Klondike Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Kanadalı tarihçi Charlotte Gray’in “Gold Diggers: Striking It Rich in the Klondike” kitabından uyarlanan bu yapım, Altına Hücum dönemini yansıtan bir mini dizidir. Türü, tarihi drama olan Klondike; doğa,bilim ve reality programlarıyla tanınan Discovery Channel tarafından çekilmiştir. Dönem dizisi ve biraz Alaska ilginiz varsa bu diziyi izlerken, zaman zaman durdurup dağlara ve manzaralara uzunca bakakalabilirsiniz. IMDb’de 7,4 puan alan, gerçek olaylardan uyarlanmış bu mini dizi tam 3 bölümden oluşmaktadır. Bölümler 90 dakika olmakta ve film havası vermektedir. Dizinin çekimleri Kanada’nın Alberta eyaletinin çeşitli bölgelerinde yapılmıştır. Dizinin yönetmenliğini  Simon Cellan Jones, yapımcılığını ise Ridley Scott gibi ünlü bir isim yapmaktadır.

Klondike Dizisi Konusu

Klondike, macera tutkunu, adları Bill ve Byron olan iki arkadaşın hikayesini anlatıyor. Kanada’nın kuzeybatısında olan Yukon eyaletinin, Dawson City şehrinin, Klondike bölgesinde altın bulunmasıyla 100,000 civarı insan bu bölgeye akın ediyor. Zengin olma umuduyla, ceplerinde bir parça umuttan başka bir şey olmayan bu iki çocukluk arkadaşı, bu bölgeye ulaşmak için zorlu bir yolculuğa çıkarlar. Dawson şehrine zorlu mücadeler sonucunda ulaşan ikili, ceza sisteminin gelmediği, insanların birkaç gram altın için birbirlerini öldürdüğü bu şehirde hayatta kalma mücadelesi vermeye başlar. Klondike’da verimsiz sayılıp kullanılmayan bir toprağı satın alırlar. Aldıkları bu toprak sanılanın aksine oldukça verimlidir ve işler burada çığırından çıkmaya başlar.

Klondike Dizisi Oyuncuları

Richard Madden

William “Bill” Haskell, üniversiteyi yeni bitirmiş, hayatını sıkıcı şeylere adamak istemeyen, rahat ve zengin olmak isteyen bir gençtir. Klondike’da ki altın keşfini duyduğunda bunun hayatının en büyük fırsatı olduğunu düşünür ve arkadaşı Byron’ı ikna eder ve birlikte yola çıkarlar. Klondike’a vardıktan sonra uygun gördükleri bir araziyi satın alırlar. Ancak işler o kadar kolay değildir çünkü altına giden yol kazmadan değil, yaşamaktan geçmektedir. Bill Haskell karakterine, Game Of Thones’da Robb Stark olarak tanıdığımız ödüllü oyuncu Richard Madden hayat vermektedir.

Abbie Cornish

Belinda Mulrooney, erkeklerin egemen olduğu dünyada ayakta kalmaya çalışan ve hayali kendi otelini kurmak olan, Klondike’ın en zengin kadınıdır. En büyük rakibi olan Kont ile hırslı bir yarış içerisindedir. Kendisini baltalamaya çalışan Kont ile uğraşırken aynı zamanda Bill Haskell’a yardımcı olmaya çalışmaktadır. Belinda Mulrooney karakterine, Bright Star filmi ile tanınmış ve ödül almış, Abbie Cornish hayat vermektedir.

Sam Shepard

Peder Judge, dünyaya bir amaç için geldiğine inanmakta ve amacının ise Tanrı’ya inancın pek olmadığı olmadığı bir bölgede var olmak istemektedir. Klondike’a bu amaç doğrultusunda gelen Peder, adaletin ve inancın yerleşmediği bu kasabada bir kilise inşa etmek istemektedir. Kont’un sataştığı kişilerden biriside Peder Judge’dur. Peder karakterine ödüllü oyun yazarı ve oyuncu Sam Shepard hayat vermektedir.

Tom Rith

Kont, bölgenin en zengin adamı olamakla birlikte, servetini arttırarak bölgedeki gücün ve hakimiyetin onda olacağına inanan birisidir. Belinda ile güç savaşı içerisinde olmakta ve onun güçlenmemesini istemektedir. Bill Haskell’dan hiç hoşlanmıyor ve Peder’in kilise kurmak istediği yeri kendisine almaya çalışıyor. Kont karakterine İngiliz oyuncu ve yönetmen Tim Roth hayat vermektedir.

Ian Hart

Yağcı Smith, Klondike bölgesinde kazı yapan madencilerin topraklarını, henüz bir şey bulunamadan uygun fiyata almaya çalışan fırsatçılardan birisidir. Gözü Bill ve Byron’un arazisindedir. Yağcı Smith karakterine, Harry Potter serisinde  Profesör Quirrell olarak tanıdığımız Ian Hart hayat vermektedir.

Marton Csokas

Sam Steele, Klondike bölgesine adalet getirmeye çalışan bir şeriftir. Tamamen temiz birisi olmasa da kanunları ve yasaları uygulamaya dikkat eder. Sam Steele karakterine, Marton Csokas hayat vermektedir.

Johhny Simmons

Klondike, hikayesinin ünlü olamasını yazar Jack London’a borçlu. Jack London’da diğerleri gibi Klondike’a altın aramak için gitmiştir. Ancak diğer madencilerden farklı olarak Jack, hikaye toplamaktadır. Klondike’da ki macerasından sonra ünlü bir yazar olan Jack London, Bill’in iyi anlaştığı kişilerdendir. Jack London karakterine, Johhny Simmons hayat vermektedir.

Yazarın Yorumu

Çok sevdiğim bir oyuncu olan Richard Madden’ın oynadığını ve 3 bölüm olduğunu görünce, bir gecede bitirdim bu diziyi. Konusu ilk başta o kadar ilgi çekici gelmesede Jack London gibi ünlü bir yazarın ve Bill Haskell’ın hikayesinden etkilenip yapılan bu dizi bence gayet başarılı ve akıcıydı. Çekimler ve görüntü açıları çok kaliteliydi. Dizinin sonunda gerçekten üzüldüm ve boşluğa düştüm.

Gerçek bir hikaye olduğunu bilmesem ve sadece kurgu olduğunu düşünsem bu kadar etkilenir miydim? Bilmiyorum lakin gerçekten etkileyici bir sona sahipti. Bölümlerin 90 dakika olması biraz göz korkutsada, her bölüm film tadında olduğu için bu beni rahatsız etmedi. Dizinin bu denli kaliteli olmasının bir sebebi de işini bilen ve deneyimli oyunculardan oluşan bir kadroya sahip olması. Gerçekten oyunculuk konusunda başarılı bir iş çıkartılmıştı. Eğer dizide ilginizi çeken en ufak bir nokta bile varsa bence ertelemeden izlemelisiniz.

Yazar: Hatice Şahintürk

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir