Netflix’te İzleyebileceğiniz En İyi Mini Diziler

Netflix’in orijinal dizi arşivi son yıllarda oldukça genişledi. Bu arşivin içinden, bir oturuşta bitirebileceğiniz en iyi mini dizileri listeledik.

Manhunt: Unabomber

En İyi Netflix Mini Dizileri - Manhunt: Unabomber

Yapım Yılı: 2017-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,1

Sam Worthington’ın başrolde olduğu dizide Ted Kaczynski adlı bir suçlu profil uzmanın terörle olan kritik mücadelesi anlatılıyor. Hareketli hayatını geride bırakan Ted, sakin bir kasabada inzivaya çekilmiştir. FBI büyük bir terör davasında köşeye sıkışınca eski suç uzmanı Ted’in kapını çalar. Ted’in sahaya dönüşü, geçmiş travmalarını da tetikleyecektir.

The Sinner

En İyi Netflix Mini Dizileri - The Sinner

Yapım Yılı: 2017-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,0

Jessica Biel’ın başrolü canlandırdığı The Sinner, Petra Hammesfahr’ın aynı adlı kitabından uyarlanmıştır. Cora, sıradan hayata sahip genç bir annedir. Cora’nın başrolünde olduğu anlamsız cinayetler, herkesi şaşkına çevirir. İşlenen cinayetlere nelerin sebep olduğunu bulmak için Dedektif Harry Ambrose bu genç kadını araştırmaya başlar. Jessica Biel, dizideki performansı ile Altın Küre adaylığına layık görülmüştür.

Alias Grace

En İyi Netflix Mini Dizileri - Alias Grace

Yapım Yılı: 2017

IMDb Puanı: 7,8

Alias Grace, İrlanda’dan Kanada’ya göçen bir hizmetçinin hayatına odaklanır. Grace Marks, her şeyini İrlanda’da bırakıp Kanada’ya göç ettikten sonra Thomas Kinnear isimli bir zenginin yanında çalışmaya başlar. Bir gün Thomas Kinnear ve kahyası ölü bulununca olayın suçlusu olarak Grace gösterilir. 16 yaşındaki Grace, ömür boyu hapse mahkum edilir. Cinayet gününe dair hiçbir şey hatırlamayan Grace’in hafızasını geri getirmek için uzman bir psikolog görevlendirilir.

Hollywood

En İyi Netflix Mini Dizileri - Hollywood

Yapım Yılı: 2020

IMDb Puanı: 7,7

Ryan Murphy’nin taze dizisi Hollywood, 1940’lı yıllarda Hollywood’da tutunmaya çalışan bir grup gencin mücadelesini konu alıyor. Amerika’nın dışlanan kesimlerden gelen bu 5 kişi, kendisini Hollywood tabelasından atarak intihar eden Peg Entwistle’ın filmini çekmeye çalışır. Bu film çekme mücadelesi, dönemin siyasi ve politik duruşunu da izleyiciye aktarır. Başrolde Darren Criss, David Corenswest, Laura Harrier ve Patti LuPone gibi ünlü isimler yer alır.

Seven Seconds

En İyi Netflix Mini Dizileri - Seven Seconds

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 7,7

Bir polisiye dizisi olan Seven Seconds’da halk ve polis arasında cereyan eden gerilim anlatılır. Jersey City’de Kafkas bir polis memuru, Afro Amerikan bir genci vurur. Bu talihsiz olay, halk ve polis arasında büyük bir savaşa dönüşür. Vurulan genç ağır yaralanınca polis memurunun başrolde olduğu uzun bir dava süreci başlar.

Virgin River

En İyi Netflix Mini Dizileri - Virgin River

Yapım Yılı: 2019-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 7,5

Sue Tenney tarafından yönetilen Netflix dizisi Virgin River, Kaliforniya’da geçmektedir. Buraya yeni taşınan Melinda Monroe, kendisine temiz bir sayfa açmak ister. Ancak yeni başladığı bu kasaba hayatında işler istediği gibi yolunda gitmeyecektir. Dizi, Robyn Carr’ın aynı adlı 20 kitaptan oluşan serisinden uyarlanmıştır.

Tales of the City

En İyi Netflix Mini Dizileri - Tales of the City

Yapım Yılı: 2019-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 7,4

Tales of City’de, kısa sürede büyük başarı kazanan çoğu dizi gibi kitaptan uyarlandı. Armistead Maupin imzalı bu kitapta 28 yıl önce terk ettiği hayatına geri dönen Mary Ann Singleton’ın San Fransisco’daki maceraları anlatılıyor. Kariyeri uğruna kızını ve kocasını Barbary Lane’de bırakan Mary Ann, yıllar sonra yaşadığı yere geri döner. Döndüğünde hiçbir şeyi bıraktığı gibi bulamayınca bu yeni yaşayışa ayak uydurmaya çalışır.

Black Earth Rising

En İyi Netflix Mini Dizileri - Black Earth Rising

Yapım Yılı: 2018-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 7,3

Kate, Raunda’da yaşayan küçük bir çocukken her şeyini soykırımda kaybeder. Ünlü bir suç uzmanı olan savcı Eve Ashby, bu talihsiz kızı evlat edinerek onu Raunda’dan kurtarır. Küçük Kate İngiltere’de büyüyerek Eve gibi hukuk okur. Afrika milis liderinin yargılandığı bir davayla ilgilenmeye başlayınca geçmişini ve geleceğini değiştiren bilgilerle karşılaşır. 7 bölümü bulunan dizide Michaela Coel, John Goodman ve Tamara Tunie başroldedir.

The Forest

En İyi Netflix Mini Dizileri - The Forest

Yapım Yılı: 2017-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 7,3

The Forest, orijinal adı La Foret olan bir Fransız dizisidir. Fransa’nın kırsal yerinde yaşayan genç bir kız kayıplara karışır. Bu kayıp vakasıyla ilgilenmesi için davaya Yüzbaşı Gaspard Decker atanır. Kasabada yeni olan Yüzbaşı Decker, olanlardan habersizdir. Yönetmen koltuğunda Julius Berg oturmaktadır.

Deadwind

En İyi Netflix Mini Dizileri - Deadwind

Yapım Yılı: 2018-2020

IMDb Puanı: 7,2

Finlandiye yapımı dizinin orijinal adı Karppi’dir. Deadwind, senaryosunu Rike Jokela, Kirsi Porkka ve Jari Olavi Rantala’nın kaleme aldığı bir suç dramasıdır. Helsinki’deki büyük bir inşatta genç bir kadın ölü bulunur. Davayla ilgilenmek içinse başarılı bir dedektif olan Sofia Karppi ve genç ortağı Sakari Nurmi görevlendirilir. 2 ay önce kocasını kaybeden Sofia, cinayetin arındaki sır perdesini aralamaya çalışır.

High Seas

En İyi Netflix Mini Dizileri - High Seas

Yapım Yılı: 2019-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 6,8

Netflix’in İspanyol dizilerine olan ilgi son zamanlarda hayli büyük. Bu dizilerden biri olan High Seas, 1940’larda geçiyor. Avrupa’dan Amerika’ya giden bir yolcu gemisinde gizemli bir cinayet işlenir. Öldürülen kişi yolcu listesinde yer almayan ve gemideki kimsenin daha önce görmediği bir yabancıdır. Haliyle olayı çözmek görevliler için imkansız bir hal alır. Etkileyici gerilim filminde Ivana Baquero ve Alejandra Oniveayer başrolü paylaşır.

Collateral

En İyi Netflix Mini Dizileri - Collateral

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 6,7

BBC için hazırlanan mini dizide sıradan bir pizza servis elemanı öldürülür. Dedektif Kip Glaspie, bu davayı soruşturmak için görevlendirilir. Dedektif Glaspie, son derece normal gözüken bu cinayette kimsenin göremediği karmaşık bir yapı olduğunu fark eder. David Hare’nin yönettiği filmde Carey Mulligan başroldedir.

What/If

En İyi Netflix Mini Dizileri - What/If

Yapım Yılı: 2019-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 6,3

Mike Kelley’in yönettiği gerilim dizisi What/If’te, geçtiğimiz yıl En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını alarak mükemmel bir geri dönüş yapan Renee Zellweger başrolü canlandırır. Dizi, tıbbi alanda yenilikçi bir girişimi olan Anne’nin yatırımcı bulmak için giriştiği sıra dışı yolculuk anlatılır.

Deep Water

En İyi Netflix Mini Dizileri - Deep Water

Yapım Yılı: 2016

IMDb Puanı: 6,3

Avustralya yapımı dizide, Bondi Plajı’nda işlenen esrarengiz bir cinayet anlatılır. Genç bir eşcinsel, plajın yakınlarında vahşice katledilmiştir. Davanın sorumlusu Dedektif Tori Lustigman ve Nick Manning, son zamanlarda işlenen benzer cinayetlerden yola çıkarak katile ulaşmaya çalışır. Araştırdıkça aynı katil tarafından işlenen bu cinayetlerin çok daha eskiye dayandığı anlaşılır.

When They See Us

Yapım Yılı: 2019

IMDb Puanı: 8,9

Dizi, gerçek bir olay olan “The Central Park Five’ı” konu alıyor. Kısa bir özet geçmem gerekirse; 19 Nisan 1989 akşamı parkta bir kadın koşu yaparken darp edilir ve tecavüze uğrar. Öte yandan aynı akşam parkta pek çok siyahi genç takılmaktadır. Ölüme terk edilen kadını bulan polis, parkta o saatte sadece dolaşan hatta çalıda durup parka dahi girmeyen 14 yaşındaki bir çocuğu bile gözaltına alır. Koşucu vakası olarak da bilinen bu davada saatlerce sorgulanan 5 çocuk sadece ırkları yüzünden potansiyel bir suçlu olarak görülür.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

WandaVision Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Disney+’ın Marvel evreninde yayınlanan ilk dizisi WandaVision oldu. Dizinin çıkacağının haberi verildiğinden beri Marvel severleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir