En İyi Biyografi Filmleri: Detaylı İnceleme

Herkesin sevdiği film türü farklıdır. Kimi komedi, kimi drama, kimi aksiyon sever. Gerilim seven de fazladır psikoloji seven de. Fakat herkesin sevdiği ortak film türleri de vardır. Hiç şüphesiz biyografi filmleri de bunlardan biridir.

Özellikle içerdiği gerçekçilik ve insanların empati yapabilmesini sağlayacağı karakterlerle biyografi filmleri sinema tarihinde önemli yer kaplamıştır. Kurgu bir filmi izliyor olmasından ziyade seyircinin karşıdaki kişiyle bağ kurabildiği, gerçek hayatta böyle birinin yaşadığını bildiği bu filmler seyirci için hayatının daha sonrasını da etkiliyor kimi zaman.

Genel olarak duygusal temalı olarak ilerleyen biyografik filmlerin en güzel kısımlarından biri ise filmde gerçek hayattaki kişinin adının kullanılması ve filmin sonunda ise o kişinin gerçek hayattaki fotoğraflarının gösterilmesidir. Hal böyle olunca birçok seyirci gözyaşlarını tutamıyor. Öyleyse gelin biz de sizlerle beraber sinema tarihine damga vurmuş en iyi biyografik filmleri inceleyelim.

En İyi Biyografi Filmleri

Schindler’s List

en iyi biyografi filmleri - Schindler's List
Yapım Yılı: 1993
IMDB Puanı: 8,9

Steven Spielberg tarafından 1993 senesinde vizyona giren ve Oscar ödüllerini silip süpüren efsanevi bir başyapıt. Siyah beyaz olarak yayınlanan film döneminde inanılmaz bir etki yaratmıştır.

İkinci Dünya Savaşı gibi dünyayı en çok sarsan hadiselerden biri esnasında geçen filmde Oscar Schindler’in bir Nazi Partisi üyesi olmasına rağmen vicdani sorumluluğunun altında kalması ve etrafındaki insanlardan farklı olarak merhametinin yüzlerce insanın kaderini değiştirmesine şahit oluruz. 3 saat 15 dakika boyunca seyirciyi ekrana kitleyen ve birçok farklı duyguya sokan film Steven Spielberg’ün gelmiş geçmiş en iyi filmlerindendir.

The Pianist

The Pianist - Biyografi filmleri
Yapım Yılı: 2002
IMDB Puanı: 8,5

Söz konusu biyografi filmleriyse listemizde en çok göreceğiniz filmler şüphesiz ki 2. Dünya Savaşı konulu filmlerdir. Bununsa en büyük sebebi dünyayı küresel anlamda etkileyen böyle bir savaşın insanlığın sadece o döneminde değil de geleceğinde de oluşturduğu hasardır. İşte Piyanist’te o filmlerden biridir.

Polonyalı usta yönetmen Roman Polanski tarafından yönetilen film başrol oyuncusu Adrien Brody’e En İyi Aktör Oscar Ödülü kazandırmıştır. Filmde İkinci Dünya Savaşı esnasında Polonya’da yaşayan ve dönemin en iyi piyanistlerinden biri olan Szpilman’ın savaşın ilerlemesiyle düştüğü durumlar ve yaşadığı hayatta kalma kaygısı soğuk renklerle kendini gösteriyor.

The Imitation Game

the imitation game
Yapım Yılı : 2014
IMDB Puanı: 8

Yine İkinci Dünya Savaşı esnasında geçen olaylardan biri konu alan bir filmle karşınızdayız. Sherlock karakteriyle hepimizin zihnine kazınan Benedict Cumberbatch bu filmde de Alan Turing karakterine hayat veriyor.

Film İkinci Dünya Savaşı esnasında Alman askerlerinin aralarında haberleşmesini sağlayan Enigma kodlarının İngilizler tarafından çözülmeye çalışmasını anlatıyor. Çözmenin imkansız olduğu kodların çözülmesi durumunda milyonlarca kişinin bombalamalardan erken haberi olup sığınaklara doluşacağı zamanlarda İngiliz Hükümeti en iyi şifre çözen insanları bir araya getirip beraber çalıştırıyor. İşte Alan Turing de onlardan biri.

The Theory Of Everyting

The theory of everything film incelemesi
Yapım Yılı: 2014
IMDB Puanı: 7,7

Cambridge Üniversitesi’nde okuyan ve zekası ve bilgeliğiyle fazlasıyla popüler olan öğrenci Stephan Hawking’in 21 yaşında ALS hastalığına maruz kalmasını konu alan film devamındaysa bu hastalığı sebebiyle tekerlekli sandalyeye bağımlı olarak yaşamasını anlatıyor. Filmde ilerleyen yıllarda karısı olacak Jane Hawking’le tanışması ve sonrası anlatılıyor.

Oyuncu Eddie Redmayne’a En İyi Aktör Oscar Ödülü kazandıran film kesinlikle izlemeniz gereken filmlerden. Aşkın her şeyin ötesinde bir duygu olduğunu ve asla yitirilmeyeceğini fazlasıyla iyi anlatıyor.

The Intouchables

the Intouchables
Yapım Yılı: 2011
IMDB Puanı: 8,6

Oliver Nakache tarafından yönetilen film oldukça duygusal bir hikayeye sahiptir. Bir yamaç paraşütü kazası geçiren ve sakat kalan Philippe zor duruma düşmüştür. Fazlasıyla zengin olan Philippe kendine yardımcı olması için birini arar. Bu sırada da banliyöde yaşayan Driss’le tanışır ve onu işe alır.

Hapisten yeni çıkmış olan ve hem fikirler hem zevkleri birbirlerinden fazlasıyla farklı olan bu iki kişinin arasında inanılmaz bir uyum ve dostluk başlar. Bu da izleyiciyi fazlasıyla duygulandırır. Özellikle sevdiğiniz bir arkadaşınızla izlemeniz ve birbirinizle Philippe’le Driss kadar iyi dostluk kurmanızı umarız.

My Left Foot

My left foot
Yapım Yılı: 1989
IMDB Puanı: 7,9

Bir kitap uyarlaması olan film aynı zamanda filmin ve kitabın karakteri Christy Brown’ın hayatını anlatmaktadır. Doğuştan beyin felçli olan ve tekerlekli sandalyaye bağlı bir hayat süren Brown’ın tüm vücudundaki sinirler çalışmazken sadece sol ayağındaki sinirlerin çalıştığı ortaya çıkar. Bu da onun sol ayağıyla inanılmaz işler yapmasını sağlar. Sol ayağıyla yazı yazıp resim çizmeyi öğrenen Brown bu sayede harika kitaplar harika şiirler ortaya çıkarır. Onun azminin insanlığa da örnek olmasıyla oluşan film tam anlamıyla bir resitaldir.

A Beautiful Mind

A beautiful mind
Yapım Yılı: 2001
IMDB Puanı: 8,2

Oscar ödüllü oyuncu ve yönetmen Avustralya’lı yıldız Russell Crowe’u kamera karşısında gördüğümüz film en iyi biyografi film örneklerinden biridir. Dahi olan ve inanılmaz aritmetik bir beyni olan John Forbes Nash, matematik alanında ustadır. Fakat dahiliğinin deliliğe dönüşmesine şahit olduğumuz filmde zamanla Nash inanılmaz bencil ve egoist bir insana dönüşür. A Beautiful Mind’da Nash’in eski haline dönmesi ve yeniden doğma çabası işlenir.

Malcolm X

Malcolm X
Yapım Yılı: 1992
IMDB Puanı: 7,7

Spike Lee tarafından 1992 senesinde çekilen ve Nelson Mandela’yı da karşımıza çıkaran filmde Malcolm karakterinin Denzel Washington canlandırıyor. Siyahi biri olduğu için ırkçılığa maruz kalan ve hayatın onu ittiği şekilde hırsızlık yaparak yaşayan Malcolm’un hapse düşüş ve hapiste yaşadıklarını anlatan filmde Malcolm hapiste gerçek huzuru bulacak ve dünyanın siyahi insanlara empoze ettiği hırsızlık, suçluluk gibi teorilerden siyahi insanları kurtarma çabası anlatılacaktır.

Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club
Yapım Yılı: 2013
IMDB Puanı: 8,0

Matthew McConaughey için kariyer yılları şüphesiz 2013 – 2014 yıllarıdır. Interstellar, True Detective gibi usta işi performanslar sergilemesinin yanı sıra kendisine Oscar ödülü kazandıran film Dallas Buyers Club’ta sergilediği oyunculuk inanılmazdır. Filmde AIDS olduğu için 30 gün ömrü kalan ve bu 30 günü uzatmak için elinden gelen her şeyi yapan Ron Woodroof’un ABD’de yasal olmadığı halde farklı ülkelerden getirttiği ilaçları kullanması ve bi anda bu ilaçların satışını yapması gözler önüne serilir.

First Man

First Man film incelemesi
Yapım Yılı: 2018
IMDB Puanı: 7,4

Yakın zamanda çıkan ve bize 1960 lı yılları hatırlatan filmde insanlık tarihinin en zor görevlerinden biri olan Ay’a gitme anını ve daha öncesini, Neil Armstrong’un yaşadıklarıyla beraber görüyoruz. Filmde Ryan Gosling tarafından canlandırılan Neil Armstrong’un bu zorlu görev öncesinde NASA’da yaşadıkları ve çevresinde yaşananlar anlatılıyor. Uzay ve biyografi filmi sevenler için bir nimet olan filmin yönetmeni ise Damien Chazelle.

Pawn Sacrifice

Pawn Sacrifice - Film İncelemesi
Yapım Yılı: 2014
IMDB Puanı: 7,0

Boby Fischer ve Boris Spassky arasında oynanan unutulmaz 1972 dünya satranç şampiyonası finalini konu alan, Amerikalı satranç ustası Boby Fischer’ın biyografi filmi ile listemizi sonlandırıyoruz. Pawn Sacrifice konusu ve tarihi işleyişi sebebiyle satranç seven – sevmeyen herkesin ilgisini çekebilecek cinsten bir film. Filmde Boby Fischer’ı Tobey Maguire canlandırıyor ve gerçekten muhteşem bir performans ortaya koyuyor. Soğuk savaş yıllarını başarılı bir şekilde aktaran belgesel tadındaki bu filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Green Book

En İyi Biyografi Filmleri - Green Book

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 8,2

Green Book, ünlü piyanist Dr. Don Shirley’in şoförü Tony ile çıktığı uzun yolculuğu konu alıyor. Don Shirley, konser turu için güneye doğru uzun bir yolculuğa çıkacaktır. Don Shirley’in ırkı yüzünden tehlikeye girmek istemeyen Tony, güvenli güzergahları tercih eder. Ancak yine de ikili yol boyunca birçok önyargı ve tehlike ile karşılaşır. En İyi Film Oscar’ına sahip olan etkileyici filmde Mahershala Ali ve Viggo Mortensen başrolü paylaşır.

Raging Bull

En İyi Biyografi Filmleri - Raging Bull

Yapım Yılı: 1980

IMDb Puanı: 8,2

Raging Bull, Martin Scorsese’nin çıkış yapmasını sağlayan başarılı bir biyografi filmiydi. Robert De Niro’ya En iyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandıran filmde ortasiklet boksör Jake La Motta’nın ringdeki mücadelesi anlatılıyor. Film, Jake’in ring dışındaki öfke nöbetlerine de yer vererek etkileyici bir karakter draması inşa ediyor. Siyah beyaz formattaki film, Martin Scorsese ve Robert De Niro iş birliklerinin en kıymetli örneklerinden biri.

The Wolf of Wall Street

En İyi Biyografi Filmleri - The Wolf of Wall Street

Yapım Yılı: 2013

IMDb Puanı: 8,2

The Wolf of Wall Street’te Martin Scorsese, ünlü borsa dehası Jordan Belfort’un fırtınalı hayatını beyaz perdeye taşıyor. Jordan Belfort, Dünya’yı kasıp kavuran ekonomik krizi fırsata çevirmeyi başararak genç yaşta büyük bir servete sahip olur. Giderek katlanan ünü, Jordan’a para, kadınlar ve uyuşturucu dolu bir hayata sürükler. Ne yazık ki Jordan’ın bu illüzyona kapılıp çakılması uzun sürmez. Leonardo DiCaprio’nun müthiş performansı ile The Wolf of Wall Street, hafızalardan silinmeyen bir biyografi filmi olmayı başarır.

Ford v Ferrari

En İyi Biyografi Filmleri - Ford v Ferrari

Yapım Yılı: 2019

IMDb Puanı: 8,1

Matt Damon ve Christian Bale’in başrolü canlandırdığı film, 1966 yılında gerçekleşen efsanevi Le Mans yarışını konu alır. Döneminin iki ünlü şoförü Carroll Shelby ve Ken Miles, dev markaların önderliğinde kendilerini zirveye taşıyacak otomobili yaratmaya karar verir. İkilinin pistteki mücadelesi, zamanla büyük bir dostluğa evrilir.

Catch Me If You Can

En İyi Biyografi Filmleri - Catch Me If You Can

Yapım Yılı: 2002

IMDb Puanı: 8,1

Steven Spielberg imzalı filmde Leonardo DiCaprio, genç yaşında tüm dünyayı kandırarak zengin olan Frank’e hayat verir. Genç adam, tüm yasa dışı işlerinden ustalıkla sıyrılmayı başarır. Bu zeki dolandırıcı ile FBI ajanı Carl Hanratty arasında dillere destan bir akıl oyunu başlar.

Bohemian Rhapsody

En İyi Biyografi Filmleri -  Bohemian Rhapsody

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 8,0

Yakın zamanda vizyona giren ve Bryan Singer imzalı Bohemian Rhapsody, müzik dünyasının ikonik ismi Freddy Mercury’nin hayatını konu alıyor. Queen sevenler için unutulmaz bir deneyim olan filmde Freddy Mercury’nin zorluklar içindeki hayatı ve Queen efsanesini doğuşu anlatılıyor. Müzikal biyografi filminde Freddy Mercury rolüne hayat veren Rami Malek, başarılı performansı ile En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde Oscar Ödülü’ne layık görüldü.

The Social Network

En İyi Biyografi Filmleri - The Social Network

Yapım Yılı: 2010

IMDb Puanı: 7,7

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, bu buluşu ile kısa sürede Dünya’nın en genç milyarderi olarak yeni bir çağ başlattı. Bu ihtişamlı hikayenin arkasındaki mücadeleler ve ego savaşları, David Fincher vizyonu ile beyaz perdeye taşındı. Filmde Mark Zuckerberg rolünde Jesse Eisenberg yer alıyor. Ünlü isme eşlik edenler arasında Andrew Garfield ve Justin Timberlake var.

Sully

En İyi Biyografi Filmleri - Sully

Yapım Yılı: 2016

IMDb Puanı: 7,4

Oscar Ödül’lü yönetmen Clint Eastwood’un yönettiği filmde, Tom Hanks pilot Chesley Sullenberger’e hayat veriyor. Kaptan Sully, kritik bir anda cesur bir karar vererek 155 yolcunun hayatını kurtarır. Ancak Kaptan’ın bu cesur hamlesi, yetkililer tarafından tehdit olarak algılanır ve Sully her şeyini kaybetmekle yüz yüze gelir.

Judy

En İyi Biyografi Filmleri - Judy

Yapım Yılı: 2019

IMDb Puanı: 6,9

Judy Garland’ın hayatını anlatan filmde Renee Zellweger, uzun bir aranın ardından etkileyici bir geri dönüş yapıyor. Oz Büyücüsü’nün Dorothy’si genç Judy, şov dünyasında ayakta kalmaya çalışırken birçok zorlukla karşılaşır. Bu zorluklar, Judy’nin içine kapanmasına ve istenmeyen biri olmasına neden olur. Judy’nin travmalarla dolu çocukluğunu beyazperdeye taşıyan filmin yönetmen koltuğunda Rupert Goold oturur.

Yazar: Ulaş Akça

1994 yılında doğdu. 2018'de Adnan Menderes Üniversitesi - Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünden mezun oldu. Yazılım işlerinin yanı sıra hobi olarak içerik editörlüğü yapıyor.

Buna Da Göz At

En İyi Avukat Filmleri – 15 Harika Eser

İnsanlığın en tartışmalı konularından biri olan adalet, bugüne kadar beyaz perdede pek çok kez işlendi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir