En İyi 14 Tom Cruise Filmi

Altın Küre Ödül’lü aktör Tom Cruise, birçok ikonik aksiyon filminde başrolü üstlenmiştir. Başarılı oyuncunun geçmişten günümüze en sevilen filmlerini bir araya getirdik.

Magnolia

En İyi Tom Cruise Filmleri - Magnolia

Yapım Yılı: 1999

IMDb Puanı: 8,0

Paul Thomas Anderson tarafından çekilen Amerikan yapımı dram filmi Magnolia, hırslı ve yetenekli bir polis memuru olan Jim Kurring’in, bulduğu esrarengiz bir cesetten sonra değişen hayatını konu alır. Film, bu olayla birlikte birbirinden habersiz bir grup insanın hayatlarını birleştirmektedir. Başrolde Tom Cruise’a Julianne Moore ve William H. Macy eşlik eder.

Rain Man

En İyi Tom Cruise Filmleri - Rain Man

Yapım Yılı: 1988

IMDb Puanı: 8,0

Film, komedi ve dram türünün başarılı bir örneğidir. Yönetmenliğini Barry Levinson’un yaptığı filmde Charlie ve Raymond isimli iki kardeşim dramatik hayatı anlatılır. Para hırsıyla yaşamını sürdüren Charlie, babasının ölümünden sonra, varlığından bile haberinin olmadığı kardeşi Raymond ile tanışır. Raymond, bakıma muhtaç bir otizm hastasıdır. Charlie ve Raymond’ın kesişen hayatları, uzun bir seyahatle birlikte değişmeye başlar.

Edge of Tomorrow

En İyi Tom Cruise Filmleri - Edge of Tomorrow

Yapım Yılı: 2014

IMDb Puanı: 7,9

Tom Curise’un yakın dönem filmlerinden biri olan Edge of Tomorrow’un başrolünde Cruise’a Emiliy Blunt ve Bill Paxton eşlik etmektedir. Distopik bir gelecekte geçen filmde Dünya, Mimics isimli bir uzaylı birliğinin istilası altındadır. Dünya’yı yok eden tehlikeye karşı savaşa katılan tecrübesiz Bill Cage, kısa sürede ölür. Ancak Bill, ölümünün ardından her gün aynı sabah uyanmakta ve her ölüşünde daha güçlü bir şekilde dirilmektedir. Bill, bu döngüde güçlenerek Mimics’lerle savaşmaya çalışır.

Mission Impossible: Fallout

En İyi Tom Cruise Filmleri - Mission Impossible: Fallout

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 7,8

Aksiyon sinemasının ikonik serisi Mission Impossible, en başarılı filmi Fallout ile 2018 yılında geri döndü. Tom Cruise’un zeki ajanı Ethan Hunt’ı canlandırdığı filmde, CIA ile ters düşen Ethan, Dünya’yı esir alan bir tehlikeyi önlemek için harekete geçer. Ancak karşısına buna engel olan kişiler çıkmaktadır. Serinin son filminde Tom Cruise’a, yakışıklı oyuncu Henry Cavill eşlik ediyor.

The Last Samurai

En İyi Tom Cruise Filmleri - The Last Samurai

Yapım Yılı: 2003

IMDb Puanı: 7,7

Tarihi savaş filmi The Last Samurai’ın yönetmen koltuğunda Edward Zwick oturmaktadır. Amerikan Ordusu kaptanı Nathan Algren, aldığı ordu yönetme teklifi üzerine Japonya’ya gider. Burada yeni bir teknik inşa etmeye çalışırken samuray kültürünü de öğrenmeye başlayan Nathan, bu yeni dünya karşısında şaşkına uğrar.

A Few Good Men

En İyi Tom Cruise Filmleri - A Few Good Men

Yapım Yılı: 1992

IMDb Puanı: 7,7

Rob Reiner’in çektiği filmin oyuncu kadrosunda Tom Cruise, Kevin Bacon ve Jack Nicholson gibi isimler yer almaktadır. Donanmada avukatlık yapan Kaffee, kendine has bir tarza sahiptir. Olayları mahkemeye taşımadan halletmeye alışan avukat, büyük çaplı bir cinayeti çözmesi gerektiğinde kapana kısılır. Askerleri sorgulayıp, suçlarını kabul ettirmeye çalışan Kaffee’nin yöntemlerinin yetersiz geldiği noktada devreye yeni ve hırslı bir avukat dahil olur.

Minority Report

En İyi Tom Cruise Filmleri - Minority Report

Yapım Yılı: 2002

IMDb Puanı: 7,6

Efsane yönetmen Steven Spielberg tarafından çekilen film, Tom Cruise klasiklerden biridir. Sevilen bilimkurgu filmi, suçların daha işlenmeden önce tespit edilebildiği 2054 yılında geçmektedir. Kahinler ve son teknoloji robotlar ile suç dünyasının kurallarının yeniden yazıldığı dönemde Dedektif John Anderton, sistemin kendisini suçlu göstermesi ile büyük bir kovalamacanın içine düşer.

Interview with the Vampire

En İyi Tom Cruise Filmleri - Interview with the Vampire

Yapım Yılı: 1994

IMDb Puanı: 7,6

Başrollerinde Tom Cruise ve Brad Pitt’in yer aldığı fantastik yapımın yönetmen koltuğunda Neil Jordan oturur. Dram ve korku öğeleri de barındıran film, Anne Rice’ın aynı isimli kitabından uyarlanmıştır. Filmde tecrübeli vampir Lestat ve Lestat yüzünden vampire dönüşen Louis’in yaşadıkları anlatılır.

Collateral

En İyi Tom Cruise Filmleri - Collateral

Yapım Yılı: 2004

IMDb Puanı: 7,5

Tom Cruise ve Jamie Foxx’un yer aldığı polisiye gerilim filmi Collateral, yönetmen Michael Mann tarafından çekilmiştir. Filmin ana karakteri Vincent, soğukkanlı bir kiralık katildir. İşini daha hızlı halledebilmek için bir taksi şoförü ile anlaşan Vincent, zaman için her şeyden habersiz Şoförü de olaylara dahil eder. Tehlikenin farkına varan şoför ise öğrendikleri karşısında sesini çıkarmadan yola devam etmek zorunda kalır.

Eyes Wide Shut

En İyi Tom Cruise Filmleri - Eyes Wide Shut

Yapım Yılı: 1999

IMDb Puanı: 7,4

Kubirck’in elinden çıkan dram ve gerilim filminde Tom Cruise ile Nicole Kidman başrolü paylaşmaktadır. Mutlu bir evliliğe sahip olan Bill ve Alice Harford, Alice’in bir davette başka erkeklerle samimi olması sonucunda alt üst olur. Bu durum karşısında değişik tepkiler veren Bill, kendisini ve karısını zorlayan yeni kimlikler edinmeye başlar. İkilinin hayatı, Bill’in değişen davranışları ile çok daha zor bir hale bürünür.

Jerry Maguire

En İyi Tom Cruise Filmleri - Jerry Maguire

Yapım Yılı: 1996

IMDb Puanı: 7,3

Tom Cruise’un sevilen romantik komedi filminde Cruise, Jerry Maguire’yi canlandırmaktadır. Maguire, başarılı iş hayatı beklenmedik bir şekilde sona erince kendini yeni bir hayat kurmak zorunda kalır. Güzel bir nişanlısı ve sevdiği arkadaşları bulunan Jerry için kendini keşfedeceği yeni bir dönem başlar.

Born on the Fourth of July

En İyi Tom Cruise Filmleri - Born on the Fourth of July

Yapım Yılı: 1989

IMDb Puanı: 7,2

Film, Vietnam savaşında yaşanan bir dramı konu almaktadır. Oliver Stone tarafından beyaz perdeye taşınan hikayede, savaşta belden aşağısını yitiren Kovic’in eve döndükten sonra içine girdiği savaş karşıtı mücadele anlatılır.

The Outsiders

En İyi Tom Cruise Filmleri - The Outsiders

Yapım Yılı: 1983

IMDb Puanı: 7,1

The Godfather serisi ile tanınan usta yönetmen Francis Ford Coppola, bu kez gerilim filmi The Outsiders ile izleyici karşısına çıkıyor. İkiye bölünmüş sakin bir kasabada Greasers ve Socs isimli iki grup yaşamaktadır. Düşük sosyo-ekonomik şartlara sahip gençlerden oluşan Greasers, zengin ailelere mensup Socs gençlerine aşık olunca iki grup arasında büyük bir mücadele başlar. Kavga, cinayetle sonuçlanınca işler çığırından çıkar.

Jack Reacher

En İyi Tom Cruise Filmleri - Jack Reacher

Yapım Yılı: 2012

IMDb Puanı: 7,0

Tom Cruise, Rosamunda Pike ve Robert Duvall gibi ünlü isimlerin yer aldığı aksiyon filminin yönetmenliğini, Mission Impossible filmlerinin de yönetmenliğini yapan Christopher McQuarrie üstlenmiştir. Pittsburgh’ta yaşanan esrarengiz bir silahlı saldırı sonrasında 5 kişi ölür. Olayı soruşturan polis, görgü tanıklarından Jack Reacher’i bulur. Jack Reacher, olayı çözmek için anahtar roldedir.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir