Rocky Filmleri İle Gönüllerde Taht Kuran Sylvester Stallone’nin En İyi Filmleri

Rocky Balboa karakteri ile mücadelenin ve zaferin kitabını yazan Sylvester Stallone, günümüze kadar gelen birçok aksiyon klasiğinin sahibidir. Birçok filminin yönetmenliğini de üstlenen yetenekli oyuncunun en iyi filmlerini sizler için listeledik.

Rocky

Sylvester Stallone Filmleri - Rocky

Yapım Yılı: 1976

IMDb Puanı: 8,1

Replikleri günlük dilimizde yer eden, aksiyon sinemasının sembol filmlerinden biri olan Rocky, John G. Avildsen tarafından çekildi. Filmde Sylvester Stallone’nin canlandırdığı Rocky, küçük kulüplerde ringe çıkan amatör bir boksörken bir anda kendini Amerika’nın en ünlü turnuvasında bulur. Rocky, antrenörü Mickey ile birlikte bu büyük turnuvaya hazırlanmaya çalışır. Film, güçlü dramı ve aksiyonu ile 3 farklı kategoride Oscar Ödülü’ne sahip olmuştur.

Rocky 2

Sylvester Stallone Filmleri - Rocky 2

Yapım Yılı: 1979

IMDb Puanı: 7,2

Rocky’nin devam filminde bu kez yönetmen koltuğunda, filmin yıldızı Sylvester Stallone oturur. Filmin ana kahramanı Rocky Balboa, ilk filmde elde ettiği başarıdan sonra tüm Dünya’nın tanıdığı ünlü bir boksör olmayı başarır. Ancak büyük turnuvada mağlup ettiği Creed, Rocky’den rövanş maçı talep edince Rocky ringlere geri döner.

Rocky 3

Sylvester Stallone Filmleri - Rocky 3

Yapım Yılı: 1982

IMDb Puanı: 6,8

Rocky 3’ü yazan ve yöneten Sylvester Stallone, ikinci kez yendiği rakibi Creed ile yakın arkadaş olmaya başlar. Sarsılmaz tahtında sürekli yeni rakiplerle karşılaşan Rocky, eski antrenörü Mickey’in ölümünden sonra maçlara Creed ile birlikte hazırlanmaktadır. Bu sırada tüm boksörler, Dünya’nın en iyi dövüşçüsü Rocky’i yere sermek için sıraya girer.

Rocky 4

Sylvester Stallone Filmleri - Rocky 4

Yapım Yılı: 1985

IMDb Puanı: 6,9

Rocky’nin dördüncü filminde Apollo Creed, maç sırasında Drago tarafından öldürülür. En yakın arkadaşını kaybeden Rocky, Creed’in intikamını almak için Drago ile ringe çıkar. Ancak gözü dönmüş Drago ile savaşmak Rocky’nin tahmin ettiğinden çok daha zor olacaktır. Rocky’nin arkasındaki en büyük isim olan Sylvester Stallone, bu filmde de yönetmen koltuğunda oturmaktadır.

Rambo: First Blood

Sylvester Stallone Filmleri - Rambo: First Blood

Yapım Yılı: 1982

IMDb Puanı: 7,7

Sylvester Stallone’nin imza işlerinden biri olan Rambo serisi, Vietnam gazisi John Rambo’nun köşeye sıkışmasıyla etrafını kan gölüne çevirmesini konu alır. Hiç durmayan aksiyonu ile Rambo, Ted Kotcheff tarafından beyaz perdeye taşınmıştır. Filmde Rambo rolündeki Sylvester Stallone’ye Richard Crenna ve Brian Dennehy eşlik eder.

Creed

Sylvester Stallone Filmleri - Creed

Yapım Yılı: 2015

IMDb Puanı: 7,6

Orijinal Rocky serisinden tanıdığımız Creed, Michael B. Jordan, Sylvester Stallone ve Tessa Thompson’lı kadrosu ile geri dönüyor. Başarılı filmde Michael B. Jordan, ünlü boksör Apollo Creed’in yetimhanedeki oğlunu canlandırır. Babasının ünlü bir boksör olduğunu öğrenen Adonis, babası gibi başarılı olmak için Rocky Balboa’dan yardım alır. Filmin yönetmen koltuğunda Ryan Coogler oturmaktadır.

Creed 2

Sylvester Stallone Filmleri - Creed 2

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 7,2

Creed filminin devamı olan Creed: Efsane’nin Doğuşu, Adonis ve Rocky’i geçmişlerinde yolculuğa çıkarıyor. Creed’in ölmesine yol açan Drago’nun geri dönüşü ile ikili için bir hayatta kalma mücadelesi başlıyor. Steven Caple Jr’ın yönettiği filmde başrolleri Sylvester Stallone, Michael B. Jordan ve Tessa Thompson paylaşıyor.

Rocky Balboa

Sylvester Stallone Filmleri - Rocky Balboa

Yapım Yılı: 2006

IMDb Puanı: 7,1

Rocky serisindeki yönetmenliği ile beğeni toplayan Sylvester Stallone, karakterin adını taşıyan bu devam filminde de yönetmen koltuğunda oturuyor. Işıltılı günlerini geride bırakan Rocky, oğlu ile ilgilendiği sakin bir hayat yaşamaktadır. Artık yaşlı bir adam olan Rocky, bir siümülasyon oyunu ile tanıştığı Dixon’la gerçek bir maç yapmak için son kez ringe çıkar.

Escape Plan

Sylvester Stallone Filmleri - Escape Plan

Yapım Yılı: 2013

IMDb Puanı: 6,7

Aksiyon yıldızları Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger ve Jim Caviezel’i bir araya getiren Escape Plan, güvenlik sistemini tasarladığı hapishaneye mahkum olarak gelen Ray’in kaçma mücadelesini konu alır. Bu macerasında tecrübeli bir mahkum olan Emil’den yardım alan Ray, güvenlik duvarlarını bir bir aşarak özgürlüğüne ulaşmaya çalışır.

The Expendables

Sylvester Stallone Filmleri - The Expendables

Yapım Yılı: 2010

IMDb Puanı: 6,5

Sylvester Stallone’nin yönettiği film, Stallone ile Jason Statham’ı bir araya getirmektedir. İç yüzünü bilmedikleri bir görev için Güney Amerika’daki bir ülkeye gizlice gönderilen bir grup paralı asker, bölgeye girdikten sonra büyük bir farkındalık yaşar. İhanete uğrayan ve kandırıldığını fark eden ekip, burada hayatta kalmaya çalışır.

Death Race

Sylvester Stallone Filmleri - Death Race

Yapım Yılı: 1975

IMDb Puanı: 6,2

Amerika’nın yönetimini ele geçiren baskıcı ve tehlikeli başkan, ölümcül bir turnuva olan Death Race’i başlatır. Bu yarışta, seçilen savaşçılar son teknoloji silahlarla halka saldırmakta ve birbirini yok etmeye çalışmaktadır. Bu savaşlar esnasında hayatta kalmaya çalışan Paine, aynı zamanda başkanı alt etme planını devreye sokar.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir