Nefes Kesen En İyi Aksiyon Filmleri

İzlerken adrenalinizin tavan yapacağı, gişede büyük başarılar elde etmiş en iyi 20 aksiyon filmini sizler için listeledik.

The Dark Knight

En İyi Aksiyon Filmleri - The Dark Night

Yapım Yılı: 2008

IMDb Puanı: 9,0

Christopher Nolan’ın Batman üçlemesinin ilk halkası olan The Dark Knight, Gotham’ın savunucusu Batman ile Batman’in azılı düşmanı Joker’ün mücadelesi anlatılıyor. Elindeki tüm imkanları ile halkını korumaya çalışan Bruce Wayne, Gordon ve Dent’in de yardımıyla Joker’e karşı zafer kazanmaya çalışıyor. Efsane seride Batman rolünü Christian Bale, Joker rolünü ise Heath Ledger canlandırıyor.

Inception

En İyi Aksiyon Filmleri - Inception

Yapım Yılı: 2010

IMDb Puanı: 8,8

Inception, rüyalar evrenine dair sırların çözüldüğü fantastik bir hikayeyi konu alıyor. Rüyalarda bilgi çalabilen ünlü bir hırsız olan Cobb, çocuklarına kavuşabilmek için son bir iş olarak rüyaya fikir ekmeyi deniyor. Uzman bir ekip ile birden çok katmanlı rüyalar aleminde gezintiye çıkan Cobb’un hayatı, geçmiş travmalarıyla birleşince oldukça karmaşık bir hala alıyor. Filmin yönetmen koltuğunda Christopher Nolan, başrolünde Leonardo DiCaprio yer alıyor.

Matrix

En İyi Aksiyon Filmleri - Matrix

Yapım Yılı: 1999

IMDb Puanı: 8,7

Wachowski kardeşler tarafından çekilen aksiyon filmi Matrix’te, aksiyon sinemasının sevilen ismi Keanu Reeves yer altı hackerı Neo’yu canlandırıyor. Neo, Morpheus ve Trinity ile karşılaştıktan sonra gerçeklikle olan ilişkisini sorgulamaya başlıyor. Trinity ile çıktığı yolculukta Matrix’i kavramaya ve gerçek nedir sorusuna cevap vermeye çalışıyor.

Star Wars

En İyi Aksiyon Filmleri - Star Wars

Yapım Yılı: 1977

IMDb Puanı: 8,6

İkonik bilim kurgu serilerinden Star Wars, George Lucas tarafından beyaz perdeye taşındı. Kadrosunda Mark Hamill, Harrison Ford ve Carrie Fisher gibi isimleri bulunduran film, Ölüm Yıldızı planlarını kaçırmakta olan Lord Vader ve tecrübesiz pilot Luke Skywalker’ın imparatorluk gemisindeki mücadeleleri anlatılır. Güçlü kadrosu ve zengin içeriği ile Star Wars, uzun soluklu bir aksiyonu beyaz perdeye taşır.

The Terminator

En İyi Aksiyon Filmleri - The Terminator

Yapım Yılı: 1984

IMDb Puanı: 8,4

Aksiyon sinemasının yıldız isimlerinden biri olan Arnold Schwarzenegger, James Cameron imzalı The Terminator filminde başrolü canlandırıyor. 2029 yılında geçen film, robotlarla insanların savaşını anlatır. Terminator, insanlığın direnişini alt etmek için tasarlanan akıllı bir robottur. Amacı ise geçmişe giderek John Connor isimli liderin doğuşunu engellemektir.

Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark

En İyi Aksiyon Filmleri - Indiana Jones

Yapım Yılı: 1981

IMDb Puanı: 8,4

Steven Spielberg tarafından çekilen aksiyon film, ünlü arkeolog Dr. Indiana Jones’un Ark of the Conenant’ı bulma sürecini anlatır. Raiders of the Lost Ark , Indiana Jones serisinin ilk halkasıdır. Kutsal bir gücü olduğuna inanılan Ark için Kahire yoluna çıkan tek kişi Indiana Jones değildir. Jones, rakiplerinden önce Ark’ı ele geçirmek için zorlu bir sürece girer.

Aliens

En İyi Aksiyon Filmleri - Aliens

Yapım Yılı: 1979

IMDb Puanı: 8,4

En İyi Görsel Efekt Oscar’ına sahip olan Ridley Scott filmi Alien, Nostromo gemisinin esrarengiz bir gezegenden alınan sinyal sonucu mürettabatın gezegeni keşfetmesiyle başlar. 3 kişilik bir ekip, gezegende yumurtalarla karşılaşır. Bu yumurtalardan tanımlayamadıkları yaratıkların çıkması ile ekip dehşete düşer.

Braveheart

En İyi Aksiyon Filmleri - Braveheart

Yapım Yılı: 1995

IMDb Puanı: 8,3

Mel Gibson’ın hem yönetmen koltuğunda oturup hem de başrolünde yer aldığı film, İskoçya’da yaşamını sürdüren William Wallace’ın dramını anlatır. Savaş sonrası evine dönen William, burada çocukluk aşkı Murron’la evlenir. Ancak İngiliz askerlerinin Murron’a tecavüz etmeye kalkması ile William çileden çıkar ve İskoç halkına da zulmeden İngiliz’lere karşı dillere destan bir direniş başlatır.

Die Hard

En İyi Aksiyon Filmleri - Die Hard

Yapım Yılı: 1988

IMDb Puanı: 8,2

Die Hard’ın başrolünde, tecrübeli aktör Bruce Willis yer almaktadır. Film, New York Polis Departmanı dedektifi John McClane’in aksiyon dolu kurtarma görevini anlatır. Karısının çalıştığı yerdeki Noel kutlamasına giden John, Alman teröristler tarafından bombalanan binadan kurtulan tek kişi olur. Ancak enkaza dönen binadan karısını ve insanları kurtarması gerekecektir.

Mad Max: Fury Road

En İyi Aksiyon Filmleri - Mad Max: Fury Road

Yapım Yılı: 2015

IMDb Puanı: 8,1

Mad Max: Fury Road, aksiyon sinemasının en önemli serilerinden biri olan Mad Max’in, George Miller tarafından çekilen devam filmidir. Tom Hardy ve Charlize Theron’un başrolde bulunduğu film, kıyamet sonrası bir gerçeklikte geçer. Çölün ortasındaki sussuz bir gelecekte Max, suyu elinde bulunduran imparatorluğu alt ederek halka medeniyeti getirmeye çalışır.

Jurassic Park

En İyi Aksiyon Filmleri - Jurassic Park

Yapım Yılı: 1993

IMDb Puanı: 8,1

Jurassic Park, deneyimli yönetmen Steven Spielberg tarafından beyaz perdeye uyarlanan bir Michael Chrichton romanıdır. Dinazorlara ait DNA’ları kullanarak yeni bir dinazor parkı kuran zengin iş adamı John Hammond, bu hayvanat bahçesini kontrol etmesi için adaya bir grup bilim adamı gönderir. Ancak bu görev esnasında adada güvenlik açıkları meydana gelir ve özgür kalan dinazorlar adada korku saçmaya başlar.

Kill Bill: Vol. 1

En İyi Aksiyon Filmleri - Kill Bill Vol 1

Yapım Yılı: 2003

IMDb Puanı: 8,1

İki parça halinde çekilen Kill Bill efsanesi, Quentin Tarantino tarafından yaratılmıştır. The Bride adı ile ün salan kiralık katil, kendi düğünü sırasında saldırıya uğrar. Davetlilerin hepsinin öldüğü saldırıda The Bride sağ kurtulmayı başarır. Ancak hamile olan gelin bebeğini kaybeder ve 5 yıl komada kalır. 5 yılın ardından tekrar hayat dönen seri katilin yapacağı ilk şey düğününe saldırıyı düzenleyenlerden intikam almak olur.

Avengers

En İyi Aksiyon Filmleri - Avengers

Yapım Yılı: 2012

IMDb Puanı: 8,0

Avengers, Marvel Comics’in sevilen kahramanları Iron Man, Hulk, Thor, Captain America, Black Widow ve Hawkeye’ın Dünya’yı tehdit eden uzaylı tehlikesine karşı birleşerek mücadele etmesini konu alıyor. Nick Fury önderliğindeki S.H.I.E.L.D’ın bir araya getirdiği kahramanlar, takım haline gelerek Loki’nin başını çektiği uzaylı ordusunu alt ediyor. Filmde  kahraman takımını Robert Downey Jr, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Chris Evans, Scarlett Johanson ve Jeremy Renner canlandırıyor.

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

En İyi Aksiyon Filmleri - Karayip Korsanları

Yapım Yılı: 2003

IMDb Puanı: 8,0

Karayip Korsanları, fantastik aksiyonun imza serilerinden biridir. Başrolünde başarılı aktör Johnny Depp’in yer aldığı film, çılgın korsan Jack Sparrow’u merkez alır. Denizlerin korkutucu korsanı Barbossa tarafından kaçırılan Elizabeth, Jack Sparrow’un yanında çalışan Will’in çocukluk arkadaşıdır. Jack Sparrow, Will ile birlikte Elizabeth’i Barbossa’nın gemisinden kaçırmaya çalışır.

The Bourne Ultimatum

En İyi Aksiyon Filmleri - The Bourne Ultimatum

Yapım Yılı: 2007

IMDb Puanı: 8,0

Film, sevilen aksiyon serisi The Bourne’nin son halkasıdır. Geçmişinden koparılıp tehlikeli görevlerden kullanılan The Bourne, içine düştüğü oyunlardan sıyrılarak geçmişinin peşine düşüyor. Ancak Bourne’u tehdit olarak gören yetkililer, The Bourne’yi geçmişini hatırlamadan önce durdurmaya çalışır. Filmde yetenekli ajan The Bourne’yi Matt Damon canlandırır.

The Predator

En İyi Aksiyon Filmleri - Predator

Yapım Yılı: 1987

IMDb Puanı: 7,8

Gelişmiş bir avcı ırkı olan Pradator, Dünya’ya dönerek insanları avlamaya başlar. Giderek sayıları azalan insanlar ile bir araya gelerek Predator’ları alt edecek hamleyi bulmaya çalışır. Aksiyon dolu filmin yönetmen koltuğunda Shane Black oturur.

Avatar

En İyi Aksiyon Filmleri - Avatar

Yapım Yılı: 2009

IMDb Puanı: 7,8

Dünya’nın en çok hasılat yapan filmi olan Avatar, James Cameron tarafından çekildi. Filmde, Jake Sully ve Grace Augustine, Pandora isimli bir gezegende yaşayan Na’vi ırkını gözlemlemek için gönüllü olur. Na’vi halkı gibi gözüktükleri bir programla gezegene gelen ikili, zamanla halkın düşünce tarzını ve yaşayış tarzını anlamaya başlar. Program öncesinde felçli olan Sully, burada bedenin sağlıklı bir şekilde kullanabilmektedir.

The Fifth Element

En İyi Aksiyon Filmleri - The Fifth Element

Yapım Yılı: 1997

IMDb Puanı: 7,7

Luc Besson tarafından çekilen filmin başrolünde Bruce Willis ve Gary Oldman yer almaktadır. The Fifth Element, 2200 yıllardaki bir distopyada geçmektedir. İnsanlığın sonunu getirmek üzere olan kötülüğe karşı beşinci bir element aranmaktadır. Leeloo ve taksi şoförü Korben Dallas, beşinci elementi arama macerasında birlikte hareket eder.

Total Recall

En İyi Aksiyon Filmleri - Total Recall

Yapım Yılı: 1990

IMDb Puanı: 7,5

Philip K. Dick’e ait bir kısa hikayeden beyaz perdeye uyarlanan Total Recall, Douglas Quaid’in Mars’a uzanan beklenmedik macerasını konu alır. Sıradan bir insan olan ve Mars’a dair rüyalar gören Douglas, Mars seyahati gerçekleştiren bir şirketle anıları karşılığında anlaşır. Ancak anılarını bu şirkete vermesi Douglas’ın hayatını alt üst eder. Douglas, bir anda kendisini Mars’ın lideri Coogan ile karşı karşıya bulur.

John Wick

En İyi Aksiyon Filmleri - John Wick

Yapım Yılı: 2014

IMDb Puanı: 7,4

John Wick’in başrolünde olduğu yeni dönem aksiyon serisi John Wick, hareketli hayatını geride bırakan kiralık katil John Wick’i konu alır. Karısını kaybettikten sonra köpeği ile yalnız yaşamaya başlayan John, bir gün ansızın köpeğinin öldürülmesi ile çılgına döner. Köpeğini öldüren kişi, ağır mafya babası Tasarov’un oğludur. Artık tek başına kalan John Wick, intikam uğruna mafyayı karşısına alarak New York’u kana bular.

Baby Driver

En İyi Aksiyon Filmleri - Baby Driver

Yapım Yılı: 2017

IMDb Puanı: 7,6

Aksiyon-komedi filmleri ile adından sıklıkla söz ettiren Edgar Wright, Ansel Elgort’un başrolünde yer aldığı son filmi ile büyük beğeni topladı. Filmde, suç çetelerine şoförlük yapan Baby lakaplı bir gencin, tehlikeli hayatı arkasında bırakma mücadelesi anlatılıyor. Temponun hiç düşmediği eğlenceli filmde Kevin Spacey, John Hamm ve Lily James de yer alıyor.

Seven Samurai

En İyi Aksiyon Filmleri - Seven Samurai

Yapım Yılı: 1954

IMDb Puanı: 8,6

Akira Kurosowa’nın kült filmi Seven Samurai, yardıma muhtaç bir köyü korumaya çalışan 7 samurayın hikayesini anlatıyor. Koruma görevinin başında, usta samuray Kambei yer almaktadır. Kambei, zaman içinde müridlerini toplayarak köyün muhafızlığını yapmaya başlar. Başrolü, Toshirô Mifune, Takashi Shimura ve Keiko Tsushima yer alır.

The Incredibles

En İyi Aksiyon Filmleri - The Incredibles

Yapım Yılı: 2004

IMDb Puanı: 8,0

Yakın zamanda devam filmiyle geri dönen İnanılmaz Aile, kısa sürede animasyon klasikleri arasına girdi. Filmde özel güçlere sahip olan Incredibles ailesinin kötülükle mücadelesi anlatılıyor. Ailenin babası Mr Incredibles, süper kahraman hayatından sıkılınca inzivaya çekilir. Ancak kötülükle dolu dünyada bu pek mümkün olmaz. Filmin yönetmenliğini Brad Bird yapmaktadır.

Skyfall

En İyi Aksiyon Filmleri - Skyfall

Yapım Yılı: 2012

IMDb Puanı: 7,7

Oscar Ödül’lü yönetmen Sam Mendes, efsane James Bond serisinin en iddialı filmini beyaz perdeye taşıdı. Skyfall, MI6’i tehdit eden Silva ve James Bond’un mücadelesini konu alır. Daniel Craig’in ustalıkla canlandırdığı ikonik karakter, MI6’e eski güvenilirliğini geri kazandırmak için bu haini alt etmek zorundadır. Filmin müziğini, dönemin en ses getiren ismi Adele seslendirmektedir.

WALL-E

En İyi Aksiyon Filmleri - Wall-E

Yapım Yılı: 2008

IMDb Puanı: 8,4

Andrew Stanton’ın yönetmenliğini yaptığı WALL-E, Dünya dışında yaşamın bulunduğu bir gelecekte geçer. Geride kalan enkazı temizlemekle görevli robot Wall-E, burada unutulur. Wall-E, Dünya’da yalnız kaldığını düşünürken başka bir robot olan Eve ile karşılaşır. İkili, çöplerle dolu gezegende kendilerine bir yaşam inşa etmeye başlar. Oscar Ödül’lü film, tüketim toplumuna dair önemli alt metinlere de sahiptir.

Casino Royal

En İyi Aksiyon Filmleri - Casino Royal

Yapım Yılı: 2006

IMDb Puanı: 8,0

Daniel Craig, Eva Green ve Mads Mikkelsen’in başrolünde yer aldığı film, James Bond’un Montenegro’daki bir poker oyunundaki macerasını konu alır. Bond, bu kez teröristlere sponsorluk yapan Le Chiffre’nin kazanmamasını sağlamak için savaşmaktadır. Gerilim dolu oyunda Bond’a Felix Leiter eşlik eder.

Mission: Impossible Rogue Nation

En İyi Aksiyon Filmleri - Mission Impossible

Yapım Yılı: 2015

IMDb Puanı: 7,4

Sevilen aksiyon serisi Mission Impossible, Ethan Hunt isimli usta bir ajanın tehlikeli görevlerini beyaz perdeye taşır. Serinin beşinci filminde Hunt, federasyonu tehdit eden organize bir örgütü çökertmek için yola çıkar. Tom Cruise’un canlandırdığı karaktere Simon Pegg, Jeremy Renner ve Alec Baldwin eşlik eder.

True Grit

En İyi Aksiyon Filmleri - True Grit

Yapım Yılı: 1969

IMDb Puanı: 7,4

Henry Hathaway’in yönetmenliğini yaptığı True Grit, klasikleşen Western filmlerinden biridir. Kim Darby tarafından canlandırılan Mattie Ross, babasının intikamını almak için kiralık bir katil tutar. Mattie ve katil, Mr. Ross’u öldüren suçluların peşine düşerek gerekeni yapmaya çalışır. Başrolde John Wayne, Kim Darby Glen Campbell yer alır.

Ghostbusters

En İyi Aksiyon Filmleri - Ghostbusters

Yapım Yılı: 1984

IMDb Puanı: 7,8

Dr Peter Venkman’ın başını çektiği bir grup akademisyen, Ghostbusters isimli bir hayalet yakalama işine girişir. Dana Barrett’in ihbarı üzerine genç kadının evine giden 4’lü, bu evin gerçekten de kötü ruhlarla irtibat kurulan tehlikeli bir yer olduğunu anlar. Başrolde, sevilen aktör Bill Murray ve Rick Moranis yer alır.

Sicario

En İyi Aksiyon Filmleri - Sicario

Yapım Yılı: 2015

IMDb Puanı: 7,6

Denis Villeneuve, bir grup FBI ajanının Meksika sınırındaki tehlikeli görevini konu alır. İşine tutkuyla bağlı olan Kate ve diğer ajanlar, burada uyuşturucu kartellerini yakalamak için plan yaparak uygulamaya koyar. Denis Villeneuve’nün yönetmenliğini yaptığı filmde Emily Blunt, Josh Brolin ve Benicio Del Toro yer alır.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir