Aksiyonun Dibine Vuran En İyi 11 Jackie Chan Filmi

Dövüş sanatlarının ustası Hong Konglu ünlü oyuncu Jackie Chan’in bir solukta izleyeceğiniz birbirinden güzel 11 filmini listeledik.

Snake In The Eagle’s Shadow

Jackie Chan Filmleri - Snake in the Eagle's Shadow

Yapım Yılı: 1978

IMDb: 7.4

Yayınladığı döneme büyük damga vuran efsane dövüş filmi Snake In The Eagle’s Shadow, kung fu öğrencisi Chien’in keyifli hikayesine yer veriyor. Hocasıyla diyalogları ve sergilediği dövüş teknikleri ile Chien, unutulmaz bir karakter haline gelirken Jackie Chan ise başrol performansıyla göz kamaştırıyor.

Drunken Master

Jackie Chan Filmleri - Drunken Master

Yapım Yılı: 1978

IMDb: 7.6

Yenilmez bir savaşçı olmak isteyen Won Fei Hung, dövüş eğitimi için amcasının yanına gönderiliyor ancak karşısında alkolik ve vurdumduymaz bir amca görünce hayal kırıklığına uğruyor. Jackie Chan bu filmdeki performansıyla kariyerini parlatırken Siu Tin Yuen ise ona eşlik ediyor.

The Young Master

Jackie Chan Filmleri - The Young Master

Yapım Yılı: 1980

IMDb: 7.2

Jackie Chan’in hem yazdığı hem yönettiği hem de başrolünü canlandırdığı The Young Master, bu usta oyuncunun tüm yeteneklerini ortaya koyduğu bir film olarak kıymetliler arasında yerini alıyor. Filmde kung-fu öğrencisi Dragon katıldığı ödüllü bir yarışmada arkadaşı Kaplan’ın hile yapması ile kaybediyor ancak umudunu asla kaybetmeyerek en iyisi için çalışmaya devam ediyor.

Project A

Jackie Chan Filmleri - Project A

Yapım Yılı: 1983

IMDb: 7.4

Jackie Chan’in başarılı performansıyla buluşan baş karakter Mi Young, cesur bir sahil güvenlik çalışanı olarak karşımıza çıkıyor. Güvenliğinden sorumlu olduğu yerler acımasız korsanlar tarafından tehdit edilince Mi Young, korkusuz bir kahramana dönüşüyor.

Wheels On Meals

Jackie Chan Filmleri - Wheels On Meals

Yapım Yılı: 1984

IMDb: 7.2

Sylvia adlı güzel bir kadın kötü adamların hedefi olunca Thomas ve kuzeni onu korumak için amansız bir mücadeleye giriyor. Filmin başrolünde göz dolduran dövüş sahneleri ile Jackie Chan yer alırken Biao Yuen ve Sammo Kam-Bo Hung gibi isimler ise ona eşlik ediyor.

Police Story

Jackie Chan Filmleri - Police Story

Yapım Yılı: 1985

IMDb: 7.6

Police Story, Polis şefi Kevin’in gangster davaları yüzünden atıldığı aksiyon dolu maceralarını ele alıyor. Jackie Chan filmde  korkusuz polis Kevin’i canlandırarak bizce kariyerindeki en iyi performanslarından birini sergiliyor.

Armour Of God

Jackie Chan Filmleri - Armour of God

Yapım Yılı: 1986

IMDb: 7.1

Jackie Chan’ın hem yönetmenliğinde hem de başrolünde yer aldığı Armour Of God, kutsal olarak bilinen silahları karanlık güçlerden kurtarmak için Avrupa’ya giden bir kahramanın nefes kesen macerasına odaklanıyor.

Dragons Forever

Jackie Chan Filmleri - Dragons Forever

Yapım Yılı: 1988

IMDb: 7.3

Samma Hung’un yönetmen koltuğunda oturduğu Dragons Forever, gangster çeteleriyle mücadele etmek zorunda kalan bir avukatın hikayesine yer veriyor. Jackie Chan, bu yetenekli avukata hayat verirken dövüş sanatlarının karizmatik bir şekilde sergilendiği film adeta aksiyon bağımlılarına hitap ediyor.

Rush Hour

Jackie Chan Filmleri - Rush Hour

Yapım Yılı: 1998

IMDb: 7.0

‘Bitirim İkili’ olarak tanıdığımız Rush Hour filmi, Jackie Chan ile Chris Tucker’i bir araya getiriyor. Hem komedi hem de aksiyon türlerini harmanlayan film Çin Konsolosu’nun kaçırılan kızını kurtarmak için görevlendirilen Dedektif Lee ile ona yardım için gönderilen Amerikalı polis James’ın maceralarına yer veriyor. Filmin yönetmenliğini Brett Ratner gerçekleştirirken akabinde çekilen filmleriyle Rush Hour, keyifli bir seri haline geliyor.

New Police Story

Jackie Chan Filmleri - New Police Story

Yapım Yılı: 2004

IMDb: 7.0

Acımasız bir çete saldırısında tüm ekibini kaybeden polis şefi Wing ile ona kendini polis olarak tanıtarak intikam almasına yardım etmeye çalışan gizemli bir gencin hikayesi… Aksiyonun ve gerilimin hız kesmediği bu polisiye filminde usta dövüşçü Jackie Chan yine başrolü kaparken filmin yönetmenliği ise Benny Chan tarafından gerçekleştiriliyor.

The Foreigner

Jackie Chan Filmleri - The Foreigner

Yapım Yılı: 2017

IMDb: 7.0

Jackie Chan, The Foreigner filminde kızının intikamını almaya çalışan acılı bir baba Quan rolüyle karşımıza çıkıyor. Gerilim, dram ve aksiyon dolu bu filmde Pierce Brosnan, devlet görevlisi Liam rolüyle Jackie Chan’e eşlik ederken filmin yönetmen koltuğunda ise Martin Campbell oturuyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir