En İyi 20 Western Filmi

1960’larden günümüze kadar birçok başarılı örneği olan Western filmlerinden en iyilerini sizler için bir araya getirdik.

A Fistful Dollars

En İyi Western Filmleri - A Fistful Dollars

Yapım Yılı: 1964

IMDb Puanı: 8,0

Vahşi Batı filmleri klasiklerinden biri olan A Fistful Dollars, kadrosunda Clint Eastwood, Jose Calvo gibi efsaneleri bir araya getiriyor. Sergio Leone tarafından çekilen film, Dolar Üçlemesi’nin ilk filmi olma özelliğine sahip. Filmde, sarışn isimli bir gezginin, iki aileyi birbirine düşüren tehlikeli bir oyundaki hayatta kalma mücadelesini konu alıyor.

The Good, The Bad and the Ugly

En İyi Western Filmleri - The Good, The Bad and The Ugly

Yapım Yılı: 1966

IMDb Puanı: 8,8

Sergio Leone’nin western klasiklerinden olan filmde, farklı hayatlara sahip olan üç silahşörün, yolları kesiştikten sonraki maceraları anlatılıyor. Çirkin ile İyi, tehlikeli ancak iyi para getiren bir işle meşguldür. Denkleme sonradan Kötü isimli bir hazine avcısının dahil olması ile işler değişir. Aksiyon dolu filmin başrollerinde ise Clint Eastwood, Eli Wallach ve Lee Van Cleef bulunur.

Once Upon a Time in West

En İyi Western Filmleri - Once Upon a Time in West

Yapım Yılı: 1968

IMDb Puanı: 8,5

Vahşi Batı temasını başarılı bir şekilde ele alan filmin yönetmeni, ünlü western yönetmeni Sergio Leone’dir. Filmin ana karakterlerinden biri olan Jill, İrlanda’lı kocasını görmek üzere çiftliğe gider. Ancak kocası Brett, husumetleri bulunan Frank tarafından öldürülmüştür. Bunun üzerine Jill, kendisini de öldürmeye çalışan Frank’ten kaçmaya ve Brett’in intikamını almaya çalışır.

Unforgiven

En İyi Western Filmleri - Unforgiven

Yapım Yılı: 1992

IMDb Puanı: 8,2

Başarılı aktör Clint Eastwood’un yönetmen koltuğunda oturduğu film, William Munny karakterini merkez alır. William Munny, hareketli katil hayatını geride bırakıp çiftliğine dönmeye karar verir. Ancak bunu için son bir iş yapması gerekmektedir. Filmin başrolünde de, yönetmen koltuğundaki Clint Eastwood yer almaktadır.

Maverick

En İyi Western Filmleri - Maverick

Yapım Yılı: 1994

IMDb Puanı: 7,0

Richard Donner tarafından çekilen film, Mel Gibson, James Garner ve Jodie Foster gibi yıldız isimleri bir araya getiriyor. Ünlü bir kumarbaz olan Maverick, katılım ücreti 5000 dolar olan poker turnuvasına katılmak üzere St. Louise’e doğru yola çıkar. Ancak bu parayı denkleştirmek için farklı yollara başvurur. Bu esnada ise yolu Annabelle Bransford ve Zane Cooper ile kesişir.

The Claim

En İyi Western Filmleri - The Claim

Yapım Yılı: 2000

IMDb Puanı: 6,4

Dram türündeki Western filmi The Claim, çarpıcı bir aile öyküsünü ele alır. Donald Dalglish, büyük bir altın madenine sahip olmak için bir teklif alır. Ancak bunun sonucunda karısından ve kızından vazgeçmek zorundadır. Madeni kabul eden Donald, vazgeçtiği ailesi ile yirmi yıl sonra karşılaşır. Aile, yirmi yılın ardından yüzleşir.

The Three Burials of Melquiades Estrada

En İyi Western Filmleri - The Three Burials of Melquiades- Estrada

Yapım Yılı: 2005

IMDb Puanı: 7,4

Tommy Lee Jones, filmin hem yönetmenliğini hem de başrollüğünü üstlenmiştir. Çiftlik sahibi Pete Perkins, en yakın arkadaşının öldürülerek Van Horn’a gömüldüğünü keşfeder. Arkadaşının intikamını almak için katili aramaya başlayan Pete, bunun için bölgedeki bir polisi kaçırır. İkili, katilin peşinden Mexico’ya doğru yola çıkar.

The Proposition

En İyi Western Filmleri - The Proposition

Yapım Yılı: 2005

IMDb Puanı: 7,4

John Hillcoat tarafından çekilen film, 1800’lü yılların sonunda geçmektedir. Hopkins ailesi, bir saldırı sonucu tecavüze uğrar. Kasabanın şerifi Stanley, Hopkins ailesinin uğradığı saldırının müsebbibi Burns kardeşlerden Charlie’yi yakalar. Charlie’nin, bu saldırıyı gerçekleştiren abisi Arthur’u öldürmesi gerekir. Bunun için yola çıkan Charlie, İngilizler ve Aborjinler arasındaki mücadeleye de tanık olur.

3:10 to Yuma

En İyi Western Filmleri - 3:10 to Yuma

Yapım Yılı: 2007

IMDb Puanı: 7,7

Russel Crowe, Christian Bale ve Peter Fonda’nın başrolünde olduğu filmin yönetmen koltuğunda James Mangold oturmaktadır. Christian Bale tarafından canlandırılan Dan Evans, katil Wade’i 3.10 treni ile Yuma’ya götürmek üzere yola çıkar. Wade ile bir süre vakit geçiren Evans, bu süreçte katille bağ kurar.

Meek’s Cutoff

En İyi Western Filmleri - Meek's Cutoff

Yapım Yılı: 2010

IMDb Puanı: 6,5

Kelly Reichardt tarafından çekilen film, aile dramasını konu alır. Cascade’e doğru yola çıkan üç aile, yeni bir yuvaya kavuşma ümidi ile zorlu bir yolculuk geçirir. Bu süreçte açlık, susuzluk ve saldırı ile karşılaşan ailelerin yuvalarına ulaşana kadar dayanması gerekmektedir.

Red Hill

En İyi Western Filmleri - Red Hill

Yapım Yılı: 2010

IMDb Puanı: 6,4

Hamile karısı ile sakin bir kasabada ikamet eden Cooper, burada polislik yapmaktadır. Bir süre sonra azılı bir katil, intikam uğruna hapishaneden kaçarak ikilinin yaşadığı kasabaya dadanır. Cooper, başları derde girmeden önce suçluyu yakalamaya çalışır.

The Salvation

En İyi Western Filmleri - The Salvation

Yapım Yılı: 2010

IMDb Puanı: 6,7

Kristian Levring tarafından çekilen western filminin başrolünde Mads Mikkelsen, Eva Green ve Jeffrey Dean Morgan yer almaktadır. 1870’lerin Amerika’sında geçen filmde ana karakter, ailesini öldüren katili öldürerek intikamını alır. Ancak bu intikam, kahramanın başına daha büyük dertler açmaktadır.

Django Unchained

En İyi Western Filmleri - Django Unchained

Yapım Yılı: 2012

IMDb Puanı: 8,4

Usta yönetmen Quentin Tarantino tarafından çekilen filmin başrolünde Oscar Ödüllü aktör Leonardo Dicaprio yer almaktadır. Zeki bir köle olan Django, kendisini kurtarması için ödül avcısı Schultz ile bir anlaşma yapar. Bu anlaşma karşılığında Schultz’a Brittle kardeşleri bulmasında yardım edecektir. Görevi tamamlayan Django, daha sonra karısı Broomhilda’yı bulmak için Schultz ile yola çıkar.

The Homesman

En İyi Western Filmleri - The Homesman

Yapım Yılı: 2014

IMDb Puanı: 6,6

1800’lerin sonunda geçen filmde, Nebraskalı Mary Bee ve George Biggs, Lowa kentine sürülen üç kadınla birlikte yola çıkar. İkili, yolculuk esnasında türlü olaylarla karşılaşır. Filmin yönetmen koltuğunda, başrolü de canlandıran Tommy Lee Jones yer almaktadır.

The Hateful Eight

En İyi Western Filmleri - The Hateful Eight

Yapım Yılı: 2015

IMDb Puanı: 7,8

Tarantino’nın sekizinci filmi The Hateful Eight, zorlu hava şartlarında hayatta kalmak için bir kulübeye sığınan grubu konu alır. Hayatta kalmaya çalışan grup, gizlilikleri yüzünden zor zamanlar yaşamaya başlar. Filmin oyuncu kadrosunda Samuel L. Jackson, Kurt Russell ve Jennifer Jason Leigh gibi ünlü isimler yer almaktadır.

Bone Tomahawk

En İyi Western Filmleri - Bone Tomahawk

Yapım Yılı: 2015

IMDb Puanı: 7,1

S. Craig Zahler’in yönettiği yeni dönem Western filmi, gelişmemiş bir kabiledeki bir grup esiri yamyamlardan kurtarmak için harekete geçen 4 kahramanı konu alır. Filmde Kurt Russell, Patrick Wilson, Matthew Fox ve Richard Jenkins başrolü paylaşır.

The Magnificent Seven

En İyi Western Filmleri - The Magnificent Seven

Yapım Yılı: 2016

IMDb Puanı: 6,9

Son dönemin başarılı oyuncuları Denzel Washington, Chris Pratt ve Ethan Hawke’ı bünyesinde barındıran film, 7 yetenekli silahşörün Rose Creek kasabasını korumak için bir araya gelmesini konu alır. Farklı özelliklerdeki 7 kişi, kasabaya düzenlenecek saldırıyı engellemeye çalışır.

In a Valley of Violence

En İyi Western Filmleri - In a Valley of Violence

Yapım Yılı: 2016

IMDb Puanı: 6,0

Ti West tarafından çekilen filmin başrolünde Ethan Hawke ve John Travolta yer almaktadır. Paul, öldürülen arkadaşının intikamını almak için köpeği Abbie ile birlikte yola koyulur. Meksika’ya olan yolculuğu sırasında Denton kasabasında mola veren Paul, burada bir baba-oğul ile karşı karşıya gelir.

The Ballad of Buster Scruggs

En İyi Western Filmleri - The Ballad of Buster Scruggs

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 7,3

Coen kardeşlerin yazıp yönettiği film, 6 farklı western hikayesini barındırmaktadır. Western antolojisi olan filmde Tyne Daly, James Franco, Zoe Kazan, Tim Blake Nelson ve Brendan Gleeson gibi isimler yer almaktadır.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir