Tim Burton Kimdir?

Son dönemlerin en özgün yönetmenlerinden biri olan Tim Burton, 1958 yılında Kaliforniya’da dünyaya geldi. Aynı dönemde üretim yaptığı meslektaşları Christopher Nolan ve David Fincher gibi isimlerin sahici sinemasının aksine her zaman kendine ait masalsı bir dünya kurmayı başaran yönetmen, bu sayede birçok unutulmaz esere de imza attı.

Tim Burton, her zaman büyük ilgi duyduğu sinemaya çok küçük yaşta başlamış. Bu nedenle üzerine ekleyerek külliyatını büyütecek çok vakti olduğu söylenebilir. Henüz 10 yaşında bir çocukken karikatür çizip dönemin korku filmlerini dikkatle izleyen Burton, bu iki disiplinin sentezini ilerleyen yıllarında filmlerinde kullanacağından habersizdi. Çizim yeteneği, Tim Burton’ın hayatının her aşamasında etkin bir rol oynamayı sürdürdü. Öyle ki, kendi halinde bir öğrenciyken lise yıllarında çizdiği bir poster, daha sonra tüm sokaklarda yer aldı.

Ancak Tim Burton’ın çizime olan yatkınlığı ve bunu sinemaya entegre etme fırsatı, California Institue of Arts’a gitmek için Disney’den burs kazandığı sıralarda vuku buldu.

Disney Macerası

Tim Burton Disney filmleri
Tim Burton, sonraki yıllarda çok mutlu olmadığını belirttiği Disney yıllarında sinema diline pek çok faydası olacak alıştırmalar yaptı. Bu sırada kendisiyle aynı dönemde California Institue of Arts’da okuyan Brad Bird ve Henry Selick gibi isimlerle tanışarak uzu vadeli arkadaşlıklara zemin hazırladı.

Disney macerası aynı zamanda Tim Burton’ın üretim yapmaya başladığı bir okula dönüştü. Oldukça özgür bir alanda çalışmalar yapan Burton, bu çalışmalarının fazla ürkütücü veya deneysel bulunması gerekçesiyle hiçbir yerde kullanılmayınca çareyi kendi filmlerini çekmekte buldu.

Vincent, Luau, Hansel ve Gratel gibi filmleri Disney’de çalıştığı dönemde yaptığı ancak büyük başarılar elde edemediği filmlerdi. Ancak Tim Burton bu filmlerin sonucunda daha fazla Disney’de çalışamayacağını anladı ve tek başına üretmeye devam etmek için Disney ile yollarını ayırdı.

Tim Burton Sineması

Tim Burton, filmlerinde kurduğu Gotik atmosfer nedeniyle her zaman ilgi çeken bir yönetmen olmuştur. Sahip olduğu özgün üsluba alışılmışın dışında bir liriklik katan yönetmen, bu sayede oldukça etkileyici bir filmografiye sahip oldu.

Tim Burton sinemasına dair en dikkat çekici konu, karakterlerin ve kurulan atmosferin son derece karikatürize olmasıdır. Genellikle masalsı bir evrende geçen bu tür hikayeler, büyülü havaya rağmen son derece derin karakterizasyonlara ve güçlü karakter dinamiklerine sahiptir. Bu nedenle Tim Burton filmlerinde mantık dışı birçok detaya rağmen oturaklı ve tutarlı bir hikaye anlatıcılığı görülür.

Tim Burton sinemasında diğer filmlere nazaran çok daha titiz bir işçilik bulunur. Filmlerinin mekan kurgusu konusunda da oldukça hassas davranan yönetmenin bir mimari açıdan kusursuz düzenlenmiş çekim alanları, her zaman korumaya çalıştığı Gotik atmosferi en iyi şekilde yansıtan araçlardan biridir. Bu sayede Tim Burton filmlerindeki dünyayı bir bütün olarak ele alarak filmin içine girebiliriz.

Batman, Makas Eller, Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Ölü Gelin ve Alis Harikalar Diyarı, yönetmenin en çok bilinen filmlerinden birkaçı. Günümüzde hala film yapmaya devam eden usta yönetmenin yönetmenliğini yaptığı toplamda 25 film bulunuyor. Ancak bunu dışında Burton’ın yapımcı, senarist ve ressam kimlikleri de bulunuyor.

Tim Burton’ın Özel Hayatı

Tim Burton kimdir?

Tim Burton, bugüne kadar Lena Gieseke, Lisa Marie Smith ve Helena Bonham Carter olmak üzere üç kadınla nişanlandı. Ancak bunların içinde beyaz perdede yansımasını gördüğümüz birliktelik Helena Bonham Carter oldu.

13 yıl boyunca birlikte olan çiftin, bu ilişkiden Billy Ray ve Nell isimli iki çocuğu bulunuyor. Helena Bonham Carter, Tim Burton’ın filmlerinde yer alan atmosferi en iyi şekilde sırtlayan oyunculardan biri olarak uzun bir dönem Tim Burton filmlerinde etkileyici rollerde yer aldı.

40 yıllık kariyerine birçok ödül ve 30’a yakın film sığdıran Tim Burton, hala aktif olarak film çekmeye devam etmektedir. Colin Farrel, Michael Keaton ve Danny DeVito’lu yeni filmi Dumbo ise, 5 Nisan’da vizyona girdi.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

10 Maddede Nikola Tesla Kimdir?

İnsanlığa faydalı birçok buluşun perde arkasındaki isim olan Nikola Tesla, bilime adadığı ömrüne pek çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir