Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Aamir Khan Filmleri

Bollywood’un en önemli temsilcisi olan Aamir Khan, 14 Mart 1965 yılında Hindistan’ın Mumbai şehrinde dünyaya gelmiştir. Hem oyunculuk hem de yönetmenlik konusunda kendini geliştirmiş ve dünyanın takdirini kazanmış biri olmayı, Hindistan’ın en önemli ve popüler aktörü olmayı başarmıştır Aamir Khan. Filmlerinde seçtiği konular, verdiği anlamlı mesajlar, güzel müzikal şovlarla Bollywood sektörüne boyut atlatan bir isim olmayı başarmıştır ve başarmaya devam etmektedir.

Yaptığı her filmle iz bırakan ve ülkesini ve sinemasını her zaman yukarıya taşıyan bir aktördür. Ülkemizde de seveni bir o kadar fazladır ki ülkemizin ünlü yarışma programı olan Kim Milyoner Olmak İster’e konuk edilmiştir. Biz de sizlere başarılı aktörün başrollerinde ve çoğunun yapımcılığında yer aldığı 10 filmi derledik.

En İyi Aamir Khan Filmleri

Lagaan: Once Upon a Time in India

Once Upon a Time in India

Yapım Yılı: 2001
IMDB Puanı: 8,1

Oscar adayı olan bir filmle başlıyoruz listemize. Bu film Hindistan’ın İngiliz sömürgesi olduğu zamanlarda geçiyor. Konusu ise Lagaan isimli verginin durdurulmasını isteyen bir köyün direnişidir. Bu verginin ancak köylülerin İngilizleri kriket maçında yenmesiyle kaldırılacağını öğrenen ve asla bu oyunu bilmeyen başkarakterimiz Bhuvan’ın çabalarını müzikli ve renkli bir bakış açısıyla izliyoruz. Bollywood filmlerine merak sardıysanız güzel bir başlangıç filmi olabilir.

Rangeela

Yapım Yılı: 1995
IMDB Puanı: 7,5

Bollywood’da aşk vazgeçilmez bir tema. Bu filmde yoksul bir kızın zengin olma arzusuyla çocukluğundan beri yanında olan adam arasında sıkışmış olan bir kadının öyküsünü izliyoruz. Aktris olmak isteyen Mili bir gün plajda zengin bir aktör tarafından keşfedilir ve bu aktörden evlilik teklifi alır. Fakat çocukluğundan beri yanında olan Munna’yı bırakabilecek midir? Merak ediyorsanız ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Dansların, müziklerin sizi esir alacağı masalsı bir film sizi beklemekte.

3 Idiots

3 idiots inceleme

Yapım Yılı: 2009
IMDB Puanı: 8,4

Liatemizde Aamir Khan denince akla ilk gelen filmlerden birinde sıra. Hem komedi hem dramı bize aynı film içinde yaşatan ve hayatımıza “All is well” sözünün girmesini sağlayan bir film 3 Idiots. Filmimiz üç ayrı kişilikteki ve statüdeki üç oda arkadaşının seçkin bir mühendislik okulundaki maceralarını ele alıyor. Gerek sistem eleştirileri gerekse hayatın zorluklarını gözler önüne seren bu film gerçekten hem eğlence hem de dramı bir arada veriyor. Sadece Hindistan’ın değil bütün dünyanın ilgisini çeken başarılı bir filmdir. İlk tercihleriniz arasında kesinlikle olmalı çünkü keyifli bir 170 dakikayı hak ediyorsunuz.

Jo Jeeta Wohi Sikandar

Jo Jeeta Wohi Sikandar

Yapım Yılı: 1992
IMDB Puanı: 8,2

Filmimizde yine zenginlik arzusun neler yaptırabileceğini komedi unsuruyla harmanlanmış olarak görmekteyiz. Sıradan bir okula giden iki fakir kardeşin zenginmiş gibi davranmalarını konu edinen film izlemeye değer. Zengin çocuklar yüzünden çektikleri sıkıntıları ancak liseler arası bisiklet yarışlarında alacakları galibiyetle yenebileceklerini düşünürler. Bakalım bu macerada foyaları ortaya mı çıkacaktır ya da 2 senedir aynı kişi tarafından kazanılan kupayı kazanabilecekler midir? Sevimli ve eğlenceli bir gençlik filmi olan ve tabi ki fazlaca komedi unsuru içeren bu film size eğlenceli dakikalar vaat ediyor.

Ghajini

Ghajini inceleme

Yapım Yılı: 2008
IMDB Puanı: 7,3

Sırada çok bilindik bir film daha var. Aşk ve intikamın ne kadar güçlü olduğunu ispatlayan bu yapım ünlü yönetmen Christopher Nolan’ın Memento adlı filminden uyarlama olarak beyazperdeye aktarılmıştır. Filmimiz ünlü bir iş adamının çok sevdiği nişanlısının mafya tarafından gözlerinin önünde öldürülmesinden sonra almaya çalıştığı intikamı konu ediniyor. Ama intikamını almayı zorlaştıracak bir sorunla karşı karşıyadır. Başına aldığı darbe yüzünden hafızasını 15 dakikada bir kaybetmektedir. Bu yüzden intikamını alabilmek için vücudunu not defteri gibi kullanmaya başlar. Bu heyecanlı bir maceraya da eşlik edip etmemek size kalmış tabiî ki!

Dangal

Dangal film incelemesi

Yapım Yılı: 2016
IMDB Puanı: 8,5

Biyografik bir yapımla listemize devam ediyoruz. Mahavir Singh Phogat’ın hayat hikayesini ele alan film güreşe aşık bir babanın iki kızına da bu sevgiyi aşılayıp onları milli güreşçilere dönüştürmesini konu ediniyor. Bu yolda verdiği uğraşlar ve elde etikleri başarıları gözler önüne seren bu yapımda 2010 Commonwealth Oyunları’nda altın madalya alan ilk kadın ve gümüş madalya alan kardeşinin ve onları bu yolda ilerleten babalarının yaşamlarına şahit oluyoruz. Kadınların çektikleri zorluklara da yakından tanıklık etmiş oluyoruz bu filmle.

Fanaa

Fanaa film inceleme

Yapım Yılı: 2006
IMDB Puanı: 7,2

Yine aşk temalı bir filmleyiz. Gerçi aşksız bir Bollywood filmi düşünülemez. Film görme engeli olan güzel başrol kızımızı bir tur rehberine aşık olmasını konu ediniyor. Aşkı için herkesi karşısına alan kızımızın rehber aşkı hakkında bilmediği bir sırrı vardır. Bakalım bu sır aşklarını nasıl etkileyecektir? Sürükleyici ve bir o kadar gizemli olan bu aşk öyküsü sağlam bir romantik dram filmi.

Rang De Basanti

Rang De Basanti

Yapım Yılı: 2006
IMDB Puanı: 8,2

Film, İngiliz bir araştırmacının Hint kültürüne duyduğu ilgiden ve dedesinin günlüğünden yola çıkarak bir belgesel yapmak için Hindistan’a gitmesini konu alıyor. Hindistan’ın bağımsızlığını konu alacağı belgesel için üniversitelerden gençler toplamaya çalışır fakat görmüştür ki bu gençlerin hepsi Batı kültürünün taklitçisi haline gelmiştir. Yine toplumsal bir eleştiri içeren film gençlik ve ulusal benlik, gelenekler hakkında güzel mesajlar vermekte.

Sarfarosh

Sarfarosh inceleme

Yapım Yılı: 1999
IMDB Puanı: 8,2

Pakistan ve Hindistan arası gerilimleri konu alan bu tarihi filmde Pakistan’ın gizli olarak Hindistan’a çeşitli silahlar ve ajanlar sokup bir ayaklanma başlatmaya çalışmasına şahit oluyoruz. Tarihe de tanıklık ettiğimiz bu filmde Hindistan ve Pakistan arasındaki gerginliğe bambaşka bir bakış açısından bakmış oluyoruz. Sizler de aksiyon dolu bir Bollywood filmi arıyorsanız Sarfarosh tam size göre bir yapım.

Talaash

talaash inceleme

Yapım Yılı: 2012
IMDB Puanı: 7,3

Film çocuğunun ölümüyle karısıyla evliliği bitmek üzere olan bir polis müfettişinin, ünlü bir Bollywood aktrisinin şüpheli ölümünü araştırmaya başlamasıyla bir hayat kadınının yardımıyla ölümün ardındaki sırları ortaya çıkarmaya çalışmasını konu alıyor. Fakat filmde bu polis müfettişinin sadece araştırmasına değil, karısı ve ona yardımcı olan hayat kadınıyla da arasında geçen olaylara da şahit olacağız. Hem gizem hem de dram barındıran ve çıkış senesinde fazlasıyla ses getirmiş bir yapımdır.

Evet bu listemizde Aamir Khan filmlerine yer verdik. Bollywood filmlerinin vazgeçilmez dans ve müzikleriyle birleşmiş ama fazlasıyla da mesaj ve güzel tema içeren bu filmlere şans vermenizi şiddetle öneriyoruz. Hollywood filmlerinden oldukça farklı ve özgün yapıya sahip bu filmler Aamir Khan’ın başarılı oyunculuğu ve yapımcılığıyla da daha da izlenilmesi gereken yapımlar haline geliyor. Eğer ön yargılarınız varsa bizce ön yargılarınızı kenara atıp hemen listemizden seçtiğiniz bir filmle Bollywood maratonuna başlayın.

Yazar: Ulaş Akça

1994 yılında doğdu. 2018'de Adnan Menderes Üniversitesi - Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünden mezun oldu. Yazılım işlerinin yanı sıra hobi olarak içerik editörlüğü yapıyor.

Buna Da Göz At

The Irishman Konusu ve Oyuncuları

The Irishman Filmi Konusu ve Oyuncuları

Sinema alanında oldukça verimli bir yıl olan 2019, son aylarında Martin Scorsese’in 20 yıllık emeği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir