlayan yönetmenin bu janra hizmet eden birçok başarılı filmi bulunuyor. Big Fish bu örneklerden yalnızca biri.

Big Fish, Tim Burton’ın masalsı atmosferini en iyi şekilde yansıttığı filmi denilebilir. Daniel Wallace’ın aynı adlı kitabından uyarlanan filmde, babasının ölmek üzere olduğunu öğrenen William Bloom’un, ilginç bir hayatı olan babasına dair hikayeler ve bilgiler toplamaya başlamasını anlatıyor. Babasına dair edindiği bu sıra dışı bilgiler, William’ı hiç bilmediği bir dünyaya sürüklüyor. Akıcı bir üsluba ve güçlü görselliğe sahip olan film, size keyifli bir deneyim sunuyor.

Makas Eller

en iyi fantastik filmler - makas eller
Tim Burton imzası bulunan başarılı fantastik filmlerden biri de Makas Eller. Tim Burton ve Johnny Depp arasındaki dinamik, Makas Eller’de etkisini göstererek ortaya kusursuz bir iş çıkarıyor. Oldukça fantastik öğelere sahip olan filmde, elleri yerine makasları olan Edward’ı yaratan mucidin aniden ölmesi ve Edward’ın Peg Boggs ile yaşamaya başlaması anlatılıyor.

Edward, fizyolojik bu farklılığını keşfetmeye çalışırken Peg ile birlikte sosyal hayata karışmaktan ve çevresini gözlemlemekten de geri kalmıyor. Bu sıra dışı hikâye, izleyenleri ilginçliği ile cezbederek masalsı bir deneyim sağlıyor. Tim Burton sinemasına aşina olanların mutlaka izlemesi gereken Makas Eller, fantastik filmleri sevenlerden de tam not alacak.

Lord of The Rings Serisi

Lord of the rings serisi
Fantastik edebiyatın ilk akla gelen isimlerinden olan Lord of Rings, beyaz perdeye uyarlanmış haliyle de dünya çapında bir başarı elde etti. Bugün bile aynı coşkuyla izlenen filmin fantastik filmler kategorisinin başını çektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Lord of the Rings’te baştan sona incelikle kurgulanmış fantastik bir evren, akıcı senaryonun ve başarılı oyunculukların da katkısıyla ortaya fenomen bir seri çıkarıyor. Seri, J.R.R. Tolkien’in aynı adını taşıyan roman üçlemesinin uyarlamasını beyaz perdeye taşıyor. Yönetmenliğini Peter Jackson’ın yaptığı seride, Orta Dünya’nın laneti olan yüzüğün, her şeyden bihaber olan Frodo tarafından yok edilmek üzere Mordor’a götürülmesi anlatılıyor. Bu yolculuk sırasında Frodo ve ekibinin başına pek çok macera geliyor. İzleyen herkesten tam not alan filmde, inşa edilen atmosfer ve fantastik evrene kendinizi kaptıracaksınız.

Harry Potter

harry potter serisi
Fantastik edebiyatın bir diğer temsilcisi olan Harry Potter, ilk filmi felsefe taşı ile 2001 yılında vizyona girdi. Yayınlandığı ilk andan itibaren tüm dünyayı etkisi altın alan filmle birlikte büyü dünyasının kapıları ardına kadar açılıyor. Bu yeni tanıştığımız evren, beraberinde pek çok karakteri ve macerayı da beraberinde getiriyor.

J.K Rowling tarafından yazılan Harry Potter serisi, David Yates, Alfonso Cuaron, Chris Columbus ve Mike Newell gibi farklı yönetmenlerle başarılı şekilde beyaz perdeye taşıdı. Harry Potter ve arkadaşlarının Hogwarts’ta yaşadığı esrarengiz olaylara kulak vermek ve büyü dünyasına teslim olmak isteyenler, 8 filmlik bu fantastik seriyi çok sevecek.

Malefiz

malefiz film incelemesi
Malefiz, bugüne kadar hep prenseslerin gözünden izlediğimiz bilindik masallara farklı bir yorum getirerek izleyiciye sunuyor. Cesur tercihlerle dolu filmin başrolünde ise sevilen oyuncu Angelina Jolie var. 2014 yılında vizyona giren ve fantastik janrının son dönemlerdeki en başarılı örneklerinden biri olan Malefiz’in yönetmen koltuğunda Robert Stromberg oturuyor.

Bugüne kadar Uyuyan Güzel hikayesini birçok kez dinlemişsinizdir. Masalın, 1959 yılında Disney tarafından çekilen bir versiyonu da var. Malefiz, bu aşina olduğumuz hikayeyi, masalın kötü karakteri Malefiz’in gözünden anlatarak izleyicilere bambaşka bir perspektif kazandırıyor.

Annihilation

en iyi fantastik filmler - annihilation
Fantastik filmler içerisinde hak ettiği değeri görmediğine inandığımız Netflix filmi Annihilation, tekrara düşen fantastik filmlere yeni bir soluk getiriyor. Başrolünü Oscar’lı oyuncu Natalie Portman’ın canlandırdığı film, aynı zamanda psikolojik gerilim öğelerine de sahip. Bu derin ve merak uyandırıcı hikaye, kısa zamanda içeriğe teslim olmanızı sağlıyor.

Area X bölgesinde gerçekleşen esrarengiz olayları incelemek için görevlendirilen bir biyolog, bir antropolog, bir psikolog ve bir araştırmacıdan oluşan grup, bu görev esnasında akıl almaz olaylarla karşılaşır. Farklı yaşam biçimleriyle mücadele etmek zorunda kalan grubun bu gizemi çözmek için geliştirdiği yöntemler ve açığa çıkan sırlar filmin son derece sürükleyici olmasını sağlıyor. Bu nefes kesici hikaye, fantastik olaylara olan bakışınızı değiştirecek.

Infinity War

en iyi fantastik filmler - infinity war
Bilim kurgu ve fantastik sinemasını domine eden süper kahraman evrenleri, günümüzde hacmini giderek büyüttü. Marvel bünyesinde çıkan süper kahraman filmi Infinity War, zengin kadrosu ve dopdolu içeriği ile son dönemin öne çıkan fantastik yapımlarından.

Yönetmenliğini Russo kardeşlerin yaptığı filmde bugüne kadar hikayesine tanık olduğumuz tüm kahramanları bir arada görüyoruz. Kahramanlarımız, bu kez dünyanın yarısını yok etmek isteyen gözü kara kötümüz Thanos’a karşı bir araya gelerek destansı bir mücadele başlatıyor. Sonsuzluk taşlarının peşinden evrenin farklı yerlerine savrulan kahramanlarımızın epik hamlelerini izlemek, eminiz her sinemasever için oldukça tatmin edici olacak.

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi

benjamin button'ın tuhaf hikayesi
David Fincher’ın birçok Oscar ödülüne layık görülen filmi Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi, sinema tarihinin ikonik karakterlerinden birini de beyaz perdeye kazandırdı. Filmde, yaşlı doğup gün geçtikçe gençleşen Benjamin Button’ın bu tersten hayatı yaşarken başına gelen olaylar anlatılıyor. Normal seyrinde devam eden bir hayatta kişinin başına gelen birçok olay Benjamin için içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Yalnızca konusu itibariyle de en iyi fantastik filmler arasında yer almaya hak kazanan Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi, David Fincher’ın başarılı yönetmenliği ve hayranlık uyandıran sinematografisi ile unutulmaz bir eser haline geliyor.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Charlie'nin Çikolata Fabrikası
Fantastik filmler denilince ilk akla gelen yönetmen olan Tim Burton’ın sevilen filmi Charlie’nin Çikolata Fabrika’sı, özellikle çocuklara fantastik filmleri sevdirme misyonuyla yola çıktığı için oldukça kıymetli. Dünyaca ünlü çikolata fabrikasının, bir gün bu esrarengiz fabrikaya gezi düzenleyeceğini söylemesiyle 5 farklı çocuk bir araya geliyor. Bu çocukların içerisinden Charlie, fakir bir aileden gelmesine rağmen fabrikaya bağlanıyor ve bu gizemli yolculukta fabrikanın sırlarını keşfetmeye çalışıyor.

Willy Wonka karakterini hayatımıza kazandıran bu büyük yapım, akıllarda yer eden bir atmosfer kurgusuna sahip. Bu gerçekçi çerçeve öyle bir hal alıyor ki, bu filmi izleyen herkes Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nda bir gün geçirmek için can atacak.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

İlham Veren En İyi 13 Kişisel Gelişim Filmi

Kişisel gelişim filmleri, ilham veren öyküleri ile izleyenlere yeni ufuklar açmayı hedeflemektedir. Farklı janrlardaki bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir