Shazam Film İncelemesi ve Yorumlar

Başrolünü Chuck dizisinden tanıdığımız yetenekli oyuncu Zachary Levi’nin canlandırdığı DC filmi Shazam, 5 Nisan’da izleyiciyle buluştu. Filmin, talihsizliklerle dolu DC sinematik evreni içindeki konumuna da değinerek detaylı incelemesini sizinle paylaşacağız.

DC Sinematik Evreninde Shazam

Shazam DC
Shazam, mevcut çizgisinde umduğu başarıyı yakalayamayan DC’nin yeni arayışlarının somut bir tezahürü olarak izleyicilerin beğenisine sunuldu. DC sinematik evrenine kısa bir bakış attığımızda, bir zaruriyet farz edilerek kurgulanmış başarısız gizemlerin ve hayal kırıklığı yaşatan karanlık atmosferlerin çokça karşımıza çıktığını görebiliriz. Bu deneyimlerden sonra yeteri kadar özeleştiri yaparak geç kalınmış bir ders çıkaran DC yetkilileri, alternatif bir tarzın olabileceğini hatırlamış olacak ki, karşımıza son derece eğlenceli ve renkli Shazam karakterini çıkardılar.

Shazam, Batman vs Superman veya Justice League filmlerindeki gibi devamlı poz kesilen ve karakterlerin karizma yarışına girdiği bir film değil. Bu nedenle filme dair beklentilerin bu minvalde ayarlanması filmin gidişatı için oldukça yararlı olacaktır. Shazam’ın öncesine dair yeterli girizgahı yaptığımıza göre filmin nasıl olduğuna geçelim.

Film, yaygın kullanımın aksine sonradan daha yakından tanıyacağımız villian orjiniyle başlıyor. Bu tercih, ilerleyen dakikalarda kötü karakterin motivasyonuna daha çok ikna olmamızı sağlayacağı için oldukça yerinde bir karar. Ancak sahne içerisinde, bu merak uyandıran kararın altını doldurmaya yetecek bir hikaye göremiyoruz. Yine de bu açılış sahnesi, villian’ın sadece kahramanımızın kolayca dövüp bir kenara atacağı ve üzerinde güç gösterisi yapacağı sığ bir karakter olarak konumlandırılmasının önüne geçiyor.

Shazam Filminin Konusu

shazam film konusu
Filmin ilerleyen dakikalarında, hayattan umduğunu bulamayan, yarı umutsuz, haylaz ve son derece zeki kahramanımız 15 yaşındaki Billy’nin Shazam’a dönüşme süreci anlatılıyor. Annesiz ve babasız büyüyen Billy’nin yolu, annesini arama macerasında bir koruyucu aileyle kesişiyor ve kahramanımız ilk defa bir aile kavramıyla tanışıyor.

Billy’nin anlı şanlı bir süper kahramana dönüşme hikayesi, bütünüyle ele alındığında her ne kadar eğlenceli olsa da, teknik olarak kusurlarla dolu. Bunların ilki, hemen hemen her süper kahraman filminde gördüğümüz bir “kahraman yolculuğunun” olmaması. Kahraman yolculuğu, halihazırda normal bir insan olan karakterin, başına gelenlerle önce kahraman olmayı hak etmek, daha sonra kahraman kimliğine alışabilmek ve sahip olduğu güçlere adapte olabilmek için geçtiği yolların aşama aşama işlenmesidir. Shazam filminde, tüm bu aşamalar bir anda oluyor. Bu nedenle filmde doyurucu bir kahraman yolculuğu göremiyoruz.

Filmin Olumsuz Yanları

Örneğin Billy’e güçlerini veren büyücü Shazam’ın, bu iş için Billy’i seçmesinde bariz bir neden yok. Miadını dolduran yaşlı büyücümüz, o sırada karşısına çıkan ve nispeten temiz kalpli olan her çocuğa bu görevi devredebilecekse, bizim hikayesine mercek tuttuğumuz Billy Batson’un neden bir özelliği olsun? Bu sorular, filmin ilerleyen dakikaları için bir motivasyon kaybı yaratıyor ve akıllara “Billy’nin en yakın arkadaşı Freddy de oldukça cesur ve iyi kalpli bir çocuktu, bu iş için neden Freddy değil de Billy seçildi?” sorusunu getiriyor.

Filme dair olumsuz sayılabilecek bir diğer mesele de, bir orijin filmi olmasına rağmen Shazam’ın güçlerinin kaynağına yeteri kadar değinilmemiş olması. Bu, normal şartlarda tolore edilebilir. Ancak Shazam’ın güçlerinin DC genelinde ayrı bir önemi var çünkü karakter, aynı zamanda büyü mevzusunu evrene kazandırma özelliğine sahip. Bu yeni açılan kapıda sağlam bilgilere ulaşabilmemiz için Shazam’ın güçlerinin kaynağının ve mistik büyü dünyasının derinliklerinin beyaz perdeye taşınması daha iyi bir karar olabilirmiş.

Shazam filmi olumlu yanları

Bu teknik kusurlar, filmin kendini izlettiren bir oyunculuğa sahip olmasıyla bir noktaya kadar görmezden gelinebiliyor. Ayrıca, son 15 dakikayı saymazsak filmin oldukça tempolu. Bu nedenle iyi sayılamayan sahneler hızlıca yerini bir sonrakine devrederek büyük bir sorun yaratmayı engelliyor. Bu başarı, DC’nin ne kadar büyük bir yol kat ettiğini net bir şekilde ortaya koyuyor. Çünkü geçmiş filmlerde bariz bir akıcılık problemiyle karşılaşmıştık.

Shazam’ın aslen 15 yaşında bir süper kahraman olması, beraberinde birçok absürt olayı ve mizah unsurunu da beraberinde getiriyor. Bu nedenle Shazam için “en Marvelvari” karakter demekte hiçbir sakınca yok. Bunun yanında bu mizahi tavrın, filmin hitap ettiği yaş aralığını çok aşağıya çektiğini düşünenler de var. Kısmen haklılar çünkü filmde yer alan şakalar 15 yaşındaki bir çocuğun yapacağı düzeyde olduğu için çoğu zaman çok tatmin edici olmuyor. Filmin çocuklara yönelik olmasının getirdiği bir diğer problem ise, hikayede yer alan önermelerin senaryoya yedirilmeye ihtiyaç duyulmadan açık açık söylenmesi. Arka sıradakilere de duyurmak için mi böyle bir yol tercih edilmiş bilinmez ama kardeşlik hakkındaki duygusal bir demecin tane tane karşı tarafa anlatılıyor olması zaman zaman ucuz bir tercih olarak nitelenebilir.

Filme Dair Son Sözler

Shazam filmini genel olarak ele alırsak tempolu, eğlenceli fakat sığ bir film olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yine de, DC sinematik evrenin ilk defa hedeflediği tonun hakkını veren bir film olduğunun altını çizmek gerek. Film, yalnızca bu isabetli tercihleri için bile takdir edilebilir. Filme dair son sözleri söylemeden önce ikinci yarının ve final sekansının filmi yükseltecek kadar iyi kurgulanmadığını söylemekte fayda var. Özellikle süper kahraman filmlerinin en etkili sahnesi olan final dövüşü, filmin totaline göre bile oldukça sönüktü. Sonuç olarak film, yalnızca eğlenmek isteyen ve iki saatlik bir keyif deneyiminin yeterli olacağını düşünenler için tatmin edici bir işken fazlasında gözü olanlara sönük gelebilir. Yine de DC sinematik evreninde yeni çıkılan bu yolda Shazam büyük bir öneme sahip.

Shazzam Filmi Fragmanı

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

İlham Veren En İyi 13 Kişisel Gelişim Filmi

Kişisel gelişim filmleri, ilham veren öyküleri ile izleyenlere yeni ufuklar açmayı hedeflemektedir. Farklı janrlardaki bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir