Oscar’lı Aktris Meryl Streep’in En İyi Filmleri

2 Oscar Ödülü ve 13 adaylığı bulunan Meryl Streep, Hollywood’un en başarılı isimlerinden biridir. Son 30 yıla pek çok efsane filmi sığdıran ünlü oyuncunun izleyenleri hayran bırakan performanslarını bir araya getirdik.

Manhattan

Meryl Streep Filmleri - Manhattan

Yapım Yılı: 1979

IMDb Puanı: 7,9

Manhattan, ödüllü yönetmen Woody Allen’ın oyuncu kadrosunda da bulunduğu erken dönem işlerinden biri. Filmde Allen, senarist Isaac Davis’e hayat veriyor. Isaac, işine olan tutkusunu kaybettiği için Mahnattan konulu kitabını tamamlamaya çalışıyor. Ancak özel hayatında da pek çok sorunla boğuşan Isaac’in önce bu sorunları halletmesi, daha sonra da bu güzel şehirdeki hikayesini tamamlaması gerekiyor.

Kramer vs. Kramer

Meryl Streep Filmleri - Kramer vs Kramer

Yapım Yılı: 1979

IMDb Puanı: 7,8

Sinemanın en başarılı filmlerinden biri olan filmin başrollerinde, Dustin Hoffman ve Meryl Streep yer alıyor. Dram türündeki filmde Joanna, kocası Ted’i terk ediyor. Bu ani karardan sonra Ted, daha önce ilgilenmediği oğluna bakmak zorunda kalıyor. Oğlunu yeni yeni tanımaya başlayan Ted bir yandan da velayet savaşına girerek ebeveynliğini kanıtlamak zorunda kalıyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise Robert Benton oturuyor.

The Bridges of Madison County

Meryl Streep Filmleri - The Bridges of Madison County

Yapım Yılı: 1995

IMDb Puanı: 7,6

Clint Eastwood’un hem yönetmen koltuğunda hem de oyuncu kadrosunda bulunduğu film, evli ve çocuk sahibi olan Francesca’nın, fotoğrafçı Robert ile olan yasak aşkı anlatılıyor. Robert James’in aynı adlı romanından uyarlanan filmde Francesca kendini ve hayatını sorgulayarak kalbinin sesini dinler. Film, Meryl Streep’e En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar adaylığı kazandırmıştır.

Sophie’s Choice

Meryl Streep Filmleri - Sophie's Choice

Yapım Yılı: 1982

IMDb Puanı: 7,6

İkinci Dünya Savaşı döneminde geçen film, Sophie’nin bir savaş gazisi olan Nathan ile olan çalkantılı ilişkisini konu alıyor. Bu ilişkiyi üçüncü ağızdan anlatan Stingo, Sophie ve Nathan’ın savaştan aldığı psikolojik hasarları ve nelerden vazgeçtiklerini de izleyicilerle paylaşıyor.

Doubt

Meryl Streep Filmleri - Doubt

Yapım Yılı: 2008

IMDb Puanı: 7,5

Meryl Streep, Amy Adams ve Philip Seymour Hoffman’ın başrolünde yer aldığı film, rahip Flynn’in, St. Nicholas kilisesindeki baskıcı düşünceleri yıkmaya çalışması anlatılır. Flynn, kilisede söz sahibi olan Rahibe Aloysius Beauvier ile zıtlaşarak politik bir savaş kazanmaya çalışır.

The Post

Meryl Streep Filmleri - The Post

Yapım Yılı: 2017

IMDb Puanı: 7,2

Oscar ödüllü film, usta yönetmen Steven Spielberg tarafından çekildi. Filmin başrolünde ise yıldız isimler Tom Hanks ve Meryl Streep yer alıyor. Gerilim ve dram türündeki filmde, Post gazestesinde çalışan Ben Bradlee ve Katharine Graham’ın Pentagon belgeleriyle olan çıkmazını konu alıyor. Belgeleri yayınlamakla yayınlamamak arasında gidip gelen ikili, bir anda kendini savaşın ortasında bulur.

Julie & Julia

Meryl Streep Filmleri - Julie & Julia

Yapım Yılı: 2009

IMDb Puanı: 7,0

Julie & Julia, gerçek olaylara dayanan bir komedi filmi olarak izleyenlerden tam not alıyor. Başrolü paylaşan Meryl Streep ve Amy Adams, iki farklı hikayeyle hayallerinden peşinden koşan iki kadına hayat veriyor. Yönetmen koltuğundaki isim ise 3 Oscar adaylığına sahip olan Nora Ephron.

The Devil Wears Prada

Meryl Streep Filmleri - The Devil Wears Prada

Yapım Yılı: 2006

IMDb Puanı: 6,9

Meryl Streep’in performansıyla özdeşleşen filmlerin başında The Devil Wears Prada gelir. Başrolünde Meryl Streep ve Anna Hathaway’in harikalar yarattığı film, yeni mezun Andrea Sachs ile medya patronu, acımasız Miranda Priestly’nin çatışmasını anlatır. İşinde ilerlemek isteyen Andrea, patronu Miranda’nın asistanlığını yapmaya başlar. Bu adım, Andrea’nın hayatını kökünden değiştirecektir.

A Series of Unfortunate Events

Meryl Streep Filmleri - A Series of Unfortunate Events

Yapım Yılı: 2004

IMDb Puanı: 6,8

Efsane fantastik roman serisi A Series of Unfortunate Events, Brad Silberling’in yönetmenliğinde ilk kez beyaz perdeye taşındı. Günümüzde Neil Patrick Harris tarafından Netflix dizisi olarak yeniden uyarlanan eser, zengin bir ailenin üç yetim çocuğunu merkez alır. Meryl Streep, bahtsız üçlünün kaçık halalarına hayat verir.

Marvin’s Room

Meryl Streep Filmleri - Marvin's Room

Yapım Yılı: 1996

IMDb Puanı: 6,7

Marvin’s Room’un oyuncu kadrosunda Meryl Streep, Leonardo DiCaprio ve Diane Keaton gibi yıldız isimler yer alır. Yıllardır görüşmeyen kız kardeşler Lee ve Bessie, Bessie’ye lösemi teşhisi koyulmasından sonra bir araya gelir. Ancak ikilinin hayatındaki sorunlar bununla sınırlı değildir. Babasına ve halasına bakmakta olan Bessie, şimdi kardeşi Lee ile birlikte bu evde kalmaya çalışacaktır.

It’s Complicated

Meryl Streep Filmleri - It's Complicated

Yapım Yılı: 2009

IMDb Puanı: 6,5

İkonik romantik komedi filmi It’s Complicated’da, Meryl Streep ve Alec Baldwin’in başrolü paylaşıyor. Jane ve Jake, 10 yıl önce boşanmış ve yollarına devam etmiş iki insandır. Çocuklarının mezuniyeti içi bir araya gelen ikili, yeni aşkları nedeniyle kendilerini büyük bir karmaşanın içinde bulur.

Mamma Mia

Meryl Streep Filmleri - Mamma Mia

Yapım Yılı: 2008

IMDb Puanı: 6,4

Mamma Mia isimli Broadway müzikalini beyaz perdeye taşıyan film, babasını arayan Sophie’nin hikayesini anlatıyor. Evlilik arefesinde olan Sophie, annesinin geçmişinden üç kişiyi getirerek babasının kim olduğunu bulmaya çalışır. Eğlenceli film, ABBA’nın en sevilen şarkılarıyla renklenerek keyifli bir deneyim haline gelir. Meryl Streep, Sophie’nin annesi Donna karakterini canlandırmaktadır.

The Iron Lady

Meryl Streep Filmleri - The Iron Lady

Yapım Yılı: 2011

IMDb Puanı: 6,4

Biyografi türündeki filmde, İngiltere’nin yakın tarihindeki Falkland Savaşı’nı ve dönemin önemli ismi Margaret Thatcher’ı konu alır. Zorlu bir dönemde bir kadın olarak gücü elinde bulunduran Thatcher, Oscar’lı oyuncu Meryl Streep tarafından canlandırılır.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir