İzleyenleri Hayran Bırakan En İyi 14 Suç Filmi

Nefes kesen kaçma-kovalama oyunları ile suç filmleri, en sevilen türlerden biridir. Kimi zaman suçlunun, kimi zaman mağdurun perspektifinden anlatılan bu filmler, izleyenleri büyülü bir atmosferin içine alır. Beyaz perdede görebileceğiniz en başarılı suç filmlerini, sizler için listeledik.

Se7en

En İyi Suç Filmleri - Se7en

Yapım Yılı: 1995

IMDb Puanı: 8,6

David Fincher imzalı suç ve gerilim filmi Se7en, 7 büyük günahla ilgili sembolik cinayetler işleyen bir seri katili merkez alıyor. Brad Pitt ve Morgan Freeman tarafından canlandırılan iki dedektif, ipuçlarını takip ederek bu psikopat katili yakalamaya çalışıyor. Gerilim dolu hikayenin kusursuz anlatımı, Se7en’ı en başarılı suç filmlerinden biri haline getiriyor.

Leon

En İyi Suç Filmleri - Leon

Yapım Yılı: 1994

IMDb Puanı: 8,5

Natalie Portman’ın performansı ile özdeşleşen film, Luc Besson yönetmenliğinde kült filmler arasındaki yerini aldı. Filmde, acımasız bir tetikçi ile sorunlu bir kız çocuğunun hikayesi beyaz perdeye taşınıyor. Portman’ın hayat verdiği 12 yaşındaki Mathilda, hayat hakkındaki arayışlarını Leon’un yanında sürdürmeye karar veriyor.

The Departed

En İyi Suç Filmleri - The Departed

Yapım Yılı: 2006

IMDb Puanı: 8,5

Usta yönetmen Martin Scorsese’in yönetmen koltuğunda oturduğu The Departed, Leonardo DiCaprio, Matt Damon ve Jack Nicholson gibi yıldız isimlere sahip. The Departed’da polis ve mafya cephelerindeki köstebekleri birbirinden habersiz büyük bir karmaşaya neden oluyor. Scorsese rejisi ile göz kamaştıran film, hayran bırakan hikaye kurgusu sayesinde 4 Oscar ödülünün de sahibi oluyor.

The Usual Suspects

En İyi Suç Filmleri - The Usual Suspects

Yapım Yılı: 1995

IMDb Puanı: 8,5

Suç filmleri denilince ilk akla gelen filmlerden biri olan The Usual Suspect, adından da anlaşılacağı üzere bir grup suçlunun, San Pedro’da yaşanan büyük cinayet ve uyuşturucu davasında neler yaptığını anlatır. Oscar’lı oyuncu Kevin Space’nin anlatıcı konumunda olduğu film, tempolu bir suç hikayesi sunmaktadır.

Scarface

En İyi Suç Filmleri - Scarface

Yapım Yılı: 1983

IMDb Puanı: 8,3

Başrollerini Al Pacino ve Michelle Pfeiffer’ın paylaştığı Scarface’te Küba’dan göç eden Tony Mantana’nın Miami’de sıfırdan bir uyuşturucu imparatorluğu kurması anlatılır. Tony, Amerika’nın uyuşturucu babası Frank Lopez’in yanında işe başlayarak imparatorluğunu inşa etmeye başlar. Kült filmin yönetmen koltuğunda, Brian De Palma oturmaktadır.

Reservoir Dogs

En İyi Suç Filmleri - Reservoir Dogs

Yapım Yılı: 1992

IMDb Puanı: 8,3

Reservoir Dogs, Oscar’lı yönetmen Quentin Tarantino’nun yarı gerilla usulü çekilen düşük bütçeli ilk filmidir. Tek mekanda geçen bir soygun hikayesini anlatan film, karakterlerin birer renkle tanıtıldığı sıra dışı bir suç öyküsüdür. Filmde birbirini hiç tanımayan bir grup suçlunun, soygunu baltalayan köstebeği bulmak için bir depoda yaşadıkları anlatılır. Başrolleri Harvey Keitel, Tim Roth, Freddy Newandyke, Michael Madsen ve Quentin Tarantino üstlenir.

Snatch

En İyi Suç Filmleri - Snatch

Yapım Yılı: 2000

IMDb Puanı: 8,3

Guy Ritchie tarafından yönetilen başarılı suç ve komedi filminde Jason Statham, Brad Pitt gibi yıldız isimler yer almaktadır. Büyük çaplı bir soygunun izini sürmeye çalışan ekip, bu soygunun yeraltı dövüşündeki illegal bir boks maçıyla ilgili olduğunu keşfeder. Kesişen bu iki hikaye, daha kompleks bir suç davasını meydana getirir.

The Wolf of Wall Street

En İyi Suç Filmleri - The Wolf of Wall Street

Yapım Yılı: 2013

IMDb Puanı: 8,2

Oscar’ı teğet geçen Martin Scorsese filmi ile Leoardo DiCaprio, kariyerinin en başarılı performanslarından birini ortaya koymuştur. Biyografik öyküde Wall Street’te tutunmaya çalışan genç ve başarılı Jordan Belfort’un hızlı yükselişi ve batışı anlatılır. DiCaprio’ya Jonah Hill, Margot Robbie, Matthew McConaughey, Jon Favreau ve Jon Bernthal eşlik etmektedir.

No Country For Old Man

En İyi Suç Filmleri - No Country for Old Man

Yapım Yılı: 2007

IMDb Puanı: 8,1

No Country for Old Man ile Coen kardeşler, 4 Oscar Ödülü’nün sahibi olmuştur. Eski bir asker olan Moss, bir gün yolda gizemli bir çanta bulur. Bu çanta, Moss’un peşine gözü kara bir kiralık katilin takılmasına neden olur. Moss ve katil, izleyenleri hayran bırakan bir kaçma kovalamanın içine düşer.

Catch Me If You Can

En İyi Suç Filmleri - Catch Me If You Can

Yapım Yılı: 2002

IMDb Puanı: 8,1

Biyografik suç filmi Catch Me If You Can, kimlik değiştirerek tüm Dünya’yı dolaşan düzenbaz Frank Abagnale’ı konu alır. Genç Frank, peşindeki FBI ordusuna yakalanmadan büyük soygunlar yaparak Dünya’yı gezmektedir. Steven Spielberg’ın çektiği filmde Leonardo DiCaprio ve Tom Hanks başrolü paylaşır.

Nightcrawler

En İyi Suç Filmleri - Nightcrawler

Yapım Yılı: 2014

IMDb Puanı: 7,9

Son dönem suç filmlerinden Nightcrawler, suçu işleyen yerine gözlemleyen karakterin ekseninde ilerler. Lou Bloom, hevesli bir muhabirdir. Kariyerinde başarılı olabilmek için ilgi çekici suçları kayıt altına alan Lou, zamanla bu hevesinin esiri olarak başını derde sokar. Lou karakterine, başarılı aktör Jake Gyllenhaal hayat vermektedir.

Sicario

En İyi Suç Filmleri - Sicario

Yapım Yılı: 2015

IMDb Puanı: 7,6

Dune filmiyle ekranlara gelmeye hazırlanan Denis Villeneuve, Polisiye gerilim türündeki filmi ile Altın Palmiye ödülünün sahibi oldu. Filmde bir grup FBI ajanı, Suarez’deki zorlu bir operasyonu başarıyla tamamlamaya çalışıyor. FBI ajanları rolünde Emily Blunt, Benicio Del Toro ve Josh Brolin yer alıyor.

Baby Driver

En İyi Suç Filmleri - Baby Driver

Yapım Yılı: 2017

IMDb Puanı: 7,6

Devam filmi çekilen Baby Driver, aksiyon ve suçu birleştirerek izleyenlere nefes kesen bir deneyim vaat ediyor. Ansel Algort’un canlandırdığı Baby lakaplı genç, çeşitli vurgunlarda şoförlük yapmaktadır. Bir banka soygunu sırasında arabayı kullanmayı reddeden Baby’nın başı, suç örgütünün başı ile belaya girer. Bu nedenle Baby, sevdiği kadını da yanına alarak suçtan kaçmaya başlar. Edgar Right imzalı filmde KEvin Spacey, Jon Hamm ve Lily James yer almaktadır.

American Hustle

En İyi Suç Filmleri - Snatch

Yapım Yılı: 2013

IMDb Puanı: 7,2

Christian Bale, Bradley Cooper, Amy Adams, Jeremy Renner, Jennifer Lawrance, Robert De Niro… Yıldızlar geçidi film, gerçek bir olaydan esinlenilmiştir. Büyük bir suç dehası olan Rosenfeld ve Prosser, FBI tarafından yakalanır. İkiliye, FBI’a yardım etmek karşılığında özgürlük vaat edilir. Bundan sonra deneyimli suçlular Rosenfeld ve Prosser başka suçluları teşhis ederek yakalanmalarını sağlamaktadır. Ancak bu suç oyunu zamanla farklı sonuçlara yol açar.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Sandra Bullock Filmleri

Oscar ödüllü güzel oyuncu Sandra Bullock’un birbirinden güzel 10 performansını listeledik. İçindekiler SpeedWhile You Were …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir