Beklemeye Değdi Mi? Karakomik Filmler İncelemesi

Cem Yılmaz’ın yeni filmi Karakomik Filmler, Cinemaximum’la yaşanan anlaşmazlık nedeniyle Ocak ayından Ekim’e ertelenmişti. Uzun bir bekleyişin ardından beyaz perdedeki yerini alan film, izleyicilere farklı türlerde iki film sunuyor. Karakomik Filmler, yönetmenliğini ve senaristliğini yapan Cem Yılmaz’ın uzun zamandır yapmak istediği bir iş. Yılmaz, tek başına bir film çıkaracak kadar uzun olmayan hikâyelerini bu konseptle sinemaya taşımak istediğini uzun zamandır dile getiriyordu. Filmde birbirinden bağımsız olan iki öyküyü peş peşe izliyoruz. Bunlardan ilki olan 2 Arada, dram ve gerilim rolünü üstlenirken Kaçamak absürt bir bilimkurgu komedisi sunuyor.

2 Arada

Karakomik Filmler - 2 Arada

2 Arada, Cem Yılmaz’ın filmografisindeki Hokkabaz ve Pek Yakında gibi filmlerden aşina olduğumuz bir drama sahip. Filmin oyuncu kadrosunda Cem Yılmaz, Ozan Güven, Cem Davran, Zafer Algöz, Umut Kurt, Cemre Ebuzziya ve Uraz Kaygılaroğlu bulunuyor. Filmin ana karakteri olan Ayzek, 14 yıldır garsonluk yaptığı gemide yatıp kalkan ve kendisiyle barışık olmayan bir karakter. Film, insanlar tarafından sürekli alay konusu olan ve itilip kakılan Ayzek’in talihsiz olaylar sonucundaki dönüşümünü konu alıyor.

Ayzek, karakter yaratma konusunda oldukça başarılı olan Cem Yılmaz’ın en iyi karakterlerinden biri. Oyunculuğuyla da parlattığı karakter, gemide kalmaya devam edebilmek ve sevdiği kadına açılabilmek için tek eksik olduğuna inandığı dişlerini yaptırmaya çalışıyor. Bu sırada gemide yaşanan bir hırsızlık vakası, Ayzek’in gemideki konumunu değiştiriyor. 2 Arada, naif başlayan ve zamanla karanlıklaşan hikayesi ile iyi bir dram filmi yaratıyor. Mevcut durumunda iyi ve mağdur olan kişilerin, eline imkân geçer geçmez kötü biri olabileceğini, bu nedenle iyiliğinin bir tercih değil zaruriyet olduğunu Ayzek ile çarpıcı bir şekilde görüyoruz.

Kaçamak

Karakomik Filmler - Kaçamak

Kaçamak, 2 Arada’ya göre çok daha aşina olduğumuz bir film. Bir bilimkurgu komedisine daha imza atan Cem Yılmaz, bu kez daha hızlı ve tempolu bir hikaye sunuyor. Filmde detoks kampına gelen 4 erkek, Alpay isimli otel sahibi ile birlikte büyük bir uzay gemisiyle karşılaşıyor. Daha sonra eğlenceli 5’li köpeklerini kurtarmak için uzay gemisine girmeye çalışıyor. Filmin başrollerinde Cem Yılmaz, Zafer Algöz, Özkan Uğur, Necip Memilli, Can Yılmaz ve Nilperi Şahinkaya yer alıyor.

Kaçamak, eğlenceli bir hikâyeye sahip olsa da beklentinin çok altında kalan bir film. Filmde NASA’nın dahil olduğu sahneler başta olmak üzere çoğu sahne bütünde eğreti duruyor. Can Yılmaz’la başlayıp Nilperi Şahinkaya ile devam eden oyunculuklar genele göre çok zayıf. Hikâye ise ciddiye alınabilir bir sinema filminden çok küçük YouTube videosu hissiyatı veriyor. Cem Yılmaz’ın filmlerinden başka filmlerden göndermelere yer vermesine oldukça aşinayız. Daha önce 2001 Space Oddysey gibi birçok kült filmin referanslarını bulunduran Cem Yılmaz, bu filmi de boş geçmemiş. Öncelikle uzaylı sekanslarının hemen hemen hepsi, geçtiğimiz yıllarda vizyona giren, Denis Villeneuve’ün Arrival filmine göndermede bulunuyor. Bir köpeğin peşinden uzay gemisine girmeye çalışan ekip ise hafiften bir John Wick’i anımsatıyor.

Sonuç

Karakomik Filmler, Cem Yılmaz’ın aktörlüğünün ve drama yeteneğinin, komedyenliğinin önüne geçtiği bir film. Cem Yılmaz, 2 saatlik filmlerin hikayeyi sündürdüğünden uzun zamandır yakınıyor. Ancak Karakomik Filmler’de, gerekli derinliği sağlayabilmek için 1 saat yetmemiş. Bunun da en önemli nedeni, 1 saati en verimli bir şekilde kullanabilmek için filmlerin odağını doğru seçememiş. Bu nedenle iki film de bir parça havada kalıyor. Kaçamak filmiyle ortalamayı düşürse de 2 Arada’nın güçlü hikâye anlatıcılığı nedeniyle sinemada izlenebilir.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

İlham Veren En İyi 13 Kişisel Gelişim Filmi

Kişisel gelişim filmleri, ilham veren öyküleri ile izleyenlere yeni ufuklar açmayı hedeflemektedir. Farklı janrlardaki bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir