Tayland Sinemasının En İyi 15 Filmi

Tayland filmleri, dünya çapında farklılıkları ve etkileyici hikaye anlatımıyla tanınır. Bu etkileyici filmler, bir yandan yerel Tayland kültürünü ve değerlerini yansıtırken, diğer yandan da evrensel temaları ve duygusal zenginliği işler. Özellikle Tayland’ın dövüş sanatları, korku ve romantik komedi filmleri, geniş bir izleyici kitlesi tarafından takdir edilmiştir. Bu listemizde sizlerle Tayland sinemasının en iyi filmlerini paylaşacağız.

Khid thueng withaya

En İyi Tayland Filmleri - Khid thueng withaya

Yapım Yılı: 2014

IMDb Puanı: 7,9

İki gizemli öğretmen, bir günlük sayesinde birbirinden habersiz aynı kaderi paylaşır. Ann, küçük bir kasabaya atanan genç bir öğretmendir. Buradaki günlerini, günlüğüne kaydetmeye başlar. Ancak bir yıl sonra başka bir yere tayin olan Ann, günlüğünü burada bırakır. Kendisi yerine gelen Song ise günlüğü yazan gizemli kadın ile güçlü bir bağ kurar.

Rak haeng Siam

En İyi Tayland Filmleri - Rak haeng siam

Yapım Yılı: 2007

IMDb Puanı: 7,8

Rak haeng Siam, hayatları Bangkok’ta geçen iki genci konu alır. Çok yakın arkadaş olan bu iki genç, birinin kardeşinin kaybolması ile ayrı yollara dağılır. Yıllar sonra bir araya geldiklerinde ise biri ünlü bir grubun yıldızı olmuştur. Aşk, macera ve dram dolu filmin yönetmen koltuğunda Chookiat Sakveerakul oturmaktadır.

Bad Genius

En İyi Tayland Filmleri - Bad Genius

Yapım Yılı: 2017

IMDb Puanı: 7,6

Filmin ana karakteri olan Lynn, oldukça başarılı bir lise öğrencisidir. Bunu kazanca dönüştürmek için arkadaşlarına para karşılığı kopya vermeye başlar. Lynn, işleri iyice büyüterek koca bir kopya imparatorluğu kurduğunda önemli bir sınav için Avustralya’ya gitmesi gerekir. Ancak Tayland’da satmak için yetiştirmesi gereken sınavlar bulunur. Lynn, başına açtığı bu dertten hasarsız bir şekilde kurtulmaya çalışır.

SuckSeed: Huay Khan Thep

En İyi Tayland Filmleri - Suckseed: Huay khan thep

Yapım Yılı: 2011

IMDb Puanı: 7,5

SuckSeed, müzik ve aşk dolu harika bir gençlik filmi. 9-10 yaşlarındaki Ped, yakın arkadaşı Ern’e aşık olur ancak açılma fırsatını berbat eder. Ern’in Bangkok’a gitmesi ile de tüm hayalleri yerle bir olur. Ancak ikili, yıllar sonra tekrar bir araya geliyor. Arkadaşları Khung’u da yanlarına alarak lisede büyük ilgi toplayan bir grup kuruyorlar. Üçlünün yaşadığı aşk üçgeni, dostlukları ve müzik sevgileriyle sımsıcak bir film ortaya çıkıyor.

Pee Mak Phrakanong

En İyi Tayland Filmleri - Pee Mak Phrakanong

Yapım Yılı: 2013

IMDb Puanı:  7,3

Dram yüklü bir film olan Pee Mak Phrakanong’ta Mak, savaştan yeni dönmüş bir askerdir. Cephede birlikte savaştığı arkadaşlarını evine davet ederek onları karısı ve oğlu ile tanıştırmak ister. Ancak Mak’ın karısı, doğum esnasında ölmüştür. Bu durum karşısında şaşkına uğrayan arkadaşları, Mak’a gördüğü şeylerin gerçek olmadığını anlatmaya çalışır.

Ong-bak

En İyi Tayland Filmleri - Ong-bak

Yapım Yılı: 2003

IMDb Puanı: 7,2

Tayland sinemasının kült aksiyonlarından olan Ong-bak, Buda heykelinin kafasının çalınması ile başlar. Halk, bu kutsal emanetin çalınması ile büyük bir lanetin içine düşer. Gittikçe zarar gören köy halkı, köyün önde gelen gençlerinden Ting’i seçerek heykelin başını bulmaya gönderir. Ting için bu görev oldukça zorlu olacaktır.

Rot fai faa… Maha na ter

En İyi Tayland Filmleri - Rot fai faa.. Maha na ter

Yapım Yılı: 2009

IMDb Puanı: 7,2

Üç yakın arkadaş, Ped’in düğününde yarınlar yokmuş gibi eğlenir. Ertesi gün erkenden kalkıp yola çıkan Li, dün gecenin etkisi ile kaza yapar. Burada Loong ile tanışır. Ancak bu karşılaşma, Li ve Loong için son olmayacaktır. İkili, evin çatısı olmak üzere birçok kez karşılaşır.

Shutter

En İyi Tayland Filmleri - Shutter

Yapım Yılı: 2004

IMDb Puanı: 7,1

Bir Tayland korku filmi olan Shutter, Thun ve kız arkadaşı Jane’in gizemli fotoğraf yolculuğunu anlatır. Fotoğrafçı olan Thun, çektiği her fotoğrafta gizemli işaretlerin bulunduğunu fark eder. İkili, bu şifreyi çözmeye karar verince başlarına büyük bir bela alır.

Ai Fai.. Thank You Love You

En İyi Tayland Filmleri - Ai Fai.. Thank you love you

Yapım Yılı: 2014

IMDb Puanı: 7,0

Pleng, İngilizce öğrettiği öğrencilerinden biri tarafından büyük bir iyilik yapmaya zorlanır. Öğrencisinin, İngilizce bilmeyen erkek arkadaşından onun yerine ayrılacaktır. Ancak bu plan sarpa sarar ve erkek arkadaşı Yim, tüm bu olanlar için Pleng’i suçlar. Genç kadının bu işin içinden sıyrılmak için Yim’e İngilizce öğretmesi gerekmektedir.

Sang Krasue

En İyi Tayland Filmleri - Sang Krasue

Yapım Yılı: 2019

IMDb Puanı: 6,5

Tayland yapımı korku ve bilimkurgu filmi olan Sang Krasue, gizemli bir canlı olan Krause’yi konu alır. Krause, gündüzleri normal bir insan olsa da geceleri kana susamış cani bir yaratığa dönüşmektedir. Krause’nin bu sırrı Noi ile tanışınca tehlikeye girer.

Tom-Yum-Goong

Yapım Yılı: 2005

IMDb Puanı: 7,0

Tayland’ın uluslararası alanda en tanınmış aksiyon yıldızı Tony Jaa’nın başrol oynadığı, aksiyon ve dövüş sanatlarına odaklanan bu film, bir fil hırsızlığı sonucu avlanan ve Avustralya’ya kaçırılan iki sevimli fili bulmaya çalışan genç bir köylü olan Kham’ın (Tony Jaa) hikayesini anlatıyor.

A Little Thing Called Love

Yapım Yılı: 2010

IMDb Puanı: 7,6

Ergenlik dönemi aşkını ve kişisel gelişimi anlatan bir Tayland romantik komedi filmidir. Film, çirkin ördek yavrusundan güzel bir kuğuya dönüşen bir genç kızın, popüler bir erkek öğrenciye olan aşkını ve bu süreçte yaşadığı kişisel değişimi konu alır.

The Blue Hour

Yapım Yılı: 2015

IMDb Puanı: 7,6

The Blue Hour, genç bir çiftin öyküsünü merkeze alan, atmosferik ve gizem dolu bir Tayland LGBT filmidir. Anuchit Sapanpong ve Atthaphan Phunsawat’ın canlandırdığı Tam ve Phum adlı gençlerin hikayesi, gizemli ve ürpertici bir buluşma yeri olan terk edilmiş bir yüzme havuzunda gelişir.

The Unseeable

Yapım Yılı: 2006

IMDb Puanı: 6,7

1930’ların Tayland’ının kırsal bir bölgesinde geçen karmaşık hikayede, hamile olduğunu öğrendikten sonra kocasını aramak için şehre gelen genç bir kadın olan Nualjin’in hikayesi anlatılır. Nualjin, kocasını ararken karanlık ve gizemli bir malikaneye sığınmak zorunda kalır. Burada, malikanenin sakinleri arasında gerçekleşen doğaüstü olaylara ve ürpertici sırlara tanık olur.

Wonderful Town

Yapım Yılı: 2007

IMDb Puanı: 6,5

2004 yılında Tayland’ı vuran ve büyük bir yıkıma yol açan tsunami felaketinin ardından bir kasabada yaşananları konu alan duygusal bir dramdır. Film, Tayland sinemasının belirgin özelliklerinden biri olan güçlü karakter betimlemeleri ve gerçekçi hikaye anlatımı ile öne çıkar.

Bu yazımızda Tayland sinemasına ait en iyi filmleri sizlerle paylaştık. Sizin tavsiyeniz hangisi? Yorumlarda buluşalım. Hepinize keyifli seyirler dileriz!

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir