10 Maddede Nikola Tesla Kimdir?

İnsanlığa faydalı birçok buluşun perde arkasındaki isim olan Nikola Tesla, bilime adadığı ömrüne pek çok icat sığdırdı. Nikola Tesla’nın ilgi çekici hayatına mercek tutulduğunda daha anlamlı hale gelen bu icatları bir araya getirerek 20. yüzyıl bilim dünyasına ışık tuttuk. İşte, yüzyılın dâhisi Nikola Tesla’yı yakından tanımak için bilmeniz gerekenler:

1.Kariyerine yön veren eğitim hayatı

Nikola Tesla, 1856 yılının Temmuz ayında dünyaya geldiğinde, kendisi için iki ayrı gelecek planlayan ebeveynlere sahipti. Oldukça inançlı biri olan babası Tesla’nın papaz olmasını isterken üretmeye hevesli olan annesi mühendis olmasını istiyordu.

Tesla büyüdükçe yeteneklerini keşfetti ve eğitimini mühendislik minvalinde devam ettirme kararı aldı. Bu karar doğrultusunda ilk eğitimini almak için Politeknik Okulu’na başvurdu. Bu okulda özellikle fizik ve matematik alanlarındaki becerilerini geliştirerek gelecek icatlarına zemin hazırladı.

Daha sonra Prag’da bulunan Charles Ferdinand Üniversitesinde mühendislik eğitimine devam ederek oto mühendislik alanındaki yetkinliğini arttırmayı hedefledi. Bu eğitim hayatı, Tesla’nın buluşlası için güçlü bir dayanak oluşturuyordu.

2. Yeni icatlar için ilham veren olaylar

Tesla’nın hayatında, dahi bir mucit olmasına yol açan belli başlı kırılma noktaları bulunmaktadır. Gram Dinamosuyla tanışması, Tesla’nın bilim dünyasının büyüsüne kapılmasını sağlayan tetikleyici olaylardan biriydi.

Gram Dinamosunun ilgi çekici tekniği, Tesla’nın ilerleyen yıllarda sıklıkla üstünde durduğu yenilikçi fikirlerinin ve çığır açan icatlarının kapısını araladı.

3. İlk büyük icadı “Alternatif Akımlı Motor”


Mevcut teknikten tatmin olmayan Tesla, bilim dünyasındaki tanıdıklarıyla da ters düşerek 22 yaşında alternatif akımın temellerini attı. Bu çıkış, daha sonra Tesla’nın alametifarikalarından biri olan alternatif akımın ilk tezahürleriydi. Tesla’nın amacı, halihazırdaki dinamoların sistemini değiştirerek daha verimli bir hale getirmekti.

Döner bir manyetik alan yaratarak oluşturduğu alternatif akım motoru, birçok ilkin gerçekleşmesini sağlayarak yeni icatlara öncü oldu.

4. Edison ve Tesla Gerginliğinin İlk Kıvılcımları


Ders kitaplarında mucitlerin eserlerinden daha çok yer tutan Edison ve Tesla çekişmesi, etkisini 1882 yılında göstermeye başladı. Edison’un şirketinde çalışmaya başlayan Tesla, alternatif akımla ilgili teorilerinin Edison tarafından değer görmemesi ve çalışmalarının maddi karşılığını alamaması üzerine 1887 yılında istifa etti.

Bu husumet, ikili arasında uzun vadeli bir akım savaşının fitilini ateşleyen olay oldu. Farklı vizyonlara sahip olan dahi mucitler, zaman içinde pek çok kez karşı karşıya gelerek bilim dünyasında sansasyonlara neden oldu. Öyle ki, 1912 yılında Edison’la birlikte Nobel Fizik Ödülü’nü kazanan Tesla, Edison’un buna layık olduğunu düşünmemesi sonucu bu ödülü reddetti.

5. Tesla Bobini’nin bulunuşu

tesla bobini
Tesla bobini, Tesla’nın icatlarla dolu hayatında öne çıkan gelişmelerin başında gelir. Tesla Bobini’nin bulunuşu yalnızca mevcut dönemin icatlarında değil, günümüzde hala önemli bir yere sahip olan radyo ve televizyon yayın araçlarında önemli bir konuma sahip oldu.

Tesla’nın bu önemli buluşu, yüzey etkisinden yararlanarak yüksek frekanslı akımın zarar vermesinin de önüne geçiyordu.

6- Tesla’nın özel hayatındaki takıntıları

Nikola Tesla ve güvercin

Tesla, bilim alanında gösterdiği kimliğinin yanında özel hayatında oldukça takıntılı biriydi. Yakın çevresi tarafından sıklıkla dile getirilen bu takıntılar, Tesla’yı oldukça içine kapanık biri haline getirdi. Bu takıntılar, genellikle hijyen temelli olsa da, sayılarla ve zamanlamayla da sıkıntılar yaşıyordu.

Mikrop endişesiyle sürekli tek kullanımlık havlu ve peçeteyle gezen, yaptığı her şeyi 3’ün katları adedince yapan Tesla için bu durum bazen hayatı katlanılmaz kılıyordu. Bu nedenle Tesla’nın hayatı boyunca hiç evlenmediği ve konuşmak istediği zamanlarda güvercinlerle ahbaplık ettiği söylenirdi.

“Bir Erkeğin Bir Kadını Sevdiği Gibi Severdim”

Tesla bu sözü güvercinlerinden biri için söylemişti. Birçok güvercin besliyordu fakat içlerinden birinin çok farklı olduğunu, o güvercine ayrı bir sevgi beslediğini belirtmişti.

7- Kablosuz iletim denemeleri ve Radyo

Bir kısmının üstünün örtüldüğü, bir kısmının da yalnızca teoride kaldığı yüzlerce yüzlerce icadın içinde Radyo en çok hakkı yenenlerden biridir. Ders kitaplarında adı Marconi’yle birlikte anılan Radyo’nun ilk ve tek mucidi Nikola Tesla’dır. Günümüzde pek çok kişi, Tesla’yı alternatif akımla tanısa da, Tesla’nın bundan çok daha büyük projeleri bulunmaktaydı.

Kablosuz iletim, bu projelerden biriydi. Ancak kablosuz enerji iletimi çalışmalarını finanse eden J. P. Morgan’ın bu desteğini birden kesmesi Tesla’nın çalışmalarını sekteye uğrattı.

8- Saklı kalan icatlar

Tesla’nın bilime adadığı ömründe pek çok yenilikçi fikir sığmıştı. Ancak bu fikirlerin birçoğu kendi döneminde hak ettiği değeri görmediği için çok sonra ortaya çıktı. Bu nedenle Tesla’nın toplum tarafından bilinmeyen pek çok icadı olduğu tahmin ediliyor.

Örneğin, endüstri tarafından yakın tarihte icat edilen floresan lambalar, Tesla tarafından 40 yıl önce kullanılmaktaydı. Çağının çok ötesinde buluşlara sahip olan Tesla’nın bunun gibi saklı kalan icatları hala tam olarak gün yüzüne çıkarılabilmiş değil.

9- Tüm Dünya’ya bedava enerji sağlama ideali

nikola tesla ücretsiz elektrik fikri
Tesla’nın en büyük idealı, tüm Dünya’ya bedava enerji sağlamaktı. Bu gelişme, pek çok sorunu ortadan kaldırarak bilim dahil olmak üzere pek çok alanda çığır açacaktı. Bu amaç doğrultusunda çalışmalara başlayan Nikola Tesla, 1900’lü yılların başında Telsiz yayın sistemi kulesinin yapımına başladı.

Telsiz Yayın Kulesi, Dünya genelinde bir telefon ve telgraf servisi sağlayacaktı. Ancak bu işten maddi çıkar sağlayan yatırımcılar, bedava enerji elde etme fikrinden hoşlanmadığı için projenin önünü kesti.

10- Günümüz teknolojisine zemin hazırlayan Tesla icatları

nikola tesla icatları
Tesla’nın icatları ortaya çıkışından 100 yıl sonra bile yeni gelişmelere ilham olabilmektedir. Gelecek teknolojisine zemin hazırlayan uzaktan kumanda teknolojisi, günümüzde uzay mekikleri, uydular ve yayın cihazları gibi pek çok alanda geliştirilerek kullanılmaktadır.

Kumanda ile kontrol edilebilen cihazları bilim dünyasına kazandıran Tesla, yalnızca kendi döneminin değil, tüm zamanların en büyük dâhilerinden biri olarak anılmaktadır.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir