En İyi Biyografi Filmleri: Detaylı İnceleme

Herkesin sevdiği film türü farklıdır. Kimi komedi, kimi drama, kimi aksiyon sever. Gerilim seven de fazladır psikoloji seven de. Fakat herkesin sevdiği ortak film türleri de vardır. Hiç şüphesiz biyografi filmleri de bunlardan biridir.

Özellikle içerdiği gerçekçilik ve insanların empati yapabilmesini sağlayacağı karakterlerle biyografi filmleri sinema tarihinde önemli yer kaplamıştır. Kurgu bir filmi izliyor olmasından ziyade seyircinin karşıdaki kişiyle bağ kurabildiği, gerçek hayatta böyle birinin yaşadığını bildiği bu filmler seyirci için hayatının daha sonrasını da etkiliyor kimi zaman.

Genel olarak duygusal temalı olarak ilerleyen biyografik filmlerin en güzel kısımlarından biri ise filmde gerçek hayattaki kişinin adının kullanılması ve filmin sonunda ise o kişinin gerçek hayattaki fotoğraflarının gösterilmesidir. Hal böyle olunca birçok seyirci gözyaşlarını tutamıyor. Öyleyse gelin biz de sizlerle beraber sinema tarihine damga vurmuş en iyi biyografik filmleri inceleyelim.

En İyi Biyografi Filmleri

Schindler’s List – Schindler’in Listesi

en iyi biyografi filmleri - Schindler's List
Yapım Yılı: 1993
IMDB Puanı: 8,9

Steven Spielberg tarafından 1993 senesinde vizyona giren ve Oscar ödüllerini silip süpüren efsanevi bir başyapıt. Siyah beyaz olarak yayınlanan film döneminde inanılmaz bir etki yaratmıştır.

İkinci Dünya Savaşı gibi dünyayı en çok sarsan hadiselerden biri esnasında geçen filmde Oscar Schindler’in bir Nazi Partisi üyesi olmasına rağmen vicdani sorumluluğunun altında kalması ve etrafındaki insanlardan farklı olarak merhametinin yüzlerce insanın kaderini değiştirmesine şahit oluruz. 3 saat 15 dakika boyunca seyirciyi ekrana kitleyen ve birçok farklı duyguya sokan film Steven Spielberg’ün gelmiş geçmiş en iyi filmlerindendir.

The Pianist – Piyanist

The Pianist - Biyografi filmleri
Yapım Yılı: 2002
IMDB Puanı: 8,5

Söz konusu biyografi filmleriyse listemizde en çok göreceğiniz filmler şüphesiz ki 2. Dünya Savaşı konulu filmlerdir. Bununsa en büyük sebebi dünyayı küresel anlamda etkileyen böyle bir savaşın insanlığın sadece o döneminde değil de geleceğinde de oluşturduğu hasardır. İşte Piyanist’te o filmlerden biridir.

Polonyalı usta yönetmen Roman Polanski tarafından yönetilen film başrol oyuncusu Adrien Brody’e En İyi Aktör Oscar Ödülü kazandırmıştır. Filmde İkinci Dünya Savaşı esnasında Polonya’da yaşayan ve dönemin en iyi piyanistlerinden biri olan Szpilman’ın savaşın ilerlemesiyle düştüğü durumlar ve yaşadığı hayatta kalma kaygısı soğuk renklerle kendini gösteriyor.

The Imitation Game – Enigma

the imitation game
Yapım Yılı : 2014
IMDB Puanı: 8

Yine İkinci Dünya Savaşı esnasında geçen olaylardan biri konu alan bir filmle karşınızdayız. Sherlock karakteriyle hepimizin zihnine kazınan Benedict Cumberbatch bu filmde de Alan Turing karakterine hayat veriyor.

Film İkinci Dünya Savaşı esnasında Alman askerlerinin aralarında haberleşmesini sağlayan Enigma kodlarının İngilizler tarafından çözülmeye çalışmasını anlatıyor. Çözmenin imkansız olduğu kodların çözülmesi durumunda milyonlarca kişinin bombalamalardan erken haberi olup sığınaklara doluşacağı zamanlarda İngiliz Hükümeti en iyi şifre çözen insanları bir araya getirip beraber çalıştırıyor. İşte Alan Turing de onlardan biri.

The Theory Of Everyting – Her Şeyin Teorisi

The theory of everything film incelemesi
Yapım Yılı: 2014
IMDB Puanı: 7,7

Cambridge Üniversitesi’nde okuyan ve zekası ve bilgeliğiyle fazlasıyla popüler olan öğrenci Stephan Hawking’in 21 yaşında ALS hastalığına maruz kalmasını konu alan film devamındaysa bu hastalığı sebebiyle tekerlekli sandalyeye bağımlı olarak yaşamasını anlatıyor. Filmde ilerleyen yıllarda karısı olacak Jane Hawking’le tanışması ve sonrası anlatılıyor.

Oyuncu Eddie Redmayne’a En İyi Aktör Oscar Ödülü kazandıran film kesinlikle izlemeniz gereken filmlerden. Aşkın her şeyin ötesinde bir duygu olduğunu ve asla yitirilmeyeceğini fazlasıyla iyi anlatıyor.

The Intouchables – Can Dostum

the Intouchables
Yapım Yılı: 2011
IMDB Puanı: 8,6

Oliver Nakache tarafından yönetilen film oldukça duygusal bir hikayeye sahiptir. Bir yamaç paraşütü kazası geçiren ve sakat kalan Philippe zor duruma düşmüştür. Fazlasıyla zengin olan Philippe kendine yardımcı olması için birini arar. Bu sırada da banliyöde yaşayan Driss’le tanışır ve onu işe alır.

Hapisten yeni çıkmış olan ve hem fikirler hem zevkleri birbirlerinden fazlasıyla farklı olan bu iki kişinin arasında inanılmaz bir uyum ve dostluk başlar. Bu da izleyiciyi fazlasıyla duygulandırır. Özellikle sevdiğiniz bir arkadaşınızla izlemeniz ve birbirinizle Philippe’le Driss kadar iyi dostluk kurmanızı umarız.

My Left Foot – Sol Ayağım

My left foot
Yapım Yılı: 1989
IMDB Puanı: 7,9

Bir kitap uyarlaması olan film aynı zamanda filmin ve kitabın karakteri Christy Brown’ın hayatını anlatmaktadır. Doğuştan beyin felçli olan ve tekerlekli sandalyaye bağlı bir hayat süren Brown’ın tüm vücudundaki sinirler çalışmazken sadece sol ayağındaki sinirlerin çalıştığı ortaya çıkar. Bu da onun sol ayağıyla inanılmaz işler yapmasını sağlar. Sol ayağıyla yazı yazıp resim çizmeyi öğrenen Brown bu sayede harika kitaplar harika şiirler ortaya çıkarır. Onun azminin insanlığa da örnek olmasıyla oluşan film tam anlamıyla bir resitaldir.

A Beautiful Mind – Akıl Oyunları

A beautiful mind
Yapım Yılı: 2001
IMDB Puanı: 8,2

Oscar ödüllü oyuncu ve yönetmen Avustralya’lı yıldız Russell Crowe’u kamera karşısında gördüğümüz film en iyi biyografi film örneklerinden biridir. Dahi olan ve inanılmaz aritmetik bir beyni olan John Forbes Nash, matematik alanında ustadır. Fakat dahiliğinin deliliğe dönüşmesine şahit olduğumuz filmde zamanla Nash inanılmaz bencil ve egoist bir insana dönüşür. A Beautiful Mind’da Nash’in eski haline dönmesi ve yeniden doğma çabası işlenir.

Malcolm X

Malcolm X
Yapım Yılı: 1992
IMDB Puanı: 7,7

Spike Lee tarafından 1992 senesinde çekilen ve Nelson Mandela’yı da karşımıza çıkaran filmde Malcolm karakterinin Denzel Washington canlandırıyor. Siyahi biri olduğu için ırkçılığa maruz kalan ve hayatın onu ittiği şekilde hırsızlık yaparak yaşayan Malcolm’un hapse düşüş ve hapiste yaşadıklarını anlatan filmde Malcolm hapiste gerçek huzuru bulacak ve dünyanın siyahi insanlara empoze ettiği hırsızlık, suçluluk gibi teorilerden siyahi insanları kurtarma çabası anlatılacaktır.

Dallas Buyers Club – Sınırsızlar Kulübü

Dallas Buyers Club
Yapım Yılı: 2013
IMDB Puanı: 8,0

Matthew McConaughey için kariyer yılları şüphesiz 2013 – 2014 yıllarıdır. Interstellar, True Detective gibi usta işi performanslar sergilemesinin yanı sıra kendisine Oscar ödülü kazandıran film Dallas Buyers Club’ta sergilediği oyunculuk inanılmazdır. Filmde AIDS olduğu için 30 gün ömrü kalan ve bu 30 günü uzatmak için elinden gelen her şeyi yapan Ron Woodroof’un ABD’de yasal olmadığı halde farklı ülkelerden getirttiği ilaçları kullanması ve bi anda bu ilaçların satışını yapması gözler önüne serilir.

First Man – Ay’da İlk İnsan

First Man film incelemesi
Yapım Yılı: 2018
IMDB Puanı: 7,4

Yakın zamanda çıkan ve bize 1960 lı yılları hatırlatan filmde insanlık tarihinin en zor görevlerinden biri olan Ay’a gitme anını ve daha öncesini, Neil Armstrong’un yaşadıklarıyla beraber görüyoruz. Filmde Ryan Gosling tarafından canlandırılan Neil Armstrong’un bu zorlu görev öncesinde NASA’da yaşadıkları ve çevresinde yaşananlar anlatılıyor. Uzay ve biyografi filmi sevenler için bir nimet olan filmin yönetmeni ise Damien Chazelle.

Pawn Sacrifice

Pawn Sacrifice - Film İncelemesi
Yapım Yılı: 2014
IMDB Puanı: 7,0

Boby Fischer ve Boris Spassky arasında oynanan unutulmaz 1972 dünya satranç şampiyonası finalini konu alan, Amerikalı satranç ustası Boby Fischer’ın biyografi filmi ile listemizi sonlandırıyoruz. Pawn Sacrifice konusu ve tarihi işleyişi sebebiyle satranç seven – sevmeyen herkesin ilgisini çekebilecek cinsten bir film. Filmde Boby Fischer’ı Tobey Maguire canlandırıyor ve gerçekten muhteşem bir performans ortaya koyuyor. Soğuk savaş yıllarını başarılı bir şekilde aktaran belgesel tadındaki bu filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Yazar: Ulaş Akça

1994 yılında doğdu. 2018'de Adnan Menderes Üniversitesi - Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünden mezun oldu. Yazılım işlerinin yanı sıra hobi olarak içerik editörlüğü yapıyor.

Buna Da Göz At

Stanley Kubrick’in Tüm Filmleri

Otoriteler tarafından tüm zamanların en iyi yönetmeni sayılan Stanley Kubrick, kariyeri boyunca birçok kült esere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir