2. Dünya Savaşı’nı Anlatan En Etkileyici 13 Film

2. Dünya Savaşı, ev sahipliği yaptığı efsane hikayeleri ile sinemada başlı başına bir janr haline geldi. Usta yönetmenlere ilham veren dönemin, günümüze taşınan en iyi ikinci dünya savaşı temalı filmleri sizler için bir araya getirdik.

Schindler’s List

2. Dünya Savaşı Filmleri - Schindler's List

Yapım Yılı: 1993

IMDb Puanı: 8,9

Savaş filmleri listelerinin gediklisi Schindler’s List, Oscar’lı yönetmen Steven Spielberg tarafından çekildi. Film, 2. Dünya Savaşı’nda yaşanan gerçek bir olayı konu alıyor. Oskar Schindler adlı Alman bir işadamı, savaş gündeminde Polonya’da yeni bir fabrika kuruyor. Bu fabrikada çalışmaya başlayan binlerce Yahudi’nin kurtuluşunu anlatan film, En İyi Senaryo dalında da Oscar ödülüne layık görüldü.

Saving Private Ryan

2. Dünya Savaşı Filmleri - Saving Private Ryan

Yapım Yılı: 1998

IMDb Puanı: 8,6

Başrolünde Tom Hanks’in yer aldığı bir başka Steven Spielberg filmi Saving Er Ryan, James Ryan isimli sıradan bir askerin cepheden kurtarılması macerasını beyaz perdeye taşır. Tüm oğullarını savaşta kaybeden acılı bir anne, tek oğlu James Ryan’ın savaştan kurtulmasını dileyince Başkan’ın devreye girmesi ile bu dilek gerçek olur. Spielberg, savaş dramasını mükemmel bir aile ilişkisiyle birleştirerek sürükleyici bir film ortaya koyar.

Life is Beautiful

2. Dünya Savaşı Filmleri - Life is Beautiful

Yapım Yılı: 1997

IMDb Puanı: 8,6

Roberto Benigni’nin, hem yönetmen hem de başrol olarak yer aldığı film, 2. Dünya Savaşı’nın ortasındaki umut dolu bir oyunu gözler önüne serer. Mutlu bir evliliği ve çocukları olan çift, savaşın başlaması ile esir kampına düşer. Oğlunu tüm bu yıkımlardan korumak isteyen Guido, tüm bunların bir oyun olduğunu söylemektedir. Oğlu ise babasının bu oyununa eşlik ederek sonundaki ödüle kavuşmaya çalışır.

The Pianist

2. Dünya Savaşı Filmleri - The Pianist

Yapım Yılı: 2002

IMDb Puanı: 8,5

Roman Polanski imzalı film, Adrien Brody’nin akıllara kazanan performansı ile izleyenlerden tam not aldı. Film, Wladyslaw Szpilman’ın aynı adlı eserinden uyarlanarak beyaz perdeye taşınmıştır. Filmde, savaş sırasında yoksul bir mahallede hayatta kalmaya çalışan piyanistin yaşadıkları anlatılır. Dönemin atmosferini gerçekçi bir şekilde perdeye taşıyan film, müziği de güçlü bir şekilde kullanmaktadır.

Casablanca

2. Dünya Savaşı Filmleri - Casablanca

Yapım Yılı: 1942

IMDb Puanı: 8,5

Listemizin sıradaki filmi Casablanca, epik bir savaş filmi olmasının yanında, sinema tarihinin en romantik filmlerinden biridir. Film, 2. Dünya Savaşı’nda savaştan kaçanlara kucak açan Kazablanka’nın renkli hayatını konu alır. Buradaki Rick’in barı, aynı zamanda tarihin en dokunaklı aşk hikayesine de ev sahipliği yapacaktır. Birbirlerini bir bulup bir kaybeden Rick ve Ilsa, bu küçük barda tekrar bir araya gelir. Casablanca, sinema derslerinde örnek gösterilen kusursuz diyalogları ile En İyi Senaryo Oscar’ına da sahip olmuştur.

Inglourious Basterds

2. Dünya Savaşı Filmleri - Inglourious Bastards

Yapım Yılı: 2009

IMDb Puanı: 8,3

Brad Pitt’li Tarantino filmi Inglourious Basterds, aksiyon ve komedi janrlarının en güçlü örneklerinden biridir. Savaş Dönemi Fransa’sının boğucu havasını perdeye taşıyan filmde Brad Pitt’e Christopher Waltz, Michael Fassbender ve Melanie Laurent gibi ünlü isimler eşlik etmektedir.

Downfall

2. Dünya Savaşı Filmleri - Downfall

Yapım Yılı: 2004

IMDb Puanı: 8,2

Dawnfall, Hitler’in sonunu getirmek için kolları sıvayan Dünya liderlerini ve Hitler’in uçuruma sürüklenen hayatını konu alır. Film, asıl savaş aksiyonunun yanında, Hitler’in son zamanlarına odaklanır. Filmde Adolf Hitler karakterini Bruno Ganz canlandırmaktadır.

The Bridge on the River Kwai

2. Dünya Savaşı Filmleri - The Bridge on the River Kwai

Yapım Yılı: 1957

IMDb Puanı: 8,1

2. Dünya Savaşı’ndan kısa bir süre sonra çekilen filmde, filme de ismini veren Kwai Köprüsü’nün yapılışı anlatılır. Albay Nicholson, cephanesini taşıtmak ve gücünü ispatlamak için bir grup esire Kwai Nehri üzerine köprü yaptırmaya karar verir. Bu sürükleyici filmin yönetmen koltuğunda, usta yönetmen David Lean oturur.

Dunkirk

2. Dünya Savaşı Filmleri - Dunkirk

Yapım Yılı: 2017

IMDb Puanı: 7,9

Christopher Nolan’ın son filmi Dunkirk, tarihe konu olan efsanevi Dunkirk çıkarımasını epik bir dille beyaz perdeye taşır. İngiliz askerlerinden oluşan bir birlik, Dunkirk’te mahsur kalır. Düşman saldırısı ile iyice köşeye sıkışan birliği Dunkirk’ten kurtarman için akıl almaz bir harekat başlar. Filmin başrollerinde Mark Rylance, Tom Hardy ve Kenneth Branagh yer almaktadır.

Letters From Iwo Jima

2. Dünya Savaşı Filmleri - Letters From Iwo Jima

Yapım Yılı: 2006

IMDb Puanı: 7,9

Marjinal filmlerin usta yönetmeni Clint Eastwood, Japon askerlerinin Iwo Jima Adası’ndaki direnişini beyaz perdeye taşır. Yıllar sonra adada bulunan mektuplar üzerine araştırılan olayda Amerikan askerlerinin adadaki işgali su yüzüne çıkar. Filmde Ken Watanabe ve Kazunari Ninomiya başrolü paylaşır.

Fury

2. Dünya Savaşı Filmleri - Fury

Yapım Yılı: 2014

IMDb Puanı: 7,6

David Ayer tarafından çekilen film, 24 saatlik bir süreci ele alır. 300 düşman askeri ile burun buruna gelen bir grup asker, elindeki imkanlarla karşılık vermek zorundadır. Ancak Komutan Wardaddy önderliğindeki bu küçük ekip için, oldukça zor bir 24 saat olacaktır. Filmin başrollerinde Brad Pitt, Shia LaBeouf ve Logan Lerman yer alır.

The Thin Red Line

2. Dünya Savaşı Filmleri - The Thin Red Line

Yapım Yılı: 1998

IMDb Puanı: 7,6

Japon ilerleyişini engellemek için görevlendirilen bir grup Amerikan askerinin, İkinci Dünya Savaşı’nda hayatta kalma mücadelesini konu alır. Terrence Malick’in yönetmen koltuğunda oturduğu dram filminde Sean Penn, Jim Caviezel Adrien Brody, George Clooney ve Woody Harrelson gibi ünlü isimler başrolü paylaşır.

Empire of the Sun

Yapım Yılı: 1987

IMDb Puanı: 7,7

Jim Graham hatrı sayılır Britanyalı ailesiyle birlikte Şanghay’da kaliteli bir yaşam sürmeye devam ederken, 2. Dünya Savaşı‘nın acısı onlara da sıçrar ve Şanghay Japonya tarafından işgal edilir. Japonya’nın etkisi büyük işgali sonucunda Jim ve hatrı sayılır Britanyalı ailesinin hayatları da bozulur ve her şey alt üst olur.

Jim ailesinden zorla ayrılmak zorunda bırakılarak Japonya’da bulunan bir toplama kampına gönderilir. Jim sahip olduğu geniş hayal gücüyle içinde bulunmuş olduğu ortamı bir maceranın parçası gibi görmeye çalışır ama savaşın karanlık ve acı yüzü çocuğun hayal gücünün bile bastıramayacağı kadar çarpıcıdır. Annesiz ve babasız bir çocuğun İkinci Dünya Savaşı esnasında ergenliğe girişini konu alan Güneş İmparatorluğu ile; 2. Dünya savaşı konulu filmler listemizi sonlandırıyoruz. Keyifli seyirler dileriz.

Yazar: Burak Taş - Supervizor

Ege Üniversitesi - Sinema ve Televizyon bölümü mezunu olan Burak, üniversite okurken bir yandan da yaratıcı yazarlık eğitimleri alıp yazarlık konusunda kendisini geliştirdi. İzmir'de Şehir Tiyatroları'nda hem oyunculuk, hem yazarlık yapan Burak, mezun olduktan sonra İstanbul'a gelip Netflix bünyesinde yönetmen ve senaryo asistanlığı yaptı. Şu sıralar kendi senaryoları üzerinde çalışan yazarımızın mottosu ise hiç değişmiyor; cinema for peace.

Buna Da Göz At

En İyi Avukat Filmleri – 15 Harika Eser

İnsanlığın en tartışmalı konularından biri olan adalet, bugüne kadar beyaz perdede pek çok kez işlendi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir