Dostluk Temasının İşlendiği En Samimi 10 Film

Sinema, arkadaşlık ve dostluk gibi güçlü bağları aktarabilmenin en iyi yollarından biridir. Ekrana taşıdığı karakterler ile içimizi ısıtan, dostlukları ile gülümseten en iyi arkadaşlık filmlerini sizler için bir araya getirdik.

Goodfellas

Dostluk Filmleri - Goodfellas

Yapım Yılı: 1990

IMDb Puanı: 8,7

Sıkı Dostlar adını taşıyan Marti Scorsese filmi, dostluk temalı en başarılı yapımlardan biridir. Filmde Ray Liotta tarafından canlandırılan Hill karakteri, iki arkadaşı Conway ve Vito ile büyük bir soygun yapmaya karar verir. Ancak Conway ve Vito Henry’e göre çok daha hırslı çıkarak mafya aleminde hızla yükselmeye başlar. Goodfellas, başarılı oyunculuğu ile Joe Pesci’ye En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandırmıştır.

The Intouchables

Dostluk Filmleri - The Intouchables

Yapım Yılı: 2011

IMDb Puanı: 8,5

Son zamanların en dokunaklı filminde Philippe isimli zengin ve felçli bir adamla, ona bakıcılık yapan Driss isimli işe yaramaz bir sabıkalının zaman içinde gelişen dostluğu anlatılır. Farklı kültürlere ve sosyal sınıflara sahip olan bu iki adam, vakit geçirmeye başladıkça hayattan keyif almaya ve birbirini anlamaya başlar. Eric Toledano ve Olivier Nakache tarafından yönetilen filmde François Cluzet ve Omar Sy başrolü paylaşır.

3 Idiots

Dostluk Filmleri - 3 Idiots

Yapım Yılı: 2009

IMDb Puanı: 8,4

3 arkadaşın keyifli ve dokunaklı öyküsünü anlatan 3 Idiots, Hint sinemasının en bilinen örneklerinden biridir. Rancho, Farhan ve Raju, mühendislik eğitimi gören üç yakın arkadaştır. Üniversitenin ezberci sistemi dayatan profesörü ile ters düşen üçlü, kenetlenerek bu işin içinden sıyrılmaya çalışır. Filmin başrolünde, Bollywood’un sevilen ismi Aamir Khan yer almaktadır.

The Help

Dostluk Filmleri - The Help

Yapım Yılı: 2011

IMDb Puanı: 8,1

Başrolünde Emma Stone, Jessica Chastain ve Viola Davis gibi yıldızların yer aldığı dram filmi The Help, Eugenia Phelan isimli bir köşe yazarının, bir araştırma için komşusunun hizmetçisi ile iletişim kurmasıyla başlar. Farklı sosyal sınıflara sahip bu üç kadın, hizmetçinin anlattıklarıyla sarsılır. Filmi, başarılı yönetmen Tate Taylor beyaz perdeye taşımaktadır.

Dead Poets Society

Dostluk Filmleri - Dead Poets Society

Yapım Yılı: 1989

IMDb Puanı: 8,1

Robin Williams’ın harikalar yarattığı film, Welton Akademisi’ndeki bir grup öğrencinin, idealist öğretmenlerinin ışığında hayatı sorgulamalarını konu alır. Robin Williams’ın John Keating rolüne hayat verdiği filmde, öğrencilerin öğretmenleri ve birbirleri ile olan iletişimi, büyük bir arkadaşlık örneği sergilemektedir.

Mary and Max

Dostluk Filmleri - Mary and Max

Yapım Yılı: 2009

IMDb Puanı: 8,1

İç burkan bir dostluk hikayesine sahip olan animasyon filminde Mary, 8 yaşında mutsuz bir çocuktur. Bir gün tesadüfen rastladığı bir adrese mektup yazmaya başlayan Mary, bu sayede 44 yaşında içine kapanık bir adam olan Max ile mektuplaşmaya başlar. Mektuplaşmalar, ikiliye uzun bir dostluğun kapısını aralar. Filmin yönetmenliğini, ilk uzun metraj denemesi olan Adam Elliot üstlenmiştir.

The Perks of Being a Wallflower

Dostluk Filmleri - The Perks of Being a Wallflower

Yapım Yılı: 2012

IMDb Puanı: 8,0

Logan Lerman, Emma Watson ve Ezra Miller’in başrolü paylaştığı film, Stephen Chbosky’nin aynı adlı kitabından uyarlanmıştır. Charlie, travmatik bir çocukluk geçiren, mutsuz bir çocuktur. Yeni başladığı lisesi hakkında kaygıları olan Charlie, burada Sam ve Patrick ile tanışır. Sam ve Patrick, Charlie ile arkadaş olarak ona hayatı yaşamayı öğretmeye başlar.

The Breakfast Club

Dostluk Filmleri - The Breakfast Club

Yapım Yılı: 1985

IMDb Puanı: 7,9

Sinemanın en popüler gençlik filmlerinden biri olan The Breakfast Club, farklı kişilik özelliklerine sahip beş lise öğrencisinin, kütüphanede geçirmek zorunda kaldıkları bir cumartesi gününü anlatır. John Hughes tarafından çekilen filmde Emilio Estevez, Anthony Michael Hall, Paul Gleason, John Kapelos ve Judd Nelson başrolü paylaşır.

Thelma and Louise

Dostluk Filmleri - Thelma and Louise

Yapım Yılı: 1991

IMDb Puanı: 7,5

Ünlü aksiyon yönetmeni Ridley Scott tarafından beyaz perdeye taşınan film, feminizm önermeleri ve sıkı dostluk hikayesi ile 90’ların en sevilen filmlerinden biri haline gelmiştir. Mevcut hayatından sıkılan Louise, en yakın arkadaşı Thelma’yı da alarak eğlenceli bir yolculuğa çıkar. Kafayı dağıtmaya çıktıkları gece bir tecavüz girişimini cinayetle engelleyen ikili, bir anda arananların listesine girerek kaçmaya başlar.

Tag

Dostluk Filmleri - Tag

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 6,5

Komedinin en sevilen isimleri Ed Helms, Jake Johnson, Jon Hamm, Jeremy Renner ve Hannibal Buress’in başrolde yer aldığı filmde, küçükken oynadıkları “elim sende” oyununu giderek büyüten eğlenceli bir arkadaş grubu anlatılır. Artık birer yetişkin olan grupta, Jerry Pierce asla ebelenmemektedir. Ekip, Jerry’i yakalamak için bir araya gelerek zorlu bir mücadeleye başlar.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir