Kahve Çeşitleri: Denemeniz Gereken Tüm Kahve Tipleri

Son dönemlerin en gözde içeceklerinden biri olan kahve, sahip olduğu onlarca çeşit sayesinde günün her saatine eşlik edebiliyor. Üstelik bu büyülü içeceğin, modunuza uyum sağlayacak birçok çeşidi var. Kahve çekirdeği ile yapılan bu birbirinden lezzetli alternatifler hakkında bilgi sahibi olarak isabetli kahve tercihleri yapabilirsiniz. Uygulama yöntemi ve miktarı ile yeni tatlar ortaya çıkaran bu büyülü içeceğin çeşitlerini sizler için derledik.

Tüm Kahve Çeşitleri

1.Espresso


Birçok kahve türüne zemin hazırlayan, en temel kahve türü espressodur. Adını İtalyanca’dan alan kahve, öğütülmiş kahvenin basınç ve ısı ile elde edildiği en sade halidir. Espresso, tek başına shot olarak tüketilebildiği gibi su veya süt eklenerek başka kahve türlerine de dönüşebilir.

Espresso, hızlı hazırlanabildiği ve pratik bir şekilde başka aromalarla evrilebildiği için yaygın olarak tüketilmektedir.

2.Americano

kahve çeşitleri - americano
Americano, Espresso bazlı kahvelerin en bilinenlerinden biridir. Espresso’nun yoğun ve konsantre halini tüketmek istemeyenler için keyifli bir alternatif sunmaktadır. Americano yapımında Espresso’yu seyreltmek için sıcak su ilave edilir. Bu sayede nispeten daha yumuşak içimli ancak yine de sert bir kahve elde edilir.

Americano’da Espresso shot üzerine ilave edilen suyun belirli bir ölçüsü olmadığı için sertlik derecesi kişinin isteğine göre düzenlenebilmektedir.

3.Filtre Kahve

kahve çeşitleri - filtre kahve
Filtre kahve, öğütülmüş kahvenin kullanılma yöntemine göre isimlendirilen bir kahve çeşididir. Bu kahve çeşidinde, kahve bir filtreden geçerek demlenmeye bırakılır. Kahve, suyla en basit halde birleşerek sade bir lezzet meydana getirir.

Günümüzde filtre kahve hazırlamanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Kağıt veya metal filtreler, French Press veya kahve makineleri filtre kahve hazırlamak için yaygın olarak kullanılan yöntemlerdir. Ancak her demleme çeşidi farklı bir aromaya ve lezzete sebebiyet vermektedir.

4.Cappuccino

kahve çeşitleri - cappuccino

Kahvenin sütle buluştuğu ilk duraklardan biridir. Ancak Cappuccino’nun alametifarikası espresso tabanına eklenen süt değil, üzerinde bulunan bol köpüğüdür. Süt köpüğü sayesinde yumuşak bir içim sağlayan Cappuccino’da bileşenler eşit hacimde bir araya getirilir.

Cappuccino da Espresso tabanlı bir kahve olduğu için hazırlanışında bir shot Espresso, ısıtılmış süt ve süt köpüğü kullanılmaktadır. Servisi esnasında da diğer kahvelere oranla daha küçük fincanlar tercih edilir.

5.Latte

kahve çeşitleri - latte
Latte, sade kahve sevmeyenlerin daimi alternatifi olarak sıklıkla tüketilir. İtalyanca’da süt anlamına gelen Latte, adından da anlaşılacağı üzere Espresso tabanına ilave edilen bolca sütten meydana gelir. Ancak Latte’yi meydana getiren süt miktarı kişinin isteğine göre değişebilir.

Bol sütle hazırlanan Latte’nin üzerine, Cappuccino kadar olmasa da süt köpüğü ilave edilebilir. Bu aşamalardan sonra ortaya oldukça yumuşak ve lezzetli bir kahve çıkar.

6.Mocha

kahve çeşitleri - mocha
Çikolata lezzetini kahveyle birleştiren Mocha, farklı varyasyonları ile günümüzde sıklıkla tüketilmektedir. Mocha’yı meydana getiren bileşenler diğerlerinden çok farklı olmasa da bu bileşenlerin birleşme oranları lezzetli bir kahve ortaya çıkarır. Mocha hazırlanırken, bir shot Espresso, üçte bir oranında çikolata ve üçte iki oranında ısıtılmış süt kullanılır.
Mocha içinde kullanılan çikolata, yapıldığı yere göre gerçek çikolata, çikolata tozu veya şurubu olabilir. Ancak bu çikolatanın kalitesi, kahvenin lezzetini de doğrudan etkilemektedir.

7.Macchiato


Macchiato, günümüzde aromalandırılarak birçok farklı şekilde tüketilebilmektedir. Bu kahve çeşidi, bir fincan Espresso’nun üzerine dörtte biri kadar süt köpüğü eklenerek elde edilir. Süt köpüğü, normalde bir shot kullanılan Espresso’nun yoğunluğunu azaltarak standart bir içim sağlamaktadır.

8.Flat White

kahve çeşitleri - flat white
Avustralya çıkışlı bir kahve olan Flat White, Espresso ile Latte arasında kusursuz bir denge sağlamaktadır. Flat White, Latte’ye oranla çok daha az miktardaki ısıtılmış sütün Espresso ile birleşmesi ile oluşur. Bunun yanında Flat White için süt köpüğü kullanılmamaktadır.

Bu özelliği ile Flat White, ne Espressso kadar sert ne de Latte kadar hafif bir kahve içmek isteyenleri tatmin eden bir kahve çeşididir.

9.Irish Coffee

kahve çeşitleri - irlanda kahvesi
Alkollü kahvenin nadide örneklerinden biri olan Irish Coffee, bir fincan Espresso tabanlı kahvenin içine İrlanda viskisi ilave edilerek elde edilen ilginç aromalı bir kahve çeşididir. Irish Coffee genellikle krema ile servis edilir.

10.Frappe

kahve çeşitleri - frappe
Frappe, kıvam olarak Milkshake’e oldukça benzeyen kahve türüdür. Soğuk olarak tüketilen bu kahve çeşidinde soğuk Espresso tabanı şeker, süt, buz ve ilave aromalar ile birlikte çekilerek kıvamlı bir içecek elde edilir. Özellikle yaz aylarında sıklıkla tercih edilen bu kahve türü farklı tatlar ile zenginleştirilmeye oldukça müsaittir.

11.Buzlu Kahve

kahve çeşitleri - buzlu kahve
Öğütülmüş kahvenin kaynama derecesine yakın sıcak su yerine soğuk suyla demlendiği kahve çeşididir. Buzlu kahve yapımında soğuk su ve buzdan yararlanıldığı için ortaya çıkan kahve çok daha hafif olmaktadır.

Bunun dışında buzlu kahve sıcak su ile demlenmiş kahvenin içine buz atılarak da yapılabilmektedir. Günümüzde hemen hemen her kahve çeşidinin buzlu versiyonu yapılabilir.

Bu yazımızda sizler için kahve çeşitleri listesi derlemeye çalıştık. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

10 Maddede Japon Mutfağı

Denizlerle çevrili Japonya’nın büyük bölümü Kuzey Ilıman Bölge’de yer almaktadır. Muson iklimi hüküm süren Japonya’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir