En İyi Gençlik Filmleri

Çocukluktan yetişkinliğe geçiş zorluklarla doludur. Bu süreçteki absürt olayları konu alan filmler, 7’den 70’e herkesin ilgisini çekmektedir. Gençliğin dramatik, eğlenceli ve romantik taraflarını beyaz perdeye taşıyan başarılı filmleri listeledik.

The Perks of Being a Wallflower

En İyi Gençlik Filmleri - The Perks of Being a Wallflower

Yapım Yılı: 2012

IMDb Puanı: 8,0

Stephen Chbosky’nin aynı adlı kitabından uyarlanan film, Charlie, Sam ve Patrick isimli üç gencin zorbalık karşısındaki tavırlarını konu alır. İntihar etmeyi deneyen Charlie, Patrick ve Sam ile sorunların üstesinden gelmeyi öğrenir. Dram ve komediyi ustaca harmanlayan gençlik filminde Logan Lerman, Emma Watson ve Ezra Miller başrolü paylaşıyor.

Call Me by Your Name

En İyi Gençlik Filmleri - Call Me By Your Name

Yapım Yılı: 2017

IMDb Puanı: 7,9

En İyi Uyarlama Senaryo Oscar’ına sahip olan film, 17 yaşındaki Elio ve bir yetişkin olan Oliver’ın adım adım büyüyen ilişkisini konu alır. Kendini ve cinselliğini keşfetmekte olan Elio rolü, genç oyuncu Timothee Chalamet’e de hızlı bir ünün kapılarını aralamıştır. Chalamet’e, Oliver rolüyle Armie Hammer eşlik eder. Bu dramatik ve çarpıcı öykü, Luca Guadagnio tarafından beyaz perdeye taşınımıştır.

The Fault in Our Stars

En İyi Gençlik Filmleri - The Fault in Our Stars

Yapım Yılı: 2014

IMDb Puanı: 7,7

En çok izlenen gençlik dramalarında The Fault in Our Stars, aynı ismi taşıyan bir romandan uyarlanmıştır. 16 yaşındaki kanser hastası Hazel, umutsuz bir döneminde Augustus ile tanışır. Kanseri atlatmış olan Augustus, hayattan vazgeçtiği için bir ilişki yaşamak istemeyen Hazel’ı kazanmaya çalışır. Benzer acıları deneyimlemiş olan ikili, izleyenleri hayran bırakan bir aşka yaşar. Başrolleri, Shailene Wood ve Ansel Elgort paylaşmaktadır.

Love, Simon

En İyi Gençlik Filmleri - Love, Simon

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 7,6

Eğlenceli senaryosu ve tempolu anlatımı ile Love, Simon, izleyenleri lise koridorlarında yolculuğa çıkarıyor. Eşcinsel olduğunu ailesine ve arkadaşlarına açıklayamayan Simon, yalnızca internet üzerinden konuştuğu, kimliği belirsiz birine aşık oluyor. Greg Berlanti yönetmenliğindeki filmde başrollerde Nick Robinson, Katherine Langford ve Jennifer Garner yer alıyor.

Eighth Grade

En İyi Gençlik Filmleri - Eighth Grade

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 7,4

Son dönemin en çok ses getiren gençlik dizisi Eighth Grade, genç komedyen Bo Burnham tarafından yönetildi. Birçok festivalden ödülle dönen filmde, liseye geçmek üzere olan Kayla’nın, ortaokuldaki son bir haftasında yaşadığı zorluklar anlatılıyor. 14 yaşındaki bir genç kızın sorunlarını beyaz perdeye taşıyan film, Elsie Fisher’ın performansıyla izleyenlerden tam not alıyor.

10 Things I Hate About You

En İyi Gençlik Filmleri - 10 Things I Hate About You

Yapım Yılı: 1999

IMDb Puanı: 7,3

Kült gençlik filmlerinden biri olan filmde, üniversiteli bir arkadaş grubunun karmaşık aşk hayatları anlatılır. Ailesi, ablasının da sevgilisi olmadığı için Bianca’yı kısıtlamaktadır. Bu nedenle Bianca, çareyi ablasına sevgili bulmakta arar. Aramızdan ayrılan Oscar’lı aktör Heath Ledger’ın hayran bıraktığı film, Gil Junger tarafından beyaz perdeye uyarlanmıştır.

Booksmart

En İyi Gençlik Filmleri - Booksmart

Yapım Yılı: 2019

IMDb Puanı: 7,2

Booksmart, yakın zamanda vizyona giren gençlik komedisidir. Amy ve Molly, tüm lise hayatlarını ders çalışarak geçirmiştir. Mezun olmadan önce dört yılın acısını çıkarmak isteyen ikili, çılgınca bir gece geçirir. Sempatik ikiliye Kaitlyn Dever ve Beanie Feldstein hayat vermektedir.

Easy A

En İyi Gençlik Filmleri - Easy A

Yapım Yılı: 2010

IMDb Puanı: 7,1

Emma Stone’un yıldızının parladığı gençlik komedisi, Olive isimli bir lise öğrencisinin okulda adının çıkmasıyla başlar. Akıllı bir genç kız olan Olive, bu iftiralarla eğlenmeye ve ününü büyütmeye başlar. Ancak zamanla çevresinin ve kendisinin zarar gördüğünü fark eder ve bu oyununa son vererek insanlara önyargılarla ilgili büyük bir ders verir.

The Spectacular Now

En İyi Gençlik Filmleri - Spectecular Now

Yapım Yılı: 2013

IMDb Puanı: 7,1

Sakin anlatımı ve güçlü senaryosu ile The Spectacular Now, nefis bir “Pazar öğleden sonrası” filmidir. Miles Teller ve Shailene Woodley tarafından canlandırılan çiftimiz, hayatta farklı arayışları olan iki lise öğrencisidir. Zamanla bağ kuran ikili, yaşadıkları zorlukları da birlikte aşmaya başlar.

Mean Girls

En İyi Gençlik Filmleri - Mean Girls

Yapım Yılı: 2004

IMDb Puanı: 7,0

2004 yapımı filmin merkezinde, Lindsay Lohan tarafından canlandırılan Cady yer almaktadır. Zoolog bir anne babayla büyüyen Cady, hayata oldukça vahşi yaklaşmaktadır. Ancak liseye başlamasıyla birlikte kurallar değişir ve Cady’i acımasız bir arkadaş grubu beklemektedir.

To All The Boys I’ve Loved Before

En İyi Gençlik Filmleri - To All The Boys I've Loved Before

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 7,2

Lara Jean isimli bir lise öğrencisi, hayatı boyunca hoşlandığı tüm erkeklere birer mektup yazmıştır. Gizli tuttuğu bu mektuplar bir gün yerlerine ulaşınca işler karışır. Lara Jean, mektup giden isimlerden biri olan Peter’la sahte bir aşk yaşamaya başlar. Jenny Han’ın aynı isimli romanından uyarlana filmin başrolünde Netflix filmleri ile yıldızı parlayan Noah Centineo ile Lana Condor yer almaktadır

Paper Towns

En İyi Gençlik Filmleri - Paper Towns

Yapım Yılı: 2015

IMDb Puanı: 6,3

Quentin, 9 yaşındayken görüp hayran olduğu Margo ile 9 yıl sonra tekrar karşılaşır. Genç adam, gizemli ve çekici bir kız olan Margo’yu elde etmek için ikinci şansını en iyi şekilde kullanmaya çalışır. Jake Schreier’in yönetmenliğini yaptığı filmde Cara Delevingne ve Nat Wolff başrolü paylaşır.

The Princess Diaries

En İyi Gençlik Filmleri - The Princess Diaries

Yapım Yılı: 2001

IMDb Puanı: 6,3

Anne Hathaway’in popüler olmasını sağlayan gençlik filmi, 15 yaşındaki Mia’nın bir anda prenses olduğunu öğrenmesiyle başlar. Genovia’ya gidip büyükannesiyle tanışan Mia, burada prenses olmayı öğrenmeye çalışır. Anne Hathaway’e Julie Andrews ve Hector Elizondo eşlik etmektedir.

13 Going on 30

En İyi Gençlik Filmleri - 13 Going on 30

Yapım Yılı: 2004

IMDb Puanı: 6,1

Gary Winick imzali filmde Jenna, 13. yaş gününde büyük bir hayal kırıklığı yaşar ve 30 yaşında olmayı diler. Bu dilek, mucizevi bir şekilde gerçek olur. Jenna, bir sabah 30 yaşında uyandıktan sonra tüm hayatının değiştiğini görür. Eğlenceli filmde Jennifer Garner ve Mark Ruffalo başrolü paylaşır.

17 Again

En İyi Gençlik Filmleri - 17 Again

Yapım Yılı: 2009

IMDb Puanı: 6,3

Okulun en havalı çocuğu olan Mike, yanlış kararlar sonucunda kariyeri ve evliliği sallantıda olan bir yetişkin haline gelir. Tüm bunları telafi etmek isterken bir sabah kendini 17 yaşında bulur. Mike, bu kez her şeyi doğru yapmaya ve geleceğini eski ışıltısına kavuşturmaya çalışır. Başrollerinde Zac Efron, Matthew Perry ve Leslie Mann’in yer aldığı filmin yönetmenliğini Burr Steers yapmaktadır.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir