Star Wars Serisi İzleme Sırası

Fantatik ve bilimkurgu denilince ilk akla gelen fenomen seri Star Wars, ilk kez 1977 yılında beyazperdeye taşındı. George Lucas’n yarattığı bu devasa evren, iki farklı zaman diliminde daha çekilerek her yaştan izleyiciyle bağ kurma imkânı buldu. Bilim kurgu janrının mihenk taşı olan serinin hikayeye göre izleme sırasını yazının devamında bulabilirsiniz. Keyifli okumalar!

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars İzleme Sırası - Star Wars Episode I

Yapım Yılı: 1999

IMDb Puanı: 6,5

Star Wars’ın ilk bölümü Gizli Tehlike’de, ilerleyen zamanlarda serinin merkezine oturacağını bildiğimiz Luke Skywalker’dan önceki tehlikeyi izliyoruz. Luke Skywalker’ın henüz doğmadığı yıllarda, barış içindeki Naboo gezegeninde yolunda olmayan bir şeyler fark edilir. Sith Lordu, Kraliçe Amidala yönetiöindeki Naboo’da, barış ortamını bozacak planlar yapmaktadır. Bunun üzerine Jedi ve Obi-Wan Kenobi, duruma müdahale etmek için Naboo’ya gönderilir. İkili, burada Sith Lordu’nun karşında duracak ve Anakin’le tanışacaktır. Başrolde Liam Neeson, Ewan McGregor ve Natalie Portman yer almaktadır.

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars İzleme Sırası - Star Wars Episode II

Yapım Yılı: 2002

IMDb Puanı: 6,5

Klonların Saldırısı, Star Wars 1. bölümden 10 yıl sonrasında geçmektedir. Naboo’ya yapılan başarısız girişiminden sonra Anakin, Jedi eğitimine başlar. Bu sırada Naboo’nun başında bulunan Kraliçe Amidala ise tahtını Jamillia’ya bırakmıştır. Bu kez tehlike, Jedi düzeni içinden gelir. Jedi düzeninde baş kaldıran Count Dooku’ya karşı Obi Wan Kenobi ve Anakin Skywalker Amidala’yı korur. George Lucas’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmde başrolleri yine Ewan McGregor ve Natalie Portman paylaşmaktadır.

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars İzleme Sırası - Star Wars Episode III

Yapım Yılı: 2005

IMDb Puanı: 7,5

Üçlemenin son filmi olan Sith’in intikamı, Anakin Skywalker’ın dönüm noktalarından biridir. Jedi birliğinde uzun süredir devam eden çatışmalar herkesi yormuştur. Yönetimin de giderek zayıflamasıyla beraber Obi-Wan Kenobi ve Anakin Skywalker komutanı takip etmeye başlar. Ancak Jedi birliğinin tavırlarından rahatsız olan Anakin, karanlık düşüncelere teslim olmaya başlayacaktır. Hayden Christensen, Ewan McGregor ve Natalie Portman başrolü paylaşır.

Rogue One: A Star Wars Story

Star Wars İzleme Sırası - Rogue One

Yapım Yılı: 2016

IMDb Puanı: 7,8

Gareth Edwards’ın yönetmenliğini yaptığı Rogue One, üçlemelerden farklı bir hikayeyi işlemektedir. Film, daha önce gördüğümüz karakterlerden bağımsız olarak bir araya gelen ekibin, Death Star’ın Ölüm Yıldızı planlarını çalma macerasını konu alır. Başrolünü Felicity Jones’un üstlendiği filmde Ben Mendelsohn, Riz Ahmed, Mads Mikkelsen ve Forest Whitaker yer alır.

Star Wars Episode IV: A New Hope

Star Wars İzleme Sırası - Star Wars A New Hope

Yapım Yılı: 1977

IMDb Puanı: 8,6

Star Wars evrenin giriş bileti olan film, George Lucas tarafından beyaz perdeye taşındı. Karanlık taraftaki Lord Vader, Prenses Leia’yı kaçırmış ve Ölüm Yıldızı planlarının peşine düşmüştür. Tatooine gezegeninde Luke Skywalker’a rastlayan R2-D2 ve C3-PO, birlikte Obi-Wan Kenobi’ye ulaşmaya çalışır. Seride, hafızalardan silinmeyen performansı ile Mark Hamill, Harrison Ford ve Carrie Fisher başroldedir.

Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back

Star Wars İzleme Sırası - Star Wars Episode V

Yapım Yılı: 1980

IMDb Puanı: 8,7

The Empire Strikes Back, Darth Vader’ın da içinde olduğu İmparator zulmüne karşı birleşen iyileri konu alır. Darth Vader, birliklerini Hoth gezegenine gönderir. Luke Skywalker ise bu sırada Jedi eğitimi almaktadır. Haberi alan Luke, Han Solo ve Prenses Leia ile birlikte Bulut Şehri’ne kaçar. Artık İmparator’la mücadele etmenin vakti gelmiştir. Luke Skywalker rolünde, Mark Hamill yer almaktadır.

Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi

Star Wars İzleme Sırası - Star Wars Episode VI

Yapım Yılı: 1983

IMDb Puanı: 8,3

İlk üçlemenin son filmi Jedi’ın Dönüşü, Richard Marquand tarafından beyaz perdeye taşınmıştır. Bu kez Luke Skywalker ve arkadaşlarının görevi, Han Solo’yu kurtarmaktır. Luke Skywalker bu görev için Tatoonie’ye doğru yola çıkarken İmparatorluk ikinci Death Star’ı yok etmeye hazırlanır. Luke Skywalker gezegeni kurtarırken geçmişindeki büyük gizemle baş etmeye çalışır.

Star Wars: Episode VII – The Force Awakens

Star Wars İzleme Sırası - The Force Awakens

Yapım Yılı: 2015

IMDb Puanı: 7,9

Lost dizisinin yaratıcısı J.J. Abrams, bu kez efsane seri Star Wars’ın başına geçerek yeni bir üçleme ortaya koyuyor. Kadronunda giderek genişlediği filmde bu kez, First Order adındaki karanlık güç işleniyor. Rey ve Finn’in merkezde olduğu filmde ikiliye BB-5 isimli droid eşlik ediyor. Kadrosa Daisy Ridley, John Boyega, Adam Driver, Oscar Isaac ve Lupita Nyong’o yer alıyor.

Star Wars: Episode VIII – The Last Jedi

Star Wars İzleme Sırası - The Last Jedi

Yapım Yılı: 2017

IMDb Puanı: 7,0

Son üçlemenin ilk filminde, İmparatorluğun yıkılıp, yerini First Order’a bıraktığını görmüştük. Bu kez Rey, Leia, Finn, Poe ve Luke Skywalker’dan oluşan ekibimiz, First Order’a ve Kylo Ren’e karşı mücadele etmek için bir araya geliyor. Kadroda Mark Hamill, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Lupita Nyong’o, Andy Serkis ve Laura Dern yer alıyor.

Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker

Star Wars İzleme Sırası - The Rise of Skywalker

Yapım Yılı: 2019

IMDb Puanı: 6,9

J.J. Abrams’ın yönetmen koltuğunda oturduğu The Rise of Skywalker, üçüncü Star Wars üçlemesinin son filmidir. Bu seriyle birlikte hayatımıza giren Kylo Ren, First Order’ın lideri Snoke’u öldürdükten sonra başa geçer. Yönetimindeki First Order’ı oldukça zorlayan zalim Kylo Ren, karşısında giderek güçlenen Rey’i bulur. Kylo Ren rolüne, Oscar adaylığı bulunan Adam Driver hayat vermektedir.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir